HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Rozmieszczenie głośników 5.1 na poddaszu. 2019/03/13 12:32 #446352

Witam,
Czy mógłbym prosić o pomoc w rozstawieniu głośników kina domowego 5.1? Jestem na etapie remontu i wyprowadzania kabli głośnikowych ze ścian ale mój salon wydaje się dość trudny prawidłowym w nagłośnieniu z uwagi na dość niski skos (ścianka kolankowa) oraz stosunkowo wąską ścianę z TV (tak mi się przynajmniej wydaje).

Nie mam wybranego jeszcze nagłośnienia.

W załącznikach przesyłam 2 grafiki prezentujące salon z wymiarami (2 rzuty)
Od razu muszę wspomnieć, że stół jest nie do ruszenia ... niestety.

Tematy które mnie nurtują:
1. Gdzie umieścić głośniki frontowe. Zachowując powiedzmy 50 cm od ściany z prawej strony obawiam się, że stracę dużo efektu stereo ale być może się mylę lub jest to lepsze niż głośnik w rogu?
2. Na jakiej wysokości umieścić głośniki tylne. Max co mogę dać to 136 cm góra głośnika na ścianie (wiem że dość nisko). Jeśli tak może zostać to w których miejscach (odległość od rogu i linii przeniesienia ściany z TV) je umieścić i czy kierować je w stronę widza czy prosto w TV?
Kanapę mogę oczywiście odsunąć od ściany z tyłu (ścianka kolankowa) ale czy 1m wystarczy?
3. Głośnik centralny chciałem umieścić na ścianie pod TV. Czy tak będzie dobrze?
4. Czy z moim wypadku lepiej nastawić się na głośniki montowane na ścianach czy na stojakach? Wydaje mi się, że jeśli chodzi o głośniki frontowe (L i P) to lepszym wyborem będą stojaki. Mam rację? Ale co wówczas z pozostałymi?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozmieszczenie głośników 5.1 na poddaszu. 2019/03/14 15:53 #446360

1. nie zapominaj, ze pomiedzy frontami nie może być zbyt duża odległosć, bo faktycznie efektu stereo nie będzie, zazwyczaj producenci podają optymalną wielkosć bazy (odległości pomiedzy kolumnami w instrukcji) i żadko kiedy jest to więcej niż 2m.
A jak 2m pomiędy kolumnami do do słuchacza ...
www.hifi.pl/porady/
interesują cię zagadniea związane z akustyką i rozmieszczeniem kolumn, tak wiem że interesuję cię kino, zaraz do tego dojdę.

2, 3, instrukcja do wybranego zestawu kolmn powinna wyjaśnić te zagadnienia. Centralny tylko i wyłącznie pod TV,
możesz w sieci znaleźć mnóstwo poradników:
www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-...ia-glosnikow-stereo/
forum.rms.pl/1006-poprawne-rozstawienie-...-względem-słuchacza/
wysokośc kolumn surrand określona będzie poprzez wysokość stojaków albo w instrukcji podadzą.
Zastanawia mnie fakt, że chcesz siedzieć tak daleko od TV, będzie musiał być duży by dostrzeć zajefajniość obrazu HD czy 4K, czy moze projektir masz i 100 cali osiągniesz bez problemu?

Trochę martwi brak symetrii pomieszczenia, ale jeśli kino jest faktycznie tym czego potrzebujesz (naaprawdę potrzebne ci kino?), to baw się, moze coś z tego będzie, tylko po to co ten stół, przykręcony do podłogi, ze taki nienaruszalny?


Posłuchaj Yamahy RXA880 (680) z zestawem kolumn Monitor Audio albo Dali, nie kupij w ciemno, trzeba posłuchać, fronów trzeba posłuchać, na ulubionych płytach, i jakiś film na systenie wielokanałowym.
Nie pchałbym się w kolumny montowane w ścianach.

A najepiej olać kino i zostać przy zestawie stereo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozmieszczenie głośników 5.1 na poddaszu. 2019/03/21 16:31 #446402

Dzięki za odpowiedź.
Co do tv to planuję coś dużego bo w granicach 70-80 cali 4k.
Chciałbym kino ze względu na to, że w 90% przypadków w salonie będą oglądane filmy, a więc nie chcąc tracić przestrzenności dźwięku zdecydowałem się na 5.1.
CO do stołu to mi również trochę przeszkadza ale jest to jedyny stół jak na razie i musi on pomieścić do 8 osób więc za bardzo nie da się go postawić inaczej ;)
Co do zestawów które podałeś, to na ten moment nigdzie nie mam możliwości sprawdzenia ich brzmienia. Czy mógłbym prosić o jeszcze inne propozycje wyjściowe?
Chciałbym dopytać: Dlaczego nie warto skłaniać się ku głośnikach montowanych na ścianach? Czy jeśli w kinie domowym są kolumny przednie (stojące) to czy kolumny tylne nie będą grały zbyt "nisko"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozmieszczenie głośników 5.1 na poddaszu. 2019/03/23 07:35 #446410

możesz wieszać, czemu nie, tylko że stojak łatwiej przestawić, uchwyt przykręcisz do ściany i koniec.
wysokość, hm, piszesz o odsunięciu kanapy od ściany, to tylne kolumny też odsuniesz od ściany aż będzie wystarczająco dużo miejsca na nie, z tego co pamiętam to przynajmniej 50cm ponad głowę siedzącego oglądaczo-słuchacza, nie dasz rady tego tak powiesić na tej niskiej ściance, trzeba będzie odsunąć się od niej.
włąsnie jeszcze raz spojrzałem, na twój pokój, ciężko może być uzyskać taką wysokość :(
nigdzie nie piszesz o budżecie, sądząc po wielkości ekranu, jest dość spory, znajdź w okolicy dobry salon audio i sprawdź co ci doradzą na ten metraż.
ja jestem fanbojem systemu musiccast, stąd te yamahy, no i yamaha to zawsze solidna opcja do kina, czy najlepsza, a kto to wie.
...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator