HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

zapożyczone, trafione - zatopione. 2010/05/09 19:50 #343191

słuchajcie, prześladuje mnie od kilku dni wrażenie że linia wokalna z numeru Page'a i Planta Yallah/The truth Explodes gdzieś już kiedyś się pojawiła. nie wiem czy przed 1994 czy po, ale z czymś mi się to kojarzy, a za chiny nie mogę sobie uprzytomnić.

może mi się wydaje, a może coś Wam zaświta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2011/01/21 19:14 #364980

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Usłyszałem niedawno w radiu - swoją drogą zacna grupa i mocno zapomniana - 10 CC taki przebojowy ongiś kawałek:




chodzi mi o kilkanaście sekund od 2:41
...ładne to w ogóle co?

Ale właśnie w tym momencie, jako żywo, jawi mi się dużo późniejszy wielki "Grace" Jeffa Buckley'a
-chodzi również o kilkanaście sekund od 11 sekundy:




Czy mi się tylko wydaje, czy Jeff zainspirował się trochę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

zapożyczone, trafione - zatopione. 2012/10/02 17:30 #396765

Są wątki, które warto odgrzebywać, a ten do nich zdecydowanie należy.

Jest taka całkiem udana piosenka Co mi Panie dasz Bajmu, która nic mi nie przypominała*. Dopiero w wykonaniu Gaby Kulki i Czesława Mozilla coś zaczęło prześwitywać i to całkiem wyraźnie. Gaba i Czesław:
... re=related

Ciekawe czy skojarzy Wam się z tym samym co mnie, zanim odpalicie ten link:



Pozdrawiam

* Nie chce mi się sprawdzać czy to się nie zmieniło, bo dzięki temu wątkowi uruchomiłem linki do McCoy Tynera AD 1974. Np. ten, dwudziestoczterominutowy:
... re=related

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2012/10/02 19:55 #396768

Adam Szulc napisał: Są wątki, które warto odgrzebywać, a ten do nich zdecydowanie należy.

Jest taka całkiem udana piosenka Co mi Panie dasz Bajmu, która nic mi nie przypominała*. Dopiero w wykonaniu Gaby Kulki i Czesława Mozilla coś zaczęło prześwitywać i to całkiem wyraźnie. Gaba i Czesław:

... re=related


Wczoraj na to trafiłem, tylko w trochę innej scenerii
... re=related

Nie wiem o co chodzi, ale weszło w głowę mocno.

I wyjść nie chce. Może niech tam zostanie... przynajmniej przez jakiś czas.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/08/18 20:06 #426329

Nie wiem czy ktoś od kogoś pożyczał ale jeżeli tak to Mów do mnie jeszcze powstało wcześniej niż Since I've Been Loving You



Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/08/18 20:28 #426331

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Jedno i drugie "zapożyczone" z wykopalisk, gdzieś tam z Luoisiany z jakiegoś baru czy innego bagiennego terenu delty :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/09/01 11:34 #426717

Nie wiem kto był pierwszy:





Nawet jeżeli Słoweńcy, to i tak polska wersja jest jak Dazed and Confused LZ w porównaniu z oryginałem ( słuchaj tu ). To jedna z najlepszych polskich piosenek pop czasów nowożytnych i to we wszystkich kategoriach: muzyka, wykonanie, tekst, filmik. Jeżeli więc nawet odejmie się muzykę to i tak sporo zostanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/09/09 22:51 #426902

Podjęte czynności śledcze naprowadziły mnie na następujący trop (będę wpisywać tytuły i wykonawców, bo te linki z tuby nie są zbyt trwałe).

Najsampierw The Turtles i Happy Together:



Potem Zbigniew Wodecki i Zacznij od Bacha:



Wreszcie dzisiaj Zaz i Je veux:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/09/10 17:01 #426923

Pierwszy trop (patrz wyżej) to wzięcie cudzej muzyki i sprzedanie jako swojej, choć pewnie gdzieś małym druczkiem można wyczytać kto jest jej autorem. Drugi to wykorzystanie i przetworzenie jakiegoś motywu, który gdzieś obił się o uczy i zapłodnił twórczo. Jedno i drugie nie jest karalne. Trzeci, poniższy, już wskazuje coś co chyba podlega.

Joe Dassin - Salut



Bogusław Mec - Na pozór

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/10/08 11:22 #427486

Już kiedyś pisałem o tym tropie. Basowe ostinato z Golden Brown Dusicieli



jest daleko posuniętą inspiracją ostinatem z Atlantis McCoy Tynera:



A ostatnio zauważyłem podobieństwo do Goldenbrauna w innym utworze:



Temat z "300 mil do nieba" Michała Lorenca dość często pojawia się w RMF Classic więc nie wiem dlaczego dopiero teraz. A może nie dopiero teraz tylko po prostu nie chciałem Szanownemu Koleżeństwu zawracać tym głowy. Za to odkryłem przy okazji to nagranie:



McCoy Tyner w najlepszej formie i jako Ostatni (wydawało się wtedy) Mohikanin Akustycznego Jazzu. Na szczęście ród Akustyków nie wyginął i miał się potem całkiem nieźle. Sam zaś McCoy stwierdziwszy wykonanie zadania nawet sięgnął później po syntezator.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/10/08 15:38 #427490

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
To, że z tego





wzięto (od 2:05) dżingla do czołówki wiadomości sportowych TVP1 w latach ok. 70/80 nie ulega wątpliwości.

ale czy aby nie z tego samego źródła Jeff Buckley czerpał początek tego?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/11/09 11:00 #428074

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Istnieje sobie od 1972 roku fantastyczna płyta VAN MORRISONA "Saint Dominic's Preview",
kończy ją genialny:



a początek, pierwsza minuta...czy czasem 3 lata później, pewien gigant band, na swojej gigantycznej płycie w utworze tytułowym
nie "trafił" w ...to samo?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/11/21 15:35 #428457

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
...można "zapożyczać, trafiać i zatapiać" muzyką, można jak się okazuje i wizerunkiem oblicza swego.
napotkałem w "sieci" na okładkę najnowszego wydania nowej Adeli...tylko czy to nadal jest ta sama Adela?
Czy czasem "zapożyczając" i wydając przy okazji określone sumy za usługi pewnego rodzaju chirurgów od twarzy, Adela nie "trafia" skutecznie w bycie kopią dość znanej aktorki, która znana jest również z perypetii zdrowotnych z biustem swym oraz z tego, że zamężna jest z dość znanym aktorem (podobno przystojniakiem)?



...a może, być może to tylko PhotoShop?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/12/06 20:14 #429033

Adam Szulc napisał: Nie wiem czy ktoś od kogoś pożyczał ale jeżeli tak to Mów do mnie jeszcze powstało wcześniej niż Since I've Been Loving You


W ramach "Mów do mnie jeszcze" zdecydowanie wole taką wersję.


W ogóle De Press miało fajne kawałki. Pisze - miało - bo troszkę o nich zapomniałem i jestem bardzo nie na bieżąco.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zapożyczone, trafione - zatopione. 2015/12/18 11:47 #429436

Zagłębiamy się w piękno dźwięków Książęcej Orkiestry:



a kiedy wybrzmią wracamy nad Wisłę, gdzie nie przeżyjemy szoku jak kiedyś po powrocie z tzw. Zachodu. Jest zupełnie zachodnio, choć Isfahan po raz pierwszy pojawił się na "Far East Suite". Ściślej, zachodnio jest przez pierwsze sekundy ale to co słychać dalej nie jest bynajmniej siermiężne, jak stare Okęcie przy Schipholu czy Heathrowie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator