HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 15:30 #20529

Aa, piszę tutaj, bo przecież każdy forumowicz jakiegoś komputera używa. Wczoraj po raz pierwszy od wielu, wielu lat zainwestowałem w coś innego, niż kable i płyty. Mianowicie kupiłem sobie komputer o bardzo przyzwoitych parametrach. Po 10 latach pracy na komputerze z procesorem Pentium II 300MHz, grafiką 4MB i 64MB RAM-u przyszedł czas na zmianę. Nowy komputer ma procesor Pentium IV 3,2 GHz, 128MB grafikę i takie tam bajery. Od razu mówię, że znam się na tym średnio, ale coś tam kumam. Pani w sklepie zapewniała mnie, że te nowe komputery pracują bardzo cicho i że produkowane dzisiaj obudowy są o niebo lepsze od tych sprzed 10 lat. Okazuje się jednak, że jest to ta trzecia prawda, czyli g***o prawda. Nowy komputer hałasuje strasznie. Drze się jak odkurzacz. No, może trochę przesadziłem, ale jest jeszcze głośniejszy, niż ten stary. Po prostu nie da się z nim wysiedzieć.

Największym problemem jest według mnie chłodzenie. Głównym źródłem hałasu jest wiatraczek chłodzący procesor. Osiąga on prędkość 3500-4000 RPM i wyje jak jasny gwint. Wystarczy jednak otworzyć obudowę, żeby obroty spadły do 2500 RPM, co już da się znieść. Tyle, że z jakiej racji mam mieć otwarty komputer?! Chcę, żeby był normalnie zamknięty i cichy. Kupiłem dziś dodatkowy wiatraczek na tył, ale to niewiele pomogło. Znajomi polecali mi wiele sposobów począwszy od wykonania rurki biegnącej od procesora do przedniej ścianki komputera, a na chłodzeniu hydraulicznym za 1000 zł skończywszy. Cóż, wydałem już trochę pieniędzy na ten komputer i jakoś mi się to nie uśmiecha, żeby wywalić jeszcze tysiąc na chłodzenie -> wyciszenie. Macie na to jakiś sposób? Da się ograniczyć hałas małym kosztem?

Pozdr.
KoRnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 16:20 #20549

zerknij na fora komputerowe. wiatraczki tylko Papst, sa ciche. na procka jest kilka opcji do wyboru, mozna cichy wiatraczek albo wodne chlodzenie (drozej). generalnie wiekszy wiatraczek z reduktorem, bedzie nieco ciszej (z odpowiednim radiatorem i papst styknie). od srodka wytlumic obudowe specjalnymi gabkami, pod dyski podkladki antywibracyjne. liczy sie tez jakie masz dyski twarde, sa cichsze i glosniejsze.
zasilacz jakis cichy (neotec, antec itd itp), moze z czujnikiem temp. i regulacja obrotow, albo najlepiej z chlodzeniem pasywnym (drozej), na karcie graficznej chlodzenie pasywne (na wydajniejsze karty sa specjalne nakladki). generalnie jak najwiecej pasywnego chlodzenia. a caly komp mozna wsadzic do malej szafeczki wytlumionj od srodka np welna. pod obudowe jak pod cd lub wzmaka - antywibracyjne podkladki. itd itp

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Once upon a time there was a sausage called Baldrick. And it lived happily ever after.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 20:38 #20600

Hi-endowe rozwiązania do kompa? :)
Na pewno wentylator do wymiany, no chyba, że się dotrze po jakimś czasie. Wsadzać całego do budowy z watą raczej nie, bo po bokach są również otwory wentylacyjne, przynajmniej w niektórych.
W tych miejscach gdzie nie ma tych otworów można użyć mat wytłumiających (samochodowych) wyklejając od środka. Ja tak mam, coś pomogło, ale pełne wytłumienie całego kompa osiągniesz dopiero w specjanej chłodzonej wodą obudowie, a to raczej tanie nie jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię."

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 20:49 #20607

skoro to nowy komputer to moim zdaniem nie powinien Pan go w ogóle nie słyszeć! kilkunastu moich kolegów kupiło sobie ostatnio nowe komputery i o każdym mogę powiedzieć że go po prostu nie słychać!
polecam www.komputronik.pl i tam wybrać zestawy do chłodzenia bo są tanie i nigdy nie uszkodzone. pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

what is that sound....which ringin`to my ear...

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:11 #20618

No proszę, a u mnie wciąż P133, RAMu tyle, co u ciebie na grafice, na grafice z kolei 4 MB VRAM, dysk 6 GB... Chodzi jak przeciąg, ale jak się wsadziło najlepszą płytę Asusa, najlepszą grafikę Diamonda (1700 zł kosztowała sto lat temu, ha!), itd, to musi chodzić... Żeby nie hałasował, trzymam go pod biurkiem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:17 #20622

bardzo cicho pracuja nowe komputery? mam nowiutenki komputer. bardzo markowy. wypalarki, ekran lcd i inne bajery. ale chodzi jak kon z burakami cukrowymi pod gore. znaczy - tak glosno.
ps jozwa. ty nie dosc ze wyksztalcony, to jeszcze oczytany. pewnie, ze lubiewo

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:19 #20623

a jaki ma Pan procesor i płytę główną??

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

what is that sound....which ringin`to my ear...

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:25 #20626

kurde, nie wiem:-) wszystkie najnowsze gry chodza (za colinem mcrae 2005 nie moge nadazyc), slucham live radiostacji z islandii, grzeje dvd i cd, montuje filmy i mjuzik. pewnie jakies to dobre, mnie sie wydaje:-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:28 #20628

>jozwa maryn

Te stare mogą być bardziej ciche od tych nowych. Nie mają tyle mocy, to i wiatraczków dodatkowych nie potrzebują.
Największym problemem wtedy może być zasilacz, no i po trosze dysk twardy, który "piłuje" talerze niemiłosiernie w poszukiwaniu danych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię."

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:34 #20632

A nie, dysk to ja nabyłem kiedyś jakiś bardzo cichy Fujitsu. Natomiast co do Kornika, hmm... Teraz to dają wiatrak do procesora, wiatrak do grafiki, bywa że wiatrak do HDD i oczywiście wiatrak w zasilaczu. W dodatku chłodzenie i wytłumienie obudowy to zadania przeciwstawne. Grafikę było trzeba kupować z chłodzeniem biernym. Na procesor wiatraczek wolnoobrotowy. Z wiatraka do HDD zrezygnować, tylko umieścić HDD gdzieś w wolnej przestrzeni. I najlepiej kupić dobrej klasy obudowę z dobrą cyrkulacją powietrza i zasilaczem o niskiej głośności.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:37 #20634

ehhh to nie wina dysku twardego! sprzęt komputerowy który teraz sprzedają jest bardzo mocarny! to znaczy w domu może stać komputer o ogromnej mocy obliczeniowej! jak wiadomo jest jeden wiatrak na procesorze jeden na płycie głównej i jeden z tyłu komputera! im im bardziej mocarny sprzęt tym większe muszą być takie wiatraczki! no właśnie i tu sie zaczyna problem! sklepy nie dają wcale lepszych wiatraczków tylko po prostu większe, szybsze i bardziej tandetne! firmy komputerowe po prostu nasz oszukują!! tak mi sie wydaje...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

what is that sound....which ringin`to my ear...

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:40 #20637

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

what is that sound....which ringin`to my ear...

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 21:49 #20643

Na nowych kompach problem twardziela odpada, to oczywiste.
Ale na starszych, które nie mają dużej przepustowości problem może istnieć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię."

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 22:49 #20658

Hmm... Dysk mam akurat zacny. Coś od czasu do czasu pomruczy, a tak poza tym raczej go nie słychać. Nie ma takiej szerokiej taśmy IDE, tylko jakiś cienki kabelek. Bajer, ale nie wiem jak to się dokładnie nazywa, mówiłem, że się nie znam. Natomiast głównym źródłem hałasu jest ten pieruński wentylator na procesorze. Gdyby tak kręcił się z prędkością 2000 RPM, jeszcze bym to wytrzymał, ale teraz właśnie doszedł do 3500, straszne.

Cóż, wychodzi na to, że sprzęcik jest dobry, ale panowie w sklepie nie zadbali o chłodzenie, nie wstawili nawet dodatkowego wiatraczka. A może wiedzieli, że to i tak na nic?

LeStat - co masz na myśli mówiac o obudowie chłodzonej wodą? Mógłbyś mi to lekko rozjaśnić? Czy chodzi o instalację hydrauliczną, taką mini-lodówkę, czy jakąś całą specjalną obudowę? Znalazłem gdzieś wchodząc przez google takie cacko - ponoć komputer w takiej obudowie jest całkowicie cichy, ale takie cacko kosztuje 1400$. Chyba aż tyle nie trzeba wydawać, żeby mieć dobry i cichy komputer. No ludzie? To ma być ten XXI wiek? ;-)))

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński

Chłodzenie i wytłumienie komputera 2005/03/18 22:55 #20659

A takie cudo? Co o nim powiecie?
sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=16948

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomasz Karasiński
Moderatorzy: Maciej StryjeckiModerator