HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Kierunkowość kabli 2005/11/24 15:02 #64835

Ururam Tururam napisał: Sygnał akustyczny wbrew pozorom nie jest dokładnie symetryczny. Ostre "piki" występują znacznie częściej po stronie dodatniej odpowiadającej ruchowi membrany głośnika bądź mikrofonu w kierunku od źródła dźwięku do odbiorcy. Ale czy to aby wystarczy by wyjaśnić kierunkowość?

Sorry Ururam, ale niemasz racje. Taka asymetrycznosc powodowala by napiecie stale w signale a to byloby i tak filtrowane. Sugerujesz sie tym, ze spiewacy spiewaja w kierunku miktrofonow i tworza tak cisnienie - ale dzwiek to jednak chwienie dzwieku a nie cisnienie stale.
Signal oczywiscie niemusi byc symetryczny, bo mozemy i niesymetryczny stworzyc. Jego tansfer kablem jednak wymaga nadal doskonale symetrycznego przekazu - inaczej na asymetrie siganlu nalozy sie "asymetria" kabla i signal na wysjciu bedzie bardziej asymetryczny jak na poczatku a wiec znieksztalcony.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/24 15:07 #64837

Czyzby wiec prad w jednym kablu mial np. wieksze natezenie?
Mozna by to zmierzyc cos w stylu metoda czteropunktowa tzn. np. na odcinku 10 cm glosnikowcow sciagamy izolacje z dwoch zyl i badamy przewodnictwo.

UT:
" Jednocześnie zmiana kabli miejscami wraz ze zmianą kierunku strzałek nie zmienia brzmienia, co uprawomocnia teorię o roli asymetrii sygnału."
Ciekawe spostrzezenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/24 15:11 #64838

Ale nadal...nawet zakladajac prad symetryczny nie widze jaki material (E - o diodzie tez sobie pomyslalem :) mialby gorsze przewodnictwo w jedna strone niz w druga.
A moze producencji interkonektow lub kabli glosnikowych specjalnie preparuja cos na ksztalt diody np. we wtykach lub magicznych puszkach na kablach przez co swiadomie w jedna strone degeneruja brzmienie wprowadzjac nieliniowosci?... Ot taka spiskowa teoria ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/24 15:16 #64839

a tu macie strukture kryształu Cu
www.webelements.com/webelements/ ... /xtal.html
Kubiczna w dodatku tzn ze ma np. 3 cztreokrotne prostopadle osie symetrii itd.
Nawet jak go wyciagniemy w kabel to zawsze bedzie symetria 180 stopni :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/24 15:18 #64841

no i srebro :)
www.webelements.com/webelements/ ... /xtal.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/24 15:21 #64842

p.s. prosze o jakiegos linka jak znacie, gdzie opisano ile tych krysztalow Cu jest i jakich dlugich/duzych np w 2 metrach kabla

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/24 15:23 #64843

Ivan napisał:

Ururam Tururam napisał: Sygnał akustyczny wbrew pozorom nie jest dokładnie symetryczny. Ostre "piki" występują znacznie częściej po stronie dodatniej odpowiadającej ruchowi membrany głośnika bądź mikrofonu w kierunku od źródła dźwięku do odbiorcy.

Sorry Ururam, ale niemasz racje. Taka asymetrycznosc powodowala by napiecie stale w signale a to byloby i tak filtrowane.


:?: Skąd taki pomysł :?:

Przecież piszę wyraźnie o ostrych pikach, a nie szerokich, pole pod czymś takim jest znikomo małe i nie wpływa na balans "plusa" z "minusem". Prawdopodobnie zresztą ta różnica pól jest kopmensowana, właśnie jako składowa stała. Mnie chodzi o kształt impulsów, szybciej narastających po dodatniej stronie, zwłaszcza na samym początku głośniejszych dźwięków. A że mam tu rację - wystarczy poparzeć na przebiegi akustyczne - to widać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Kierunkowość kabli 2005/11/24 17:17 #64853

e napisał: Jeśliby kable były kierunkowe, oznaczałoby to, że w istocie mają właściwości takie same jak dioda. Dioda to element nieliniowy i szeregowe włączenie jej w tor prowadzi do ogromnych zniekształceń nieliniowych. Czy takie zniekształcenia pojawiają się przy jednym z dwu wariantów podłączenia kabla ?


To troche za mocno przyciagniete za wlosy. Kierunkowosc nieoznacza nieliniowosc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/24 17:36 #64854

Ururam Tururam napisał: Przecież piszę wyraźnie o ostrych pikach, a nie szerokich, pole pod czymś takim jest znikomo małe i nie wpływa na balans "plusa" z "minusem". Prawdopodobnie zresztą ta różnica pól jest kopmensowana, właśnie jako składowa stała. Mnie chodzi o kształt impulsów, szybciej narastających po dodatniej stronie, zwłaszcza na samym początku głośniejszych dźwięków. A że mam tu rację - wystarczy poparzeć na przebiegi akustyczne - to widać.

No to prosze bardzo - 0.4s dlugosci - kobiecy wokal - spiew slowko "Yeaaah!". Niewidze roznic pikow amplitud i to nawet na barzo mocnym rozciagnieciu.
Chetnie zobacze jakis przyklad (mozes mi podeslac dzwiek), gdzie bedzie to widoczne. Nie ma to jednak dla tematu znaczenia - skoro i tak zgadzasz sie calkowicie, ze prad plynie na zmiane w oboch kierunkach i oba dwa sa rownie wazne niezaleznie od pikow.

Wracajac do tematu - dla tych, ktorym sprawa nie do konca jest jasna: Prosze zobaczyc jak wyglada przebieg spiewu. To co jest ponad zerowa linia plynie kablem w jednym kierunku i to co jest pod nia plynie w kierunku odwrotnym. Prosze zobaczyc, ile jest zmian kierunku juz w 0.4 Sekundach!!! Jezeli kabel nieprzenosil by z ta sama jakocia w jednym i drugim kierunku, to polowa signalu bylaby znieksztalcona i co za tym idzie dzwiek calkowicie degradowany.
Jakakolwiek kierunkowosc kabla glosnikowego lub interkonektu bylaby efektem bardzo szkodliwym!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/24 19:30 #64884

Ivanie i UT
Czyli calka po takiej reprezentacji wybranego fragmentu muzycznego o odpowiedniej dlugosci = 0 :) .
Ivan jak posiadasz taki zapis w postacji kolumn wspolrzednych X Y np. w formacje pliku tekstowego to nie ma problemu aby to numerycznie scalkowac .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/24 19:34 #64886

UT pisales cos ze muza elektroniczna jest "symetryczna"
A moze da sie sprawdzic kierunkowosc wspomnianego przez Ciebie ineterkonektu na sygnalach z generatora jak twierdzisz symetrycznych. Wtedy bedzie wiadomo czy to kabel czy sygnal powoduje kierunkowsc...
Fakt troche malo dzwieku bedzie :) ale...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Kierunkowość kabli 2005/11/24 20:12 #64895

zumin napisał:

dyzma nie krzycz, tylko poczytaj dokładnie. Pisałem o kablach symetrycznych, których producentów wymieniłem, miałem na myśli kable stosowane na estradzie.

Po pierwsze nie krzyczę , a po drugie estradowe okablowanie to chyba raczej inny temat choc wiem ze wiele z nich doskonale sprawdza sie w domowych aplikacjach. Wiec bez urazy proszę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

MUZYKA

Kierunkowość kabli 2005/11/24 20:48 #64901

Ivan napisał:

Dyzma - nie masz racji. Klapky na oczach ma ten, kto nierozumie, ze prad nieplynie z wzmaczniacza do kolumny - ale zmienia kierunek ciagle do 20 000 razy na sekunde. Jezeli wiec kabel glosnikowy niebylby doskonale symetryczny i identyczny w oboch kierunkach, mielybysmy podstawowy problem z jakimkolwiek poprawnym odtworzeniem muzyki. To nie jest kwestia wiary, czy zaufania ale elementarnej wiedzy przenoszenia signalu.

Drogi Ivanie , myslę że Zbig dosc dobrze odpisał na twoje zarzuty choc może troszeczkę się zagalopował . Z drugiej jednak strony nie raz juz bywało że to Ty w taki czy inny sposób okreslałeś uczestników tego forum, i to znacznie dosadniejszy sposób . Nie wiem wiec laczego poczułeś sie tak dotkniety tym belfrem? :lol: Ivan, nie masz racji! Też tak moge napisać i jest to tylko twoja czy moja subiektywna ocena drugiej osoby. Przykład opisanego kabla przez UT jest tylko jednym przypadkiem z wielu że jednak sie mylisz mimo twojego wykształcenia. Zbig napisał to co ja juz nie raz pisałem odnosnie własnie wiedzy która posiadamy. Przykład z meteorami jest bardzo na miejscu a tych - przykładów tego typu mozna by podac co najmniej kilkanascie bez dłuzszego zastanowienia. Twój przypadek jest raczej napewno kolejnym z tej serii bo jezeli twierdzisz że sieciówki nie mogą wpływać na brzmienie w taki sposób jak niektórzy opisuja to wybacz ale kojarzy mi sie to włąsnie z takim podejsciem " naukowym bardzo ". Nie dopuszczasz do siebie mysli które wykraczaja po za ramy tego co łyknąłeś w szkołach . I nie mówie tu o jakimś voodoo , tak bardzo lubianym przez ciebie. Chodzi mi o podejście do tych tematów z umysłem otwartym na nowości czy rzeczy dziwne które sie przeciez zdarzają. Np takie których łatwo wytłumaczyc sie nie daje ale które bez wątpienia maja miejsce. Zaraz wyskoczysz tu z samosugestia itd itp ale w wiekszosci własnie tych przypadków , myslę że w 80 % nie moze byc mowy o samosugestii.W moim przypadku potwierdza to opinia mojej żony ( tak uwielbiasz z tego kpić choc sam nie wiem dlaczego? uwazasz ze twoja opinia ma wieksze znaczenie od laika ?Choidzi mi oczywiście o ten konkretny przykład) która bez żadnego przecież interesu w tym wszystkim podczas słuchania sobie gdzies tam z boku czytajac np gazetę czy ksiażke kilkakrotnie zwróciła mi uwage że teraz ten sam utwór brzmi inaczej itp . Teraz tzn po wymianie np okablowania wewn kolumny czy włąsnie po wymianie sieciówki na golda NELLA czy wreszcie po zastosowaniu dociazenia kolumn. Dla mnie to jest wystarczajacy dowód na to że takie żeczy są faktem a nie jeakims voo doo. I nie pomoże nic tutaj podanie ceny czy wymienienie nazwy producenta bo wiem że moja małżonka nie ma na ten temat pojecia . Więc w taki prosty sposób wyeliminowlismy temat samosugestii która według was jest chyba w kazdym przypadku w którym pioszemy o tego rodzaju obserwacjach. Bo to przecież normalne że słyszymy , bo płacąc za kabel np 5 tys zł normalne ze chcemy usłyszec że gra lepiej niz ten za 1000 zł !!! Hihihi dobre macie wytłumaczenie , nie ma co. Powiedziałbym że bardzo naukowe podejście do tematu :lol: I żebysmy się dobrze zrozumieli . Nie twierdzę że samosugestia nie istnieje. Owszem jednak jest to tak sporadyczne zjawisko że nazwanie go marginalnym jest chyba na miejscu.PO za tym napewno nie lekceważę nauki i jej dorobku jednak nie polegam na niej tak bezgranicznie i slepo jak Ty i paru innych kolegów. Po raz kolejny napiszę na zakonczenie to , że nie wszystko da sie wytłumaczyc za pomoca zdobytej wiedzy , formułek czy wzorów. I włąśnie dziwię się że taki człowiek jak Ty , wykształcony , doświadczony i chyba rządny odkrycia prawdy w wielu sprawach - tak mi sie przynajmniej wydaje , tego nie wie !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

MUZYKA

Kierunkowość kabli 2005/11/24 21:43 #64934

namelessclub napisał: dla ścisłości te wykresy powyżej powinny być z trzecią współrzędną - Faza i wtedy można sobie podyskutować a tak to d.... blada :cry:


To przebieg napiecia w czasie - tak jak jest zapisany na plycie. Nie ma tutaj trzeciego wymiaru. Faza jest w tym wypadku funkcja czasu i jest inna dla kazdej czestotliwosci wystepujacej w tym przebiegu - o ile byl by to przebieg cykliczny, czym taky przebieg niestety nie jest.

@dyzma
Te sprawy juz przedyskutowalismy. Jezeli uwazasz, ze jednak jest roznica w waznosci ktoregos kierunku plyniecia pradu i kabel moze byc konstruowany tak, by byl asymetryczny i ta wazniejsza polaryzacje uwzglednial - to prosze cie bardzo wytlumacz mi jak to dziala i niemieszaj do tego swojej zony, siecowki itp.
Odpowiedz typu - "sa rzeczy niewytlumaczalne" jest dosyc slaba w konfrontacji z podstawowymi zasadami dzialania z signalem audio - na bazie ktorych urzadzenia sa wogole konstruowane.
Bys mogl mnie podejzrzewac o slepe zaufanie formulkom, czy wzorom musial bys znac przynajmniej podstawowe zasady elektrotechniky i rzeczywiste granice jej mozliwosci tlumaczenia i konstrukcji - co jak przyznajesz nieznasz.
Przykladow podobnych jak z meteorem mozesz podac kilkanascie - ale niezapominaj, ze przykladow odwrotnych mozna podac setki mionow i ze zdobyciami nauky i fizyki spotykasz sie codziennie. Ciekawe, ze akuratnie kable audio tworza dla fizyky wg. niektorych audiofilow najwieksze niewytlumaczalne zagadky...
Napisz prosze cie, czy rozumiesz, ze prad plynie zylami kabla glosnikowego zawsze w odwrotnych kierunkach (wiec nawet jak by signal bylo napiecie stale - to musieli by byc na kierunkowych zylach strzalky w przeciwnych kierunkach) i ze kierunek i tak ciagle sie zmienia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kierunkowość kabli 2005/11/24 21:50 #64937

Adamo_0 napisał: Ivanie i UT
Czyli calka po takiej reprezentacji wybranego fragmentu muzycznego o odpowiedniej dlugosci = 0 :) .
Ivan jak posiadasz taki zapis w postacji kolumn wspolrzednych X Y np. w formacje pliku tekstowego to nie ma problemu aby to numerycznie scalkowac .


To wogole temat nie na temat. Jest zupelnie obojetne, czy srednia napiecia w czasie jest rowna zero. Faktem jest tylko, ze jest amplituda pozytywna i negatywna - co oznacza ze prad plynie po kablu jednym i drugim kierunkiem. Nawet jak by UT mial miec racje i signal bylby asymetryczny, to nieoznacza to, ze jedna polaryzacja mogla by byc prowadzona kablem "pod prad" - lub w gorszym kierunku - lub jak to zwal, bo wprowadzalo by to w niej znieksztalcenia. W praktyce oznaczalo by to, ze ruch mebrany glosnika doprzodu jest super i do tylu jest "znieksztalcony".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator