HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pętla uziemienia(?) (ground loop) 2020/03/09 16:33 #448310

Witajcie,

Od kilku miesięcy posiadam Marantza PM-6005 i doświadczam ostatnio strasznie upierdliwą rzecz: otóż na wejściach optycznych (do których mam podłączonego chromecasta przez adapter HDMI->toslink oraz odtwarzacz bluray przez kabel coaxialny) mam straszny przydźwięk, który jest najwyraźniej pochodną zasilania (z tego co widzę na analizatorze widma są to harmoniczne 50 Hz), ale tylko na wejściach optycznych, na analogowych jest wszystko OK. Poszukałem trochę w sieci przed zadaniem pytania tutaj, ale nie wiem jak temu zaradzić. Z tego co wszystkie znaki na niebie i ziemii wskazują jest to pętla uziemienia, ale jak ją wyeliminować? Większość porad mówi o tym, aby podłączyć oba urządzania do tego samego gniazka, nie działa oczywiście. Zresztą w przypadku połączeń optycznych teoretycznie do zaistnienia takiej pętli w ogóle nie powinno dojść. Co mogę z tym zatem zrobić? Czy istnieje możliwość, że wadliwy jest przetwornik DAC we wzmacniaczu? Gdzieś trafiły do mnie jakieś głosy, że przetworniki w tych Marantzach dają jakiś szum niefajny, ale to nie jest szum, to jest normalne "burczenie". Starałem się sam rozwiązać ten problem, ale już zgłupiałem więc proszę o radę, za którą bardzo z góry dziękuję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Pętla uziemienia(?) (ground loop) 2020/03/09 19:25 #448311

Pętla masy przy połączeniu optycznym?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Pętla uziemienia(?) (ground loop) 2020/03/09 19:35 #448312

No może się źle wyraziłem, ale też mi się to wydaje dziwne. Jaki zatem może być inny powód? Wadliwy przetwornik we wzmacniaczu?
EDIT: kolejny trop. Trafiłem na ciekawy artykuł (www.psaudio.com/ps_how/how-to-find-and-fix-hum-extended/), mianowicie potencjalny problem z transformatorem. Tam piszą o składowej stałej, która powoduje zakłócenia. Piszą o ich zmienności i to prawda, mam wrażenie, że poziom tego burczenia u mnie jest zmienny. Ten efekt określany jako delamination rattle ponoć bardziej dochodzi z samego wnętrza, a nie z głośników, jak jest w moim przypadku. Trafiłem już na post kolesia, który stosuje jakieś transformatory toroidalne, aby składową stałą eliminować. Sam już głupieję, za dużo tropów.

UPDATE: Posprawdzałem jeszcze raz okoliczności występowania zakłóceń. Są słyszalne nawet na słuchawkach, nawet na zerowym poziomie głośności, aczkolwiek oczywiście w tej sytuacji bardzo cicho. Na wejściach analogowych też słychać jak się okazuje, ale znacznie, znacznie ciszej. Najgorzej zdecydowanie na wejściach cyfrowych. W momencie, gdy wzmacniacz aktywuje dane wejście (po wykryciu sygnału) zaczyna się mocne brumienie.

Co ciekawe, moim zdaniem jest to raczej coś związane z uziemieniem. Podczas testów i "obmacywania" wzmacniacza zdarzyło mi się kilka razy, że gdy dotknąłem obudowę w pewnych miejscach, zakłócenia się zdecydowanie nasilały. Tak samo się raz wydarzyło gdy dotknąłem kabla zasilającego próbując go docisnąć. Niestety ani razu nie udało się spowodować, aby zakłócenia wskutek np. domknięcia obwodu zniknęły. Gdzieś masy brakuje we wzmacniaczu, że tak się dzieje?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez mateusz.hoppe.

Re:Pętla uziemienia(?) (ground loop) 2020/03/10 00:26 #448314

Zadzwoń do serwisu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator