HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/02/26 20:45 #450201

  • Mechanik Kudelski
  • Mechanik Kudelski Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 25
Chce prosić o pomoc w doborze kolumn do tego piecyka. Pokoj 23m, muzyka różna ale bez ciężkich, "metalowych" klimatów, disco polo i poważnej/klasycznej. Mam teraz Dali 450 (zostały jeszcze ze starego zestawu) ale raczej odstają od tego wzmacniacza. Ogólnie fajnie grają ale brakuje detalicznosci, zwłaszcza na górze i ogólnie takiengo blasku brakuje, przestrzeni. Chciałbym, o ile to możliwe, za te +/- 3 koła, poczuć wyraźną różnicę na plus.
Źródło - pliki - malina i Topping D70

Było coś kiedyś na ten temat ale inny metraż, inna muza i mało konkretów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mechanik Kudelski.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/02/26 23:20 #450204

W ostatnim numerze AUDIO jest grupowy test 5 modeli kolumn (za miesiąc następne 5) z przedziału 2,3-2,9 tyś. Przynajmniej trzy z testowanych modeli mogły by Ci przypasować, więc warto zerknąć na te recenzje.

A tak przy okazji - czy redakcja HFiM jeszcze pamięta co to test grupowy i co to przedział cenowy do 3 tyś.? Hę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/02/27 00:07 #450205

  • Mechanik Kudelski
  • Mechanik Kudelski Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 25

John 1.5 V napisał: W ostatnim numerze AUDIO jest grupowy test 5 modeli kolumn (za miesiąc następne 5) z przedziału 2,3-2,9 tyś.

Nowe, z tego przedziału cenowego? Ostatnio grały z Jolą Dali 450. Któreś z tego testu będą lepsze?

Kurcze, chyba zapomniałem dodać, że te 3K to na używane.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mechanik Kudelski.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/02/27 11:49 #450206

Ale przecież to nie jest tak, że każde droższe kolumny od Dali 450 będą miały to czego szukasz. Cena nie idzie w parze z większą szczegółowością. To zależy od aplikacji i zestrojenia konkretnego przetwornika. Oczywiście można się spodziewać, że w droższych kolumnach będzie to na lepszym poziomie, ale to żadna reguła.

We wspomnianym teście miałem na myśli np. Acoustic Energy AE109 - Pasmo od 37Hz/-6dB, wysoka czułość i łatwe 4omy. Wysoko-tnowy w małej tubce poprawiającej rozpraszanie na boki, więc nie trzeba "celować" głośnikiem prosto w miejsce odsłuchu.

Podobnie Emotiva Airmotiv T-Zero+ - to stosunkowo łatwe obciążenie, pasmo od 36Hz/-6dB i przede wszystkim wysokiej klasy przetwornik wysoko-tonowy AMT. Nie zawsze jest on gwarantem świetnej jakości wysokich tonów, ale wygląda że tu właśnie jest.

I na koniec Jamo C95 II - z recenzji wynika, że są rozjaśnione i detaliczne. Ekspozycję wysokich tonów również widać na wykresie charakterystyki. Pasmo zaczyna się od bardzo niskich 32Hz/-6dB i ogólnie też można je uznać za "łatwe" 4 omy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/02/27 11:54 #450207

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/03/10 07:11 #450250

Zgodnie z twoim opisem i w synergii z twoją elektroniką łączy się kolumny Audio Physic i na nie zdecydowanie polecam zwrócić uwagę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wielbiciel... wielu rzeczy.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/03/10 14:44 #450252

- Mechanik Kudelskino

Dobrze resspEct_84 radzi - posłuchaj "jasnych", "transparentnych" głośników...
...albo pożycz do odsłuchu coś z "tanich" kabli Nordosta (głośnikowe + sygnałowe), chociażby White Lightening (Dali to fajowe kolumny).

Stawiam, rozmówki angielskie z osiemdziesiątych lat, że John 1.5 V nie tylko nie słyszał połączenia Jolidy 1501RC z polecanymi kolumnami, ale także nie miał okazji posłuchać samego wzmacniacza (co za tupet).
W ramach złożeń "czystości przekazu", unikaj szczególnie połączenia Jolidy z ProAcami Studio 125.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/03/10 22:38 #450254

Przeglądałem dziś ten test w Audio. Indiany Tesi 561, dobrze opisali. Jako miękkie i jedwabne. Sądzę, że do lampy mogłoby to być "słodkawe" połączenie wątku. Autor wątku musi posłuchać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/03/11 11:37 #450255

bananamour napisał: ... Stawiam, rozmówki angielskie z osiemdziesiątych lat, że John 1.5 V nie tylko nie słyszał połączenia Jolidy 1501RC z polecanymi kolumnami, ale także nie miał okazji posłuchać samego wzmacniacza (co za tupet).

Jasne, i to eliminuje mnie z grona podsuwających pomysły :sick:
Czy gdzieś napisałem, że te połączenia są trafione w 100% ?
To tylko pomysły do sprawdzenia u siebie, wszak nówki można kupić przez net i oddać lub u sprzedającego jeśli wybieramy używki, więc się tak nie napinaj (normalnie aż mi w pięty poszło :whistle: ).

A z posłuchania samego wzmacniacza wynikło by raczej niewiele, nie sądzisz ?
Co najwyżej udało by się określić czy trafo brumi czy nie brumi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/03/11 12:57 #450258

Podtrzymuję swoje stanowisko...w znaczeniu, że jeśli nie miałeś do czynienia z materialnym modelem wzmacniacza, z namacalną fizycznością głośników (czy czymkolwiek innym w przywołanej konotacji), jeśli nie słuchałeś na nich muzyki, to nie powinieneś się wypowiadać na temat ich brzmienia...a co dopiero zestawiać hipotetyczne systemy hajfi.

Zabrałem głos (choć z wielgachnym ociąganiem...a to z uwagi na fakt, że będę musiał liczyć się z Twoim pokrętnym rozumowaniem / że zwyczajnie stracę kilka chwil na "odpowiedź"), między innymi dlatego, żeby oszczędzić pytającemu o radę czasu i pieniędzy / ostrzec go przed obfitością Twoich podpowiedzi.

Twoje, jak to nazwałeś, "pomysły", są iluzoryczne, nie podparte empirią - zwyczajnie wprowadzają w błąd.
Idąc tokiem Twojego rozumowania, równie dobrze Mechanik Kudelski mógł wziąć kartkę i długopis, a następnie nakreślić wirtualny zestaw marek głośników, a jakże, fantastycznie grających z Jolidą - owo zrobić może każdy piśmienny (łącznie z moim kotem), choć to nie powód aby ogłaszać wysnute "rewelacje" światu.
Mechanik Kudelski nie szukał schizofrenicznych rozwiązań - założył temat na forum, w nadziei, że otrzyma merytoryczną / sprawdzoną podpowiedź.

...(oczywiście) nie oczekuję, że zgodzisz się z moim rozumowaniem...szczególnie mając w pamięci to, jak wcześniej dyskredytowałeś - ZDALNIE - różnorakie produkty audio (przy tym nie rozróżniając miejsca prowadzenia działalności gospodarczej od siedziby firmy) - ot przypadkowa, przypomniana właśnie refleksja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/03/11 15:41 #450262

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Ta "Jolida" to jak się orientuję, lampowy wzmacniacz jest...
Noooo....jak się ktoś chce bawić z taką "techniką" (lampową), musi się przygotować na niespodzianki - z tym zagra, z tym niechętnie, z tamtym to wcale, a z tymi to super...ale też podobno bo jednemu (realnie miał ten set) się podobało ale drugi to uciekał szybciutko...:woohoo: :pinch: :whistle:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Kolumny do Jolida 1501RC, budżet ok 3K 2021/03/11 16:32 #450264

Klasyczna hybryda - preamp na lampach (po jednej na kanał), końcówka na tranzystorach, czyli w zasadzie normalny wzmacniacz, więc nie powinien aż tak kaprysić. Lampy w preampie pracują w spokojniejszych warunkach, więc też nie ma się co przejmować zbytnio upływem czasu i rozregulowaniem się BIAS-u.

Co do wywodu - masz rację bananamour, opinia kogoś kto miał ten wzmacniacz i słuchał z nim wielu modeli kolumn jest niewątpliwie więcej warta. Problem tylko w tym, że sama marka nie jest popularna (sam model jeszcze mniej) i grono osób które podpinały do niego nowo oferowane kolumny jest raczej skromne, a jak jeszcze uwzględnimy obecność i aktywność takich osób na tym forum to może się okazać, że nie ma nikogo kto mógłby cokolwiek napisać. Nie chodzi oczywiście o to, żeby pisać mimo wszystko, ale przynajmniej naprowadzić na jakikolwiek ślad i w tym przypadku polecone przeze mnie trzy nowe modele powinny się sprawdzić. Skoro na redakcyjnym wzmacniaczu zagrały właśnie tak jak to opisują (a do A.Kiesiela mam zaufanie) to dlaczego na tym modelu Jolidy miało by zagrać jakoś znacząco inaczej? Tak jak zauważyłem wcześniej, to jest klasyczna hybryda lampowo-tranzystorowa i nie ma żadnych podstaw aby zachowywała się dziwnie i znacząco inaczej niż większość tranzystorowych pieców. Drobne niuanse oczywiście wystąpią, ale należały by się zastanowić ile wkładu w nie ma osobista preferencja oraz akustyka, a ile konfiguracja sprzętowa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator