HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2009/03/06 12:50 #289095

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Ostatnio "wstrząsa" mną J. Ptaszyn W.

"Towarzystwo nostalgiczne Swingulans" (Polskie nagrania SX 2218)


On + śmietanka polskiego i euro jazz-mainstreamu,
czar , urok , wdzięk,
kolejne cudne neologizmy "Niegdysiejczyk" "Trzask o wyrko" :idea:


KLASA, KLASA, KLASA !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2011/03/13 16:27 #369192

Iro napisał: P.S. ostatnio na tym forum bardziej interesująca staje się "archeologia"
-to nie pierwszy taki - prze ze mnie wygrzebany, mam zamiar kontynuować. :wink:


Grzebałeś Iro jak Indiana Jones, a ja jak Chingachgook podążam Twoim tropem :wink:

Także mam kilka albumów, które mną "wstrząsnęły" choć sam inaczej bym to nazwał....
Jednym z nich są "Dzwony rurowe" (tłumaczyć, czy nie tłumaczyć - oto jest pytanie) Oldfielda.
Pamiętam jak lata temu pierwszy raz słuchalem tej płyty czytajac "Kompleks Portnoya" Philipa Rotha.
I jedno i drugie przypadlo mi do gustu. Jak sięgałem po książkę - włączałem muzykę...
Jak chciałem posłuchać, książka znajdowała mnie sama.

A propos Chingachgooka - bardzo duże wrażenie zrobiła na mnie ścieżka dźwiękowa do filmu "Ostatni Mohikanin"
Bardzo długo mną wstrząsała i chętnie ją sobie przypomnę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez emboy.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2011/03/13 16:54 #369193

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

emboy napisał:

Iro napisał: (...) "Dzwony rurowe" (...)
Pamiętam jak lata temu pierwszy raz słuchalem tej płyty czytajac "Kompleks Portnoya" Philipa Rotha.


Dobre połączenie!


Też lubię sobie "ilustrować" czytaną lekturę odpowiednią muzyką, aktualnie "Ja Miles" (po raz drugi) a w tle "rzeźbi" - Charlie Parker.

A żeby pozostać jednak w zgodzie z tytułem wątku
ostatni wstrząs - FINNEGANS WAKE - "Blue"

Ci goście - mieszanka belgijsko-brazylijska - wstrząsnęła i powaliła mnie na kolana.
ONI - potrafią zagrać wszystko - od hard rocka, przez progressive, "współczechę", po free jazz...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2011/03/13 19:08 #369208

Bardzo zacny wątek, jak widzę starszy niż ja a przy pierwszej ekshumacji jakoś przeoczony przeze mnie. Wstrząs to nie są żarty ale niestety od lat żyję w terenie nieaktywnym sejsmicznie, choć gdyby chodziło nie o płyty a o koncerty, to coś by się znalazło. Ale chodzi o płyty.

Pierwszym wstrząsem był chyba rock symfoniczny w czasach licealnych: "Dark Side of the Moon", "In the Court of the Crimson King" czy "Pictures at an Exhibition". A może jednak wcześniej była V Symfonia Beethovena? Wszystko wzbudziło we mnie pytanie: "to taka muzyka naprawdę jest"? Okazało się, że nie tylko taka, bo potem poznałem "Święto Wiosny" i "In the Wake of Poseidon", równie wstrząsotwórcze. Kolejne wstrzasy zawdzięczam Milesowi, nie wiem czy dzięki "Agharcie" i okolicach czy antywstrząsowemu "Kind of Blue". A potem to już chyba tylko Ornette (wszystko) i "Requiem" Mozarta. I może jeszcze Lutosławski (później ale i tak dawno).

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2011/03/17 21:12 #369395

Iro ,
dzięki za odkop tematu :)
Jak będziesz w Krk to masz u mnie piwo .....duże ... powiem tylko dwa słowa : Diamanda Galas ....
M

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2011/03/17 21:33 #369397

Podobnie jak kolega emboy pamiętam ciarki na plecach przy połączeniu audio-wizualnym :wink: , z tym że u mnie była to płyta "Sonic Temple" The Cult i komiks z serii Rork. Był to rok około 1991 - 1993. Muzyka tak mi podpasowała pod temat komiksu, że do dziś jedno i drugie stanowi dla mnie całość.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2011/03/18 20:39 #369459

Po bardzo pobieżnym (przyznaję) zapoznaniem się ze śpiewem Diamandy Galas, dochodzę do wniosku, że tylko kolega Iro odczytał właściwie tytuł tego wątku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2011/03/19 21:53 #369515

Kilka było:

1. Third Eye - Tool

Mysle ze taki utwór sie nie powtórzy. Jakby z innej planety. Kosmos. To samo dotyczy całej tworczosci zespolu.

2. Atom Heart Mother - Pink Floyd


Dzis moze juz tak nie szokuje, ale iles tam lat temu to bylo dla mnie cos.

3. Mandrake Root (Scandinavian Nights) oraz Space Trucking (Made in Japan/Live in Japan) - Deep Purple

Orgastyczne doswiadczenie. Blisko 30 minut zapierających dech w piersiach improwizacji. Na zywo nikt im wtedy nie mógl podskoczyc.

4. Chopin - wszystko.

Kwintesencja polskiej mentalnosci: mieszanki melancholii, romantycznego uniesienia i zadumy.

5. Volonta d'Arte, Stone of Naples, Respiri - Corde Oblique


Corde Oblique to objawienie, zjawisko, jeden z wybitniejszych projektów neo-folkowych a dla mnie ucieleśnienie tęsknot za klimatem śródziemnomorskim

6. Fassade/Elodia/Angst - Lacrimosa


Słuchane tuż po smierci ojca wywarła kolosalne wrazenie. Kto słuchal ten wie dlaczego.

7. Budgie (i inne) - Budgie

Najlepsze riffy. Bardziej znana konkurencja mogła sie schowac.

8. Fear of a Blank Planet/Signify i inne - Porcupine Tree


Zespół na miare Pink Floyd....

9. Ok Computer/Kid A - Radiohead


Niezapomniane przezycie. Zwlaszcza odsluch Kid A, nocą gdzies na autostradzie z Wiednia do Wroclawia.

10. Lord of the Rings soundtrack.

Esencja piękna i... zła. Cały czas robi olbrzymie wrazenie.

11. In the Court of the Crimson King - King Crimson


Jeden z ważniejszych albumow w historii rocka.

12. When the music's over - The Doors


Jeden z ważniejszych utworów młodosci.

13. Bema Pamięci Żałobny Rapsod - Czesław Niemen


Monument. Szacunek.

14. Requiem - Mozart


No bo wiadomo:)

15. Live in Hamburg, Leucocyte, Viaticum - E.S.T


Jeden z najbardziej ekscytujących projektów jazzowych. Leucocyte zrobilo ogromne wrazenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL → B&W

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2011/03/30 00:22 #370009

Utwory muzyczne, w szczególnych sytuacjach wykonane, potrafią wywołać jeszcze większe wrażenie. Piosenka "Wracam do domu" zaśpiewana przez Justynę Steczkowską w czasie koncertu "żałobnego" po katastrofie z 10 kwietnia 2010 r. (jest chyba jeszcze na You Tube).
"I Feel You" Depeche Mode odtworzona na pogrzebie Waldemara Milewicza. Nie chcę aby to co piszę podobne było do jakiegoś rankingu. Nie. Dzielę się przemyśleniami. Pamiętacie "Sie ściemnia" Maanamu ? Zobaczcie też teledysk. A "Bieg lat" Mirosława Czyżykiewicza ? "Mother" Johna Lennona. Jak byłem młody to "Różne rozmowy z życiem" zaśpiewane przez Zbigniewa Hołdysa na płycie "I Ching" wywoływały emocje. Wywołują i teraz. Posłuchajcie też utworu "Tlon" z płyty "Khmer" Nilsa Pettera Molvaera. I jeszcze "Halo, Halo" z płyty "Luna" Tomasza Budzyńskiego. Proszę tylko wysłuchać do końca. C.d.n.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2017/11/30 17:32 #440445

Swego czasu, po wysłuchaniu jednego z nieoficjalnych koncertów zespołu Chrisa Robinsona, zaczęło nurtować mnie pytanie, kim jest muzyk grający z nim na gitarze? - odpowiedź była oczywista i na wyciągniecie ręki (okazał się nim być Paul Stacey), jednak podczas poszukiwań owego grajka, natknąłem się na nazwisko Jonathana Wilsona.
Wtedy, na szybko, jedynym źródłem, które pozwoliło mi zbadać grunt, był YouTube, (na co dzień z niego nie korzystam) - to co usłyszałem było po prostu świetne!

Kupiłem płyty.

Muzyka Jonathana Wilsona, biorąc pod uwagę jej "rozrywkową współczesność", okazała się być dla mnie swego rodzaju odkryciem - oto nieco tajemniczy muzyk, obracający się gdzieś w rzeczywistości Laurel Canyon, rzadko wydający płyty...niektóre z nich, jak "Sawmill, vol. 1" (sto cedeerowych egzemplarzy plus empetrójkowa sprzedaż) jest mi wciąż nieznana...multiinstrumentalista, wirtuoz gitary, miłośnik brzmień i harmonii muzyki popularnej sześćdziesiątych i siedemdziesiątych lat, koneser starych instrumentów i aparatury muzycznej...

Albumy sygnowane przez Jonathana Wilsona są wyjątkowo dopracowane - świadomie ukształtowane brzmieniowo, niezwykle pojemne aranżacyjnie, z bogactwem instrumentalnych szczegółów i smaczków.
Co ciekawe, Jonathan Wilson nie "wywarza drzwi" - świadomie odwołuje się do folkowej, popowej i rockowej tradycji - jego muzyka, to wypadkowa beatlesowkich harmonii, aury i zawiesiny Pink Floyd (gdyby ci mieli odrobinę więcej wyobraźni i zdolności improwizatorskich) oraz amerykańskiego pitu-pitu spod znaku Crosby, Stills, Nash & Young.
Co ciekawe, na koncertach (tych, które słuchałem na YouTube), płytowe, dopracowane kompozycje Wilsona nabierają nowego wymiaru - "szczególarstwo i produkcja" idą w kąt; nagle słyszymy kapitalny koncertowy zespół "żywcem wyjęty" z lat siedemdziesiątych, bezpardonowo wdający się w kontrolowane improwizacje (mam szczególne uznanie dla wstrzemięźliwości wirtuozerskiej Jonathana Wilsona i dla wykonawczego czuja perkusisty Richarda Gowena), konstruujący obłędny przekaz.

www.discogs.com/artist/614092-Jonathan-Wilson

Swoją drogą, ciekawi mnie, czy ktoś z Was był na koncercie zespołu Jonathana Wilsona - podobno dał występ w Polsce w 2014 roku?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2017/12/20 17:50 #440924

Niedawno pisałem o muzyce Jonathana Wilsona, a teraz trafiłem na informację z Bella Union, o jego premierowym albumie zatytułowany "Rare Birds" - mam nadzieję, że muzyka i teksty na nowej płycie będą równie emocjonalne, tajemnicze, intymne...jak dotychczas, że wydawnictwo będzie zajmujące i warte poznania.

bellaunion.com/2017/12/jonathan-wilson-r...ew-album-rare-birds/

Jutro Jonathan Wilson rozpoczyna trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, a w marcu 2018 roku zawita z kilkunastoma koncertami do Europy.

12-21 Los Angeles, CA – Moroccan Lounge *SOLD OUT*
12-22 Los Angeles, CA – Moroccan Lounge *SOLD OUT*
12-23 Los Angeles, CA – Moroccan Lounge *SOLD OUT*
03-02 Chicago, IL – Lincoln Hall
03-03 Detroit, MI – Third Man
03-05 Toronto, ON – The Great Hall
03-07 New York, NY – Music Hall of Williamsburg
03-08 Washington, DC – Rock and Roll Hotel
03-09 Philadelphia, PA – Boot & Saddle
03-10 Boston, MA – The Sinclair
03-14 Glasgow, UK – Oran Mor
03-15 Dublin, IE – Whelans
03-16 Leeds, UK – Burdened Social Club
03-17 Brighton, UK – Concorde 2
03-19 London, UK – Omeara
03-20 London, UK – Omeara
03-21 Paris, FR – Point Ephémère
03-24 Amsterdam, NL – Melkweg
03-25 Brussels, BE – AB Club
03-27 Cologne, DE – Stadtgarten
03-28 Berlin, DE – Privatclub
03-29 Hamburg, DE – Nochtspicher
03-31 Copenhagen, DK – Little Vega Hall
04-01 Stockholm, SWE – Bryggarsalen
04-03 Oslo, NO – Parkteatret

Olajnid.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2017/12/20 20:01 #440926

bananamour napisał: Niedawno pisałem o muzyce Jonathana Wilsona, a teraz trafiłem na informację z Bella Union, o jego premierowym albumie zatytułowany "Rare Birds" - mam nadzieję, że muzyka i teksty na nowej płycie będą równie emocjonalne, tajemnicze, intymne...jak dotychczas, że wydawnictwo będzie zajmujące i warte poznania.

bellaunion.com/2017/12/jonathan-wilson-r...ew-album-rare-birds/

Jutro Jonathan Wilson rozpoczyna trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, a w marcu 2018 roku zawita z kilkunastoma koncertami do Europy.

12-21 Los Angeles, CA – Moroccan Lounge *SOLD OUT*
12-22 Los Angeles, CA – Moroccan Lounge *SOLD OUT*
12-23 Los Angeles, CA – Moroccan Lounge *SOLD OUT*
03-02 Chicago, IL – Lincoln Hall
03-03 Detroit, MI – Third Man
03-05 Toronto, ON – The Great Hall
03-07 New York, NY – Music Hall of Williamsburg
03-08 Washington, DC – Rock and Roll Hotel
03-09 Philadelphia, PA – Boot & Saddle
03-10 Boston, MA – The Sinclair
03-14 Glasgow, UK – Oran Mor
03-15 Dublin, IE – Whelans
03-16 Leeds, UK – Burdened Social Club
03-17 Brighton, UK – Concorde 2
03-19 London, UK – Omeara
03-20 London, UK – Omeara
03-21 Paris, FR – Point Ephémère
03-24 Amsterdam, NL – Melkweg
03-25 Brussels, BE – AB Club
03-27 Cologne, DE – Stadtgarten
03-28 Berlin, DE – Privatclub
03-29 Hamburg, DE – Nochtspicher
03-31 Copenhagen, DK – Little Vega Hall
04-01 Stockholm, SWE – Bryggarsalen
04-03 Oslo, NO – Parkteatret

Olajnid.


Może zabiorę Milady do Amsterdamu. Dzięki B-amour.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Płyty/utwory/artyści które Wami wstrząsnęły. 2019/02/14 13:33 #446245

The Unexpected "The Unexpected One"

Muzycy z Kanady...działający na co dzień w anglojęzycznym Vancouver wespół z francuską frakcją z Montrealu, nagrali dla Ambiences Magnetiques kapitalny album z muzyką improwizowaną!
Dwie gitary i dwie perkusje (plus okazjonalna "elektronika") w doskonałej interakcji, muzycy perfekcyjnie reagujący na ciszę i dźwięk, po mistrzowsku konstruujący wielogatunkową formę doskonałą!

Polecam te unikalne nagrania każdemu kto chciałby posłuchać czegoś innego aniżeli piosenki składającej się z refrenu i zwrotki, każdemu, kto poszukuje dobrej muzyki - wiem, wiem - trywialna zachęta, ale "rzecz" jest naprawdę wyjątkowa!

Bernard Falaise - gitara
Pierre Tanguay - perkusja
Ron Samworthy - gitara
Dylan Van Der Schyff - perkusja

www.discogs.com/The-Unexpected-The-Unexp...-One/release/2500899

actuellecd.com/fr/album/1248/The_Unexpected/The_Unexpected_One

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator