HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/25 16:49 #132632

Witam,

Na początku zaznaczę, że jestem kompletnym laikiem i zagdanienia związane z elektroniką trzeba mi tłumaczyć łopatologicznie ;) Do niedawna miałem zestaw głosników podłączonych do komputera - był to Creative Inspire 6.1 6700 - aktywny subwoofer 22W, głośnik centralny 20W i 5 satelit 8W. Moc, jak i jakość mizerna... Na szczęście (nieszczęście?) niedawno wszystko się popsuło, a ja niestety nie umiem tego naprawić. Zamiast oddawać zestaw do naprawy, postanowiłem zainwestować w coś nowego, lepszego...

Tak jak napisałem na początku - kompletnie się na tym nie znam. Chciałbym, żeby nowy zestaw był złożony z aktywnego subwoofera oraz 2 głośników średniowysokotonowych. Oczywiście to jest tylko koncepcja laika, dlatego proszę o wszelkie sugestie. Oczywiście zestaw ten podłącze do komputera... i tu jest też dla mnie problem - kiedyś razem z kolegą próbowaliśmy zrobić coś podobnego, tylko kompletnie nie wiedzieliśmy jak się za to zabrać - jakie kable, gdzie podłączyć itd.

Spodobał mi się głośnik Magnat Monitor 210 - z tym, że w jego specyfikacji znalazłem, że jest on 2-drożny - czyli obsługuje niskie, średnie czy wysokie tony ?

Co do subwoofera, zastanawiam się nad Koda 850-SW lub Magnat Magnum 51A.

Oczywiście zdaję się na Wasz profesjonalizm, więc również proszę o sugestie co do głośników. Prosiłbym również o informacje co do kabli połączeniowych (zarówno głośnik-subwoofer, jak i subwoofer-komputer).

Chciałbym, żeby cały ten zestaw zamknął się mniej więcej w cenie, w jakiej wymieniłem powyższe głośniki - około 750zł.

Co do karty muzycznej - około 4-5 miesięcy temu modernizowałem komputer, ale karta muzyczna została niezmieniona - jest to Creative Sound Blaster Live! 5.1. Czy będzie wystarczająco dobra do takiego zestawu jaki podałem ? A zresztą, sam to ocenię :) A jak będzie kiepska, wtedy zamienię ją na lepszą (w dziedzinie sprzętu komputerowego mam trochę pokaźniejszą wiedzę niż w dziedzinie sprzętu audio :) )

Chciałbym zaznaczyć, że nie jestem audiofilem - słyszałem na żywo głośniki Magnat Monitor 210 i dźwięk z nich płynący w zupełności mnie satysfakcjonował. Wiem, że dla Was zestaw za tak niską cenę może wydawać się śmieszny, ale mnie on wystarczy.

Zdecydowałem się napisać ten temat, ponieważ na całym forum nie znalazłem dokładnych odpowiedzi na moje pytania (lub były one za bardzo specjalistyczne, po prostu ich nie rozumiałem). Z zasady wolę opinie internautów lub rady sprzedawcy w sklepie, który napewno wcisnąłby mi jakiś chłam za sporo pieniędzy...

Dodam, że mimo że jest to mój 1. post - od jakiegoś czasu przeglądałem to forum i spędziłem tu już kilka ładnych godzin :)

Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuje, uszczęśliwicie biednego studenta ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[ Addicted 2 Music ]

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/25 17:25 #132635

Wszystko super, tylko co te kolumny... zasili? Musza dostac prad aby poplynely dzwieki. Wzmacniacz by sie przydal. Zestaw, ktory miales wczesniej byl prawdopodobni aktywny, dlatego nie wymagal uzycia wzmacniacza

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/25 17:28 #132636

1) za 750 zł chcesz kupić w sumie suba i 5 głośników znaczy komplet 5.1?
2) To, ze dwódrożne oznacza że są dwa głośniki. Niskośredniotonowy + wysokotonowy i odpowiednio do tego pracuje w kolumnie zwrotnica (takie ustrojstwo w dbające aby prawidłowy sygnał dotarł do tych dwóch głosników). Taka budowę maja praktycznie wszystkie monitory i część kolumn podłogowych. NIE oznacza to, że kolumny dwódrożne są jakieś jakieś "wybrakowane"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Dyplomata to człowiek, który dwa razy pomyśli zanim nic nie powie."
Mało pisz dużo czytaj, to fajnie będzie na forum.

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/25 17:48 #132639

Polecam na poczatku poczytac stronke:
www.republika.pl/audioton/
Mysle ze po kilku godzinach lektury latwo zlapiesz podtswowe info o systemach stereo i kina domowego.
Wtedy moze pomyslisz aby kupic normalne kolumny i ustawic je w typowym trojkacje stereo (o tym w podanym linku).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/25 18:12 #132643

jkab, dzięki za wytłumaczenie. Wystarczy mi subwoofer i 2 głośniki, już wiem ze ten Magnat Monitor do tego nie pasuje...

Adamo_0, już zabieram sie za lekturę :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[ Addicted 2 Music ]

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/25 20:31 #132659

Z tego co wiem to raczej nie istnieja subwoofery stereo z ktorych rownoczesnie moglbys zasilic kolumny. (poza tanimi zestawami do kina domowego i komputera)
Mysle wiec ze bez wzmacniacza nie obejdzie sie. na poczatek moze byc komputer a pozniej mozesz dokupic jakies cd na allegro za 100 - 200 pln.
Napisz jak duzy masz pokoj ile metrow kwadratowych i czy koniecznie chcesz sluchac muzyki przy kompie czy w ogole w calym pomieszczeniu. jakiej muzyki sluchasz?
Jezeli zalezy Tobie na "audiofilskim" ;) sluchaniu muzyki siedzac na kanapie czy tez fotelu warto pomyslec o wzmacniaczu i kolumnach. W zaleznosc od wielkosc pokoju beda to zestawy dwudrozne lub trojdrozne.
Pojawia sie oczywiscie problem czy bedzie odpowiednia ilosc basow.
W tym przypadku zawsze bedziesz mogl dokupic subwoofer ale bardzo czesto nawet przy malych kolumnach w malym pokoju jest on niepotrzebny.
Nie wiem czy miales okazje posluchac normalnie rozstawionego sprzetu stereo w sklepie czy tez u znajomego.
Dlatego na koniec warto napisac dlaczego pisze o tzw trojkacie stereo. W tym ustawieniu (szczegoly beda w linku) masz mozliwosc odbierac muzyke w taki sposb w jaki chcial artysta/realizator dzwieku. W przypadku dobrych kolumn, nagran i wlasnie umiejetnego ich rozstawienia mozna "poczuc sie jak na koncercie" tzn. uslyszec ze gitara "gra z lewej" itd. uslyszec ze perkusja stoi z tylu a wokalista z przodu itd.
Oczywiscie czy lepszy drozszy sprzet tyl realizm dzwieku lepszy (chociaz nigdy nie taki jak "na zywo") Mimo wszystko nawet tani sprzet dobrze rozstawiony w pokoju odpowiednio przygotowanym (ustawienie mebli z glowa tak aby akustyka byla jak najulepsza) potrafi oddac muzyke poprawnie i dac duzo radosci.
Najczesciej o tym sie nie mowi a wiekszosc ludzi nie interesujacych sie bardzo muzyka ma upchane kolumny byle gdzie bo nie mieli okazji przekonac sie jak moze zagrac z glowa rozstawiony sprzet.
Jezeli bardzo lubisz muzyke to mysle ze warto troche sie poswiecic.
Ale musisz wiedziec ze to zarazliwe :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 01:19 #132704

Adamo_0, najpierw dziękuję za świetny link, poczytałem i trochę się dowiedziałem ;)

Myślę, że mógłbym kupić amplituner. Nie wiem jeszcze jaki, jakiej firmy, ale to zostawię na później.

- mój pokój jest dosyć mały (mieszkam w bloku), dlatego też super mocny sprzęt nie jest mi potrzebny. Jest to 18m2, ok. 5m x 3,60 m.
- muzyki słucham przeważnie na komputerze, ale rozważam zakup odtwarzacza cd - niestety będę musiał to odłożyć na trochę później, narazie finanse mi na to nie pozwolą
- mój ulubiony typ muzyki to muzyka klubowa - głównie cięższe klimaty, ale od czasu do czasu też coś lżejszego (uwielbiam hardtrance)
- nie zależy mi na "audiofilskim" słuchaniu muzyki, chcę po prostu żeby dźwięk był w miarę niezłej jakości
- hmm raczej nie miałem okazji posłuchać dobrze rozstawionego zestawu - kilku moich znajomych ma takie rzeczy, ale głośniki stoją "gdzie popadnie"
- co to jest trójkąt stereo ? Jeszcze przed chwilą przeglądałem stronę którą mi podałeś, ale nie mogłem tam nic znaleźć o tzw. trójkącie...
- a muzykę kocham :P

A co myślicie nad zestawem 3.1 ? Amplituner + 2 głośniki (tylko, no właśnie, jakie...) + głośnik centralny + subwoofer ? Taki zestaw podłączyłbym równocześnie do komputera i dvd.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[ Addicted 2 Music ]

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 08:09 #132713

XeraN :arrow:
Te 750 zł to ma być na sprzęt nowy czy używany? I Jeszcze jedno doszedłeś już, ze trzeba kupić wzmak lub ampli. I tu mam pytanie. Firmowy czy nie do końca. Jak wyfiltrujesz na allegro ampliki KD do 300 zł (cos na kolumny musi zostać) to otrzymujesz
www.allegro.pl/5233_kino_domowe_ ... enum44=all


Sorki, że link nieczytelny ale jakoś nie mogę sobie poradzić z wklejaniem tekstu "link" pod którym ukryty jest rzeczywisty link

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Dyplomata to człowiek, który dwa razy pomyśli zanim nic nie powie."
Mało pisz dużo czytaj, to fajnie będzie na forum.

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 11:21 #132723

Moja wersja dla Ciebie jest następująca:
- ze względu na nałożony limit kupujwsz sprzęty używane na allegro.
- na początek kup jakiś amplituner kina domowego (czyli 5+1 z wejściem coaxial) za ok 450 PLN. Amplituner łączysz z SB Live łączem cyfrowym Coaxial - SPDIF (do 30PLN).
- po tym kroku wymagana jest decyzja czy składasz najpierw stereo czy kino domowe.
- w przypadku stereo pozostała kasa idzie na dwie kolumny przednie.
- w przypadku kina domowego dokupujesz mały używany aktywny subwoofer za ok 150 PLN (+kabel za ok 30PLN).
- w tym miejscu możesz już od wielkiej biedy wykorzystać posiadane głośniki Creativa (nie przeginając z głośnością).
- następnie dokupujesz np małe monitory do 150 PLN.
- jak będziesz miał następny przypływ gotówki i monitory pójdą na tył a do przodu kupisz coś wiekszego + głośnik centralny.

Całe powyższe rozważnia są oczywiście przy założeniu, że inwestujesz w "coś lepszego" i nie jest to czyste stereo czyli po prostu dobry wzmacniacz+dobre głośniki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam
Tomek

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 11:26 #132724

jkab, najbardziej pasowałby mi amplituner firmowy, ale używany. Polecono mi amplitunery Onkyo, np. ten: KLIK. A co do głośników, to chciałbym je kupić nowe. Nowe ampli są niestety za drogie dla mnie... :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[ Addicted 2 Music ]

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 11:42 #132726

tomaszna, na początku złożę zestaw stereo, a później go rozbuduję. Zobacz wyżej, tak podałem link do amplitunera na który zamierzam "zapolować" - chyba, że mi go odradzicie.

PS. jkab, żeby zrobić taki link jak ja zrobiłem wyżej (KLIK), musisz zrobić tak: Tekst pod jakim będzie link[ /url] (bez spacji) :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[ Addicted 2 Music ]

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 15:41 #132750

Te Onkyo jest co prawda amplitunerem kina ale nie ma dekoderów Dolby Digital (AC3), które muszą zdekodować sygnał cyfrowy z karty dźwiękowej.
Jeśli tylko do stereo to będzie ok.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam
Tomek

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 17:39 #132766

tomaszna napisał: Te Onkyo jest co prawda amplitunerem kina ale nie ma dekoderów Dolby Digital (AC3), które muszą zdekodować sygnał cyfrowy z karty dźwiękowej.
Jeśli tylko do stereo to będzie ok.


Chyba, że mu zapodamy 5.1 sygnał analogowo z karty na 5.1 wejścia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Dyplomata to człowiek, który dwa razy pomyśli zanim nic nie powie."
Mało pisz dużo czytaj, to fajnie będzie na forum.

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 17:57 #132775

XeraN\n

Trojkat stereo to sposob ustawienia kolumn w stosounku do sluchacza.
Zazwyczaj wyglada to tak, ze kolumny stoja w dwoch rogach trojkata (zazwyczaj +\- rownobocznego) a sluchacz znajduje sie w trzecim rogu.
www.republika.pl/audioton/akustyka.html

Tylko w takim ustawieniu uslyszysz tak zwana scene (dzwieki beda sie dobywaly z roznych miejsc od lewej strony do prawej tak jak to zaplanowal artysta/realizator) a dzieki ustawieniu glosnikow wysokotonowych na wysokosci uszu barwa dzwieku bedzie odpowiednia (jak najlepsza realnosc w oddaniu barwy instrumentow).
Z czystym sumieniem mozna powiedziec ze kolumny za gruba kase wcisniete w regal miedzy ksiazki gorzej zagraja niz tzw. kolumny budzetowe.

Twoj pokoj nie jest duzy wiec spokojnie wystarcza albo kolumny podstawkowe (stawia je sie zazwyczaj na stojakach - standach)
www.republika.pl/audioton/podstawki.html
albo male podlogowe stojace bezposrednio na ziemi.

Pomimo ze jak napisales nie masz duzych wymagan to warto wiedziec ze kazdemu znas podobaja sie inne kolumny.
Mianowicie kazdy model gra inaczej nie tylko ze wzgledu na jakosc/cene ale i na charakter jaki nadal im producent.
Warto wiec sie wybrac do salonu z kilkoma swoimi plytami i posluchac kilku kolumn aby dowiedziec sie co sie Tobie podoba.

Co do kupna to radzilbym zrobic tak:

- odlsuchac kilka kolumn w salonie i tam je kupic lub taniej upatrzony model na allegro np. firm:
Koda - duzy wybor i tanie ale nie kazde graja dobrze choc sa wsrod nich dobre zakupy
Wharfedale - w miare tanie ale nie musza sprawdzic sie w osterj elektronice
Tannoy
itd (poszukaj na tym forum tematow kolumny do 600 itd zlotych

Co do wzmacniacza, amlitunera kina domowego to na allegro za 300 -400 PLN cos napewno znajdziesz

CD to juz maly problem tym bardziej ze na razie mozesz podlaczyc komputer do wzmacnacza/amplitunera.

W 1000 PLN powinense sie zmiescic z nowymi!!! kolumnami i uzywanym wzmacniaczem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Wybór głośników do komputera - kilka pytań... 2006/11/26 18:47 #132783

slyszalem o firmie Creativ............. :wink:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zycze wspanialego muzycznego dnia.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiModerator