HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Kolumny do Marantz Nr1508, pokój 12 m2; jak ustawić? 2019/03/13 19:00 #446356

Witam wszystkich - mój pierwszy post tutaj.

Chciałem kupić Voice Kraft
Piszę to, żebyście wiedzieli, jak zielony jestem w temcie.
Potem wyczytałem na internetach, że to się nadaje do pieca ale opałowego - to już chyba wolę tonę ekogroszku.

Potem trochę poczytałem i kupiłem
AMPLITUNER MARANTZ NR1508 SREBRNY 5.2 WIFI za 1500 i wyhaczyłem używany Acoustic Energy Neo centre za 250zł z postanowieniem, że z czasem dociułam i dokupię cały zestaw jak się uda znaleźć fajne używki.
Mam na myśli AE Aegis Evo albo Neo.
Już miałem jechać po znalezione na OLX kolumny aegis evo 3 za 500 zł ale znowu poczytałem i wiem, że do mojego pokoju są za duże.

Im więcej czytam, tym mam większy mętlik w głowie. Proszę pomóżcie.

Pytanie nr 1. Jakie kupić kolumny LR? Generalnie ma to być kino domowe, ale muzyki też bym chciał posłuchać (50/50). Budżet na kolumny wynosi 500-700zł. Jeżeli chodzi o muzykę to najbardziej elektroniczna typu Vangelis, Jarre, Oldfield później panie śpiewające wysoko i normalnie (Kate Bush, Stina Nordenstam, Lisa Gerard) później wszystko inne włącznie z disko polo.
Zależy mi na przejrzystości, świeżości i lekkości dźwięku ale bas też lubię (miękki, otulający). Na drugim miejscu jest współczynnik jakości do ceny, dlatego tylko używane :).
Nie każcie mi jeździć na odsłuchy, bo nie mam punktu odniesienia. Muzyki słuchałem do tej pory na wyrobach kolumnopodobnych (jak to nazywacie) i wszystko będzie brzmiało dla mnie dobrze - dlatego pytam tutaj.

To w zasadzie tyle, ale jak Ci się chce pomóc bardziej, to czytaj dalej :)

Pytanie nr 2. Jak to rozmieścić w salonie? Na rysunku jest punkt wyjściowy. Głośniki na czerwono.
Jestem na etapie remontu i możecie przesuwać (w sensowny sposób) głośniki, TV (tylko, żeby został na ścianie), szafkę rtv (jeszcze nie istnieje - może mieć inne wymiary), kanapę. Nie ruszajcie biurka na komputer i ścian.

Pytanie nr 3. Da radę wyciągnąć fajny miękki bas tylko z kolum LR czy potrzebny sub?

Pytanie nr 4. Jakie surroundy do 400zł? Będą na ścianach. Mogą być prosto, czy celować nimi w punkt odsłuchu?
Przewód głośnikowy pod tynk do surroundów kupiłem taki:
allegro.pl/oferta/kabel-przewod-glosniko...hq-jakosc-5765750299

Przepraszam, że tak długo, ale wyczytałem, że im więcej się poda danych, tym lepiej jesteście w stanie doradzić.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do Marantz Nr1508, pokój 12 m2; jak ustawić? 2019/03/14 17:47 #446365

shaevtchac napisał: Pytanie nr 3. Da radę wyciągnąć fajny miękki bas tylko z kolum LR czy potrzebny sub?

Można, to tylko kwestia jakości kolumn. Oczywiście sub da większe natężenie basu, ale nie koniecznie zapewni niższe zejście, zwłaszcza tani. Warte uwagi używane zaczynają się od przynajmniej 500 zł., a nowe raczej powyżej 1500 zł.
Ale dobre fronty też będą dawać radę tylko trzeba pamiętać o ustawieniu w opcjach całego pasma na fronty, żeby amplituner nie obciął nam basu już na wyjściu. Oczywiście warto mieć wtedy raczej mocny wzmacniacz, a nie jakieś chuchro.

shaevtchac napisał: Pytanie nr 4. Jakie surroundy do 400zł? Będą na ścianach. Mogą być prosto, czy celować nimi w punkt odsłuchu?

Powinno się wycelować. Spadki natężenia wysokich tonów są dosyć spore poza osią głośnika wysoko-tonowego. Jak "przykleimy" je do ściany na płasko to siedząc po środku na kanapie będziemy do tej osi pod kątem co najmniej 30 stopni, a to może oznaczać spadki o kilka jeśli nie kilkanaście dB w paśmie powyżej 12, 14, 16 kHz - to już zależnie od konkretnego modelu kolumny/głośnika. A ponieważ surroundy grają głównie średnicą i sopranem szkoda tracić to do czego właśnie służą, czyli kreowania tzw. przestrzeni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator