HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2020/12/30 12:13 #449868

Witam,

Kupiłem głośniki ELAC Debut Reference DBR62 za przystępną cenę, a co za tym idzie chcę do nich dobrać odpowiedni wzmacniacz. DBR62 to głośniki raczej cieplejsze, bardzo zbalansowane (dla niektórych nawet zbyt zbalansowane), nieco wycofane. Stoją w niedużym pomieszczeniu, co oczywiście jest czynnikiem do wzięcia pod uwagę. Gdyby ktoś był zainteresowany, to tutaj można poczytać więcej o tych ELACach i przejrzeć pomiary/wykresy.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że jestem fanem heavy metalu, który lubi naturalny dźwięk i rzadko słucha muzyki głośno. Słucham głównie starych pressingów, bo co do zasady nie toleruję dźwięku skompresowanego.

Nie chcę tych głośników bardziej ocieplić, lubię dynamikę i podwójną stopę, ale nie jest mi też potrzebne kopnięcie, od którego wejdę w nadświetlną w tym małym pokoju. Zależy mi też na możliwości podłączenia zewnętrznego DACa, a do tego ponoć potrzebny
jest preamp input.

Jeśli chodzi o moją zdolność wydatkową, to chciałbym się zamknąć w 1 800 PLN.

Będę wdzięczny za sugestie.

Pzdr.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2020/12/30 14:19 #449872

Skoro piszesz o DAC-u, to rozumiem, że odtwarzać będziesz muzykę z komputera. Żeby go podłączyć do wzmacniacza nie potrzebujesz żadnego preampa, bo DAC (jak sama nazwa wskazuje) zamienia sygnał cyfrowy na analogowy. Jeżeli DAC ma tylko wyjście słuchawkowe, to musisz dokupić przejściówkę z mini Jacka na 2xRCA za kilkadziesiąt złotych (na wszelki wypadek, bo te najtańsze są robione tandetnie). Jeżeli chodzi o wzmacniacz, to Koledzy pewnie podpowiedzą Rotela :), chociaż ja akurat nie przepadam za jego brzmieniem ale słuchałem go w połączeniu B&W.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2020/12/30 14:37 #449873

To prawda, ale w DACach jest też najczęściej wzmacniacz słuchawkowy/przedwzmacniacz i odradza się podłączanie czegoś takiego przez inne wejście, żeby nie nawalić za dużo kapuchy w sygnał. Kabel RCA mam aż za dobry od Wireworld, bo kupiłem kiedyś z głupoty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2020/12/30 15:54 #449879

Dzik napisał: To prawda, ale w DACach jest też najczęściej wzmacniacz słuchawkowy/przedwzmacniacz i odradza się podłączanie czegoś takiego przez inne wejście, żeby nie nawalić za dużo kapuchy w sygnał.


Nie słyszałem, żeby odtwarzanie przez wyjście słuchawkowe miał popsuć dźwięk ale niespecjalnie śledzę ten temat. DAC najczęściej ma wyjścia RCA, choć są wyjątki, np. bardzo skądinąd dobry DragonFly.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2020/12/30 16:05 #449880

Adam Szulc napisał: DAC najczęściej ma wyjścia RCA, choć są wyjątki, np. bardzo skądinąd dobry DragonFly.

Którego ja (w wersji RED) używam. ;p Gdybym miał kupować nowego, to pewnie Shiita Multibit, ale ciężko go dostać poza USA.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2020/12/30 16:09 #449881

Pasuje kupić jakiś przetwornik podpinany przez USB w okolicach 500 zł (raczej nowy, choć niekoniecznie) a resztę wydać na wzmacniacz (z racji pozostałych środków - raczej używany).
Kilka propozycji
allegro.pl/oferta/mocny-wzmacniacz-stere...352-2x80w-9692234977
Miał być Rotel ? Jest Rotel ;)
allegrolokalnie.pl/oferta/rotel-ra-945-p...cz-stereo-bialy-kruk
allegro.pl/oferta/rotel-ra-1062-10054186414
Niestety aktualnie na aukcjach z ciekawymi propozycjami jest jakoś tak skromnie w zakresie 800-1300. Natomiast znalazłem cos ciekawego na innej giełdzie.
Primare A20 mk3 - www.hifi.pl/ogloszenie/audio/53/393921.php
Exposure 2010 - www.hifi.pl/ogloszenie/audio/46/388678.php
I jeszcze jeden nieco tańszy - www.hifi.pl/ogloszenie/audio/46/388310.php
Myślę, że jakby się potargować z którymś z powyższych (obie propozycje są całkiem zacne) to zostało by coś na używany (lub nowy, ale skromniejszy) przetworniczek, choć jeśli obecnie masz jakiegoś "dragonflaja" to odłożyłbym ten zakup na potem, jeśli faktycznie będzie zachodzić taka potrzeba.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2020/12/30 19:04 #449897

Dzięki za sugestie. Nigdy nie kupiłem nic używanego, ale jedna z tych propozycji wygląda ciekawie. Mam tylko nadzieję, że będzie bez dodatku psiej sierści, jak ten jeden z Allegro.
Przy okazji, moglibyście polecić jakiś dobry serwis? Bo gdybym się zdecydował, to od razu bym to na przegląd wysłał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez dApET.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2020/12/31 15:51 #449902

A co sądzicie o połączeniu tych kolumn ze wzmacniaczem Onkyo, a dokładnie:

A-9110

A-9130

A-9150

?

9130 różni się od 9110 chyba tylko tym, że ma wejścia cyfrowe (które nie są mi potrzebne) i nieco większą moc, natomiast jak się obydwa mają do 9150 nie wiem. Gdyby nie to, że 9110 ma moc 2x50W to bym chyba brał, ale moje głośniki mają zalecaną moc wzmacniacza od 120W w górę, a 91130 ma 2x60W (tyle że też wejścia cyfrowe, które mi się nie przydadzą). Przypominam, że to małe pomieszczenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2021/01/02 17:37 #449910

Po pierwsze, moc wzmacniaczy na ogół podawana jest mniejsza niż jest faktycznie (pomiary pokazuję praktycznie zawsze znacznie wyższe wartości). Po drugie, nie ma to aż takiego znaczenia jakby się wydawało biorąc pod uwagę typowy domowy wzmacniacz, po trzecie, masz przeciętnej wielkości pokój (15-20 metrów to typowy pokój większości z nas), i w końcu po czwarte - Twoje głośniki są w stanie maksymalnie przyjąć 120W, a nie jak zupełnie błędnie pomyślałeś od 120 w górę. Maksymalna moc dla domowych monitorów z tej wielkości głośnikami na ogół mieści się w granicach 80-120W i raczej nigdy więcej. Pamiętaj też że jest to wartość graniczna, na szczęście podczas typowego słuchania wzmacniacz nie zbliża się nawet do połowy tej wartości, to też wcale nie jest Ci potrzebna moc bliska czy większa niż powiedzmy 100W. Wystarczą okolice od 2x40 do 2x80W. 10-20 watów w te czy we wte nie robi kompletnie żadnej różnicy, zwłaszcza, że to średniej wielkości monitory z dosyć powszechnie spotykaną wartością skuteczności która decyduje o tym jak głośno będzie grało przy "odkręceniu" wzmacniacza na okolice "godziny" 9, 10 lub 11, bo w tych zakresach najczęściej będziesz się poruszał. Zatem wybierając wzmacniacz skup się na tym co ten wzmacniacz ma mieć jeśli chodzi o funkcje, wejścia, stan techniczny (jeśli kupisz używkę) cenę i wygląd. Moc w Twoim przypadku (i ogromnej większości zestawów stereo) jest bez znaczenia o ile nie popada w skrajności typu - kilku watowe wzmacniacze lampowe czy końcówki mocy generujące po kilkaset watów na kanał.
I jeszcze dla rozjaśnienia (lub zaciemnienia) sytuacji - moc wzmacniacza jest podawana dla konkretnej impedancji i z reguły robi się to dla impedancji 4 lub 8 omów (Twoje Elac-ki są 6 omowe), zatem trzeba brać pod uwagę dla jakiej impedanacji mamy tą moc podaną. Ogólna zasada jest taka, że dla 4 omów wzmacniacz musi wygenerować więcej mocy niż dla 8 omów, więc jeśli rozpatrzymy dwa idealne wzmacniacze (z dobrze dobranymi zasilaczami) o mocach 2x50W/8ohm i 2x100W/4 ohm to z pod względem generowanej mocy są one identyczne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2021/01/02 20:01 #449911

John 1.5 V napisał: Twoje głośniki są w stanie maksymalnie przyjąć 120W, a nie jak zupełnie błędnie pomyślałeś od 120 w górę.

W takim razie czuję się nieco zawstydzony, bo rzeczywiście "<120" odczytałem jako "120 i więcej" (zwłaszcza że każdy podkreśla jak prądożerne są te ELAKi). Skorzystam więc z okazji i zapytam, czy np. podane dla wzmacniaczy wartości, np. 2x60W, sumuje się odnosząc tę wartość do zalecanej mocy wzmacniacza podawanej w specyfikacji głośników (np. 120W)?
A co do moich dylematów, to jestem w kontakcie z Panem, którego ofertę zlinkowałeś.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez dApET.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2021/01/02 20:38 #449912

<120 oznacza "do 120". Przypadek który miałeś na myśli oznaczony byłby >120.

Nic się nie sumuje. Wzmacniacz (stereofoniczny) ma dwie końcówki mocy, po jednej dla każdego kanału (lewy i prawy) do której podpięte masz po jednej kolumnie. Wzmacniacz zawsze powinien mieć podana moc jako 2x ileśtam i podaną impedancję przy jakiej ta moc może zostać wygenerowana. Piszę - może - dlatego, że ta moc występuję tylko przy maksymalnym odkręceniu pokrętła głośności.

Tzw. "prądożerność" w przypadku tych kolumn to określenie stanowczo naciągane. To zwykłe monitory, przeciętna skuteczność i przebieg impedancji - gdzie tu jakieś specyficzne wymogi ? To trochę dotyczyło starszych modeli, którym impedancja spadała poniżej 4-ech omów w zakresie basu, ale nawet wtedy daleko im do faktycznie prądożernych kolumn, których na rynku wcale tak dużo nie ma i są to raczej dosyć spore i drogie konstrukcje.

Te Elaki z linku to świetny model (mam coś w rodzaju ich mniejszej wersji) i gram sobie na nich używając wzmacniacza o mocy 2x60W/4ohm i żeby grało głośno zupełnie nie ma potrzeby odkręcać głośności dalej niż do połowy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2021/01/09 16:32 #449963

i.imgur.com/fXe9LWR.png
i.imgur.com/RStRosx.png

Potrzebny mi jeszcze jakiś DAC, a przetworników jest tyle na rynku, że nie wiadomo, za co złapać. Ja potrzebuję czegoś, co po prostu kompetentnie przetworzy sygnał i odda do wzmacniacza, bez dodawania nic od siebie. Zastanawiam się nad jakimś starszym Toppingiem albo naszym rodzimym Nostromo. Od Toppingów odstręcza mnie trochę ta naklejka Hi-Res, a o Nostromo trudno znaleźć jakiekolwiek informacje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2021/01/09 21:47 #449964

Dzik napisał: ... Potrzebny mi jeszcze jakiś DAC, a przetworników jest tyle na rynku, że nie wiadomo, za co złapać. Ja potrzebuję czegoś, co po prostu kompetentnie przetworzy sygnał i odda do wzmacniacza, bez dodawania nic od siebie.


A czego brakuje DAC-owi Dragonfly?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2021/01/09 22:38 #449965

Nie tyle brakuje, ile jest tam nadmiar dobra.

Dragonfly jest dedykowany jako wzmacniacz słuchawkowy, a z głośnikami służy za DAC i przedwzmacniacz. Nie da się tego pominąć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ELAC Debut Ref. DBR62 - wzmacniacz 2021/01/10 13:08 #449968

Ja bym sprawdził empirycznie brzmienie ale to Twoje uszy, Twój portfel i Twój wybór.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator