HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Dobór kabla głośnikowego do tylnych głośników NS-333. 2018/01/30 00:48 #441444

Mam aplituner Yamaha RX--V683.
Mam dwa głośniki podłogowe frontowe NS-777
Mam jeden głosnik centralny NS-C444
Mam dwa tylne głosniki NS-333.
Chcę zbudować w swoim pokoju kino domowe 5.1
Obydwa głośniki NS-777 połączyłem z amplitunerem RX-V683,
za pomocą kabla posrebrzanego RealCable BM 400T o przekroju 4mm(2),
każdy kabel z osobna o długości 3,5m ( 7m na dwa głośniki).
Głosnik centralny połączyłem z amplitunerem,
za pomocą kabla posrebrzanego RealCable BM 400T o przekroju 4mm(2),
o długości 2 m . ( 9 metrów kabla razem na trzy głosniki (3,5X2 +2)).
Używam subwofera NS-SW700 (Dynamic Power 300W).
Ale jeszcze muszę połączyć tylne dwa głośniki NS-333 z aplitunerem.
Na każdy głośnik z osobna muszę użyć 13m kabla (26 metrów na dwa głosniki.).
Głośniki tylne NS-333 posiadają impedancję 6?,
a nie mogę kablami przekroczyć 10% impedancji głośnika czyli 0,6?.
Obliczyłem, że kabel z czystej miedzi musi miec co najmniej lub większy przekrój 2,5mm(2).
Nie chcę wydać 60;50;40; czy30 zł za metr bieżący kabla, bo jego długość jest razem 26 metrów,
a tak na dużej odległości kabla, każda złotówka podnosi koszty.
Nie chcę też kupić kabla aluminiowego powlekanego miedzią czy stalowego.
Jaki byście doradzali mi kupić kabel do obydwu tylnych głosników NS-333 (nominal 60 w, maximum 100w) ?
Proszę i Dziękuje z góry za odpowiedź z Waszej strony?
Mariusz Bini.


A oto moja specyfikacja sprzętowa:

{ Yamaha RX-V683 7.2 Channel
Rated Output Power (1kHz, 1ch driven) 150 W (4 ohms, 0.9% THD)
Rated Output Power (20Hz-20kHz, 2ch driven) 90 W (8 ohms, 0.06% THD)
Maximum Effective Output Power (1kHz, 1ch driven) (JEITA) 150 W (8 ohms, 10% THD)
Dynamic Power per Channel (8/6/4/2 ohms) 125 / 165 / 190 / 235 W }

{NS-777 Specifications
Type : 3-Way, 4-Speaker Bass-Reflex Floor
Frequency Response 30 Hz-35 kHz
Nominal Input Power 100 W
Maximum Input Power 250 W
Sensitivity 89 dB/2.83 V/1 m
Crossover Frequencies 1 kHz/4 kHz
Impedance 6 ohms }

{ NS-C444 Specifications
Type 2-Way Acoustic Suspension Center Speaker System
Woofers Dual 13cm PMD cone
Tweeter 2.5cm aluminium dome with Waveguide horn
Frequency Response 55 Hz-35 kHz
Nominal Input Power 100 W
Maximum Input Power 250 W
Sensitivity 89 dB/2.83 V/1 m
Crossover Frequencies 3 kHz
Impedance 6 ohms }

{ NS-333 Specifications
Type 2-Way Bass-ReflexSpeaker System
Woofers 13cm PMD cone
Tweeter 2.5cm aluminium dome with Waveguide horn
Frequency Response 60 Hz-35 kHz
Nominal Input Power 60 W
Maximum Input Power 150 W
Sensitivity 87 dB/2.83 V/1 m
Crossover Frequencies 3 kHz
Impedance 6 ohms }

{NS-SW700 Specifications
Type Advanced YST II and QD-Bass Subwoofer
Driver 25cm cone
Dynamic Power 300 W
Frequency Response 20-160 Hz
Linear Port Yes
BASS (Bass Action Selector System) Yes
Standby Power Consumption 0.5 W }

{Do aplitunera mam podłączony komputer PC kablem światłowodowym, do drugiego wejścia optycznego mam podłączony telewizor kablem światłwodowym.
Telewizor LG 50LF652V jest także podłączony kablem HDMI z amplitunerem , kablem HDMI o standarzdzie HDMI v 2.0.
Karta grafiki z komputera PC jest podłączoana kablem HDMI do telewizora, kabel HDMI wersji 2.o
Konsola Xbox jest podłączona kablem HDMI do telewizora za pomocą kabla HDMI w wersji v2.0
Na razie grają mi głośniki dwa NS-777 , oraz jeden centralny NS-C444 oraz subwoofer NS-Sw700
Ładne mam efekty dźwiękowe komputerowe z gier pc, z gier z konsoli, z filmów odtwarzanych z komputera,
z filmów odtwarzanych z pendrive za pomocą telewizora.Ładnie gra mi muzyka odtwarzana z pc i z amplitunera.}

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór kabla głośnikowego do tylnych głośników NS-333. 2018/01/30 09:31 #441447

Myślę, że choć kierunek dociekliwości jest ogólnie dobry to biorąc pod uwagę, że chodzi o głośniki tylne do kina i nie są to wychuchane hi-endowe precjoza tylko, ot, tanie monitorki Yamaszki - wygląda mi to na używanie mikrometru do mierzenia czy cegły są równo ułożone, ale skoro już liczymy "ile diabłów na czubku szpilki" to policzmy sobie na takim przykładzie.
www.hifistation.pl/pl/p/Supra-Classic-2-...snikowy-na-metry/460
Kabelek ma 10,5 Ω/km czyli 0,0105 Ω/m czyli dla odcinka 13m mamy 0,1365 Ω - czyli łapiemy się w zakres i to z palcem w ... tam gdzie ja wiem, a Ty się domyślasz. Jest też wersja płaska www.hifistation.pl/pl/p/Supra-Flat-2-x-1...nikowy-na-metry/2056 , która ma 10,8 Ω/km co nadal ze sporym zapasem mieści się w Twoich wymaganiach. Wszelkie parametry można sobie pooglądać na stronie producenta www.jenving.com/products/speaker-2

Małe sprostowanie co do impedancji kolumn - te 6 Ω to nie jest wartość stała, ona się zmienia i to dosyć znacznie zależnie od częstotliwości, a że muzyka to mnóstwo różnych częstotliwości naraz to i kolumna ma też mnóstwo impedancji naraz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Dobór kabla głośnikowego do tylnych głośników NS-333. 2018/02/05 14:01 #441529

Cześć.
Na początku dziękuje za odpowiedź na mój post.
Miałeś na myś0,3li kabelek Supra Classic 2 x 1.6.
"Kabelek ma 10,5 Ω/km czyli 0,0105 Ω/m czyli dla odcinka 13m mamy 0,1365 Ω" - ale zauważ,
że masz rację, ale to dotyczy tylko to jednej żyły kabla, a kabelek jest dwużyłowy.
Więc 0,1365 trzeba pomnożyć przez dwa, więc 0,1365 X 2= 0,273 Ω.
Pomyślałem, że może użyć przewodu miedzianego Melodika BWC2250 Black & White OFC klasy 4N 2x2,5mm2. ( 11 zł/m ).
Myślałem też o użycie kabla Realcable CAT250015 2,50 mm2 OFC klasy 4N ( 16 zł/m).
Myślałem o użyciu taniego kabla Cordial CLS 240 4mm2 ( 15 zł/m ) lub użyciu kabla też Cordial CLS 260 6mm2 ( 17 zł/m).
Producent kabla Cordial w swoim katalogu nie podaje jakiej czystości to jest miedź, więc nie wiem jakiej jakości są kable firmy Cordial.
Czy cynowanie nie degraduje dźwięku? ( choć to mogę nie słyszeć różnicy ).
Słyszalną różnicę słyszałem w sklepie mediaexpert, zbadałem dlaczego tak jest.
Mieli podłączony zestaw amplituner Yamaha 481D oraz zestaw głośników Prism.( Prism niech gra jakościowo podobnie do kolumn yamahy - założenie takie z grubsza.) Do swoich zestawów używają kabli o maksymalnym przekroju 2,5mm2, są to kable aluminiowe cynowane czy nawet same aluminiowe,podejrzałem i spisałem i używali takich kabli jak: Treq TQR 1025 2x2,5mm2;LEXTON 2X 2.5 MM² CCA K608. Mogę stwierdzić, że jeśli kolumny głośnikowe podpięte są kablem z czystej miedzi dobrej jakości 4N, to dźwięk z amplitunera jest jak bajka, a dźwięk z kabla aluminiowego czy z aluminium powlekanego miedzią to jest katastrofa, trzeba przy tym zauważyć, że nie mam słuchu muzycznego.
Więc moje takie jest nadal pytanie: Na jaki kabel zdecydować się do głośników tylnych Yamaha NS-333 ( 13 metrów długości na każdy głośnik ) ?
MariuszBini.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez PabloRedBini.

Dobór kabla głośnikowego do tylnych głośników NS-333. 2018/02/06 12:07 #441540

Nadal mierzysz cegły mikrometrem. Kup Suprę albo QED albo Melodikę, równie dobrze może to też być Cordial czy RealCable, byle nie coś co ma w oznaczeniu CCA. Jak uważasz że warto dopłacić za przekrój kabla to kub 2x2,5mm2 choć moim zdaniem wystarczy 2x1,6mm2 bo to satelity, które mają mało do roboty, a ponadto są to małe tanie "jamaszki" czyli kupując do nich POWAŻNY KABEL podwajamy ich wartość jak nie przymierzając w latach 90' tankując malucha do pełna.

Cyna nie pogarsza brzmienia tylko izoluje miedź od tlenu i bardzo dobrze się z nią łączy nie tworząc barier półprzewodnikowych. To jest dobry patent i nie ma się co go obawiać cudując, że nam brzmienie w efektowych głośnikach pogorszy, zwłaszcza podczas filmów kiedy napierdala subwoofer i wrzeszczy centralny. Chcesz lepszego brzmienia to wymień tylne kulfoniki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór kabla głośnikowego do tylnych głośników NS-333. 2018/02/06 12:40 #441541

X2 miedziane dobre kable zostały wymienione wyżej a żeby dodać coś od siebie a jakie kolumny na na tył poleca producent ? 8 om , więc dodając 0,5 oma na kablach do nazwijmy to w skrócie 6 omowych kolumn robisz przysługę amplitunerowi stabilizując jego pracę ,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór kabla głośnikowego do tylnych głośników NS-333. 2018/02/07 14:37 #441552

Mój producent to zaleca praktycznie głośniki o jednakowej impedancji. Zakupiłem zestaw głośników ( 2xNS-777, 1xNS-C444, tylne 2xNS-333), które te wszystkie głośniki są o impedancji 6 (om) ( nie licząc subwoofera ). Na razie nie mam podłączonych do amplitunera tylnych głośników 2xNS-333 moich kulfoników. Zanim się przypnie głośniki to w amplitunerze zaznacza się czy ustawia impedancję wyjściową amplitunera do głośników. Mariusz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dobór kabla głośnikowego do tylnych głośników NS-333. 2018/02/19 18:22 #441676

Cześć. Na początku mojej wypowiedzi mego wątku na tym forum,
chciałbym bardzo podziękować za pomoc taki osobom jak: John 1.5 V oraz Jarek2176.
Bardzo jeszcze raz Wam dziękuję Panom Jarkowi2176 oraz Johnemu 1.5 V.
Kupiłem kabel z czystej miedzi Melodika BWC2250 Black & White OFC klasy 4N 2x2,5mm2. ( 11 zł/m ). ( 26m = 13m x 2)
Kupiłem do tego też wtyczki bananowe jak : Prolink TBC054 ( 8 sztuk ).
Kupiłem do tego też dwa stojaczki na tylne głośniki NS-333 ( koszt 81złX2 + 27 zł przesyłka razem=189 zł)
Jeszcze raz szczególnie dziękuję osobom , którzy mi pomogli,
dziękuję też osobom,które przeczytały mój wątek.
Mariusz Bini.
.................................................................................................................................
{ Podstawki po głośniczki zakupiłem na OLX
www.olx.pl/oferta/stojaki-standy-podstaw...z6bK.html#79e5a1fb13
wykonał je Pan Marcin , bardzo ładnie wykonana praca. }
{ Najpierw powinienem przełożyć przez podstawkę kabel, później przez rurkę i przez otworek w niej się znajdujący, a później skręcić stojak.
A Ja od razu skręciłem stojak, co trochę było źle.Ale skoro skręciłem, to najpierw kabel a w nim jedną żyłę skróciłem tak o 3 czy 4 cm,
na dłuższą końcówkę kabla nawinąłem sztywny pręcik druciany plastikowy tak żeby trzymał się sztywno i swoją końcówką był dłuższy od kabla.Więc ten kabel z tym drucikiem przepuściłem przez podstawkę, za pomocą tam haczyka wędkarskiego przez oczko rurki sięgnąłem tego plastikowego drucika, wyciągnąłem przez oczko tej rurki ten plastikowy drucik, następnie przywiązaną jedną żyłę kabla do tego plastikowego drucika, a następnie przez to oczko przeszły razem dwie żyły tego kabla. Piszę to na jaki wpadłem pomysł, jeśli by ktoś miał kiedyś podobny problem później, bo kable melodika bwc2250 praktycznie prawie na styk przechodził przez te oczka. }
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez PabloRedBini.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator