HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/19 21:02 #21071

KoRnik napisał: LeStat - co masz na myśli mówiac o obudowie chłodzonej wodą?...


Nie wiem czy tu też byłeś:
oc-sklep.pl/kat.php?id=5

albo systemach DIY znalezionych tu:
members.lycos.co.uk/and777rew/
www.republika.pl/pietach/index.htm

Jak widzisz można różnie, zależy od ceny i chęci, ale wymiana wentylatora, albo tunel do procesora jest najprostsza.

Poza netem oczywiście możesz zasięgnąć rady w "swoim" sklepie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię."

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/19 22:37 #21100

Dzięki za poważne odpowiedzi. Dziś znów ruszyłem tyłek i przetestowałem kilka ustawień wiatraczków. Najlepszy efekt jest, kiedy tylny wiatraczek podłacze pod taką wtyczkę, jak do zasilania dysku, albo cd-romu, a dwa z przodu do tych mniejszych gniazdek FAN na płycie głównej. Tak jest najefektywniej i najciszej, co nie zmienia faktu, że nadal jest dużo za głośno. Biegałem już po różnych stronach internetowych, chyba w końcu kupię sobie kilka droższych (w domyśle cichszych i wydajniejszych) wiatraczków i oczywiście wentylator na procesor, ewentualnie tunel do procka. Mam nadzieję, że po tych zabiegach będzie po krzyku;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/19 23:19 #21107

Chłodź Kornik, chłodź - to może pochodzi dłużej niż mój. W dodatku też szumi, to sobie zapuszczam cicho muzykę i mam wrażenie że z taśmy słucham. Taki deck-kaseciak kombinowany.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

...i oto przychodzi dwóch gnojów, jak dwóch heroldów czegoś innego, żeby odsłonić gips, pierze i łajno którymi wypchane są autorytety, mega rzeźby i potęgi, idee i rozkazy, prawdy dogmatyczne i objawione...

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/19 23:19 #21108

Eee, nie bądźmy tacy sceptyczni. Jakoś się to musi dać załatwić. Takie wiatraczki, jakimi teraz się bawię kosztują 17 zł/szt. A już znalazłem takie cuda za 79 zł, których poziom hałasu wynosi gdzieś ze 12 dB! To właściwie oznacza, że nie słychać ich wcale, a to by mi się bardzo podobało. Jeszcze tylko taki wentylator za 155 zł na procesor, jakieś maty tłumiące i problem z głowy, miejmy nadzieję. Myślę, że mi się uda. A jak sie uda, to porobię fotki i zamieszczę to w tym wątku. Kurcze! Audiofili chyba powinno interesować, jak głośno pracują ich komputery. Przecież te wszystkie wiatraczki i inne duperele nie mogą nam przeszkadzać w słuchaniu muzyki, bo niby po co wydajemy tyle kasy na kable i takie tam pierdoły? Żeby raz na jakiś czas w atmosferze ogólnego skupienia usiąść sobie w ustawionym co do centymetra fotelu i wsłuchiwać się w niuanse brzmienia? Bulszit, jak mawiają starożytni Grecy. Ja słucham w ten sposób tylko, jak coś testuję i chcę się na tym naprawdę skupić, a większość czasu słucham muzyki dla przyjemności, podczas klikania na forum, różniczkowania funkcji, sprzątania, wkładania płyt do pudełek i innych normalnych (no, powiedzmy...) czynności. Muszę wyciszyć ten komputer. Muszę, muszę!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/31 17:28 #24327

Panowie i panie! Komputer mam zrobiony. Właściwie wszystko da się zrobić samemu. Jeśli macie wprawę i potraficie dobrze podłączyć sprzęt hi-fi, to wyciszenie komputera nie sprawi Wam wielkich problemów. Całkowity koszt operacji to w moim przypadku jakieś 800-900 zł. Efekt? Można powiedzieć, że komputera nie słychac wcale. Wystarczy, że puszczę jakąś tam bardzo cichą muzykę i to już zagłusza komputer. Nie wiem do czego to jeszcze porównać. Jak Wam mucha wleci do pokoju, to będziecie mieli większy hałas. Olewacie? Wasza sprawa. Ja teraz mogę z powodzeniem słuchać muzyki, albo nawet testować sprzęt przy włączonym komputerze.

Audiofilskie pozdro;-)
KoRnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/31 17:44 #24336

Może się ktoś orientuje gdzie kupić maty tłumiace wspomniane przez kornika.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/31 18:41 #24344

niestety. najlepiej wymienic wentylator na procku. Sprawdzic jaki masz zasilacz, jak kiepski to wymienić. Po prostu po kolei posprawdzać . czasem daje czadu tez wentyk na grafice.

Kompy szumia jak diabli, pomimo, że nowe. Rzadko sie udaje cicha maszynka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

DENON + B&W 5.1 + SHARP 46 + kabelki

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/31 18:46 #24345

Dobrze jest jak mamy mozliwośc regulacji wiatraków, tak w zasilaczu, jak i na procku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

DENON + B&W 5.1 + SHARP 46 + kabelki

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/31 20:50 #24372

Ja zrobiłem tak:
- Wymieniłem obudowę na solidnego, ale nie najdroższego Chiefteca.
- Zamontowałem w nim trzy wiatraczki - z przodu 120mm i po jednym 92mm z boku i z tyłu. Wszystkie za pośrednictwem gumowych/silikonowych podkładek.
- Podłączyłem je do panelu sterującego z czterema pokrętłami (jedno mam jeszcze wolne).
- Wymieniłem wentylator procesora na Thermalrighta XP-120, oczywiście ze 120-mm cichym wiatraczkiem.
- Przykleiłem od wewnątrz do bocznej ścianki obudowy i przednich drzwiczek trochę mat bitumicznych. W drzwiczkach pomaga to, gdy pracuje CD-rom, a do obudowy przykleiłem tą matę właściwie tak dla zasady. Wentylacja jest świetna nawet, jak pokrętła na panelu są przykręcone maksymalnie w lewo, więc nie ma obaw, że przez ten kawałek maty bitumicznej coś się w środku udusi. Maksymalna temperatura procesora to jakieś 50*C - kiedy robię stress-test i maksymalnie katuję komputer. Zaraz po zakończeniu testu (dosłownie - trwa to jakieś 3-4 sekundy) temperatura procka spada do 43 stopni, a jeszcze 6 sekund później do 39. Nie ma na niego bata.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/01 00:02 #24443

no proszę, Audiofilskie podejście do komputera. A kable do wentylatorków srebrzone czy beskompromisowe złoto pokryte platyną? ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Głuchy akustyk.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/01 00:10 #24445

Oczywiście Nordosty;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/01 00:12 #24446

Dla chcącego nic trudnego.
U mnie nieco za głośno chodzi samo zasilanie, ale pewnie ma prawo, to dość stara obudowa, więc nie będę się bawił w jego wymianę, lecz za jakiś czas po prostu kupię całą nową obudowę i będzie po krzyku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię."

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/01 00:18 #24449

Przyznałem się jaki mam system audio, to teraz czas na podanie danych komputera:
RAM: 192 MB
HDD: 4,7GB
procesor: 233MHz
ilość wiatraków: 1 (słownie: jeden)
system Mac os 9.2.2
Data produkcji: 2001
Ilość awarii od blisko dwóch lat: 0 (sic!)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Głuchy akustyk.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/01 00:46 #24454

>zumin

A myszkę masz z ogonkiem, czy bez?
:-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię."

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/04/01 01:04 #24458

trackball, lecz podczas czyszczenia kulki wypadł mi zatrzask i kulka wypada.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Głuchy akustyk.
Moderatorzy: Maciej StryjeckiModerator