HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:08 #227455

Witam

Jestem w trakcie zmudnego skladania sprzetu (glownie do sluchania muzyki w stereo), ale juz mysle o wygodnym przechowywaniu mojej muzyki w formacie bezstratnym.
Jestem przyzwyczajony z PC do zonglowania utworami, dlatego kiepsko widze ciagle zmienianie plyt cd-audio jak juz zloze sobie zestaw. Na plytce cd-audio zmiesci sie kilkanascie utworow i do widzenia, trzeba wstac, podejsc, zmienic plyte, odejsc i dopiero mozna sie delektowac :D

Chodzi mi po glowie zrobienie mass storage'u (niestety nie znam odpowiednika polskiego tego wyrazenia) w postaci specjalizowanego mini PC zrobionego specjalnie na ta okazje z dostepnych komponentow.

Mozna znalezc sobie ladna obudowe pasujaca do zestawu, jako podstawe takiego mass storage mozna uzyc ktoregos modelu bez wentylatora z serii VIA EPIA (zintegrowany na malej plytce PC: www.via.com.tw/en/products/mainb ... oard_id=21 ), do tego wiadomo maly zasilacz bez wentylatora. itd. i mozliwie bezglosny dysk twardy np. 750GB -> ~1000 plyt cd-audio (w przyszlosci mozna podlaczyc wiecej w razie potrzeby). Kluczowe jest wyprowadzenie dzwieku z takiego systemu. Jezeli kupie ampli. stereo, to najpewniej nie bedzie mial wejscia cyfrowego, wiec trzeba by dokupic dobra karte muzyczna, bo zintegrowana to pewnie jakis badziew. Ew. jezeli kupie dobrze brzmiacy w stereo ampli. KD, to mozna podlaczyc w pelni cyfrowo - bez strat, bo EPIA ma wyjscie cyfrowe.

Jako oprogramowanie mozna tam wrzucic Linuksa z np. takim pakietem:
freevo.sourceforge.net/
Przykladowe zrzuty ekranu: freevo.sourceforge.net/about/screenshots.php

Domyslam sie, ze dla niektorych z was to po prostu "niegodny PC" :D podlaczony do zestawu audio, ale cala idea jest taka, ze opiera sie bezstratnym formacie muzyki przesylanej albo cyfrowo (czyli teoretycznie bez strat jakosciowych), albo analogowo, ale przez dobra karte muzyczna. Mysle ze nie tylko mi nie chce sie przekladac tych plyt ;) A do tego dochodza takie funkcjonalnosci jak playlisty, przejrzyscie skatalogowane plyty cd-audio, mozliwosc definiowana ulubionych i w zasadzie wszelkie inne jakie moga przyjsc do glowy i sa realizowalne programistycznie :)

Co myslicie? Czy ktos z Was posiada taki "zasobnik na audio" ?

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:09 #227457

Aha jeszcze jedno, jezeli taki watek juz sie przewijal (co jest niewykluczone), to prosze o info. Probowalem szukac, ale nic nie znalazlem.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:16 #227459

A no i jeszcze jedno :P (Nie ma opcji Edytuj grrr)

Taki np. Denon DRA-700AE ma mozliwosc zarzadzania podlaczonym iPodem. Czy ktos z Was z tego korzystal?
Niestety minus tego taki, ze przy bezstratnym przechowywaniu za duzo nie przechowamy, bo najwiekszy mode. ma 160GB a do tego trzeba tam muze wrzucac przez iTunes, co chyba powoduje jednak straty w jakosci bo on tam musi wrzucic w odpowiednim formacie czy cos (nie wiem czy mozna bezstratnie).

A tak w ogole to czy puszczenie mp3 320kbit/s na powiedzmy zestaw Denon DRA-700AE + Wharfedale Diamond 8.4 moze zaowocowac wyraznie gorsza jakoscia niz puszczenie tego samego utworu z bezstratnego formatu?

Chetnie poczytam o Waszych doswiadczeniach w tej kwestii, bo to moze zaowocowac moimi decyzjami przy doborze sprzetu :D

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:24 #227461

mcintosch! na marginesie synu, polecam google! fajna zabawka, tania, czasami zaskakuje uzytkownikow yntelygencjo

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:26 #227462

Magnet
Nie zwracaj uwagi na majo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

z Konopi, jak ten głupek, co się wyrwał

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:35 #227464

magnet, nie zwracaj uwagi na majo, to bedziesz jak stryjecki, opuszczon przez rachwald. chle. chle.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:40 #227465

O, właśnie...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

z Konopi, jak ten głupek, co się wyrwał

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:42 #227466

Magnet napisał: A no i jeszcze jedno :P (Nie ma opcji Edytuj grrr)

Taki np. Denon DRA-700AE ma mozliwosc zarzadzania podlaczonym iPodem. Czy ktos z Was z tego korzystal?
Niestety minus tego taki, ze przy bezstratnym przechowywaniu za duzo nie przechowamy, bo najwiekszy mode. ma 160GB a do tego trzeba tam muze wrzucac przez iTunes, co chyba powoduje jednak straty w jakosci bo on tam musi wrzucic w odpowiednim formacie czy cos (nie wiem czy mozna bezstratnie).

A tak w ogole to czy puszczenie mp3 320kbit/s na powiedzmy zestaw Denon DRA-700AE + Wharfedale Diamond 8.4 moze zaowocowac wyraznie gorsza jakoscia niz puszczenie tego samego utworu z bezstratnego formatu?

Pozdrawiam

Czy wyraźnie gorszą jakością to zależy tylko od Ciebie. :)
Bezstartnie to może być flac, ape, wv a nie tylko wav. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)

Mass storage na muzyke 2008/03/07 00:57 #227471

Ale majo mądrze gada, mały Mac to świetna solucja. Można zainteresować się mydelniczką, złożyć osobny komputer, który będzie spał w szafie i robił za serwer.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 13:02 #227515

Hej

W sumie mozna zamiast wybierac opcje hardcore ze skladaniem element po elemencie, kupic uzywanego notebooka za kilkaset zl (nawet ponizej 500zl) i podlaczyc do niego zewnetrzny dysk ! :D Plus ze od razu jest full opcja panel lcd, czytnik itd. Nie wiem jak z kartami muzycznymi wyzszej jakosci podlaczanymi zewnetrznie.
Bede sie musial nad tym zastanowic bardziej i poszperac w necie.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 14:02 #227527

mass storage = pamiec masowa.

oplacalnosc = dysk zewnetrzny o pojemnosci 500GB mozna nabyc w cenie 150 euro.

profilaktyka - kiepska. przy jednej obudowie trzeba inwestowac w systemy chlodzenia woda, przy montowaniu kilku-kilkunastu dyskow wiaktraki nie wystarcza. wtedy najlepiej wykorzystac technologie RAID, jak w serwerowniach. lepszym rozwiazaniem jest zewnetrzny dysk, ale odradzalbym USB, lepiej firewire. przy USB, szczegolnie rpzy wieklszych playlistach, moze dojsc do zacinania sie i przerywania muzyki.ponadto, zeby nie bylo kompatybilnych problemow, dyski musialyby byc jednakowe. trzeba zorganizowac miejsce na monitor, chyba ze w gre wchodzi laptop - ten jednak grzeje sie sam w sobie, im dluzej tym gorzej.

jakosc - (linuks jest stabiolniejszy od windowsa, ale do zastosowan stricte audio - bez roznicy).foobar i odpowiednie wtyczki zalatwiaja sprawe w kwestii programowej.w kwestii zewnetrznej trzeba by bylo pokusic sie o dobra zewnetrzna karte dzwiekowa (lub na zlacze PCI przy desktopie) a to koszt duzo powyzej 1000zl.

pojemnosc - format bezstratny co standardowo 200-300 mb na album. dyski musialyby byc naprawde duze zeby to wszystko pomiescic.750GB -> ~300 plyt cd-audio, a to zmienia postac rzeczy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

analog >> digital

Mass storage na muzyke 2008/03/07 15:07 #227536

1TB to ok 600 zl (dwa dyski 500GB). 400 plyt... Przy np 2 tysiacach CD, 5 zestawow (10 dyskow, da sie to jakos podpiac pod plyte glowna, wykorzystujac oczywiscie raid?), razem 3000 zl ( na dzien dzisiejszy). Cos mi sie wydaje, ze to nie bedzie tania zabawa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 16:51 #227558

Co do chlodzenia woda/wiatrakami to w przypadku mojego pierwszego pomyslu daloby sie tego uniknac, bo te VIA EPIA sa dostepne w wersjach tzn. "Fanless". Zasilacz tez daloby rade. Raid nie wiem po co, moge zwyczajnie podlaczac kolejne dyski i tyle, no chyba ze bym sie chcial zabezpieczyc na pad ktoregos dysku to wtedy tak.

No ale po wstepnych przemysleniach chyba sie skieruje w strone gotowego raczej uzywanego notebooka (chyba ze przyjdzie mi cos lepszego do glowy albo ktos podsunie lepsza sugestie). Bede musial zbadac sprawe, czy sa modele notebookow, ktore nie hucza wiatrakami.

Co do pojemnosci, standardowo 1 plyta cd to 650 MB, wiec 1 GB miesci ok. 1.5 plyty, wiec z 1 TB wychodzi pi razy oko 1500 plyt (generalnie grubo ponad tysiac). Podsumowujac, przy 1 TB za 600zl jak piszesz mam 1500 plyt skatalogowanych.

Do tego typowo plyty audio cd nie sa wypchane od dechy do dechy, tylko zwykle zajmuja troche mniej.

Kluczowa jest moim zdaniem zewnetrzna karta muzyczna przyzwoitej jakosci, zeby nie zrobila sie waskim gardlem jakosciowym w calym systemie.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/07 18:39 #227591

Magnet napisał:
Co do pojemnosci, standardowo 1 plyta cd to 650 MB, wiec 1 GB miesci ok. 1.5 plyty, wiec z 1 TB wychodzi pi razy oko 1500 plyt (generalnie grubo ponad tysiac). Podsumowujac, przy 1 TB za 600zl jak piszesz mam 1500 plyt skatalogowanych.


Przepraszam, masz racje, cos mi sie powalilo z obliczeniami

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mass storage na muzyke 2008/03/10 09:25 #228123

moim zdaniem takie katalogowanie ma sens dla plików typu FLAC, jedna płyta średnio zajmuje 350MB więc to już podwaja z wcześniej wyliczonych wartości liczbę przechowywanych plików,

jeżeli miałbym się bawić w duży storage to bym kupił jako bazę to i dopakował dysków do raid5 h71036.www7.hp.com/hho/cache/447 ... 5-121.html
mały serwerek domowy markowy, moim zdaniem dłubanie i składanie z czegoś to różnie z tym bywa, a zwłaszcza jeżeli chce się raid5 sprzętowo uzyskać, ale są fajne płyty do kupienia bardzo małe np wielkości paczek papierosów i na to linuch okrojonego ale z raid5 jest już problem

ale moim zdaniem najlepsze co można osiągnać to jest to!!!!
xbmc.org/

kupuje się starego xboxa za śmieszne pieniądze np 200-300 pln
musi być zkrakowany do tego nowy dysk ata np 250GB oczywiście bez rajdu) i pilot za 30pln i kabel z toslinkiem za 30pln
i jest najlepsze jakie do tej pory widziałem i bawiłem się centrum multimedialne pełen kombajn, na który po sieci można wgrywać wszystko
i z pilota czyta i gra muze i filmy :) ja osobiści będę polował też na jakiegoś xboxa i składał takie cudo nie ma lepszego rozwiązania za takie pieniądze,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiModerator