HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Kondycja polskiego Jazzu 2021/10/09 00:12 #450801

Przykład na którym się oprę (trafiony zupełnie przypadkiem) jest wybrany z wielu, i na pewno nie oddaje pełnego obrazu.
Chodzi o to: www.youtube.com/c/RadioJAZZFM-PL/videos
Nie mniej jednak jako jedyna stacja, która istniała "eterowo-fizycznie" i wokół której było dużo szumu w momencie likwidacji, ma tak niskie notowania na tak popularnej platformie jak YT, to jest to zastanawiające. W sieci znalazłem jeszcze tylko smoothjazz.com.pl i dwa jazzowe podcasty w Polskim Radiu. Spoglądając na oglądalność i "subskrybowalność" kanału Radia jazz.fm aż nie dowierzam. Czy jest aż tak kiepsko? Fakt, sam trafiłem na kanał lekko licząc 6 lat po premierze na YT, ale na usprawiedliwienie dodam, że jako taki kontakt z tym gatunkiem jednak miewam i na początku przedsięwzięcia i reaktywacji dorzuciłem się kupując ze strony radia koszulkę, a w tamtym czasie nie interesowałem się w ogóle żadnymi kanałami na YT.
Kanał przy takiej frekwencji nie sądzę aby jakkolwiek zarabiał. Liczba wyświetleń to raptem 58 tyś. co od daty założenia do dziś daje nam średnio 24,98 "osobo-odtworzenia" dziennie. W skali kraju to jest praktycznie zero.
Macie jakieś info na temat tego czy na innych polach też wygląda to tak słabo?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Kondycja polskiego Jazzu 2021/10/09 10:10 #450802

Nie wiem czy na podstawie popularności tego radia można wyciągać wnioski na temat popularności jazzu w Polsce. Na koncerty jazzowe przychodzi sporo osób. W czasach bezproblemowej dostępności praktycznie dowolnej muzyki nikomu nie chce się czekać aż jakiś prezenter łaskawie zaserwuje coś co i tak znamy. Radia słucha się dla osobowości, a tych w sumie jest w Polsce kilka i prawie wszyscy z "minionej epoki". Ewentualnie dla jakichś interesujących nagrań, o których nie wiedzieliśmy. RadioJAZZ raczej nie spełnia tych warunków.

Trochę zmieniłem zdanie kiedy zajrzałem tutaj:
www.facebook.com/groups/182061143702134
Przedwczoraj był "Dzień z Konradem" (nie tym z "Dziadów" tylko z Cezarym). Żałuje, że przeoczyłem, choć na perkusji nie gram. Pewnie frekwencja skoczyła w górę ale to raczej wyjątek. Obawiam się zresztą, że następne ciekawe spotkanie również przeoczę, bo te są zapowiadane w ostatniej chwili.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kondycja polskiego Jazzu 2021/10/09 12:27 #450804

Może to efekt zmierzchu radia jako takiego, bez różnicy czy odbieranego przez fale FM czy przez internet i przesiadki na "spotifajowe" playlisty.
Ja wiem, że Jazz od momentu rozbłysku rocka i popu nie tylko stracił na znaczeniu jako muzyka rozrywkowa, ale wręcz się zmarginalizował.
Raport IFPI z 2019 nawet nie odnotowuje takiego gatunku, aczkolwiek skupia się na czołówce pomijając miejsca dalsze niż 10.
www.ifpi.org/wp-content/uploads/2020/07/...Listening-2019-1.pdf
Znalazłem jeszcze taki ciekawy materiał na temat preferencji wśród młodzieży, gdzie jazz jest odnotowany, uff.
www.nck.pl/badania/aktualnosci/preferencje-muzyczne-nastolatkow
Tu za to (aczkolwiek to ogólnoświatowy wynik) na szarym końcu i jeszcze wrzucony do worka z blues-em, czyli wynik trzeba by podzielić co najmniej przez 3 albo i więcej. Znów margines.
www.statista.com/chart/25488/musical-gen...te-around-the-world/
Raport stanu z 2018 - sektorykreatywne.mkidn.gov.pl/media/komp...rynku_muzycznego.pdf - strona 29.
Należy się pała za dobór kolorów na wykresie, zupełnie jakby ktoś na siłę chciał uniknąć powszechnie występujących kolorów.
Strona 56 pokazuje że z ilością koncertów nie jest źle.
I jeszcze dwie ciekawostki, aczkolwiek nie na temat.
strona 49 - okazuje się, że spadkowa tendencja jeśli chodzi o imprezy muzyczne i koncerty została zapoczątkowana na długo przed pandemią, bo już w połowie 2018r.
A na stronie 33 widać spadek na mordę 3-ki jako konsekwencja zmian w tej rozgłośni. Brawo dla jaśnie nam panujących :sick:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator