HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 13:18 #4301

Witam i pozdrawiam wszystkich po raz pierwszy na tym forum!

Poczytałem posty i chciałem zadać pytanie dotyczące rozmieszczenia kolumn w pokoju o pow. 24m2 (blok). Pokoj ma kształt prostokąta o wymiarach ~ 6 x 4. W gre wchodzą dwie ściany pytanie tylko czy ustawiać kolumny w tym metrażu na scianie dłuższej 6m czy na krótszej 4 m ?

Pytanie drugie - slucham głównie jazzu, troche chilloutu, czasami rocka progresywnego - myślałem o kolumnach audio academy Mimas lub Phebe - czy tego typu kolumny (wielkość, moc a nie producent - chodzi mi o ogólne parametry sprzętu jako takiego) to nie za dużo jak na zwyczajny pokój w bloku. Bardzo cenię jakość dźwięku - nie zalezy mi na głośności ani na basach ;)

Bardzo proszę o odpowiedź :)
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 13:52 #4306

  • Maciej Stryjecki
  • Maciej Stryjecki Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 4347
Teoretycznie krótsza ściana powinna dać większe możliwości. Nie tylko da się odsunąć dalej kolumny od tylnej, co powinno pomóc w uzyskaniu lepiej sprecyzowanego basu, ale też jest łatwiej pokój umeblować. Na to jednak nie ma jednolitej recepty. Trzeba próbować, to znaczy zakasać rękawy i nosić ciężkie kloce tu i tam. Czasem może z tym zejść nawet parę dni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

NadRedaktor

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 14:09 #4307

A co poradzisz w kwestii wielkosci kolumn czyli drugie pytanko ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 14:19 #4308

  • Maciej Stryjecki
  • Maciej Stryjecki Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 4347
Mimasów nie znam, ale Phoebe powinny pasować bez problemu. 24m to już spora powierzchnia, więc z basem nie powinno być problemu. Jeżeli natomiast chodzi o parametry, to przejmowałbym się tylko wielkością i skutecznością kolumn, ale spokojnie, nie w tym przypadku. Tak w ogóle.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

NadRedaktor

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 14:34 #4309

Stryjecki napisał: przejmowałbym się tylko wielkością i skutecznością kolumn, ale spokojnie, nie w tym przypadku. Tak w ogóle.


hehehe :) a mozesz mniej enigmatycznie ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 16:02 #4313

  • Maciej Stryjecki
  • Maciej Stryjecki Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 4347
To znaczy, że jeśli chciałbyś w pokoju 24m postawić kolumny ważące 150kg i uzbrojone w cztery 20 cm głośniki basowe, albo do wzmacniacza lampowego o mocy 7W podłączyć głośniki o skuteczności 85dB, to mogłoby, delikatnie mówiąc, nie zagrać ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

NadRedaktor

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 17:09 #4325

mish - ja ustawiłbym kolumny na ścianie 4 metrowej. 6 metrów to kawał miejsca- uważaj- jeśli głosniki rostawisz w nadmierniej odległosci - scena w zasadzie się rozmyje. Jeśli cenisz jakość muzyki, a nie zależy Ci na fajerwerkach - zastanów się nad kolumnami posiadającymi dobrą dynamikę - weź pod uwagę też podstawkowe. ...a później czeka Cie i tak troche zabawy z ustawianiem...ale to przecież jest najlepsze w tym wszystkim.
Pzdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Być - robić - mieć.

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 17:23 #4327

Woszkowaty napisał: mish - ja ustawiłbym kolumny na ścianie 4 metrowej. 6 metrów to kawał miejsca- uważaj- jeśli głosniki rostawisz w nadmierniej odległosci - scena w zasadzie się rozmyje.


Decyzja została podjęta :)

Woszkowaty napisał: Jeśli cenisz jakość muzyki, a nie zależy Ci na fajerwerkach - zastanów się nad kolumnami posiadającymi dobrą dynamikę


Uwielbiam precyzję i wynajdowanie tego co slychac po drugim, trzecim odsluchaniu płyty. Lubie wsluchiwac sie w niuanse jednoczesnie lubie bardzo cieple brzmienia (bez lampy się chyba nie obejdzie prawda ?)

Woszkowaty napisał: - weź pod uwagę też podstawkowe. ...a później czeka Cie i tak troche zabawy z ustawianiem...ale to przecież jest najlepsze w tym wszystkim.
Pzdr


a myslalem ze najlepsze jest sluchanie ukochanych plyt ;)

Wielkie dzięki za pomoc Panowie !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 17:29 #4328

mish - słuchanie jak najbardziej :) - aczkolwiek ustawianie i experymentowanie w pełnym tego słowa znaczeniu - też należy do rzeczy ciekawych .... z drugiej strony należy pamiętać - że dobre jest wrogiem lepszego ;-)
Pzdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Być - robić - mieć.

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 20:12 #4349

Zdecydowanie polecam krótsza scianę.mam akurat pokój 26m2 z podobnymi proporcjami jak Ty i zrobiłem kieys eksperymeny z ustawieniem wszystkiego na dłuższej scianie.Nie wytrzymałem jednego dnia znów wszystko stoi na krótszej długości

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam
PP

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 20:45 #4358

Dobrze też jest zajrzeć na tę stronę:

www.audiophysic.com/info/aufstel ... dex_e.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

- Eee, przepuśćmy je, to tylko ciężkie krążowniki...

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 21:25 #4366

Zbig napisał: Dobrze też jest zajrzeć na tę stronę:

www.audiophysic.com/info/aufstel ... dex_e.html


bardzo fajna strona - kolejny link do mojej kolekcji.

p.s.

czy ktoś z was miał moze kontakt z audio academy innymi niz phoebe ? jestem ciekaw wrażeń z odsłuchu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/11 22:52 #4390

Proszę bardzo (przekopiowane z innego forum). Tak wyglądał mój kontakt z AA Hyperion pierwszej wersji. Odsłuch miał miejsce w Audioforte, w większym pomieszczeniu.

"Robią wrażenie od samego początku. Dźwięk jest duży, uporządkowany i relaksujący. Poczucie przestrzeni i głębokości sceny jest bardzo dobre, aczkolwiek niektóre dźwięki są mocno „przywiązane” do głośników, które nie „znikają”, czego jednak trudno wymagać w tej cenie i przy tym rozmiarze skrzyń. Wokal jest lekko powiększony, co równoważy wycofanie wysokich tonów. Nie jest jednak przesadnie wysunięty w przód, co jest częstym chwytem wśród tanich głośników. Wysokie są wyraźnie stonowane, objawia się to zmiękczeniem i pozbawieniem agresywności instrumentów dętych i talerzy. Niemniej ogólne zrównoważenie jest naprawdę dobre i nie ma odczucia niedostatku góry. Bas tworzy solidną podstawę i jest pod kontrolą, ale nie można powiedzieć, aby był szczególnie sprężysty i szybki. Podsumowując, bardzo ciekawe kolumny, niewątpliwie jedne z lepszych w swojej klasie cenowej, ale z pewnością nie całkowicie uniwersalne. Twierdzenie, że nie mają sobie równych wśród dwukrotnie droższych jest przesadzone. Miałbym obawy aby bezkrytycznie polecić je komuś, kto lubi szybkie pulsujące rytmem nagrania, sekcje ostrych jak brzytwa dęciaków, czy wydzierające się do bólu śpiewaczki operowe. Duża efektywność jest zaletą, niemniej ze względu na nisko schodzącą impedancję uważnie dobierałbym wzmacniacz. Do odsłuchu użyłem cd i wzmacniacza Thule Spirit 150B oraz kabli DNM Reson. Za porównanie służyły Cabasse Tobago i Sonus Faber Concertino. "

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

- Eee, przepuśćmy je, to tylko ciężkie krążowniki...

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/12 09:36 #4438

MishSmrodek napisał: Decyzja została podjęta :)

Uwielbiam precyzję i wynajdowanie tego co slychac po drugim, trzecim odsluchaniu płyty. Lubie wsluchiwac sie w niuanse jednoczesnie lubie bardzo cieple brzmienia (bez lampy się chyba nie obejdzie prawda ?)

I nie zapomnij że najczęściej pomijany element toru odsłuchowego, czyli Ty musi przestrzegać tych samych zasad co kolumny czyli minimum 0,5-1m od ściany. Czyli zdecydowanie na krótszej ścianie :-)
pozdr
P.S.
A swoją drogą to i tak z miesiąc pojezdzisz po mieszkaniu nie tylko z kolumnami :-)))))

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pozdr

Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...

rozmieszczenie kolumn względem scian 2004/11/12 10:30 #4447

MishSmrodek napisał: ...Poczytałem posty i chciałem zadać pytanie dotyczące rozmieszczenia kolumn w pokoju o pow. 24m2 (blok). Pokoj ma kształt prostokąta o wymiarach ~ 6 x 4. W gre wchodzą dwie ściany pytanie tylko czy ustawiać kolumny w tym metrażu na scianie dłuższej 6m czy na krótszej 4 m ? ...


Jak umieścisz na dłuższej ścianie będzie szersza scena, ale prawdopodobnie znacznie bardziej płytka, na krótszej będzie odwrotna sytuacja. Kolumny należy dobrać tak aby były w stanie wypełnić dźwiękiem pokój ale jednocześnie miały czym oddychać (czyli nie za duże). Trzeba próbować. Warto poczytać co Neil Patel (Avalon Acoustics) ma do powiedzenia w tej sprawie.
www.avalonacoustics.com/pdfs/opus.pdf
Co prawda jest to instrukcja do modelu Opus ale jest tam sporo wiedzy n/t akustyki pokoju w zupełnie odrębnej sekcji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator