HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Prawda czasu, prawda ekranu 2011/05/20 19:38 #372519

Cytaty z "Misia" czy "Klossa" wszyscy znają ale czy na pewno? Dużo częściej można usłyszeć je w wersji przekręconej lub nawet wymyślonej. Kilka przykładów poniżej.

"Wszystkie Ryśki to porządne chłopy" dużo częściej można usłyszeć w wersji "Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki".

"Takie sztuczki to nie ze mną, Brunner" częściej występuje jako "Nie ze mną takie sztuczki, Brunner".

"Brunner, ty świnio" chyba w ogóle nie pojawia się w filmie, przynajmniej tak twierdzi sam Emil Karewicz. Z to rzeczywiście do Klossa kiedyś zwrócił się słowami "Ty szmato, ty szczurze".

Moim ulubionym cytatem z zagranicznych filmów jest "Zrobię mu z dupy jesień średniowiecza", który został niedokładnie przetłumaczony z "'I'll get Medieval on his ass". Ale tu akurat efekt wydaje się lepszy niż w oryginale, ku chwale tłumaczki Elżbiety Gałązki-Salamon. W innym spolszczeniu ten fragment został przetłumaczony na "Wsadzę ci w dupę Wielką Schizmę" - według mnie dużo gorzej.

Podobno prawdziwy Sherlock Holmes nigdy nie użył zwrotu "Elementary, my dear Watson". Za to w filmach od czasu do czasu można go usłyszeć.

Walczmy o prawdę ekranu!

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawda czasu, prawda ekranu 2011/05/20 22:48 #372533

Ja tam wolę "Zrobię ci z dupy kosmodrom" :lol: z filmu www.filmweb.pl/film/Zawr%C3%B3cony-1994-11958
Jeden z lepszych filmów z tym aktorem

No i "Kończ waść,wstydu oszczędź"-podobno Oleńka tak rzekła do Kmicica w noc poślubną. :-D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

INTEL NUC+Cały set M2Tech HiFace EVO jako odtwarzacz plików audio, DAC DIY na AD1865,DAC na WM8742 DIY ,Fadel Art Reference One, pre P 1.7 Pass klon ,Aleph5 Pass klon, RR2 AkustyK,IC DIY linki ze srebra w teflonie.Tor zbalansowany.Wzmacniacz słuchawkowy klon Soha Mk III,AKG K701

Prawda czasu, prawda ekranu 2011/05/21 08:13 #372542

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Ciekawi mnie kto pierwszy, uroczy zwrot "asshole"
przetłumaczył na nasze - "dupek"

Wpis/pytanie właśnie tutaj, gdyż jestem przekonany, że to z filmu, a i dość często "cytowany" (to znowu tłumaczy obecność w tym wątku :wink: )

Ktoś wie?

Osobiście stawiam na Tomka Beksińskiego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Prawda czasu, prawda ekranu 2011/05/21 22:27 #372584

Tomek Beksiński tłumacząc film "Fisher King" użył w nim zwrotu "życie usrane różami" - słowa bohatera filmu w jakimś dialogu. Niestety nie pamiętam jak to było w oryginale, ale pomysł po polsku genialny. Jak sam Tomek zresztą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawda czasu, prawda ekranu 2011/05/22 21:33 #372636

A co koledzy na słowo wyrażane środkowym palcem dłoni, a tłumaczone na wiele sposobów, od "idź stąd", po "spadaj".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawda czasu, prawda ekranu 2011/05/24 10:40 #372727

Przed chwilą przeczytałem na Joe Monster, że Vader nigdy nie powiedział "Luke, jestem Twoim ojcem."
Prawdziwa kwestia to: "Nie, ja jestem Twoim ojcem."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawda czasu, prawda ekranu 2012/11/03 10:47 #398334

Nice post. I like it. Thanks for sharing these information. Keep it up. :roll: :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jacketsvision www.jacketsvision.com
cheap leather jackets for men www.jacketsvision.com/deal/cheap ... r-men.html
leather bomber jacket www.jacketsvision.com/deal/leath ... acket.html
motorcycle jackets www.jacketsvision.com/deal/motor ... ckets.html

Prawda czasu, prawda ekranu 2012/11/06 11:34 #398599

Bardzo fajny temat :)
Sherlocka przeczytałam całego (wszystkie księgi) i nie pamiętam czy było to wyrażenie, ale fakt, w każdej adaptacji się pojawia :)
Swoją drogą polskie tłumaczenia - cóż :D
Stuhr zrobił świetny skecz odnośnie tłumaczenia amerykańskich filmów:
- polecam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawda czasu, prawda ekranu 2012/11/12 22:25 #399152

Trochę zaśmiecę własny wątek ale nie chcę zakładać nowego. Fanem Sherolocka Holmesa jestem od dziecka i jeszcze mi nie przeszło. Ostatnio obejrzałem początek jakiejś współczesnej wersji i wytrzymałem tylko do pierwszej nap...lanki czyli jakieś pięć minut. Holmes z Watsonem skatowali bandę szwarccharakterów w sposób wybitnie osłabiający. Dokładniej, osłabiający mnie. Ponieważ w przygodach Sherlocka na gołą babę raczej nie można liczyć, to uznałem, że w zamian kiedyś obejrzę mniej pretensjonalne filmy z Brucem Lee czy Stevenem Seagalem.

Natomiast podoba mi się współczesny angielski serial, w którym Holmes i Watson mówią sobie po imieniu i w ogóle zostali wyposażeni w cechy ludzkie oraz poczucie humoru.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawda czasu, prawda ekranu 2012/11/12 23:29 #399156

  • Maciej Stryjecki
  • Maciej Stryjecki Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 4347
A co to za serial? Zainteresowałeś :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

NadRedaktor

Prawda czasu, prawda ekranu 2012/11/13 11:16 #399188

Na kanale "Ale Kino" nadają od niedawna w odcinkach. Tytuł to "Sherolock", rzecz dzieje się we współczesnym Londynie ale duch oryginału jest zachowany. Dzisiaj powtarzają o 12:45 pierwszy odcinek i pewnie jeszcze powtórzą nieraz.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawda czasu, prawda ekranu 2012/11/13 12:17 #399193

www.filmweb.pl/serial/Sherlock-2010-528992
Benedict Cumberbatch i Martin Freeman - Sherlock i John :)
uwielbiam ten serial, uwielbiam tych aktorów, uwielbiam to, że na sezon przypadają tylko 3 odcinki (każdy po 1.5 h) i z niecierpliwością oczekuję 3 sezonu!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgbarthredakcjaModerator