HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/14 00:10 #18988

No właśnie

JAk nie każdy to pewnie większość z Was ma płyty,
które są dla was szczególne w odbiorze, jak ich słuchacie to dostajeci drgawek, płączecie, kołyszecie się itd.

Słuchacie ich tylko w idealnych warunkach i tylko w całości,
i to bardzo rzadko.

Dajcie swoje typy co jak i dlaczego.


Oto moje:
1. MArc-Andre Hamelin - "El Pueblo Unido el JAmas Venicido" Fryderyka Rzewskiego.
Kosmos.......po prostu, tam jest cały świat w tym utworze.
Słucham conajwyżej raz na pół roku. Częściej się nie da, zbyt silnie wpływa na mnie podczas słuchania.

2. Samson Francois grający Sonatę b-moll Chopina.
Pierwszy raz tej płyty słuchałem leżąc w nocy w łóżku,
i mam traumatyczne wspomnienia z jej słuchania. Po kulminacji I części wyłączyłem to w cholerę bo było tak głębokie przeżycie że dłuższe słuchanie chyba by się zawałem skończyło albo czym gorszym jeszcze. Po czym przez pół nocy nie umiałem zasnąć bedąc porażony interpretacją.
OD tego czasu płyta ta ani razu nie wylądowała w odtwarzaczu.A było to z rok temu.
Po prostu się jej boję słuchać.
To nie jest wspaniałe. TO jest kosmiczne.


Prócz sonaty nieźle na mnie wpływają też Koncert e i 3 Scherzo i FAntaisie-Impromptu, w wykonaniu SAmsona oczywiście.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/14 18:59 #19149

"Black Angels" w wykonaniu Kronos Quartet. Jednak nie tytułowy utwór Crumb'a porusza mnie najbardziej ale D.O.M. Sigh (przepraszam jeżeli przekręciłem literki) Istvana Marty. Ociekające krwią "metalowe kawałki" mające przedstawiać wizję piekieł są w porównaniu z tym utworem co najwyżej śmieszne.
Nie zapomnę również pierwszego przesłuchania "sztuki Fugi" J.S.Bacha w wykonaniu G.Goulda...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/14 22:46 #19223

Łza się w oku kręci...

"Święto Wiosny" Strawińskiego słuchane po raz pierwszy ciemną nocą, przez walkmana. Już nigdy potem nie robiło na mnie takiego wrażenia.

"Muzyka żałobna" Lutosławskiego w czasie Warszawskiej Jesieni, też po raz pierwszy wtedy usłyszana. Był to ów koncert, który miał poprowadzić sam Mistrz. Nie zdążył.

"Symfonia koncertująca" Szymanowskiego, też ciemną nocą, z moimi pierwszymi "poważnymi" słuchawkami na uszach. Długo nie mogłem zasnąć.

No i "Trains" Reicha z Kronos Quartet. Już dawno nie słuchałem...


A w ogóle to strasznie smutny wątek. Uświadomił mi, że pomimo zwiększonego "przerobu" muzyki, większego osłuchania, lepszego sprzętu itd. już nic nie robi na mnie tak wstrząsającego wrażenia jak dawniej. Gruboskórny się zrobiłem, czy co?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przyjemności uszu mocno mnie oplątały i ujarzmiły.
św. Augustyn

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/14 22:54 #19228

No, Twoja odpowiedź jest ok, bo Roman to wypisał kawałki które lubi, a nie które wstrząsają :)

gutten napisał: A w ogóle to strasznie smutny wątek. Uświadomił mi, że pomimo zwiększonego "przerobu" muzyki, większego osłuchania, lepszego sprzętu itd. już nic nie robi na mnie tak wstrząsającego wrażenia jak dawniej. Gruboskórny się zrobiłem, czy co?


Kurde.........teżtak czasami mam, kiedyś każdy pianista, co lepszy to siedziałem zasłuchany..........a teraz................to różnie bywa.
Może dlatego że siejuż przyzwyczailiśmy, za dużo tego samego słuchamy,
a i mamy coraz więcej magicznych rzeczy osłuchanych więc siłą rzeczy robią mniejsze wrażenie.


NAjlepsze zalecenie to wg mnie słuchać różnorodnej muzy, a tych naprawdę wstrząsających płyt max raz na pół roku (ja Rzewskiego od lipca nie dotknąłem).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/14 23:06 #19238

Kiedy uświadomiłem sobie, że kocham głos Ernsta Haefligera i kupiłem Uprowadzenie z Seraju pod dyrekcją Ferenca Fricsaya - wstrząs pierwszy.
Szok.

Drugi: Pasja wg św. Jana z Haefligerem w roli ewangelisty kupiona w Anglii i słuchana na przenośnym odtwarzaczu. Kiedy po pytaniu "kogo szukacie" chór zaśpiewał "Jezusa z Nararetu" myślałem, że oszaleję.....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/14 23:38 #19248

niedokonczona szuberta w kazdym wykonaniu. wg w kazdym wykonaniu. chiara civello w osobistym wykonaniu. acha, i jeszcze carla bruni. oraz kasandra wilson, panna, ktora gra blusa tak, ze wszyscy mysla, ze to jest dzez:-(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/15 15:28 #19354

"Jezioro Labedzie" Czajkowskiego, na ktore zostalem zaciagniety jako 5 letnie pachole.

pozdr.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Thousands of years ago, cats were worshipped as gods. Cats have never forgotten this.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/15 21:41 #19506

Od kilku miesięcy jestem pod ogromnym wrażeniem płyt wydawnictwa Alpha. Mam kilka tytułów, ale przedstawię cztery które mnie pokonały:
1. Stefano Landi - Homo fugit velut umbra - wyk. L`Apregiata Ch. Pluhar
2. La Tarantella - wyk. Lucilla Galeazzi, Marco Beasley i L`Apregiata Ch. Pluhar
3. La Bella Noeva - wyk. Marrco Beasley
4. All Improvviso - wyk. L`Apregiata Ch. Pluhar

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tous les matins du monde

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/15 22:32 #19535

mna wstrzasnal poteznie kolo, ktoren sie nazywa danil sztoda. rosjanin. wydal jedna plyte w serii emi debut. baryton. az mnie w okolicach podbrzusznych zaskwierczalo, taki ma on glos, ten danil piekny, mlody i z takim talentem olbrzymim:-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/15 22:59 #19549

Pare dni temu: LAzar Berman grający kadencję w 3 Koncercie Rachmaninowa. Plastyka, potęga, liryzm, tempo.
Ciarki przez człowieka przechodzą przez pare minut jak siętego słucha.
Sam koncert może nie taki porywający w jego nagraniu, ale kadencja.......
trzeba posłuchać, ciężko opisać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/15 23:10 #19554

kapelli, ale ja pamietam, ze ty sie jeszcze niedawno zastanawiales, czy lazar jest/byl muzykalny:-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/15 23:11 #19555

cicho ;P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/15 23:23 #19559

okej, ja nic nie mowie:-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/16 00:02 #19572

Słucham od renesansu i baroka do rocka, ale wymiękłem i ciarki mnie obsiadły jak usłyszałem "Koronację Poppei" Claudia Monteverdiego! Miód dla uszu...
Lubię też muzykę francuską z XVII w. np. Jean Babtiste Lully, Marain Marais,... Obejrzyjcie film pt. "wszystkie poranki świata" - poczujecie ten klimat:))) Polska muzycznie już w XVII była w Unii - miała wybitnych kompozytorów np. Marcina Mielczewskiego, Stanislawa Sylwestra Szarzyńskiego, Adama Jarzębskiego, Jacka Różyckiego.
Zresztą to morze doznań ta MUZYKA:)))
Współcześnie jak posłuchałem np. United Kingdom, King Crimson, Camel poczułem drżenie na sercu:)
Pozdrawiam
Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Umysł oświecony odrzuca wszystko co sprzeciwia się rozumowi..." - ks. Hieronim Coignard (Anatol France "Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką")

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2005/03/16 00:09 #19576

Obejrzyjcie film pt. "wszystkie poranki świata" - poczujecie ten klimat:)))

boze bozenko, bylam wtedy taka mloda. no, powiedz bozenko ile ja mialam wtedy lat? no, bozenko, tak. to wtedy jeszcze chodzilysmy do tych ruskich chlopakow. i pamietasz ten film wszystkie poranki swiata? boze bozenko, przeciez ten sasza, wiesz, no ten ktory tak nie chcial, po tym filmie to powiedzial do mnie: boze bozenko, teraz poznasz wielkochujaszczego. bylam wtedy w niebie.

pytanie (maturalne): podaj imie i nazwiska autorow, przelamujacych w polskiej literaturze tabu:-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator