HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Kierunkowość kabli 2005/11/22 19:52 #64440

Dlaczego na kablach głośnikowych zaznaczony jest kierunek (strzałka) ?
-> w stronę kolumny - czy chodzi o kierunek skrętu żył czy o coś innego ?
W jakim celu, producenci kabli umieszczają strzałkę kierunkową ?
Z ciekawości zamieniłem kierunek kabla -> w stronę amplitunera i powiem szczerze, że nie słyszę zmian (audioquest type 6+).
Czy może Ktoś wyrazić swoje zdanie w tym temacie ?!
Dziękuję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Exposure (mod.) & Musical Fidelity & Gustard (mod.) & Singxer (mod.) & HQ Player (Signalyst) & Denon (avr) & Avance Dana & Wharfedale & MF608 (mod.) & Sennheiser & Nemesis Audio Project & Albedo & Sonus Oliva & Audioquest & Cordial & WireWorld & iFi & Tomanek (Tap) &...

Kierunkowość kabli 2005/11/22 20:42 #64453

W kablach calkowicie symetrycznych ulatwia to przestrzeganie zasady, aby zawsze przylaczac w te sama strone.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/22 21:06 #64469

Tak zgadza się ale w innych przypadkach nigdy nie udało mi sie zaobserwowac róznicy w brzmieniu przełaczając kabel w przeciwnym kierunku. Jednak dla swietego spokoju zawsze łaczę tak jak sugeruje producent czyli zgodnie z kierunkiem strzałek.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

MUZYKA

Kierunkowość kabli 2005/11/22 21:07 #64470

Niegdy nie udało mi sie zaobserwowac jakis róznic co nie swiadczy ze ich nie ma . Moze kiedyś?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

MUZYKA

Kierunkowość kabli 2005/11/22 21:25 #64475

Kierunkowośc kabli jest oznaczona tylko po to ze by podłączac je tylko jednąstroną.
Pracując przez pewien czas kryształy miedzi (np.) polazyzują sie w jednym kierunku ,co zmioenia sposób przekazywania sygnału.Wystarczy taki wygrzany kabel (zazwyczaj trwa to około 90 h.) podłączyć odwrotnie aby przekonać sie o omawianej zasadzie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/23 07:38 #64512

Czyli rozumiem, że podłączenie kierunku nie jest istotne.
Jeżeli strzałki, skierowane są do wzmacniacza, to należy podłączać kabelki zawsze tak samo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Exposure (mod.) & Musical Fidelity & Gustard (mod.) & Singxer (mod.) & HQ Player (Signalyst) & Denon (avr) & Avance Dana & Wharfedale & MF608 (mod.) & Sennheiser & Nemesis Audio Project & Albedo & Sonus Oliva & Audioquest & Cordial & WireWorld & iFi & Tomanek (Tap) &...

Kierunkowość kabli 2005/11/23 08:09 #64516

Czasami jest też różnica we wtyczkach po stronie wzmacniacza i kolumn.
A przy interkonektach nieraz ekran jest podpiety tylko z jednej strony.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Kierunkowość kabli 2005/11/23 08:27 #64520

Kierunkowość w kablach głośnikowych nie ma żadnego znaczenia w brzmieniu. Jednak raz podpięty kabel powinien być tak zawsze podłączany.
Przy interkonektach: jeśli posiadają dodatkowe ekranowanie na jednym końcu - to od źródła dźwięku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrowienia

Kierunkowość kabli 2005/11/23 10:55 #64547

van helsing napisał: Kierunkowośc kabli jest oznaczona tylko po to ze by podłączac je tylko jednąstroną.
Pracując przez pewien czas kryształy miedzi (np.) polazyzują sie w jednym kierunku ,co zmioenia sposób przekazywania sygnału.Wystarczy taki wygrzany kabel (zazwyczaj trwa to około 90 h.) podłączyć odwrotnie aby przekonać sie o omawianej zasadzie.


I zazwyczaj o poprawnosci kierunku polaryzacji krysztalow przekonuja sie tylko osoby, ktore niemaja pojecia o tym, ze prad nieplynie tylko ze wzmaczniacza do kolumny, ale jedna zyla tam, druga z powrotem - po czym sie kieruniek zmienia a to do 20 000 razy na sekunde. A wiec prad plynie w obu kierunkach. Jakakolwiek polaryzacja lub jakakolwiek kierunkowosc oznaczala by w wypadku kabli glosznikowych niewybaczalna asymetrie przekazu signalu i degradacje brzmienia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/23 11:27 #64555

->Van helsing

Polaryzacje? ...elektryczna?
Polaryzowalnosc... indukowana? elektronowa? atomowa?
A moze moment magnetyczny?
Dlaczego wszyscy tak latwo daja sie lapac na pseudonaukowy belkot???
:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/23 14:29 #64608

Adamo_0 napisał: Dlaczego wszyscy tak latwo daja sie lapac na pseudonaukowy belkot???
:)

Bo wystarczy namalowac na kabel strzalke, bys poczul smak HiEndu!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/23 16:18 #64624

Ja mam real cable chyba z tydzień czasu po podpięciu nimi kolumn zauważyłem na nich jakieś strzałki, sprawdziłem czy to coś zmienia i z calą odpowiedzialnością mówie że nie :?
NIEMA CO SOBIE GŁOWY ZAWRACAĆ JAKIMIŚ STRZAŁKAMI NA KABLACH :!:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czasem najbardziej cię zaskoczy najbardziej niepozorny sprzęt!!!

Kierunkowość kabli 2005/11/23 17:02 #64631

"Harry Potter... Jak niektórzy krzyczeli, zeby tego zakazać, to rozlegał się wielki śmiech. A dzisiaj polaryzacje i doradztwo biznesowe i giełdowe metodą tarota i feng-shui świeca tryumfy."

To wszystko bylo wczesniej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/23 17:20 #64633

Kabli symetrycznych nie sposób podłączyć odwrotnie, ponieważ na wyjściu sygnału jest gniazdo męskie, a na wejściu żeńskie. Poza chińskopodobnymi wyrobai nie spotkałem się ze strzałkami na izolacji (Klotz, Belden, Cordial). Na wieloparowych multicorach nie stosuje się innych oznaczeń jak numeracja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Głuchy akustyk.

Kierunkowość kabli 2005/11/23 17:44 #64638

zumin napisał: Kabli symetrycznych nie sposób podłączyć odwrotnie, ponieważ na wyjściu sygnału jest gniazdo męskie, a na wejściu żeńskie. Poza chińskopodobnymi wyrobai nie spotkałem się ze strzałkami na izolacji (Klotz, Belden, Cordial). Na wieloparowych multicorach nie stosuje się innych oznaczeń jak numeracja.

A kable niesymetryczne? Zrobi to jakąś różnicę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czasem najbardziej cię zaskoczy najbardziej niepozorny sprzęt!!!
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator