HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/15 13:34 #450946

Witam serdecznie.
Jest problem, potrzebna pomoc by nie błądzić.
Pokrótce: z powodu trwającej budowy domu mieszkam aktualnie na 35m2 składających się w większości z salonu:-) Przyjemny akustycznie, bez pogłosu, bez wibrujących powierzchni. Umęczony dzwiękiem z soundbaru Jbl 3.1 postanowiłem zrobić sobie dobrze podstawowym (budżetowym) stereo. Miałem QAqoustics 2020i, dokupiłem Cambridge AXA35 i streamer Pioneer n-50K. Błądzę po czeluściach internetu szukając informacji jakimi kablami to połączyć, chodzi mi o model kabla głośnikowego i RCA. Słucham (wiem,wiem, ważna składowa tego typu pytań...) od jazzu, przez starego rocka , do Depeche Mode. Precyzując pytanie: przy takim zestawieniu będzie miało znaczenie jakie kable kupie czy nie będzie miało. Jeśli będzie to poproszę o jakieś sparowane typy. Zdaję sobie sprawę że pewnie wolicie pytania o zestawy hi-endowe gdzie można rozwinąć skrzydła wiedzy audiofilskiej ale mam nadzieję że pochylicie się nad moją prośbą, pozdrawiam, Darek M.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/15 15:33 #450947

Gdzieś tu ktoś wkleił zestawy kabli do jazzu, rocka lub wokali. Możesz odszukać i pójść tą drogą.
Możesz też wybrać się do sklepu ze sprzętem muzycznym i poprosić żeby Ci ucięli odpowiednie kawałki ze szpuli.

O! Znalazłem te zestawy.

Wysłane z mojego LM-G850 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/15 15:34 #450948

Żeby nie szaleć z kwotami pooglądaj katalog polskiej Melodiki. Kable są przyzwoite, dobrze zrobione i dosyć rozsądnie wycenione. Żeby ewentualnie jeszcze nieco "przycebulić" ;) można kupić kable głośnikowe bez w tyczek bananowych i dolutować (tak lepiej) lub dokręcić (od biedy wystarczy) je samemu. Wtyczki bananowe z allegro np. Vitalco, Amphenol, można dostać po 5-10 zł/szt. Przy 8 szt. robi to maks. 80 zł.

Co do przekrojów kabli głośnikowych to wystarcza 2x2,5mm2

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/15 15:35 #450949

vasa napisał: Gdzieś tu ktoś wkleił zestawy kabli do jazzu, rocka lub wokali.


Ale to było w wątku - trochę humoru ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/15 18:58 #450950

Czyli żadne tam Nordosty, Kimbery czy Mit’y?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/15 19:26 #450951

Przy zestawie za setki tysięcy to może mieć sens, choćby wizerunkowy, ale tu masz fajny normalny zestaw więc i nie ma co szaleć z wydawaniem kasy ponad potrzebną miarę. Stracić rozsądek w audio można bardzo szybko. Jeśli to nie nadszarpuje budżetu na jedzenie i rachunki to oczywiście można, ale często przytaczana zasada - nie więcej niż 10% całości na kable - ma sens.

Jeśli już mam polecać to zawsze kieruję się zasadą, że marka kabla musi pochodzić od faktycznego producenta, a nie być tylko firmą zarejestrowaną w mieszkaniu właściciela gdzie również odbywa się cięcie i lutowanie. Dorzucę więc jeszcze jedną dobrą firmę - Supra - polecam pooglądać uważnie ich stronę a na niej zaplecze badawcze, zakład produkcyjny i profesjonalne karty charakterystyk wszystkich wyrobów. Popatrzyć na ceny kabli za metr i wyciągnąć wnioski co do super-duper hiendowych kabli o których żadnych takich rzeczy nigdy się nie dowiemy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/15 22:31 #450953

Kolego John 1,5V , bardzo dziękuje za nakierowanie mnie. Zastanawiałem się od jakiego poziomu wartość/marka należy bardzo przejmować się kablami. Zdaje sobie rzecz jasna sprawę z „budżetowości” mojego zestawu ale nie chciałem by zwykły marketowy kabel głośnikowy czy chinch cokolwiek pogorszył. Poczytam i pooglądam Twoje propozycje i zdam raport z ew. zakupów . Dziękuje i pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/16 09:45 #450954

W zasadzie zawsze trzeba się przejmować. Kupowanie "sznurówek" do łączenia sprzętu audio może i jest bardzo tanie, ale najczęściej problemem są nie tyle kable co okropnie tandetne wtyki na których pojawia się korozja mimo niklowania końcówek i słabe mechanicznie łączenie kabla we wtyczce. Dlatego zawsze należy kupować jednak coś porządniejszego. Jak bardzo porządniejszego to już oczywiście kwestia cenowa jednak trzeba mieć z tyłu głowy to, że ogrom producentów lub tzw. "producentów" winduje ceny bynajmniej nie ze względu na materiały i jakość. Cenę "ustawia się" pod odpowiedniego klienta i jest to zwykłe marketingowe zagranie - pozycjonowanie ceną. Praktyka stosowana tak samo w innych branżach - zegarki, ciuchy/buty, wina, a od jakiegoś czasu np. słuchawki. Bardzo wiele drogich kabli absolutnie nie jest warte niebotycznych kwot jakie trzeba za nie zapłacić, i nie jedna mała aferka wyszła na jaw kiedy okazywało się, że uznana hi-endowa marka kabli, z katalogiem drukowanym złotymi literami na czarnym kredowym papierze (to taki wymóg jeśli chce się przyciągnąć bogatego audiofila i otoczyć go pozornym luksusem) zamawiała gotowce za ułamek sklepowej ceny np. w Korei lub Chinach. W między czasie wyrosło nowe pokolenie klientów którzy nie mogą tego pamiętać i koło marketingowej ściemy w poszukiwaniu nowych klientów rusza na nowo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/16 14:57 #450956

QED - porządna, stara firma z dobrymi cenami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/20 20:48 #450993

A co sądzicie o takiej propozycji? www.olx.pl/d/oferta/kabel-rca-van-den-hu...d-CID99-IDMiZvD.html
Czy można zakładać ze to produkt oryginalny? Zależy mi na dźwięku a nie na tanim pozerstwie. Proszę o opinie.
A jeśli chodzi o głośnikowe przewody to dostałem od zaprzyjaźnionego sąsiada Qed xtube xt40 do posłuchania i być może do odkupienia w preferencyjnej cenie .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2021/12/21 08:34 #450994

Jeśli nówki są za około 800 to cena 220 jest spoko, kabel również.
Czy to oryginał, niestety nie sposób określić bez oględzin i może nawet rozbierania kabla. VdH to popularna firma i wcale bym się nie zdziwił, że jest podrabiana. Zdaje się, że niedawno ktoś tu pisał o kupieniu podróbki w dystrybutorskim sklepie jakiegoś kabla innej też dosyć popularnej firmy.

Podróbka nie musi być gorszej jakości. Znane są przypadki kiedy w godzinach 8-16 produkcja idzie do zamawiającego, a wieczorem produkuje się to samo, ale sprzedawane jest taniej "na lewo". Jeśli masz wątpliwości to najpierw wypróbuj opcję od sąsiada. Jak będzie OK to masz temat z głowy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2022/01/09 19:23 #451058

Dziękuje za wszystkie podpowiedzi i uwagi .
Na chwile obecna głośnikowy to qed xt-40 a rca wireworld Luna 8. I jest całkiem przyjemnie. Ale ostatnio wpadł w moje ręce Primare i21 i teraz chyba najsłabszym ogniwem są głośniki (q acoustics 2020i) .Słuchałem primare z focalami i było dużo lepiej ale focale wizualnie mnie nie pociągają. Co byście zaproponowali do posłuchani? Dodam ze w moich Q acoustics brakuje niskich rejestrów .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2022/01/09 20:41 #451059

Q Acoustic to fajna firma i ich kolumny są dobrze przemyślane od strony konstruktorskiej, więc może coś większego z tej samej stajni, ewentualnie ... przesiadka na podłogówki ?
Ale w monitorach mających więcej "mięska w dole" myślę, że coś da się wyszukać. Rozejrzę się.

allegrolokalnie.pl/oferta/bw-685-s2-kolumny-podstawkowe
Warto też poszukać modelu 602 S2
allegro.pl/kategoria/kolumny-glosnikowe-...ywane&marka=Paradigm - tu basu raczej nie braknie ;)
Tutaj test do poprzedniej wersji v5.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2022/01/10 07:29 #451060

Dodam dla uściślenia że w grę wchodzą tylko monitory za względu na ograniczenia lokalowe. Mam po prostu miejsce tylko na stoliku RTV o szerokości 240 cm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dylemat nieogarniętego amatora-entuzjasty 2022/01/10 09:42 #451063

allegrolokalnie.pl/oferta/elac-bs-2042-jet - mam nieco większy model i nawet w tym samym kolorze. Bas z tego głośnika jest bardzo przyzwoity. Tu zapewne przycięty nieco wyżej niż u mnie, ale u mnie zaczyna się od ok.40Hz czyli bardzo nisko jak na monitory, więc nie powinno być niedosytu.

Warto też rozważyć
allegro.pl/oferta/bowers-wilkins-b-w-dm6...-kolumny-11509805741
allegro.pl/oferta/monitor-audio-bronze-2...osnikowe-11468435778

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator