HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2021/10/03 09:10 #450780

Różni muzycy tributują kultywując dzieło Keitha Emersona i Grega Lake'a:


Sporo tributów mi się podoba, parę nie. Kiedyś np. miałem pomysł, żeby Thijs van Leer wystąpił z ELP. Nie zrobili tego ale teraz jest przynajmniej jakaś namiastka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2021/11/04 21:00 #450856

Będąc pod wrażeniem gry i działalności kompozytorskiej Agi Derlak




prowadziłem dalsze poszukiwania, które naprowadziły mnie na działalność rodzinną




i drugiej siostry z własnym zespołem



wędrującej śladami Kolberga po Polsce i okolicach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2021/11/08 14:23 #450857

Dobry człowiek używający pseudonimu okupacyjnego ROMI umieścił na tubie 78 piosenek Zespołu Adwokackiego Dyskrecja:

Bez tytułów tylko z numerami ale i tak wdzięczność moja jest wielka. Kilku, a może kilkunastu, nie znałem wcale, parę innych miałem w kiepskiej jakości.

Razem z kilkunastoma innymi umieszczonymi tam wcześniej można mieć dobry przegląd twórczości muzycznej kabaretu. Niestety kilku ciągle brakuje, np. tej przez którą prawdopodobnie Dyskretni zostali mało dyskretnie wyrzuceni z Trójki. Niezależnie od niezrównanych tekstów Andrzeja Błaszczyka warto podkreślić, że jak na kabaret całkiem nieźle radzili sobie muzycznie, w tym z syntezatorami (choć nie zawsze). Podejrzewam np., że Zbigniew Małecki znał i lubił "My Spanish Heart" Chicka Corei (słuchaj: "Don Kichot czyli nr 67). Z kolei Ewa Uryga to świetna wokalistka jazzowa, a Bronek Opałko to ciekawy kompozytor, pianista i (charakterystyczny) wokalista.

Parę moich ulubionych piosenek:



Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2021/12/25 15:42 #451008

Posłuchałem trzech płyt orkiestry Gila Evansa z koncertami ze "Sweet Basil" w Nowym Jorku. Próbka:


Ktoś kto wie kim był ulubiony orkiestrant Ptaszyna (który mi Gila naraił swoimi audycjami) wie też co to za muzyka, inni niech posłuchają i sami ocenią. Ze zdumieniem odkryłem, że płyty otrzymały niską ocenę na allmusic. Za "chaos i niekończące się solówki". Módlmy się za redaktorów, żeby na tamtym świecie nie mieli kontaktu jedynie z muzyką starannie poukładaną, łącznie z (krótkim) czasem solówek.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/01/20 23:15 #451093

Znam Lindstrøm-a głównie z bardziej taneczno-rozrywkowej strony, ale dzisiejsza głębsza eksploracja jego twórczości zaprowadziła mnie do czegoś co wydaje mi się nader bliskie jednej z moich ulubionych płyt Vangelisa, czyli "Beaubourg"
Brzmienie analogowych syntezatorów (lub udających takie) i swoiste błądzenie po klawiszach od razu skojarzyły mi się z tamtą płytą. Długość utworu, choć nie tak długa, to jednak też do "radiowych" nie należy. Oczywiście na "Beaubourg" jest znacznie więcej zabawy/eksperymentu (czy też perfidii, jeśli teoria o zemście na RCA jest prawdziwa).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/02/01 11:59 #451108

Sergiusza Rachmaninowa uważałem zawsze za wielkiego pianistę, kompozytora niekoniecznie. Chyba przyjdzie mi zmienić zdanie, bo nawet I koncert fortepianowy napisany w wieku 18 lat to kawał dobrej muzyki, co stwierdzam z właściwym sobie refleksem Tartakowera. Pewnie nie kupiłbym tej płyty z 10 lat temu:
www.prestomusic.com/classical/products/7...-a-theme-of-paganini
gdyby nie to, że Sergiusz oburącz fortepiani na niej osobiście. IV koncert podobno nie jest bardzo ceniony przez ludzkość, bo nie ma ładnych melodyjek. Też lubię ładne melodyjki, więc po prawdzie i tak na płycie najbardziej podobają mi się wariacje na temat Paganiniego (słynnego kaprysu oczywizda).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/02/01 13:09 #451109

Tak mię najszło, z rana ;)



Rocka Rolla and Sad Wings of Destiny have been newly remastered by Vic Anesini, with the latter album featuring a corrected track order beginning with "Prelude" and ending with "Deceiver", as indicated on the packaging of the original release.

Albums from Sin After Sin through Painkiller utilize the 2001 remasters and feature the same bonus tracks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Rob Roy.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/02/08 16:47 #451157

Dzisiaj nie może być nic innego. Z bogatej kolekcji płyt Zbigniewa Namysłowskiego wybrałem na początek coś mniej znanego:
www.discogs.com/release/3985020-Zbigniew...2owski-W-Tr%C3%B3jce

Elegancja Francja Austria i jazzowy, choć równie elegancki, feeling. Kujawiak oczywiście też będzie, tylko odbezpieczę gramofon.

Skończyła się pewna epoka w europejskim jazzie. Zbigniew Namysłowski obok Chicka Corei był jednym z tych, którzy w dzieciństwie (moim) zarazili mnie jazzem. Nie bardzo rozumiałem o co chodzi w tej dziwnej muzyce ale jej optymizm przebijał się bez trudu przez skomplikowaną formę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/02/10 12:27 #451163

Jeszcze przypomniałem sobie tę perełkę:
www.discogs.com/release/4993655-Zbigniew...i-Songs-Of-Innocence
Wreszcie porządne brzmienie winyla, bo na tych PRL-owskich brzmienie jest jakby zza ściany.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/02/11 22:04 #451168

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/02/13 13:13 #451174

Znalazłem zapomniane pudełko z utworami orkiestrowymi Francisa Poulenca (nie było łatwo, bo jakiś czas temu częściowo utraciłem kontrolę nad swoimi zbiorami - memory overflow):
boxset.me/dutoit-poulenc-concertos-orche...s-5-cd-box-set-flac/

Słucham pierwszej płyty, którą rozpoczyna koncert fortepianowy, a kończy organowy. Na tubie z fortepianowego jest tylko pierwsza część:


Poulenc należał do Les Six będącej w opozycji nie tylko do Wagnera ale i do antyWagnera czyli Debussy'ego i, siłą rozpędu, Ravela. Na wszelki wypadek posłuchałem wcześniej koncertu fortepianowego tego ostatniego z innego pudełka:

(tylko pierwsza część).
Radykalnego antyPoulencostwa nie stwierdziłem. Może Francis był wtyczką Ravela w Les Six.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/03/08 11:47 #451231

Bardziej z ciekawości niż z potrzeby serca włączyłem najnowsze dzieło Jethro Tull:

Utwory są dostosowane do aktualnych możliwości głosowych Iana, które są skromne ale nie aż tak jak mogłoby wynikać z chorób układu oddechowego. Jak się okazuje, prześladowały go one od młodości, a forsowne śpiewanie i palenie dokończyły dzieła. Został więc stonowanym balladzistą, którym zresztą i tak bywał czasami od zawsze. Jedne z moich ulubionych wersji Iana balladzisty





Słucha się przyjemnie ale bez wzlotów. Ian przygląda się chrześcijaństwu z większą sympatią niż w czasach akwalungowych ale i z dystansem. I jak przystało na oderwanego od rzeczywistości artystę załamuje ręce nad "populizmem" w życiu publicznym ale oczywiście tylko prawicowym. Gdzieżby śmiał zauważyć inny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/03/11 19:23 #451237

W czasach kiedy jeszcze jazzem za bardzo się nie interesowałem powstawały płyty Michała Urbaniak na tzw. Zachodzie ale jeszcze bliskim. Pewnie były nadawane raz w Trzech Kwadransach Jazzu (wersja: dyskografie) a potem trzeba było sobie ją kupić za 10-dniową średnią pensję. O ile jakiś egzemplarz trafił do Polski. Teraz można niektórych posłuchać, nawet za darmo:


Po sześciu minutach nie wytrzymali i zaczęły się, ku mojemu zaskoczeniu ale i ukontentowaniu, fryty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/03/31 10:24 #451284

Jethro Tull ciągle gra mimo choroby Iana (nie wiem czy koncertuje). Genesis schodzi ze sceny w blasku chwały, bo ze zdrowiem Phila jest chyba co najmniej równie źle.:

Wprawdzie te dwa utwory zawsze będą kojarzyć mi się z Peterem Gabrielem i dwiema najlepszymi płytami zespołu ale i tak jest magia legendy rocka. Choroba Phila tylko ją wzmocniła. Pewnie publiczność wypełniła ogromną salę O2 po sufit.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Czego sluchają aktualnie nasi forumowicze? 2022/04/02 18:38 #451294

słuchało sie Genesis dzięki za przypomnienie...teraz tak bardziej dancehall, reggae, ale rocka też czy mettalu sie posłucha

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator