HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

kolumny 4-8 omów 2018/10/07 13:05 #444744

Witam wszystkich jestem trochę zielony i proszę o pomoc.
Kupiłem amplituner kina domowego Yamaha rx- v683 .
Chciałem do tego kupić kolumny Magnat shadow 207 na razie Stereo potem pomyślę o rozbudowaniu do 7.1.
I tu moje pytanie kolumny mają impedancję 4-8 omów, wiem że amplituner ma możliwość ustawienia
6 albo 8 omów. i teraz zostawić 8 czy przełączyć na 6 omów. Na ampli z tyłu jest napisane że przy 6 omach fronty mogą mieć 4 omy a reszta po 8. przy ustawieniu na 8 wszystkie kolumny muszą mieć 8 omów. Proszę niech mi ktoś poradzi jak to zrobić

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

kolumny 4-8 omów 2018/10/07 13:21 #444745

Jeśli w instrukcji kolumn jest podane, że mają 4-8 Ohmów, to najczęściej, znamionowo ( o ile nie zawsze) mają 4 Ohmy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

kolumny 4-8 omów 2018/10/07 23:43 #444752

W amplitunerze ustaw na 6. Przednie kolumny powinien obsłużyć bez większych problemów, potem jak przyjdzie czas na rozbudowę trzeba będzie poszukać kolumn, które naprawdę mają 8 omów i z tym może być problem, zwłaszcza jak będziesz szukał w ramach tej samej marki albo innych niemieckich producentów. Kandydatek polecam szukać w testach magazynu Audio gdzie to mierzą (impedancję) i mówią jak jest faktycznie, a nie jak producent kłamczuch chciałby, żeby było. Co się stanie jak podepniesz 4-ro omowe kolumny ? Ano zasadniczo nic się nie stanie, bo ... amplituner się wyłączy.

audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitune.../2824-yamaha-rx-v683 - w akapicie pomiary, nie pieszą o tym wprost, ale doświadczenia z innymi tego typu maszynami pozwalają domniemywać, że tak się właśnie stanie. Dlatego nie kupuj kolumn zanim nie sprawdzisz jak sobie ten wzmacniacz z nimi radzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

kolumny 4-8 omów 2018/10/08 09:29 #444754

No właśnie ciężko jest znaleźć kolumny żeby miały faktyczne 8 ohm. Kurcze to dlaczego w sklepach sprzdają
Zestawy kina 5.1z tym właśnie amplitunerem i kompletem kolumn shadow 207? Troche to chore.
A możecie coś polecić z kolumn 8 omowych. Na fronty chiałem wydać ok 2000zł wiem że to niedużo ale narazie musi starczyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez lucekk86.

kolumny 4-8 omów 2018/10/08 13:39 #444760

Coś tam się znajdzie:
JBL Studio 130 - 6 omów.
Q Acoustics 2020i - 4,5 oma ale nadają się.
Taga Harmony Platinum B40v2 - 6,5 oma
Roth Audio Oli 20 - 5,5 oma
Pooglądaj też Tonsile bo wiele z nich ma wg starej szkoły ok.8 omów, choć ... ja bym się zastanowił na ile faktycznie potrzebujesz całego zestawu 5.1 czy 7.1. Mając dobre kolumny z przodu możliwe, że jakiekolwiek dodatkowe zrobią się zbędne. Ja oglądam filmy właśnie w towarzystwie tylko dwóch kolumn i nie odczuwam jakichś wyraźnych braków w stosunku do tego co mam okazje słyszeć w kinach. Akcja i tak rozgrywa się z przodu, a żeby uzyskać zamierzony przez dźwiękowców efekt "siurałnd" trzeba nie tylko dobrze skalibrować amplituner ale choć nieco poprawić akustykę i dosyć dobrze rozstawić kolumny z tyłu z czym zawsze w pokojach w których mieszkamy jest problem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

kolumny 4-8 omów 2018/10/08 18:09 #444763

Źle spojrzałem. Przy ustawieniu w amplitunerze na 6 ohm można podłączyć kolumny frontowe min 4 ohm a reszta min 6 ohm. To może
ten zestaw Magnat shadow 207(4--8 ohm) będzie ok co sądzicie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

kolumny 4-8 omów 2018/10/09 13:18 #444771

No może. To nie jest tak, że jak podepniesz taki zestaw to zaraz amplituner się wyłączy/zepsuje itp. Przy cichym słuchaniu będzie działać normalnie, dopiero jak zaczniemy grać głośno to wtedy układy zabezpieczające przed przegrzaniem mogą odłączyć kolumny. Trzeba też wziąć pod uwagę, że kolumny tylne raczej nie mają zbyt wiele do roboty, a i pasmo dla nich jest raczej ograniczone do wyższego basu (od ok. 100Hz), średnicy i sopranu. Najbardziej obciążają fronty i centralny.

Niemieccy producenci od lat stosują takie niedookreślone zapisy jak "4-8 ohm". W ich przypadku oznacza to tylko jedno, kolumny na 100% sa 4-ro omowe z minimum w okolicach 4 omów (czasem mniej, czasem nieznacznie więcej) przypadającym na częstotliwość ok.200Hz czyli tam gdzie nadal wzmacniacz musi się nieźle napracować aby ruszyć membrany.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator