HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/18 12:28 #446068

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

smykus_starszy napisał: Adamie, a używany?
A z tego co pamiętam zarówno CD15 jak i CD35 "łykają" wszystko. No dobra, całkiem sporo (do 24/192 i DSD 128). Brakuje tak naprawdę niewiele do "wszystkiego".


Po cóż ach na cóż Wam te gęste plikusy?
Przecież ich gęstości nie słychać nic a nic.
To kolejny z audiofilskich mitów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/18 12:34 #446069

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

janneta napisał: (...) Zrodlo powinno byc czyste, rowne. To co narzuci zrodlo, reszta systemu zmocni i zagra... Jesli zrodlo poda zanieczyszczony /. znieksztalcony material trudno to bedzie odkrecic zazwyczaj bedzie to niemal niemozliwe. Jesli zrodlo zapoda dobry material wtedy reszta systemu musi zrobic dobrze tylko swoja robotę.

Skąd źródło wytrzaśnie zanieczyszczony/zniekształcony materiał?
Z nośnika? Wyrzucić wadliwy nośnik lub wydanie spier***lone danego nagrania (przez remaster/ loudness war)
Źródło samo w sobie jest "roznosicielem" takiego sygnału? - do kosza/serwisu z nim! To jest wadliwy/zepsuty sprzęt.
Janetto - to co wynika z załącznika, który wkleiłaś w ostatnim wpisie - to wyłącznie marketingowe bajanie - by SPRZEDAĆ!
Te wszystkie wymienione w nim "poprawy" - być może nawet i zmierzone rzetelnie, nawet jeśli są realne - znajdują się daleko, daleko poza progami percepcji ludzkiego (nawet wybitnego) słuchu!
np. zniekształcenia THD i różnice na poziomie 0,0006% - kto to usłyszy? Chyba tylko producent i zafascynowany audiofil (wyłącznie w wyobraźni).
Poza tym różnica 0,0009 do 0,0003 = 65% - no, taki trick daje popracować wyobraźni co? Taki "turbo-korbo dopalacz"
Jak Ci to nie przeszkadza - baw się dalej - to Twój (stracony) czas i pieniądze (w błoto).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/18 14:34 #446070

Iro dzieki za odpowiedz,
Pisząc że nie ma różnicy pomiędzy DAC'ami to tak jakbys napisal ze nie ma roznicy pomiedzy odtwarzami CD. Gdzie defacto mozemy wlozyc ta samą plytę do kazdego z przypadku i będą odtwarzacze ktore zagrają solidnie i ładnie, i będą takie które pokaleczą muzykę.
Mozliwe ze w wysokiej klasie DAC'ow nie bedzie kolosalnych roznic, ale nie testowalam wielu modeli tylko kilka DAC'ow udalo mi sie sprawdzic z moim systemem i zapewniam Cię że był też DAC który miejsce ma swoje tylko w koszu na śmieci...
Jedna rzecz to material z sygnalem - dane cyfrowe, a druga rzecz to wyprodukowanie sygnalu analogowego audio na tej podstawie przez zrodlo sygnalu.
Twierdzę że nie kazda karta dzwiekowa - a wrecz wiekszosc 95% ukladow zintegrowanych, generuje slabej jakosc i sygnal audio.
Jesli zrodlo sygnalu nie potrafi oddzielic dobrze sygnalu od szumu, a tak jest w zintegrowanym ukladzie karty dzwiekowej.
Ja zrobilam poprawe ktora jest opisana w pierwszym przypadku czyli wymienilam zintegrowany uklad karty dzwiekowej na zewnetrzna karte dzwiekowa EMU 0404.
Czyli ta tabelka u gory na zalaczniku w moim poscie powyzej ... wg mnie wiele parametrow jest kosmicznie lepszych w pierwszym przypadku.
W drugim parametru poprawiaja sie ale nie juz o tyle co w pierwszym dlatego uwazam ze przyrost jakosci nie
Dlatego tez napisalam ze jestem zadowolona z tego co udalo sie osiagnac nie wielkim kosztem, a jednoczesnie z kolosalną roznicą.
Szczegolnie w dynamice oraz poziomie szumow i znieksztalceniach. Sam dynamic range daje dużo jeśli chodzi o wykazanie różnic pomiędzy instrumentami, nagranymi ciszej i glosniej.
Po prostu techniczna roznica w wprodukowanym materiale z tych samych plikow zrodlowych.
To nie tylko duza roznica. To jest roznica którą słychać.
Jesli chodzi o drugi przypadek. Załączyłam go tylko po to zeby pokazać że miedzy drogim a tanim daciem jednak jest roznica. Ja akurat sluchalam tego 2Cute i i gra lepiej zarowno z Tidal, jak rowniez jako dekoder cyfrowego CD. Tylko fakt drogi i nie stać mnie na niego teraz.

Rozumie że kpisz z porownania przypadku 2 jakie wrzucilam ale nie odnosisz sie do przypadku 1.
Czy kpisz rownież z przypadku 1 ktory wybralam jako najlepsze rozwiazanie na moja kieszen, system i ucho.

A wiec jeszcze raz rzuc okiem na przypadek 1 z zalacznika i do niego sie odnieś i proszę jesli możesz powiedz w jaki Ty sposob sluchasz muzyki z cyfrowego zrodla jakim jest PC czy pliki cyfrowe ?

Dzięki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez janneta.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/18 15:17 #446071

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Dla mnie oczywistym jest, ze odtwarzacze CD, jak chodzi o charakter brzmienia mogą różnić się właśnie charakterem i jakością wewnętrznego DAC.
I tylko tym, w przeciwieństwie do teoryj audiofilskich, jakoby również sam (pure) transport miał na to jakikolwiek wpływ.
W tym miejscu taka ciekawostka - niedawno odkryty przekręt i nagłośniony przez naczelnego guru audio w Polsce -
www.audiostereo.pl/topic/141801-barclay-...99-oszustwem/?page=1

Jak chodzi o DAC zintegrowany na płycie PC - zapewne w większości przypadków - są one gorsze od zewnętrznych, wyspecjalizowanych, tego nie neguję.

Mój kontakt z plikami cyfrowymi ogranicza się (poza kilkoma "odsłuchami" w obcych systemach) do plików naniesionych na płytę CD :)
Jakieś próbki cyfrowe w necie, czy muzyka z YT - to tylko u mnie pod-słuchiwanie muzyki w celu informacyjnym - do tego wystarcza mi DAC zintegrowany z PC i ...wbudowane głośniczki w monitorze ;)

Najchętniej słucham analogowej muzyki z płyty winylowej, wiem jak zwodnicza, upierdliwa i "pod górkę" może być przygoda z "plikami cyfrowymi i ich odtwarzaniem" - na to jestem zbyt...leniwy i konserwatywny.

Mówiąc wprost - no streaming, cyfra z konieczności, analog dla przyjemności, co nie oznacza też wcale, że muzyka z płyty CD nie może mi frajdy sprawić...jak i usłyszana przypadkiem na "radyjku w kuchni" czy innym "małym" grajku.

P.S. w sprawach cyfrowego "mielenia" plików - słuchaj "smykusa_starszego", na ile go "znam" - od wielu lat "zęby na tym zjada".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/18 17:03 #446072

Iro napisał: ... Po cóż ach na cóż Wam te gęste plikusy?
Przecież ich gęstości nie słychać nic a nic.
To kolejny z audiofilskich mitów.


Ale że co? Że nie słychać różnicy między mp3 i flac, między flac i DSD czy w częstotliwościach próbkowania? Poza tym pliki zajmują mniej miejsca na półkach czy w plecaku i czasami są jedynym dostępnym nośnikiem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/18 18:29 #446073

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

Adam Szulc napisał:

Iro napisał: ... Po cóż ach na cóż Wam te gęste plikusy?
Przecież ich gęstości nie słychać nic a nic.
To kolejny z audiofilskich mitów.

Ale że co? Że nie słychać różnicy między mp3 i flac, między flac i DSD czy w częstotliwościach próbkowania? Poza tym pliki zajmują mniej miejsca na półkach czy w plecaku i czasami są jedynym dostępnym nośnikiem.


Mówię o braku różnicy na ucho, o ślepym teście już nie wspomnę -pomiędzy wave, flac, DSD - niezależnie od f próbkowania i 'długości' bitów (16, 24, czy więcej). ŻE TO przede wszystkim.
Poza tym stwierdzano również nie jeden raz, że ciężko było odróżnić nawet mp3 (320) od wave, czy flac.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/18 18:33 #446075

Jeśli wszystkie te formaty zrobimy z tego samego źródła (wydania, realizacji) to nie ma  żadnej szansy usłyszeć różnicy pomiędzy DSD a FLAC 16/44,1, FLAC 24/96, FLAC 24/192 czy nawet FLAC 32/384 i MP3(CBR320kbps). Specjalnie dodałem parametry dla MP3 dlatego, że już 192 na pewnych gatunkach muzyki będzie się dało rozpoznać bez większego trudu, a 128kbpz na każdym, ale odróżnienie 320kbps może być bardzo trudno albo wręcz niemożliwe i dopiero jakaś cyfrowa analiza obwiedni mogłaby pokazać różnice. MP3 to cholernie dobry wynalazek i ludzie z Fraunhofer-Gesellschaft zrobili kawał świetnej roboty. W tamtych czasach, czasach małych i drogich pojemności pamięci oraz wolnych transferów, to było wybawienie. Dziś używanie formatu MP3 nie ma uzasadnienia, ani technicznego, ani ekonomicznego. Jest świetny FLAC, tylko jest z nim jeden problem, nie bardzo jest jak na nim zarabiać, więc wykombinowano SACD/DSD (bo to, to samo) i można sprzedawać tą samą muzykę jeszcze raz (który to już ?).

Adamie, jeśli ominął cię ten materiał, polecam się zaznajomić. W okienku na górze do wyboru polskie napisy.

xiph.org/video/vid2.shtml

FLAC 16/44,1 załatwia wszelkie bolączki jeśli chodzi o jakość i parametry. Cała reszta zależy wyłącznie od realizacji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/18 22:56 #446076

Robiłem dzisiaj nieślepe testy na komputerku z DAC-em za kilkadziesiąt złotych i dobrymi słuchawkami. Porównywałem wav, mp3 320 i mp3 128. Te skrajne raczej odróżniałem ale nie było dużej różnicy, sądzę że na lepszym sprzęcie byłoby łatwiej - tu wszystko lekko rzęziło. Rzadkie i gęste mp3 chyba też ale już gęstego mp3 od wav nie. Wydawało mi się, że SACD też odróżniam od zwykłego CD, bo zawsze bardzo podobało mi się brzmienie takich płyt. Ale może dlatego, że jeżeli już ktoś wydaje coś w tym formacie, to nie zatrudnia byle kogo do studia. To zresztą są płyty z muzyką klasyczną, w której rzadko nagrania są spaprane.

John, obejrzałem filmik z zainteresowaniem ale, jak zawsze, przychodzi mi w takich sytuacjach do głowy pewien cytat "All models are wrong but some are useful". W modelu wszystko jest spójne, przekonujące i eleganckie. Ale muzyki nie słucha się przyrządami pomiarowymi. Nie pisze tego, żeby dać do zrozumienia, że odróżniłbym flac od DSD, to raczej ogólna refleksja. Kiedyś pokazywałeś taki filmik, w którym reżyserka dźwięku miała odróżnić mp3 320 od flac-ów i trafiła, bodajże, 4 razy na 6. Ale tam pytania były tendencyjne, bo nie słuchała tych samych utworów w dwóch formatach. Jak sobie kupię coś do odtwarzanie flac, a nie tylko mp3, to przynajmniej będę miał czyste sumienie. Inaczej już wymieniłbym stary Primare na nowy (CD22 odtwarza tylko mp3).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/19 10:07 #446079

Wydaje mi się, że porównanie CD vs SACD powinno się robić wyłącznie na płytach hybrydowych, czyli zawierających oba formaty na jednym krążku (np. "Up" Petera Gabriela - SAPGCD11). Mamy wtedy jako taką szansę, że materiał przeszedł przez identyczny mastering, choć ... w sumie to nie mamy takiej gwarancji. Problem tylko w tym, że odtwarzacze, jeśli widzą warstwę SACD to z automatu ja odtwarzają, nie dając nawet możliwości odtworzenia warstwy CD. Trzeba by może spróbować na napędzie w komputerze tylko, o ile pamiętam to ścieżki SACD nie dało się "zrzucić" na dysk. MOże dziś wygląda to inaczej, nie wiem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/19 15:38 #446083

Problem tego samego masteringu jest trudna sprawa przy porównywaniu formatów, gdyz nie mamy pewnosci ze mastering zostal dokonany na tym samym materiale w tym samym studio itd. Jesli sami nie ripujemy materialu z wysokiej jakosci materialu to moze być że bedziemy mieli do czynienia z dwoma innymi masteringami, przez co porównanie jakosci moze byc niemozliwe, tj okreslimy ktory material wg nas jest lepszy ale nie ocenimy poprawnie ktory format jest lepszy. Natomiast mozna poradzic sobie z tym problemem w taki sposób ze warto porównac wiele albumów, 20-30 albumów i na tej podstawie wyrobic sobie zdanie.
Dla mnie odczucia sa takie ze MP3 w 320 kbps i FLAC-i niosa ze soba wiecej muzyki niz 128 kbps.
Glówne rzeczy które slychac i dostaja troche po glowie to glównie perkusja, a w szczególnosci talerze - szybkie dzwieki traca w 128.
Zazwyczaj w niższych jakosciach też wysokie tony tracą na wyrazistości, elementy utworow gdzie duzo sie dzieje naraz tracą, niuanse znikają.
To tak jakby wymienić te rzeczy które łatwo wyłapać. Skoro coś ginie i to zauważamy to być może przy większej czy mniejszej kompresji giną detale które trudniej wyłapać czy nazwać, dlatego stopień kompresji jest taki ważny i najlepiej żeby był bezstratny.

Na szczęście na dzień dzisiejszy dysponujemy już technologią która bezstratnie przeniesie dźwięk.
Na DSD się nie znam. Na DSD czekam aż dużo będzie muzyki dostępne i wtedy sprawdzę temat.

Także wyzwaniem jest znalezienie najlepszej kopii - najlepszego masteringu etc. bo czasem plyty maja po kilka wydań, a i zrzucający pliki. Im bardziej podniesiemy poprzeczke dla naszych zmagan tym wiecej uzyskamy - tj. im wiecej pracy wlozymy w porównanie ulubionych albumów to uda nam sie wyodrebnic najlepsza realizacje. Satysfakcja potem jest spora dla mnie ale ... to kosztuje sporo czasu dlatego wielokrotnie nie doszukuje sie najlepszej wersji, jedynie przy ulubionych albumach.

Niestety czesto jest niewielka róznica na niekorzysc TIDAL Hi-Fi - ktore powinno byc przeciez w jakosci CD ... (ale nie master) pomiedzy albumami MP3 320 i FLAC. Ale czy ta roznica wynika naprawde z formatu pliku, czy z masteringu z jakiego byla zgrywana nie mam pojęcia.

Dzis ma przyjechac do mnie znajomy z kolekcja Talk Talk i wtedy porównam Master Tidal'a z tymi FLAC'ami...
Oczywiscie znów nie ma gwarancji ze bedzie ten sam mastering... cóz... w kazdym razie sprawdze co lepsze, bo akurat
album The Colour of Spring z 1986 ... Talk Talk dosc czesto jest u mnie grane plytę tą lubię.
W kazdym razie mam nadzieje ze nie bedzie zadnej róznicy lub wygra Master Tidal-a..., bo kibicuje Tidalowi i MQA ze wzgledu na dostepnosc dyskografii, no ale zobaczymy... bo standardowy Tidal Hi-Fi niestety lekko nie domaga z najlepszymi FLAC-ami i MP3 320 kbps jakie mam.

Na dzien dzisiejszy z tego wszystkiego mam tylko 2 wazne wnioski :

- definitywnie odrzucilabym MP3 128kbps... no chyba ze nie ma nic innego no to ok... mozna zaryzykować.... generalnie wszystko jesli moze byc w lepszej jakosci to bazuje na najlepszej jakosci dostepnej to chętnie wybiorę MP3 320 czy FLAC.

- szukanie najlepszej wersji daje satysfakcje... ale zabiera czas... ale sklaniam sie tutaj tylko do sprawdzenia czy dostepna jest lepsza wersja ulubionych moich albumow bo szukanie na sile lepszych wersji to na dluzsza mete strata czasu, a czasu mamy nie wiele... wiec juz lepiej skupic sie na owocnym wykorzystaniu go i skupieniu sie na tym co istotne, chociazby na delektowanie sie muzyką. Także szukać najlepszej wersji - chętnie - ale tylko od czasu do czasu i to swoich juz ulubionych plyt, bo te tak naprawdę umiemy najlepiej potem porównać, ale nic na siłę, bo nie wygramy tutaj dużo. Natomiast napewno daje satysfakcje znalezienie czegos nowego na tej samej wersji utworu z innego masteringu kopii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez janneta.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/19 23:29 #446086

Konwersja do MP3 przede wszystkim robi nam z muzyką to co widać na poniższych wykresach.





Programik nazywa się SPEK i występuje w rodzinie systemów linux. Jest darmowy, leciutki i robi szybciutko śliczna analizę i zrzuty do *.png.

Załączone pliki otwórzcie sobie w osobnych zakładkach i przerzucając się pomiędzy nimi będziecie mogli obserwować postępujące zubożenie. Różnica pomiędzy FLAC a MP3 jest widoczna aż nadto (wyraźne obcięcie pasma), ale różnica pomiędzy 320 a 128 jest ... ooo, to jest nawet ciekawsze.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/19 23:40 #446087

A tu ta sama procedura ale dla nagrania nie obfitującego wysokie tony.


Tu zastanawiającym jest fakt, że nawet na pliku FLAC jest jakiś dziwny ślad ciągnący się na poziomie ok.16kHz, nieco wyraźniejszy na plikach MP3. Materiał zrzuciłem z oryginalnej płyty Plextorem i EAC-iem który też zajął się konwersją do FLAC-a. Sumy kontrolne oczywiście zgodne.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/20 08:41 #446089

John sam robiłeś te "empecze"? Coś słabiutko Ci wyszły. Chodzi mi o małą różnicę między 320 CBR a 128 CBR. Mi wychodzi zupełnie inaczej, a przy okazji widać dużo mniejszą różnicę między 320 CBR a wav. I tak jak u mnie powinno być. Ty masz jakieś bardzo słabe ustawienia dla 320 CBR.

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/20 10:47 #446090

Korzystałem z programu SoundConverter 2.0.4. Nie wiem jaki kodek ma wbudowany - Lame, FhG czy jeszcze któryś z dwóch pozostałych (nawet już nie pamiętam ich nazw). Może tu jest coś na rzeczy, aczkolwiek ... chciałem zaznaczyć, że na co dzień nie zajmuję się, nie słucham, nie używam i nie produkuję niczego z rozszerzeniem mp3 B)

To był tylko eksperyment i choć wyszedł gorzej od Twojego to nawet Twoje wyniki również są odstręczające od tego formatu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PC Audio > Wzmacniacz __VS__ PC USB > DAC > Wzmacniacz 2019/01/20 11:26 #446091

Fraunhofer jest gorszy od lame. W lame jest dużo filtrów, które można wyłączyć żeby uzyskać lepszy efekt, bo domyślnie są one włączone. Na co dzień też nie korzystam z mp3, ale nie znam nikogo, kto zrobioną przeze mnie mp3 320 cbr w ślepym teście odróżni od wav.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)
Ostatnia edycja: przez fozzie.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiModerator