HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Niedrogi wzmacniacz stereo dla istniejącego zestawu 2020/05/14 15:56 #448678

Witam,

Jak dotąd byłem posiadaczem tylko i wyłącznie raczej słabych amplitunerów.
Z racji tego, że moje preferencje to muzyka w proporcjach 80/20 do filmu, to straciłem przekonanie, że powinienem iść w 5.1. Do filmów (netflix) mam PC z osobnym system nagłaśniania i on wystarcza, a w TV właściwie nic ponad podstawowe kanały nie mam zamiaru iść (nie potrzeba mi dekodera itp.)

Rozwiązaniem, za którym stało 5+1 kierowałem się również dlatego, że posiadam już od kilku lat nieużywany, zbierający kurz zestaw 5.0 od Sony. Kolumny budżetowe (SS-F4000P), niby nie mają złych opinii, to potrzebował bym wzmacniacza, który we współpracy z nimi obsłuży powierzchnię mojego pokoju (ok. 45m2) i postara się chociaż spełnić moje preferencje muzyczne ;)

Żeby nie było zbyt łatwo, to pomimo powierzchni mam jej fatalny układ (w załączeniu podglądowy rzut z pierwszego lepszego programu online, gdzie z braku narzędzi gaśnice robią za obecny układ kolumn). Pokój jest poddaszowy, z dwóch stron ma skosy dachowe i wypłaszczenie pośrodku. Prawa/prawe kolumny stoją niemal bezpośrednio pod skosem, gdzie ich wysokość (kolumn) równa się mniej więcej początkom skosów (ok. 90cm).

Przestrzeń pokoju zaburza zabudowany przewód wentylacyjny + spora szafa do niego przylegająca, która stanowi wydzielony kąt dla stanowiska pracy/rozrywki i osobny części sypialnej + służącej jako pokój dzienny. W obecnym układzie chyba niewykonalnym byłoby nagłośnie całości, bo zwyczajnie brakuje 3 i 4 kolumny w lewym skrajnym rogu pokoju i przy łóżku, a i brak prawego tylnego kanału od strony łóżka.

Jako laik mogę się jednak mylić, więc może jakieś rozwiązania pośrednie istnieją?

Odnośnie budżetu, źródła dźwięku jak i preferencji muzycznych:

Chciałbym zamknąć się w 500 zł za sprzęt używany... i mam nadzieję, że pomimo tego chociaż część z Was przebrnie część dalszą ;) Wiem, że to niewiele, ale jestem raczej niedzielnym słuchaczem muzyki i nie chciałbym więcej wydawać. Chyba, że w tej cenie zmieszczę się w sensownym nowym sprzęcie, w co nawet mi ciężko uwierzyć ;) Póki co myślę o NAD C 720BEE, albo tańszym Kenwood KA-4020… ale przede wszystkim liczę na Wasze sugestie.

Źródłem dźwięku będzie… PC (Ci, którzy nie odpadli na budżecie, pewnie zrobią to teraz :/). Ale – z obecną zintegrowaną kartę dźwiękową za niedługo się pożegnam, bo wiadomo, nie ma się czego po niej spodziewać. Ponadto jakiś tuner najpewniej zagości jako zestaw, ale to już zależy w jakim budżecie się póki co zmieszczę. CD, BD itd odpada, bo sporo z tego co słucham nie mam na fizycznych nośnikach. Ba! - sporej części w ogóle w obiegu nie ma.

Preferencje muzyczne: przede wszystkim metal: trash, black, death. Od bardzo, bardzo wolnych i ekstremalnie ciężkich po szybkie i bardzo szybkie riffy. Tu będzie chyba trudno o kompromis, ale dla porządku muszę wymienić. Na pewno trochę starego rocka - w tym sporo nagrań niszowych o kiepskiej jakości. Z pewnością nie będzie na tym grane techno, pop, dance, może jakieś disco lata ’70/80 czasem. Elektronika czasem wjedzie, ale raczej klimaty jak za starego Oldfielda, Jarre, Bilińskiego + coś w stylu brytyjskiego New Wave sprzed ~40 dekad. RAP, hip-hop itd też odpada.

Jak mówiłem na wstępie; coś musi napędzić te kolumny (tylko na przednie podłogowe? Czy może jakieś inne rozwiązanie z centralnym + dwoma satelitami z tyłu? Ale gdzie w tym scena…), żeby obsłużyły te ok. 45m2. Nie mam zamiaru robić imprez, ale jak się trafi sposobność (żona z dzieciakiem wybędą) to chciałbym mieć co podkręcić ;)

Nie wiem co jeszcze będzie potrzebne, aby mógł wyczerpać pytania. Może tyle, że NIE chciałbym pozbywać się zestawu kolumn i kupować innych. Pasują idealnie do kolorystyki i charakteru pomieszczenia, dodatkowo były kupione jakieś 8 lat temu, ale przez ten czas grały nie więcej niż 50-70 godzin, więc praktycznie nowe. Dodając brak jakichkolwiek rysek (tak, to możliwe) odsprzedaż jest chyba nieopłacalna. A grały też przyzwoicie, przynajmniej takie wrażenia pamiętam. Chyba, że faktycznie w kompozycje z jakimś proponowanym wzmacniaczem i preferencjami okażą się niewystarczające, to mogę rozważyć zabawę z szukaniem zastępczych kartonów, zamawianiem kuriera, ryzykiem uszkodzenia...

Dzięki za wszelkie sugestie,
Pozdrawiam.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Michoo. Powód: stylistyka, kompozycja, brak załącznika(?)

Re:Niedrogi wzmacniacz stereo dla istniejącego zestawu 2020/05/14 16:12 #448680

Witam
Miałem NAD C720BEE, z kolumnami Mission M73 dawał ognia do pieca że aż miło. Po za tym czysto i przejrzyście. Jedyny minus to podbity midbas. Warto rozważyć.

Wysłane z mojego Nokia 7.2 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Niedrogi wzmacniacz stereo dla istniejącego zestawu 2020/05/14 16:15 #448681

Czyli jakiś + w stronę tego NADa. Musiałbym porównać jakoś charakterystykę tych kolumn.

Jaka powierzchnia była nagłaśniana z ciekawości?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator