HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Amplituner w komodzie RTV - min. wymagana przestrzeń 2022/03/22 00:24 #451265

Witam,
Kupiłem sobie amplituner Onkyo TX-NR6100 do kina domowego. Wcześniej miałem już wykonaną na wymiar komodę RTV na sprzęt, do której ten amplituner miał zostać umiejscowiony. Przewidziałem dla niego półkę zabudowaną z boków i z tyłu (6cm otwór na przewody), ale z odsłoniętym przodem. Amplituner ma 10cm przestrzeni do tylnej ścianki komody, po 3,5cm z boków i 13cm do górnej półki. Po zakupie amplitunera okazało się, że producent zaleca minimum po 20cm przestrzeni u góry i po bokach oraz 10cm do tylnej ścianki, co akurat zostało spełnione. Zastanawiam się, czy mogę użytkować amplituner tak umiejscowiony, czy absolutnie muszę zapewnić mu więcej przestrzeni? Ewentualnie, czy rozwiązanie typu 2 wentylatory zasilane przez USB (www.amazon.pl/AC-Infinity-wentylator-cer...tion/dp/B00IJ2J2K0/r) położone na nim zagwarantowałyby odpowiednie odprowadzanie ciepła i nie musiałbym się przejmować przegrzewaniem urządzenia?
Jak wspomniałem, komoda była robiona na wymiar i jest tak skonstruowana, że bardzo ciężko będzie ją przerobić, aby zapewnić lepsze warunki dla amplitunera. Nie ma też możliwości postawienia go na komodzie, gdyż zasłaniałby telewizor. Pewnym rozwiązaniem jest zakup nowej szafki RTV, czego bardzo mocno chciałbym uniknąć lub przeróbka obecnej, ale to mało możliwe ze względu na jej specyfikę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez audioentuzjasta.

Amplituner w komodzie RTV - min. wymagana przestrzeń 2022/05/22 18:11 #451426

Amplitiner do kina będzie grzał się zawsze. Im więcej miejsca mu zapewnisz, tym zapewnisz mu dłuższy żywot. Kilka centymetrów z każdej strony to będzie minimum. Ale lepiej byłoby to wszystko spotęgować.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Amplituner w komodzie RTV - min. wymagana przestrzeń 2022/05/23 09:01 #451431

Producent pisząc o wymogach rzędu 20cm bierze pod uwagę, że sprzęt może być używany w dosyć ciepłych strefach klimatycznych, zatem woli asekuracyjnie podać 20cm z każdej strony i mieć święty spokój z ewentualnymi reklamacjami. U nas w domach, pomijając często upalne lato, jest raczej znośnie i myślę, że te 20cm można "nieco" zmniejszyć, aczkolwiek na pewno nie do zera. Wzmacniacz studzi się konwekcyjnie, zatem najważniejsze aby nad nim było nieco miejsca, tak min, 2-3 razy tyle co pod wzmacniaczem.

Wentylator w tylnej ściance szafki zamontowany na wysokości górnej powierzchni wzmacniacza na pewno by pomógł w wyciąganiu ciepłego powietrza znad wzmacniacza. Nie przesadzał bym jednak z obrotami, żeby nie produkować zbytniego hałasu i nie robić przeciągu. Delikatne obroty dla uzyskania laminarnego spokojnego przepływu i będzie OK. Stosowałem podobne rozwiązanie przy akwarium i mocno grzejących się świetlówkach T5 i ich zasilaczach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator