HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/04 19:18 #398512

Chcąc obejrzeć najnowszy film o starciu z Imperium Osmańskim postanowiłem najpierw o nim poczytać. I co? Jestem rozczarowany, ilość błędów i nie ścisłości historycznych jest zatrważająca. Wystarczy obejrzeć trailer, by zwrócić uwagę jak swobodnie została potraktowana historia przez producentów. Orzeł na polskim sztandarze jest współczesny i patrzy w odwrotną stronę. Kolejnym rażącym błędem to krzyż pontyfikalny Jana Pawła II.

Trailer i późniejszy tekst odrzucił mnie od tego filmu. Pewnie i tak go kiedyś obejrzę.

Czy również i Wam udało się naocznie trafić na błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/05 00:24 #398555

Ja nie jestem pewien, czy udało mi się kiedykolwiek obejrzeć film historyczny bez kłamstw, albo bez jakiejś filmowej ściemy, gdzie niby pokazuje się fakty, ale "przez pryzmat" i "pod kątem" ;)
Trochę przykładów można znaleźć w sieci, np.
www.cracked.com/article_15014_11 ... uracy.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/05 01:14 #398556

  • Maciej Stryjecki
  • Maciej Stryjecki Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 4347
A u mnie było tak:

Dzwoni ojciec i mówi: idź koniecznie.

Ja mu: nie mam czasu, robie słuchawki, numer kończę. Ledwo sie dam rade po dupie podrapać.

On: idź koniecznie, ja idę w piatek, musze zobaczyć.

To ja: jak tak, to może mi opowiesz?




Dzwonie w piatek, przezd północa i pytam Ojca: widziałeś? Jak tam, opowiesz?

Ojciec: szkoda czasu. Pogadajmy, co u ciebie. Nie idź.

I tyle.




Poczekam, az poleci w TV. Ta praktyka w przypadku "Bitwy 1920" doskonale sie sprawdziła.


Ale Bonda juz zaliczyłem. Spoko, daje radę, choć nie wybitny. Ale dobry co najmniej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

NadRedaktor

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/05 11:59 #398569

raczer napisał: Trochę przykładów można znaleźć w sieci, np.
www.cracked.com/article_15014_11 ... uracy.html


Nie chodzi mi o sieć tylko wyłapane błędy przez nas samych - naocznie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/12 22:17 #399151

donmichu napisał:

raczer napisał: Trochę przykładów można znaleźć w sieci, np.
www.cracked.com/article_15014_11 ... uracy.html


Nie chodzi mi o sieć tylko wyłapane błędy przez nas samych - naocznie.


Prościej chyba będzie wymienić te filmy, w których nie było przekłamań (oba) ale nie pójdę na łatwiznę. Mój sąsiad z Żoliborza zrobił kiedyś film o polskich ułanach atakujących niemieckie czołgi szablami. Ze 30 lat później nakręcił swoją wersję "Pana Tadeusza". Ponieważ obraca się w kręgu autorytetów moralnych, to oskarżenie o antysemityzm, mogło zakończyć się śmiercią cywilną. Mickiewicz stawia pytanie, kto sprowadził Moskali do Soplicowa:

Asesor-li, czy Jankiel? różnie słychać o tem
Lecz nikt pewnie nie wiedział ni wtenczas, ni potem.


Jednak tu się wieszcz Adam pomylił. Wajda wiedział i jednoznacznie wskazał na Asesora.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/13 19:34 #399231

Adam Szulc napisał: Mój sąsiad z Żoliborza zrobił kiedyś film o polskich ułanach atakujących niemieckie czołgi szablami.


Adamie, masz tu namyśli film pt. Hubal?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/14 03:10 #399249

Pewnie chodzi o Lotną. Ale to było dawno i nieprawda. Niedługo Wajdelota ukończy swe szczytowe osiągnięcie w dziedzinie nowoczesnej hagiografii pt. Wałęsa, czym jak mi się zdaje po raz kolejny (po aferze amberkowej) wyświadczy swojemu idolowi niedźwiedzią przysługę, bo znów się obudzą demony zaklęte w esbeckich "fałszywkach" tak perfidnych, że nie do odróżnienia od oryginałów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/14 07:58 #399254

donmichu napisał:

Adam Szulc napisał: Mój sąsiad z Żoliborza zrobił kiedyś film o polskich ułanach atakujących niemieckie czołgi szablami.

Adamie, masz tu namyśli film pt. Hubal?


Bynajmniej, chodziło mi o "Lotną". Reżyserem "Hubala" nie był Wajda tylko Poręba.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/11/27 22:01 #400350

Adam Szulc napisał: Mój sąsiad z Żoliborza zrobił kiedyś film o polskich ułanach atakujących niemieckie czołgi szablami.


Pokazać na ekranie to co wymyśliła niemiecka propaganda!!!
I podać to jako afirmację patriotyzmu i bohaterstwa...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błędy, przekłamania i mistyfikacje w filmach. 2012/12/12 22:51 #401671

Maciej Stryjecki napisał: Poczekam, az poleci w TV. Ta praktyka w przypadku "Bitwy 1920" doskonale sie sprawdziła.


Ale Bonda juz zaliczyłem. Spoko, daje radę, choć nie wybitny. Ale dobry co najmniej


Jeśli chodzi o bitwę warszawską u mnie się nie sprawdziła, ale w czasie gdy leciało załatwiłem parę ważnych spraw :)

A bond - zacny. I tak jakoś na 50 postanowiłem sobie przypomnieć całość serii :) Ech to był długi listopadowy weekend :) ale jaki przyjemny :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgbarthredakcjaModerator