HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Zestaw pod ONKYO 626 2018/11/25 16:55 #445356

Cześć

Posiadam ONKYO-626 oraz 2.0 bardzo leciwe kolumny samsunga, dziedziczone. Grają. Ale to jest zestaw minimum. Chce zaplanować rozbudowę tego zestawu, o kolejne głośniki dochodząc w czasie do zestawu 5.1, opartym na tym amplitunerze. Niestety nie mogę powiedzieć nic o tych głośnikach, nawet nie sprawdziłem ich impedancji.

Sprzęt gra i grać będzie w pomieszczeniu około 35-40m2 (salon + aneks, połączone z otwartym korytarzem).
Zastosowanie - Muzyka, ale również kino. Zakładam, muzyka w stereo + kino 5.1. Rodzaj muzyki - różna, gitary, elektroniczna, filmowa. Filmy - akcji, sci fi - też. Na 6 docelowych głośników 3 przewodu mam poprowadzone w ścianach - wiec akceptuje spadki jakości z tego tytułu, ale być może - to wpłynie na Waszą opinie/pomoc.

1) W pierwszej kolejności chce zakupić SUB. Używany w cenie 600-1000 PLN. Myślałem o Klipschu R 12SW, lub z racji na trudność w tej cenie może się okazać, że starczy na 10sw. Ew. Monitor Audio patrz pkt2 niżej. Sub nie może grać do podłogi. Analizowałem jakieś Wharfardale, Jamo, Kody, Magnaty ale szkoda mi na coś takiego kasy.
1B) Wchodzi tutaj wgre również połączenie. Lepiej 1RCA-1RCA, czy 1RCA-2RCA? Niestety w sieci opinie podzielone, tak jak nad wyborem jakośći przewodu. Nie wiem czy tutaj w moich planach rozwoju wchodzi "extra kabel do low cost sprzetu" , "w tym setupie nie ma znaczenia czego użyjesz", czy "weź melodike, prolinka i zagra".

Ponieważ brakuje mi SUB w obecnym kongifu, chce ten temat zamknąć szybko, bez kolejnego odkładania na sprzęt, co jest trochę odmienne od punktów poniżej.


2) Docelowe rozwiązanie to 5.1. I tutaj są dwie drogi MIDCOST lub LOWCOST i zależy od tego co reprezentuje wedle Was to Onkyo, którego teraz zmieniać nie chce (3 lata, wcale?).

2.1) LOWCOST dokupienie lowcostowych kolumn 5/1 typu Jamo/muadio/sokolwiek, wywalenie satelit z zestawu i zbudowanie 5.1 w oparciu o to co mam i 3/5 tego co kupie, poniżej 800 PLN za taki komplet (a pewnie i 400). Alternatywą jest zrobienie 7.1 na bazie posiadanych kolumn + zrobienia zestawu, ale to raczej poszumi, niż pogra.

2.2) MIDCOST dokupienie Klipsch/Monitor Audio na front + centralny pasujący do frontów, to co mam na surround do tyłu. Tutaj czytałem jedynie o klipschach i r26F się nie nadają (?), ale chciałbym przeznaczyć na zestaw front + central około 3k pln. 2500 preferowane, 3500 pewnie do zrobienia.

I teraz ile osób tyle opinii, natomiast mam nadzieje, że mimo tego, że jest to typowy newbie post, please help me out - faktycznie mi coś doradzicie.

Podstawowe pytania:
1. Jaki SUB
2. Jaki przewód do SUB
3. Czy warto na tym Ampli budować dobre fronty (w kategorii MID level, a nie HIGH END). Centa za rozbudowę do 5.1 to jest obecnie max, więc 'wymiana amplitunera' na lepszy by uniósł te klipsche czy monitor audio - jak najbardziej na miejscu, tylko uprzedzam, potraktuje ją jako informacyjną (która da mi jakiś pogląd na sytuacje od ekspertów) gdyż amplitunera nie zmienię (budżet).


Z góry dzięki za pomoc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Zestaw pod ONKYO 626 2018/11/26 05:43 #445358

Nie warto się za to zabierać.
Pomieszczenie duże (dziwnie lekceważenie wielkości z twojej strony, 5m² w tą czy tą to spora różnica) sprzęt za słaby, niewiadomo co to za Samsungi.

Zestaw kolumn powinien posiadać jednakowe impedancję i być z jednej rodziny by zapewnić spójność brzmienia.
Onkyo zawsze lubiło się z Jamo, i ewentualnie w tym kierunku można spróbować, pełen zestaw od jamo i potężny sub, ale to zupełnie inne środki będą potrzebne.

Kable miedziane, udowodniono, że kable nie grają, szczególnie USB.
Ważna jest jakość wykonania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez wdehe.

Re:Zestaw pod ONKYO 626 2018/11/30 00:19 #445403

dzięki za odpowiedź, a możesz powiedzieć coś konkretniej? Bo Twoja wypowiedź wieje ogólnikami, a kierowanie mnie na Jamo traktuje trochę jakbym się udał do media marktu.
Po pierwsze nie lekceważe wielkości, natomiast policzalność otwartej przestrzeni + przedpokój i dosyć hmm ciekawa architektura Twórcy tego budynku utrudnia to zadanie. Dla Ciebie niech będzie 32m2 + otwarty przedpokój, głośniki skierowane prostopadle do wejścia do pp..
Co dalej? Dlaczego "nie warto się zabierać"? Bo amplituner słaby? To co do Klipschy? Dlaczego? Dlaczego ten amp nie pociągnie 2 frontów Klipsch? Jaka laternatywa dla Jamo?

Napisałem o budżecie, konkretne potrzeby, zapytałem o kable, o suby, o alternatywy, a piszesz mi spadaj na drzewo i kup miedziany kabel i weź sobie Jamo. ;/
Uncool, liczyłem na więcej. Jestem otwarty na dyskusje, ale jak pytam jak lepiej podłączyć sub, a słyszę, że USB nie gra to trochę przypominają mi się czasy, jak na forach pisało się by zwiększyć licznik postów.

PS. Suby jamo są skierowane w dół, to nie wchodzi w gre.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez kingpin.

Re:Zestaw pod ONKYO 626 2018/11/30 16:15 #445409

Na szybko, będzie kilka postów bo muszę sobie ponabijać licznik.

Kable:
hi-fi.com.pl/forum/1-stereo/28114-okablowanie.html
hi-fi.com.pl/forum/1-stereo/28139-audio-...z-mitami.html#445302
miedź bez udziwnień, czy to głośnikowe, czy interconect czy USB. Nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy. Do niedawna sobie nikt nimi głowy nie zawracał. Jak chcesz mieć ładne to dopłać do wyglądu, nie dopłaca do "'magii"

Kino to nie tylko sprzęt ale tez pomieszczenie, a to masz trudne, dasz rade porozstawiać wszystko jak należy,
forum.rms.pl/1006-poprawne-rozstawienie-...-względem-słuchacza/
będziesz miał symetrię na osi TV słuchacz, jednakowe odległości od ścian, zachowane minimalne odległości od ścian?

IMO nie warto się zabierać za robienie kina w otwartej przestrzeni z uwagi na możliwe kłopoty z akustyką i rozmieszczeni kolumn.

O kolumnach i subach napiszę później.
Onkyo powinno dać radę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Zestaw pod ONKYO 626 2018/11/30 23:40 #445417

1. Nie jestem z tych, którzy wierzą, że kable grają. Chce wiedzieć czy podłączyć suba za pomocą 1RCA-1RCA, czy 1RCA-2RCA. Tyle. Nie czy miedź czy złoto czy pszenica.
2. Dam radę to po ustawiać pod 5.1 symetrycznie, wedle screena.
3. głosniki będą grały od ściany do ściany (symetrycznie) - otwarta przestrzeń, która prowadzi do pokoju znajduje się prostopadle do strefy ;kinowej;.
4. Można powiedzieć, ze słuchacz będzie znajdowal sie w przestrzeni grania wedle podstawowych wytycznych, z tym ze pomieszczenie jest prostokatem (w przybliżeniu) - i do tego szerokim. Fronty od Surrondów oddzielone o około 4m.
Dzięki za kontakt.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez kingpin.

Re:Zestaw pod ONKYO 626 2018/12/01 07:08 #445419

1RCA – 1RCA. takie są założenia, rozdzielanie tego samego sygnału na dwa kanału nie pomoże.

Kolumny,
(parę ogólników I frazesów będzie)
kolumny to poważna sprawa bo różnice słychać, mówią, że kolumny to 90% wpływu na brzmienie I ja się z tym zgadzam
(o ile pominiemy akustykę pomieszczenia).
Największy błąd to kupić kolumny w ciemno na podstawie opinii (testów innych).
Kolumny do kina domowego sprzedawane w zestawach są do siebie dopasowane, brzmieniowo, elektrycznie, wyglądem.
Moja rada. Umów się na odsłuchy, czy wypożycz kaucją to co cię interesuje I wybierz to co tobie pasuje (frontów słuchaj, w stereo, na płytach które znasz)
nie za bardzo wierzę w testowanie na pamięć, albo kolumny grają jedna po drugiej I wyraźnie słychać różnicę, albo nosisz ze sobą zestaw płyt z tym co znasz najlepiej I się wsłuchujesz, czasem może coś cię zaskoczyć. Słuchanie różnych w różnych miejscach na innych utworach przy nie wyrobionym uchu mija się z celem.
Ryzyko jest takie, że po jakimś czasie zechcesz je zmienić, bo na ogół pierwszy zestaw jest “chybiony”, ucho się wyrabia I to co na początku pasowało zaczyna przeszkadzać, czegoś zaczyna brakować.
Są oczywiście firmy z którymi nie można źle trafić na początek* (Dali, Jamo, Monitor Audio, Mission itp.) duże doświadczone firmy, popularne, łatwa odsprzedaż, można kupić używane.
*początek – nie w sensie, ze potem trzeba coś droższego, bo nie zawsze droższe "lepsze".

Jamo z Onkyo to był kiedyś typowy zestaw, bezpieczne połączenie, dlatego o tym wspomniałem. Kupowali to w ciemno I byli zadowoleni.
Jakbyś napisał, że masz np. KEF iQ9 I przeszkadza nadmiar mid basu, to ktoś kto słyszał je I ma obeznanie mógłby coś napisać, twoje samsungi nie są dla nas miarodajne.
Mi do kina bardzo pasuje połączenie onkyo z Dali zensor tyle, że kumpel ma stare już onkyo ale topowy model, nie wiem jak to się ma do twojego, pokój ma mniejszy, na ścianie za kolumnami ma takie płyty położone o zmiennej powierzchni, z wgłębieniami I wypukłościami, dobra akustyka tam jest.
Jak już wiesz jakie fronty to kupujesz cały zestaw, suba można z zestawu (ciekawa sprawa, ze nie może grać do dołu, czemu?)

Suby to kina to otwarte (z bassrefleksem) mają lepsze, dłuższe pociągnięcie, sub to muzyki muszą być szybsze, zamknięte (cześć ma przełącznik muzyka – kino) sa modele w których można włożyć gąbkę w bassrefleks. Tutaj musisz zdać się na opinie “fachowców” bo nie używam, nie potrzebuję.
Testerzy, sprzedawcy, wiedzą dużo, mają ciągły kontakt ze sprzętem, niestety mają różny gust, I są przekupni, chcą zarobić, jak kierownik każe sprzedawać mordaunt short to będą je polecać (odradzam, tanie modele kompletnie mi nie pasowały, podobnie jak M-audio). Czy JBL zamówi dużą reklamę I przyśle kolumny do testów, to zaraz się okażą rewelacyjne, wiadomo biznes jest biznes.

Klipsch – nawet koło takich nie stałem.

Słuchać możesz nówek, a potem kupić używane. Albo od razu kupić te używane jamo czy dali, ale nic nie sugeruję bo to twój wybór, ale postaraj się najpierw posłuchać, ja bym wziął zensory, przeżyją, parę wymian amplitunerów’ kino to skarbonka, za jakiś czas coś wymyślą I wymiana amplitunera będzie “niezbędna”.
Dali popularne, łatwo odsprzedać, można trafić używane, sub z zestawu niestety drogi, membrana gra w bok, bass refleks na dół, ma dłuuugie pociągnięcie, mi pasuje w kinie, te pomruki przy eksplozjach.
Ale może te dali to nie twój rodzaj dźwięku, na pewno nie ten budżet, tak tylko wspomniałem, bo wiesz dystrybutor zapłaci mi potem po 50 groszy, za każde napisanie nazwy firmy czy modelu) ;)

Samsungi, cóż, schowaj, może kiedyś się przydadzą

ha, licznik podbity.

btw: płyty testowe, z wyczesaną muzyka, np. te od B&W brzmią dobrze na wszystkim, nawet na kuchennym radio, uważaj na nie potrafią oszukać ucho.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez wdehe.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator