HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Kierunkowość kabli 2005/11/25 13:08 #65063

W realizacji dźwięku na platformie cyfrowej istnieje pojęcie składowej stałej, czyli przesunięcie punktu 0 Volt sinusoidy w górę. Podczas masteringu ową składową się usuwa. To może powodować "niesymetryczność" napięcia przemiennego.
Być może w sprzęcie najwyższej klasy owe niedosonałości są słyszalne, zwłaszcza przy pracy z CD. Gdy dobierałem kabel do gramofonu, nie stwierdziłem kierunkowości, mimo iż wpływ kabla na dźwięk był o wiele bardziej znaczący niż dla żródeł o wysokim poziomie sygnału wyjściowego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Głuchy akustyk.

Kierunkowość kabli 2005/11/25 13:44 #65067

namelessclub napisał: Adamo_0 - a kto mierzy ? :roll: coś pisać muszą :twisted:
większość słucha

Zakładając, że producent wytwarza 50 modeli przewodów od 1 $ do 1000 $ to jest duże prawdopodobieństwo, że coś będzie Best Buy.

ale co do reszty się zgadza i z pomiarami też (w końcu co CYFRA TO CYFRA).

A wiec produkuja probna serie...nastepnie odcinaja po kawalku i sluchaja
"w jedna a pozniej w druga strone" :) zeby wiedziec, ze poczatek kabla nalezy wetknac do np cd a koniec do wzmaka.
Pozniej jest produkcja masowa...szpule...nawijanie...ciecie na mniejsze/wieksze odcinki...wysylanie do pomniejszych producentow ktorzy konfekcjonuja kable i caly czas wszyscy pamietaja ze jeden koniec jest lepszy od drugiego.
Mam nadzieje, ze producenci nie myla sie i wlasciwe koncowki wtykamy we wlasciwe miejsca :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/25 15:17 #65079

"Nieraz zdarzyło mi sie coś odkryć dlatego, że nie wiedziałem, że tego odkryć nie można" - Einstein

Jestem w niezbyt komfortowej syfuacji, bo usłyszawszy różnicę nie dostrzegam jej możliwych fizycznych przyczyn. Jednak naturalna moją reakcją nie jest tu niedowierzanie eksperymentowi, nie jest też wiara w cud, a tylko wysuwanie kolejnych hipotez mogacych zgrac teorię z doświadczeniem.


Hipoteza czoła fali:

Widmo sygnału akustycznego nie jest stałe w czasie. Przeciwnie, zmienia się w każdej niemal chwili. Sygnał w przewodzie propaguje jako fala elektryczna. Każda zmiana składu widmowego fali powoduje powstznie czoła fali odpowiedniej częstotliwości propagującej w kierunku od źródła zmian.

W przypadku nadajnika symetrycznego czoła fali wytwarzane są zarówno na zacisku "+" jak i "-". Propaguja z prędkością bliską prędkości światłą wzdłuz przewodu spotykając się w jego połowie i znosząc tam wzajemnie. W przypadku źródła niesymetrycznego, zacisk "-" podłączony jest do stałego potencjału - masy. Czoło fali zatem propaguje od zacisku "+" do "-". Powstaje pytanie, czy w przewodzie może istnieć czynnik powodujący inną propagacją czoła fali w jedną i w drugą stronę? Jeśli tak, tłumaczyłoby to kierunkowość kabli. Ale czy czynnik taki istnieje?

Co więcej, powyższa hipoteza tłumaczy pozornie absurdalną radę "lepszy kabel na żyłę gorącą". Co bowiem grozi czołu fali propagującej w ośrodku - pochłanianie i odbicia. O ile dla odbic nie ma znaczenia czy zajdą na gorącej czy na zimnej zyle, bo i tak spowoduje to zniekształcenia, o tyle efekty absorpcyjne na czole fali która "wraca" po żyle zimnej zniekształceń nie spowodują.

Możliwą metodyke weryfikacji tej hipotezy muszę jeszcze przmyśleć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Kierunkowość kabli 2005/11/25 16:41 #65089

e napisał: Przepuść przez kabel sinus i spójrz na oscyloskop: co widzisz sinus czy kaszankę ?


Widzę niezrozumienie mojego postu.

Ale do niezrozumienia tego co mówię i piszę jestem przyzwyczajony, w końcu uczę studentów zwykle niezbyt lotnych...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Kierunkowość kabli 2005/11/25 17:59 #65099

Spokojnie, spokojnie. Niedenerwowac sie.
Prosze przeczytac jescze raz wpis guzca i zrozumiec, ze eventualny stan przejsciowy w ktorym "pierwsza fala elektronow zasuwa" po kablu jest baaaaaaardzo dleko poza mozliwosciami ludzkiej percepcji.
Jednak ciagle nic to nietlumaczy - poniewaz skoro prad plynie oboma kierunkami, to i to wrazliwe czolo fali porusza sie w dwoch kierunkach i jezeli kabel nietraktuje oba tak samo - powstaje znieksztalcenie polowy polaryzacji signalu. A wiec degradacja.
Odwracajac kabel powstaje degradacja drugiej polaryzacji sygnalu a wiec znow tylko degradacja - nie ma mozliwosci, by w jedna strone gralo lepiej jak w druga.
Pozatym - czy istnieje wogole jakis producent kabli, ktory twierdzi, ze jego kable glosnikowe lub interkonekty sa scisle kierunkowe?
Bardzo prosze o jakis link.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/25 18:12 #65104

Bo naprzyklad na stronie Nordosta doczytalem sie ktory kabel ma speed 97% of light a ktory 87% of light (jak to do cholery pomierzyli?) ale o kierunkowosci kabli ani muks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/25 19:38 #65117

Ivan napisał: SJednak ciagle nic to nietlumaczy - poniewaz skoro prad plynie oboma kierunkami, to i to wrazliwe czolo fali porusza sie w dwoch kierunkach


Właśnie - nie!

Porównaj: Mamy dwa zbiorniki. W jednym nic (próżnię) w drugim gaz pod ciiśnieniem. Otwieramy gwałtownie oba - od pierwszego idzie fala rozrzedzenia powietrza (jakby fala ujemna) od drugiego idzie fala zgęszczenia - dodatnia. A jednak czoło fali posuwa się w tym samym kierunku, od zbiornika na zewnątrz. Tu jest cały kruczek...

jego kable glosnikowe lub interkonekty sa scisle kierunkowe?
Bardzo prosze o jakis link.


Spotkałem się z takimi twierdzeniami w prospektach paru firm, jednak gdy próbowałem taką deklarowaną różnice usłyszeć, nie usłyszałem jej. Z wyjątkiem XLO. Twierdzą, że kierunkowość w ich kablach występuje, o tu:

www.xloelectric.com/technicalsupport.php#a6

Uważam, że oni nie deklarują tego na wyrost. Może to ich zapytać, jakie fizyczne podstawy za tym sie kryją, ale wątpie, żeby odpowiedzieli, nawet jeśli wiedzą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Kierunkowość kabli 2005/11/25 19:40 #65118

Jeszcze ważny cytat z ich strony:

XLO napisał: Because XLO's two proprietary treatments interact with the grain of the copper conductors, all XLO cables are highly directional


Trudno o jaśniejszą deklarację, nieprawdaż?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Kierunkowość kabli 2005/11/25 22:55 #65189

e napisał: Czy tylko audiofilskie kable sa kierunkowe czy np. takie w liniach wysokiego napięcia też ? Jak ten problem widzą energetycy ?


Energetyczne są bezkierunkowe. Jak puszczą prąd z elektrowni do Ciebie, to musisz zapłacić rachunek. Jak puścisz prąd od siebie, to też Ty zapłacisz, grzywnę za produkcję energii bez zezwolenia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

- Eee, przepuśćmy je, to tylko ciężkie krążowniki...

Kierunkowość kabli 2005/11/26 00:04 #65202

Na razie deliberujemy teoretycznie, bez wsparcia eksperymentu... To może zrobimy testy, każdy we własnym zakresie na własnych kablach?

Metodologia jest prosta:

:arrow: Potrzebne są dwie osoby: eksperymentator E (może być żona, dziewczyna, kolega, koleżanka itp.) oraz badany B (w tej roli my). Idealna sytuację dają nam trzy osobne pomieszczenia: pokój testowy, poczekalnia B i poczekalnia E.
:arrow: B idzie do swojej poczekalni.
:arrow: E odpina kable od systemu (ważne!), rzuca monetą - i na orła podpina kable we "właściwą stronę, na reszkę odwrotnie. Notuje położenie w notesie. Maskuje położenie kabla (np tkaniną) jeśli to konieczne. Następnie wychodzi do swojej poczekalni zabierając ze soba notes i monetę.
:arrow: B wchodzi do pokoju testowego, słucha wybranego fragmentu, notuje swoje przypuszczenie i wraca do swojej poczekalni.
:arrow: Cykl powtarzamy określoną liczbę razy. Na koniec porównujemy wyniki.

Brak kontaktu między B i E podczas eksperymentu likwiduje możliwość sugerowania się B zachowaniem E. Dodatkowo ani B ani E do końca eksperymentu nie wiedzą, jaki bedzie wynik. Każdorazowe odpięcie kabli przed rzutem monetą to dodatkowy czynnik redukujący możliwość sugestii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Kierunkowość kabli 2005/11/26 00:22 #65207

W teorii wszystko jest piekne. W praktyce dochodzi jeszcze O czyli każdorazowe odsuwanie stukilowej szafki ze sprzętem. Chrzanić to...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

- Eee, przepuśćmy je, to tylko ciężkie krążowniki...

Kierunkowość kabli 2005/11/26 00:40 #65210

Czemu "każdorazowe"? Wystarczy raz.
Albo obrócić sprzęt o 90 stopni na stoliku, a kable zamaskować prześcieradłem.

Zresztą zdobywanie wiedzy wymaga poświęceń. :wink: Większych na pewno niż wymaga bicie piany przy teoryzowaniu o rzeczach na których się nie zna.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Kierunkowość kabli 2005/11/26 16:13 #65259

->UT
Napisz swoimi slowami po polsku o co chodzi w:
"Because XLO's two proprietary treatments interact with the grain of the copper conductors, all XLO cables are highly directional"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/26 16:15 #65260

UT jesli chodzi oslepy test to mimo wszystko licze na Ciebie i czekam na wyniki :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/26 23:59 #65319

Test wykonałem.

Zestaw Quad 99 + Quad 12 L, badany kabel Real Cable CAOCC90.

Przeprowadzonych zostało 16 prób według metodologii opisanej powyżej. Wyniki obrazuje poniższa tabela. Pieresza kolumna to numer próby, druga - ustawienie kable ("+" zgodnie z kierunkiem strzałek, "-" przeciwnie), trzecia - próba odgadnięcia ustawienia (w tej samej notacji):
01 + +
02 - -
03 - - 
04 - - 
05 + - 
06 + +
07 - - 
08 + -
09 + -
10 + +
11 - - 
12 + +
13 + -
14 + +
15 - -
16 + -
Ogółem na 16 prób osiągniete zostało 11 tafień, co choć jest wynikiem wyższym od średnej, jednakże zbyt niskim, by uznać go za statystycznie znaczący (takim byłby wynik 13 lub wyżej).

Jednocześnie ciekawym faktem jest, że wszystkie błędy popełnione zostały w tę samą stronę - czyli kabel podłączaony zgodnie ze strzałkami został uznany za podłączony przeciwnie. Zastanawiam się nad interpretacją tego faktu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator