HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/10 00:00 #25976

Wyciszanie komputera to wbrew pozorom wcale nie jest taki nonsens.
Ja jestem zmuszony pracowac calymi dniami i czasami nocami na tych cudach, wiec troche tez popracowalem nad tematem, bo dostawalem obledu.
Maty bitumiczne na wszytkie blachy i pianka wygluszajaca, gdzie sie udalo zdecydownie poprawili stabilnosc obudowy. Dysk sobie lezy na dole - oklejony takze matami. Koszt ponizej 50zl.
Zestaw chlodzenia wodnego www.cpc.pl to wydatek niewielki (300-400zl) ale efekt jest fantastyczny. Ja poszedlem do koncza i pojemnik na wode z pompa jest dopiero w pomiesczeniu sasiednim - w szafie.
Monitor TFT LCD niewydaje dzwieku.
Czasami denerwuje tylko, iz musze na didody na obudowie patrzyc, bym mial pewnosc iz komputer wlaczylem lub wylaczylem lecz moge w pomiesczeniu nagrywac slowo z mikrofonem pojemnosciowym i jest okay. Polecam kazdemu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/10 00:11 #25980

Chłodzenie wodne fajna sprawa, ale jak się ma dużą obudowe. W mini- i micro-tower nie ma gdzie pomieścić rurek. No i zawsze jest to ryzyko, że coś będzie przeciekało i bum, poleciało trochę pieniędzy do kosza. Diody na obudowie? Odłącz. Na płycie głównej powinieneś mieć takie malutkie gniazdka oznaczone na przykład "pwr. led", "hdd led" - wyciągnij i po problemie. Mnie się tam nic nie świeci, a słychać jedynie wiatraczki w zasilaczu i od czasu do czasu dysk. Nad nim też kiedyś pomyślę. Można zapakować go w jakieś maty, tylko żeby się nie spocił;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/10 00:21 #25984

Witam, temat pojawił się ostatnio na chip.pl

www.chip.pl/arts/n/article_129767.html

może to nie są nowości dla większości z Was, ale zawsze warto przynajmniej spojrzeć na najnowsze parametry oraz trędy w tej dziedzinie. Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi!"

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/10 00:49 #25990

Przyklejanie na dysk mat bitumicznych jest ryzykowne, przecież nowe dyski i tak są bardzo ciche, poza tym grzeją się mocno jeśli odbywa się intensywna wymiana danych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię."

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/10 13:09 #26016

Hmmm. Ja mam s chlodzeniem wodnym w kompie wiecej miejsca jak z wiatrakami i radiatormi. Jedyny problem z przewodami wodnymi jest podlaczenie terminalu wejscia i wyjscia - w mojim przypadku bez problemow dokrecone do tylu.
Zlocone wodne bloki od cpc robia bardzo dobre wrazenie i w wodzie jest srodek zapobiegajacy rzdzy. Probujac sciagnac przewod z bloku wodnego nie dalem rady - musialem go przeciac skalpelem - wiec co do sczelnosci instalacji nie mam jakychs obaw.
O dysk sie tez obawialem - lecz mierzylem jego temperaturu porownujac ja s temperatura jak byl nieoklejony w miejscu "dla dyskow" pod drugim pracujacym dyskiem i jest na dole nawet nizsza.
Byc moze sa nowe dyski ciche - wiec sie domyslasz na jakim poziomie halasu dziala moj sprzet, skoro mi to bylo to najgloszniejsze, co mnie denerwowalo.
Zaraz po pompie wodnej - ktorej 50Hz slyszalem byc moze tylko ja...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/11 01:30 #26223

>Ivan
Jak będę w przyszłości wymieniał płytę główną, to koniecznie wezmę również odpowiednią obudowę do chłodzenia wodnego.
Chłodzenie wodą coraz mocniejszych komputerów zacznie się stawać niezbędne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię."

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/11 11:17 #26247

Mój kumpel wstawił swój komputer do starej zamrażarki na balkonie i poprzeciągał jakimś cudem wszystkie gniazdak do pokoju przez okno i ma wszystkie napedy na USB i fire-wire. Koszt 350 złotych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam. Sebastian Dudek
"If at first the idea is not absurd, then there is no hope for it."
Albert Einstein

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/11 15:21 #26293

Jak się tak popracuje nad jedną rzeczą, to zaraz słyszy się nowe źródło hałasu. Żeby wyciszyć komputer całkowicie, trzeba by było wpakować w ten interes mnóstwo pieniędzy, myślę że spokojnie przekroczyłoby to 2000 zł, czyli koszt całkiem dobrego komputera z MM na przykład. U mnie największym źródłem hałasu jest teraz wiatraczek na karcie graficznej no i dysk, kiedy coś kopiuję, ale to raczej nieuniknione. Pomysł z lodówką na balkonie jest... hmm, bardzo ciekawy, ale myślę, że niewielu ludzi może się na coś takiego zdecydować. Abstrakcja. Mi kiedyś przyszła do głowy myśl, żeby wywiercić dziurę w zewnętrznej ścianie budynku i poprowadzić do komputera taki tunel. Po chwili doszedłem jednak do wniosku, że wewnątrz mogłaby się zacząć skraplać woda, a to raczej nie jest pożądany efekt. A i tak radiator, który sobie zamontowałem jest tak wydajny, że w żaden sposób nie mogę osiągnąć temperatury procesora powyżej 52*C. Po prostu się nie da;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/11 16:46 #26313

Niekoniecznie masz racje. Zestaw wodny cpc jaki kupilem w wersji najbogatszej wlacznie z blokiem wodnym na karte grafiki to koszt okolo 300zl. 120zl dolaczylem za zasilacz z blokiem wodnym i jakiesz 50zl na maty bitumiczne i pianky. Razem wiec ponizej 500zl brutto.
Dysk pracuje na stosunkowo wysokich czestotliwosciach, ktore matami i piankami w duzym stopniu sa pochlaniane i tak nawet jak mocno rzezbi jest jego dzwiek prawie niezauwazalny. Jedyny dziek, ktory jest w absolutnej ciszy nocy w poblizu komputera slyszalny jest jedyny wiatrak komputera w zasilaczu, ktorego niestety nawet chlodzeniem wodnym nie da sie ominac - pracuje jednak na o wiele nizszych obrotach jak standardowe. Wiec tak naprawde mojego pieca nieslychac.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/11 17:01 #26316

Dyski też pracują głośniej i ciszej. Mój akurat jest niemalże niezauważalny pod tym względem, ale to jeden z bardziej udanych na rznku choć pochodzący od ... Samsunga ;-) 7200 rpm 160GB SATA i prawie wogóle go nie słychać. Śmiga też nieźle - ogólnie polecam. Jesli chodzi o procki to warto zwrócić uwagę na nową serię 6XX Pentium 4. Ma poprawione zarządzanie ciepłem i choć teoretycznie oferowane 64 bity są póki co psu na budę to mniejsze grzanie równa się mniejszy szum wiatraków :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/12 08:19 #26409

lolo napisał: Mój akurat jest niemalże niezauważalny pod tym względem, ale to jeden z bardziej udanych na rznku choć pochodzący od ... Samsunga ;-) 7200 rpm 160GB SATA i prawie wogóle go nie słychać. Śmiga też nieźle - ogólnie polecam.


Musze w takim razie sprawdzic tego Samsunga.

Jesli przetrwa moj test przy obrobce nieliniowej filmu video to znaczy ze jest dobry, a jak nie to napisze :). Swoja droga w ten spsosob nie wytrzymaly mi juz dwa dyski. Jeden Seagate i jeden Maxtor sie poddaly. Na razie w tym wzgledzie zwyciezca okazuja sie WD.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam. Sebastian Dudek
"If at first the idea is not absurd, then there is no hope for it."
Albert Einstein

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/12 08:20 #26410

Ivan napisał: Jedyny dziek, ktory jest w absolutnej ciszy nocy w poblizu komputera slyszalny jest jedyny wiatrak komputera w zasilaczu, ktorego niestety nawet chlodzeniem wodnym nie da sie ominac


Jak nie da sie ominac jak sa tez zasilacze chlodzone woda.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam. Sebastian Dudek
"If at first the idea is not absurd, then there is no hope for it."
Albert Einstein

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/12 10:56 #26448

sambi... tu go znajdziesz..
sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=10769
Poczytaj opinie. Niektórzy narzekają na drgania. U mnie tego nie ma.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/12 12:11 #26475

Dzieki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam. Sebastian Dudek
"If at first the idea is not absurd, then there is no hope for it."
Albert Einstein

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/12 14:54 #26537

sambi napisał: Jak nie da sie ominac jak sa tez zasilacze chlodzone woda.


Chlodzenie jakiegosz procesora czy juz CPU lub grafiki jest chlodzenie plytky mniejszej jak paznokiec poprzez ktora jest cale cieplo wydzielane. Natomiast zasilacz sklada sie z wiecej roznych elementow, ktore trzeba chlodzic i tak blok wodny przykrecony jest poprostu do radiatora, ktory ochladza. Na poprawna prace jest wiec potrzebna wymiana powietrza, poniewaz nie wszytko jest na tym radiatorze. Tym, iz sam radiator nietrzeba chlodzic strumieniem powietrza, mozna wiatrak jednak mocno skrecic i oczywiscie jego halas eliminowac. Nie ma tutaj porownania naprz. z wiatrakiem na cpu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckiModerator