HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/07 22:07 #448624

Dzień dobry,
Zestaw jak w temacie. Na razie gra na zwykłych drutach, ale dla spokoju sumienia chciałbym kupić interkonekt i przewody głośnikowe odpowiednie jakościowo i cenowo do tego, co mam :-)
Wstępnie - do końca nie potrafię powiedzieć, czym się kierowałem - padło na interkonekty Sommer Epilogue albo QED Reference 40 oraz przewody głośnikowe HiCon HIA-225 albo QED XT 40i.
Czy to ma sens w moim przypadku? Czy może przerost formy nad treścią?
Raczej Sommer czy QED? Dlaczego?
Czy może coś innego w zbliżonych cenach.
Dziękuję za pomoc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez mz.

Re:Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/08 12:29 #448625

Zwykłe miedziane QED wystarczą.

QED robi dobre kable i uczciwie wycenione.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Rob Roy.

Re:Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/15 23:59 #448693

QED, to kiedyś miał dobre kable, szczególne serie Qunex! Dziś spróbuj z Audioquestem, seria TYPE 4. Szybki bas, fajna góra. Tak samo możesz zrobić z interkonektem. Mój faworyt to Big Sur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Dżentelmen1.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/24 17:59 #448712

W takim razie Melodika MD2RD05 Black Edition i Melodika MDBW41515s -bi-wire, żebym się nie zastanawiał, czy blaszki (zworki) dobrze kontaktują :-)
Mam tylko problemik: Jeśli połączę wzmacniacz i kolumny tak, żeby kabel wisiał w powietrzu, wystarczy mi 1,5 m (widełki powinny to bez problemu wytrzymać).
Jeśli ułożę kable tak, żeby od kolumny zwisały pionowo do podłogi, potem układały się na podłodze i znowu pionowo do wzmacniacza, potrzebuję 2,5 m.
I dłużej, i drożej - który wariant wybrać?
I może przy okazji: Czy kupno przewodu 4 mm kw. zamiast 2,5 mm kw. to błąd w sztuce (sztuce okablowania) czy tylko niepotrzebny wydatek?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/24 20:03 #448713

Nie rozumiem tej oszczędności skoro to raptem dwa dodatkowe metry. Nie rozumiem też po co bi-wire. Do małych monitorów jakimi są 606 ? Tłumaczenie, że nie trzeba się będzie martwić o zworki jest nielogiczne bo i tak i tak będziesz musiał dokręcić widełki w terminalach, więc co za równica co dokręcasz skoro i tak fakt dokręcenia musi zaistnieć. Wyczyść, mocno dokręć i będziesz mógł zapomnieć o temacie na kilka lat.

Kupowanie kabli o przekroju 4mm to takiego sprzętu i domowych warunków jest zbędne. To miało by sens gdyby wzmacniacz miał min. 200W/8ohm na kanał, kolumny były jakimiś wielkimi 3-4 drożnymi kolubrynami z impedancją w okolicach 3 omów i były rozstawione po 3 metry w każdą stronę. Tymczasem wzmacniacz, choć całkiem mocny, to nie będzie się musiał przy 606-tkach zbytnio napracować. Po pierwsze z racji ich ograniczenia mocowego (zapewne ok.80-100W mocy ciągłej - monitory tej wielkości z reguły tyle mają), po drugie - całkiem przyjaznej impedancji co spowoduje,że wzmacniacz nie będzie musiał generować większych mocy, po trzecie - niezłej efektywności co znów obniża znacznie użycie watów, i wreszcie po czwarte dlatego, że na co dzień podczas takiego zwyczajnego słuchania kidy mamy natężenie na poziomie powiedzmy 60dB, wzmacniacz generuje raptem pojedyncze waty, innymi słowy, ta Yamaha ledwo poczuje, że ma coś podłączone. Spokojnie wystarczy dobry kabel o przekroju 2x2,5mm, przylutowane wtyki (banany/widełki - co kto lubi) i tyle.

Zamiast na cudowaniu z kablami bardziej bym się zatroszczył o dobre, stabilne i w miarę ciężkie podstawki pod "bałersy", oraz o przymocowanie do nich. Ja np. mam kolumny przykręcone do stendów, choć przyznaję było mi łatwiej bo w moich paczkach mam gotowe gwintowane otworki na taką okazję. Dzięki temu kolumna z podstawką stanowi w zasadzie monolit. Stopa podstawki jest na trzech kolcach, więc nie ma żadnego kiwania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/25 06:55 #448716

Kup sobie dluzsze przewody. Może kiedyś zmienisz ustawienie sprzętu i będą jak znalazł. Zworki zastap odcinkami kabla, będzie lepiej. Podlacz kabelek "+" do gornego złącza, a "-" do dolnego, albo odwrotnie (oczywiście + z +, a - z - ;-) żeby zwarcia nie zrobic ). Posluchaj czy będzie jakas roznica.
Podwojne okablowanie może trochę na wyrost, ale dlaczego sobie nie sprawić takiego luksusu?
Powiem Ci ze Melodika długo się "rozkreca", ale jest niezla w swojej cenie.
Ja skusiłem się rowniez na zasilanie Melodika i jestem zadowolony. Kup na metry, dokup dobre wtyki, będzie taniej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Andy
Ostatnia edycja: przez edgor13.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/25 14:22 #448718

Ponieważ dawno nie byłem na żadnym forum i zapomniałem, jak cytować i odnosić się do fragmentów cytatów, dlatego po kolei:
@ John 1,5 V
Nie chodzi o oszczędność, ale gdzieś wyczytałem, że im krócej, tym lepiej, stąd moje pytanie i wątpliwość.
Bi-wire dla spokoju sumienia, żeby się nie zastanawiać, że może jednak trzeba było... :-), ale przemyślę sprawę.
Czyli, żebym pozbył się wątpliwości, kabel 4 mm niczego nie popsuje w stosunku do kabla 2,5 mm, ale też nie poprawi?
Kolumny stoją na bardzo masywnych i ciężkich komodach (trudno przesunąć w pojedynkę), więc pewnie to wystarczy. Maksymalna głośność odsłuchu to -30 dB, więc raczej nie drżą same w sobie.

@edgor13
Zastanawiam się nad tańszym wariantem na metry, ale nie lutowałem niczego ze dwadzieścia lat, nie mam lutownicy...może być ciężko i nerwowo-mam w mózgu kilkadziesiąt miliardów komórek nerwowych, jakże mam nie być nerwowy :-))
Wiem, ze są wtyki na śrubki, ale pewnie wypadałoby też w takim przypadku pocynować skręcone końcówki, podejrzewam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/25 20:53 #448719

W zasadzie z tą długością, czy też krótkościa kabla to jakaś tam prawda jest, ale należy się o to martwić przy długościach rzędu 10-15 metrów, a nie 1,5-2,5m. To są normalne długości nie robiące wzmacniaczowi ani kolumnom żadnej istotnej różnicy. Ma być wygodnie przy podłączaniu, a kabel powinien sobie móc spokojnie leżeć i się układać. Naciągnięty kabel będzie miał tendencję do wyłażenia z gniazda i właśnie wtedy wtyczki będą narażone na luzowanie.

Przy takich mocach i odległościach stosowanie 4mm jest zupełnie zbędne. Prądy jakie się pojawiają są przenoszone przez przekrój 2,5 i tak ze sporym zapasem. Popatrz sobie choćby na kabel od czajnika, czy pralki. Tam też jest 2,5mm tylko, że tam przenosi 2kW i nic mu się nie dzieje, nie przegrzewa się, a dzięki dobrej jakości izolacji taki kabel jest praktycznie wieczny. Do Twoich bałersów będzie w porywach docierało raptem kilkadziesiąt watów czyli będą pracować na minimum swoich możliwości, a jak chcesz zadbać o połączenie to przylutuj wtyczki i zabezpiecz przed wyrywaniem.

Co do komód - że ciężka to fajnie tylko czy aby nie będzie rezonować jak pudło. Skoro to mebel to zamiast usztywniać kolumnę z taka podstawką zalecałbym raczej odizolowanie jej na jakichś silikonowych stopkach. Można zrobić samemu z silikonu sanitarnego lub dekarskiego. Można też użyć porowatej gumy. Ja robiłem stopki z silikonu kładąc kapkę na plastikową zatłuszczona powierzchnię i przykładając z góry taką samą. Robimy plaster o grubości 3-5 mm i średnicy 1-2 cm. Tłuszcz jest po aby potem łatwo odkleić płytki - mogą być np. stare karty płatnicze, pudełka od CD/kaset, ogólnie dwa kawałki czegoś gładkiego i płaskiego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/25 21:35 #448720

Oczywiście podkleiłem silikonowe stopki dostarczone z kolumnami.
Dziękuję wszystkim.

Może jeszcze jedno pytanie:
Melodika MDBW41530s Kable Głośnikowe Purple Rain 2x1,5mm2 + 2x4mm2 3m 611 zł
Melodika BSSC3330s Kable Głośnikowe 2x3,3mm2 3m 711 zł
Zakładając, że posłużą lata, różnica jest śmieszna-które wybrać?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez mz.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/25 23:44 #448721

Nie ma to jak wybrać chińskie kable, z dorobionym rodowodem. Przepraszam za tą opinię, ale nie lubię takich brandów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/26 10:32 #448724

Melodika BSSC3330
Posiadlem "kardynalskie" i wymieniłem na "heroinke", lepsiejsze sa.
Kupilem na metry, bez konfekcji i do tego wtyki Melodiki albo Vitalco. Sporo taniej.
Polecam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Andy
Ostatnia edycja: przez edgor13.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/26 14:53 #448725

Wybierz te.
www.hifistation.pl/pl/p/Supra-Classic-2-...snikowy-na-metry/461
Kupując 5 metrów (po 2,5 na stronę) wyniesie cie to tyle co różnica między wskazanymi melodikami.
Do tego 8 szt.
allegro.pl/oferta/wtyk-pod-gniazdo-banan...lco-la924-7150142747
i masz komplet za 202 zł + wysyłka.
allegro.pl/oferta/wtyk-banan-law34-zloty...ny-czarny-8295303741
komplet za 185 zł + wysyłka.
allegro.pl/oferta/wtyk-audio-banan-law24...y-vitalco-7655197031
komplet za 153 zł + wysyłka - który ma tę zaletę, że jak podłączasz kolumny i zapomnisz o tym, że masz włączony wzmacniacz to dzięki plastikowym obudowom wtyczek nie zrobisz sobie zwarcia. Wtyczka w środku ma tulejkę to lutowania i dwie śrubki do zamocowania przewodu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/26 23:46 #448729

Zgadza się, ta Supra będzie znacznie lepsza. Choć w jeszcze rozważyłbym tego Audioquesta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/30 23:13 #448740

@ John 1,5 V
Wolałbym kupić polskie.
Choć w przypadku cynowanych można pewnie zapomnieć o utlenianiu miedzi; cyna się utlenia?
@ Dżentelmen 1
Sugerujesz, że przewody firmowane przez Melodikę nie są produkowane w Polsce?
Nastawiłem się na polskie, bo... polskie :-)
@ edgor13
Też mi się podobają (Konstrukcja Litz - Technologia Spiral Litz, Technologia Multi-Gauge Core, Potrójna nisko pojemnościowa izolacja dielektryczna z LDPE itd., itp. ;-) ), zwłaszcza przy zakupie na metry, ale nie bardzo wiem, jak sobie ewentualnie poradzić z odizolowaniem 8 razy po 16 nitek 0,20 mm2 - banany czy widełki postanowiłem sobie darować.
Tego chyba nie da się zrobić nożykiem do tapet :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez mz.

Yamaha R-N803D+B&W 606 -interkonekt i kable głośnikowe 2020/05/31 10:12 #448741

mz napisał: Wolałbym kupić polskie. Choć w przypadku cynowanych można pewnie zapomnieć o utlenianiu miedzi; cyna się utlenia?


Polskie, ależ proszę cię bardzo:
www.technokabel.com.pl/pl/przewody-audio...zewody-gonikowe.html

W opisie wspominają o łączeniu kolumn i wzmacniaczy małej częstotliwości ... i tu wszystko się zgadza, wzmacniacze audio pracują na małych częstotliwościach. Z punktu widzenia ludzi zajmujących się techniką TV i transmisji danych, gdzie częstotliwości normalne to setki tysięcy herców, megaherce, a nawet gigaherce, nasze 20kHz jest w sumie trochę jak prąd stały.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator