HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/20 15:14 #444926

Witam wszystkich w to piekne sobotnie popoludnie.
Jeszcze niedawno bylem posiadaczem zestawu Logitecha, ktory bardziej huczal niz gral (z30 bodajze). Proste dwie satelitki i suba do grożenia :D
2 tygodnie temu za namowa znajowego w koncu sprawilem sobie w miare normalny zestawik za 220 euro:
- wzmak Harman Kardon HS 2x0 (2 x 65), nie wiem dokladnie jaki symbol moze byc 210/280, bo taka mam instrukcje a z tylu 2x0
- dwie kolumny Magnat 144 408
- do tego sub tez od Harman KARDON HKTS 210sub/230, ktory sam kosztuje ze 150 euro
Gosc, ktory mi to sprzedawal, prezentowal poczatkowo z satelitkami oryginalnymi od Harmana, ale mowi chodz zobaczysz jeszcze jak te magnaty ci sie beda podobac ;)
No i oczywiscie dla osoby nieobeznanej w temacie wydawalo mi sie, ze wszystko hula na maxa i nie da rady lepiej. Wzialem wiec zestaw jak wyzej, wydaje mi sie, ze finansowo nie byl to taki zly deal.
Tydzien pozniej kupilem sobie 55 calowego wygietego TV 4K od Thomsona. Podpialem wszystko optykiem i gra.
Jakiez to moje zdziwienie bylo, kiedy nie chcialem kogos budzic pod wieczor i wylaczylem calkiem tube i slysze ze te satelitki prawie wogole nie graja. Ok cos tam graja ale to tak jakby oddechu zlapac nie mogly.
Patrze 130 W na 4 omach a na wzmaku 2 x 65 max... hmmm... pogooglowalem troche, popytalem znajomego i mowi mi ze co sie dziwisz jak masz takiego slabego wzmaka :D
Zestawik nie gra zle naprawde. Bardzo duzo ogladam filmow plus do tego sluchanie muzyki, raczej wszystko ale z przewaga wszelkiej elektronicznej, hip-hop i to co leci w radiu. Wiem ze moze byc duzo lepiej, na bank.
Gosc mi jeszcze dal za free wzmaka Harman Kardon BDS 270, wiec nowszy. Dal go, bo narzekalem, ze potencjometr od glosnosci jest obluzowany i klika. Mowil, zebym sobie przelozyl jak bedzie pasowac albo naprawil tamten zepsuty. To juz moja brocha. Ten drugi wlacza sie, ale za chwile gasnie. Jest juz fajniejszy, DTS, bluray itd itd. Ale moc ta sama, wiec naprawiac go na razie nie jest mi spieszno.
Zostaly mi dwie opcje tak mi sie wydaje:
- kupno lepszych glosnikow pod tego wzmaka 65 W
- chyba bardziej interesujaca opcja, czyli zmiana wzmaka na takiego z optykiem, wyjsciem na suba bo ten od H/K chodzi ladnie.
Nie wiem czy te magnaty to tez jakis szczyt audiofilstwa, ale raczej im bardzo daleko. Kupilem takie cos jako pierwsze w zyciu audio inne niz jakies popierdolki z media markt :D Bedziemy myslec niedlugo co dalej. Mysle, ze najpierw trzeba sie zajac jakims wzmakiem zeby to uciagnal i moze w przyszlosci dolaczyc druga pare na tyl, zeby miec 4.1 lub 5.1.
Nie zalezy mi w ogole na Bluray itd itd, wszystko leci ode mnie z lapa albo z TV BOX z podpietym dyskiem i to puszczone na TV 4K HDR.
Moge kupic nowego wzmaka, nawet dzisiaj wsiadam w auto i jade ;) Te dwa stare harmany wtedy bede probowac sprzedac. Jeden gra bardzo ladnie ale 2x65W, a drugi zobaczymy co wyjdzie w trakcie naprawy.
Salon mam 4m x 3.5m z przedluzeniem na druga czesc salonu 3x3, ale w tej wiekszej czesci mam tv, sofe itd.
Co proponujecie ? Wiem ze taki juz z optykiem TrueHD itd to pewnie bede musial dac sporo, fajnie jakby kupic nowy i w miare wszystko wyszlo na zero albo z lekka doplata. Na pewno cos sie znajdzie dobrego. Co myslicie o tych magnatach ? Szajs?
Moze byc dobre stereo lub przyszlosciowo juz cos multi ale mocne.
Pozdrawiam ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez FuRiOn.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/20 15:37 #444927

Pierwsze sprawdz jaki jest ustawiony w harmanie podział sub/kolumny może na 200hz :lol: to jak wtedy kolumny mają grać ''pełną parą''

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/20 16:22 #444928

Jarek2176 napisał: Pierwsze sprawdz jaki jest ustawiony w harmanie podział sub/kolumny może na 200hz :lol: to jak wtedy kolumny mają grać ''pełną parą''

Jak to zrobic ? Nie ma tego nigdzie w manualu. Podzial pasma bo pewnie o to Ci chodzi, nie wiem czy wogole to sie da ustawic w tym modelu.

Jak to powiedzial znajomy, kolumny nie maja wystarczajacej mocy zeby dynamiczniej ruszyc membrany ;) Pasmo glosnikow jest ok tylko mocy nie maja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez FuRiOn.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/20 16:34 #444929

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/20 17:22 #444930

Jarek2176 napisał: ustawienia są na pewno jakieś www.manualslib.com/manual/279169/Harman-Kardon-Hs-200.html


Czytaj wyzej ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/20 17:34 #444931

głośniki pasmo mają co to znaczy ? , chodzi o to że amplituner nie puszcza nic poniżej 200hz na kolumny i będą grały jak popsute ,
nie ma tam nic o takim ustawieniu , ten ampiltuner był sprzedawany z satelitkami +sub wiec pchanie nanie pełnego pasma byłoby bez sensu ,
weszłes chociaż w ustawienia audio wątpię ? , kiedyś większość grała na ''kultowych ''amplitunerach /wzmacniaczach NAD o mocy 40 w i membrany chulały aż miło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

Re:Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/20 17:43 #444932

Zdjęcia poproszę, w dobrej jakości, rozdzielczości tabliczek znamionowych amplituner i kolumn, tam na ogół wszystko jest wypisane, dokładne modele itp...

I plan pokoju z zaznaczeniem wymiarów i gdzie co jest (ma być) meble, sprzęt itp, mogą zdjęcia być.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/20 22:16 #444937

FuRiOn napisał: ... Jak to powiedzial znajomy, kolumny nie maja wystarczajacej mocy zeby dynamiczniej ruszyc membrany ;) Pasmo glosnikow jest ok tylko mocy nie maja


Twój znajomy może lepiej niech się już nie wypowiada.

Membranami nie ruszają kolumny tylko wzmacniacz, a czego kolumny od niego nie dostaną, tego nie zagrają. Fabrycznie przewidziane były do kompletu satelitki, więc fabrycznie właśnie taki "satelitkowy" zakres pasma dostawały.

130W to nie moc kolumn tylko, nazwijmy to, ich "wytrzymałość" tzn. tyle maksymalnie mogą dostać zanim je szlag trafi. Same w sobie nie maja żadnej mocy bo nie są generatorami tylko przetwornikami, a przetworniki nie mają mocy tylko sprawność. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że nawet przy 100W będzie po nich. Wzmacniacz mając 2x65W/4omy praktycznie nigdy ich nie uszkodzi, więc wszystko jest cacy, a nawiasem mówiąc jego moc wcale nie jest mała, powiedziałbym, że do nagłośnienia pokoju wystarcza i to z zapasem, zwłaszcza, że przecież praktycznie nigdy nie odkręcamy wzmaka (żadnego) na full, więc i nigdy nie generujemy maksymalnej mocy.

Ja się w instrukcji możliwości ustawienia odcięcia nie doszukałem, obstawiam, że jest to zrobiona "na sztywno" bo nikt w fabryce nie założył podpinania pełno-pasmowych kolumn, choć zaciski, nie powiem, wyglądają obiecująco/myląco ( (niepotrzebne skreślić). Zestaw "jest" 2.1 i tylko tak ma grać. Jedyne co "se" można zrobić po podkręcić bas lub sopran regulacją tonów. Podpinanie czegokolwiek normalnego do tego Harmanka nie ma sensu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/21 07:43 #444941

Nie czytałem do końca tej instrukcji Harmana , czasem ukryta zakładka :) ustawień ? , ale chyba wszystko wyjaśnione i jak szukasz coś do 2.1 z możliwością pociągnięcia normalnych kolumn to zaczaj się na allegro.pl/yamaha-rx-797-amplituner-pilo...cja-i7623549763.html , tylko za trzy stówy to to nie pójdzie :lol:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/21 08:24 #444942

Ale to o co chodzi ? Ten sprzęt musi grać z telewizorem a satelity są tylko do efektów przestrzennych? To jest powód jakiegoś przycięcia pasma na wyjściu ?
Tez mam starego Harmana tyle że to 7 kanałowyi ten po przełączeniu na stereo gra i ma 85 W AVR247 - ten o którym mowa to jakiś dziwoląg. Jakby co to mojego chce się pozbyć :) razem z dvd 27

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/21 08:56 #444944

z tego co zrozumiałem , to kolega chciał polepszyć jakość kolumn żeby grały samodzielnie , a że ten harman jest dedykowany do kompletu kolumn 2.1 z ustalonym podziałem i dodanie ''dużych'' kolumn nic nie dało bo nie grają pełnym pasmem samodzielnie , jest to komplet biurkowo /sypialniany gdzie sub MUSI grać , tylko miałem nadzieję że da się to przestawić na 2 kolumny bez suba , ale jak widać takiej możliwości nie ma ,
jako że kolega twierdzi że ma wypasiony subwoofer wiec szuka amplitunera/wzmacniacza z sub out , dlatego poleciłem yamahe do grania 2.0 lub 2.1 , może tanio kupi jak innym licytantom zgaśnie w domu światło :lol:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/21 19:56 #444951

Jarek2176 napisał: ... nie ma tam nic o takim ustawieniu , ten ampiltuner był sprzedawany z satelitkami +sub wiec pchanie nanie pełnego pasma byłoby bez sensu ...

Calkiem mozliwe takie rozwiazanie.

Jarek2176 napisał: ... weszłes chociaż w ustawienia audio wątpię ?...

Czemu zakladasz od razu ze nikt nic nie zrobil ;)? Lubie sobie pogrzebac w opcjach, zawsze to robie na poczatku jak wjedzie nowy sprzet... co to on ma ;)

wdehe napisał: Zdjęcia poproszę, w dobrej jakości, rozdzielczości tabliczek znamionowych amplituner i kolumn, tam na ogół wszystko jest wypisane, dokładne modele itp...
I plan pokoju z zaznaczeniem wymiarów i gdzie co jest (ma być) meble, sprzęt itp, mogą zdjęcia być.

Prosze bardzo.

John 1.5 V napisał:

FuRiOn napisał: ... Jak to powiedzial znajomy, kolumny nie maja wystarczajacej mocy zeby dynamiczniej ruszyc membrany ;) Pasmo glosnikow jest ok tylko mocy nie maja

Twój znajomy może lepiej niech się już nie wypowiada.
Membranami nie ruszają kolumny tylko wzmacniacz, a czego kolumny od niego nie dostaną, tego nie zagrają. Fabrycznie przewidziane były do kompletu satelitki, więc fabrycznie właśnie taki "satelitkowy" zakres pasma dostawały.
130W to nie moc kolumn tylko, nazwijmy to, ich "wytrzymałość" tzn. tyle maksymalnie mogą dostać zanim je szlag trafi. Same w sobie nie maja żadnej mocy bo nie są generatorami tylko przetwornikami, a przetworniki nie mają mocy tylko sprawność. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że nawet przy 100W będzie po nich. Wzmacniacz mając 2x65W/4omy praktycznie nigdy ich nie uszkodzi, więc wszystko jest cacy, a nawiasem mówiąc jego moc wcale nie jest mała, powiedziałbym, że do nagłośnienia pokoju wystarcza i to z zapasem, zwłaszcza, że przecież praktycznie nigdy nie odkręcamy wzmaka (żadnego) na full, więc i nigdy nie generujemy maksymalnej mocy.
Ja się w instrukcji możliwości ustawienia odcięcia nie doszukałem, obstawiam, że jest to zrobiona "na sztywno" bo nikt w fabryce nie założył podpinania pełno-pasmowych kolumn, choć zaciski, nie powiem, wyglądają obiecująco/myląco ( (niepotrzebne skreślić). Zestaw "jest" 2.1 i tylko tak ma grać. Jedyne co "se" można zrobić po podkręcić bas lub sopran regulacją tonów. Podpinanie czegokolwiek normalnego do tego Harmanka nie ma sensu.

Ok... ciekawe rzeczy, czyli zmiana wzmaka.

Jarek2176 napisał: Nie czytałem do końca tej instrukcji Harmana , czasem ukryta zakładka :) ustawień ? , ale chyba wszystko wyjaśnione i jak szukasz coś do 2.1 z możliwością pociągnięcia normalnych kolumn to zaczaj się na allegro.pl/yamaha-rx-797-amplituner-pilo...cja-i7623549763.html , tylko za trzy stówy to to nie pójdzie :lol:

Euro, kolego, euro. Gdzies tak do 100-300 euro, nie nasze polskie zlote ;)
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez FuRiOn.

Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/22 08:17 #444952

Wybierając wzmacniacz trzeba wybierać modele którym nie straszne 4 omy i przeciętna skuteczność kolumn. Producent podaje 91dB (taaa , jasne), ale po pierwsze kolumny są 4 omowe, więc możemy założyć w ciemno, że do pomiaru użyto sygnału o napięciu 2,83V (czyli 2W zamiast 1W) żeby zyskać dodatkowe 3dB i możemy też założyć w ciemno, że pomiar odbył się w półprzestrzeni co podbiło charakterystykę o kolejne 3 dB. Reasumując mamy 4omy i ok.85dB skuteczności co samo w sobie jest ... całkiem normalne i nie rozumiem po cholerę to naciąganie wyników, ale na wszelki wypadek kupiłbym wzmacniacz który przynajmniej w instrukcji nie ma informacji, że 4 omy są wykluczone.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/22 20:43 #444954

Wszystko już zostało wyjaśnione powyżej.

Moja propozycja to Yamaha rn803d, amplituner sieciowy stereo.
Testy polskie i po angielsku są w sieci.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Dobór wzmaka do zestawu 2.1 2018/10/22 21:00 #444956

Teraz to trochę przesadziłeś wdehe , te kolumny nie są warte yamahy 803 , to chyba ta sama liga co te www.olx.pl/oferta/kolumny-magnat-vintage...cQgJ.html#cb403e0344

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator