fbpx

HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D

Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D 2020/02/04 13:18 #448107

• lkj83
  • lkj83 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik forum
  • Użytkownik forum
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam!

Zakupiłem nieco pospiesznie, zachęcony opiniami, kolumny Magnat Quantum 723 (ale mogę je jeszcze zwrócić do salonu, ponieważ nie minęło jeszcze 14 dni). Najpierw myślałem o zakupie wzmacniacza, ale jednak biorąc pod uwagę, że słucham niemal wyłącznie muzyki z serwisów streamingowych (Tidal, Spotify), zdecydowałem się na zakup amplitunera sieciowego Yamaha R-N 602D albo R-N 803D. Zestaw będzie służył głównie do odsłuchu muzyki klasycznej i spokojniejszego rocka. Czy biorąc pod uwagę takie gatunki muzyczne, Magnat Quantum 723 będzie dobrym wyborem, czy jednak lepiej będzie nieco dopłacić i rozejrzeć się za czymś innym do tych amplitunerów Yamahy? I tak nie chciałbym przekroczyć kwoty 1500 za komplet kolumn. Mam niewielki pokój, tak więc bardziej bym się skupiał na niedużych kolumnach podstawkowych. Czytałem pochlebne opinie o Heco, oraz Elac Debut B5.2/B6.2, Dali Zensor 3 jako dobrym uzupełnieniu do tych Yamah. Nie wiem co po prostu najlepiej by się sprawdziło, biorąc pod uwagę moje preferencje muzyczne. Nie jest dla mnie priorytetem super silny bas. Chodzi mi bardziej o dobrą separację dźwięków i scenę (biorąc pod uwagę nieduży metraż). Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D 2020/02/04 20:53 #448108

• John 1.5 V
  • John 1.5 V Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • Oklaski: 27
  • Otrzymane podziękowania: 343
Kup szybko którąkolwiek Yamahę (w sensie, zanim upłynie 14 dni), podłącz i zaraz się dowiesz czy to jest to granie o jakie Ci chodzi. Co do tzw. sceny to w głównej mierze będzie to zależeć od ustawienia kolumn w pokoju, jego akustyki i samego nagrania. Jeśli brzmienie będzie Cię męczyło, będzie bp. zbyt natarczywe to może to być niestety kwestia świeżych kolumn, a konkretnie zawieszenia membran, które muszą trochę popracować. To jest to określa się trochę mylnie w polskim języku - wygrzewaniem, mylnie bo nie chodzi tu w ogóle o temperaturę, aczkolwiek nie każde kolumny/głośniki muszą przechodzić taki "zabieg". Życzę aby Cantony (moim zdaniem dobre, niezbyt drogie i niezbyt tanie, kolumn) zagrały od razu jak należy.

Wracając do brzmienia, jak coś będzie nie tak, np. za dużo góry, to przecież zawsze masz w jamaszce regulację tonów (i chyba filtr loudness też) do od tego, żeby sobie dostroić brzmienie pod własne gusta.

Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D 2020/02/16 12:59 #448147

• Dżentelmen1
  • Dżentelmen1 Avatar
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
  • Otrzymane podziękowania: 8
Z amplitunerów na pewno lepiej brzmi model RN803. Ma więcej mocy i większe trafo. Można mówiąc wprost "więcej"
Z głośników masz wybór. Elac z serii Debut 2.0 mają duże potrzeby. Szczególnie monitory.

Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D 2020/02/16 20:48 #448154

• John 1.5 V
  • John 1.5 V Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
Jeśli nie będzie chciał słuchać razem z sąsiadami z okolicznych domów to nie ma się co martwić tym, że wzmacniacz jest trochę mocniejszy czy słabszy. Nawet wzmacniacz 20 watowy do domowych warunków spokojnie wystarcza, nawet jak kolumny mają skuteczność na poziomie 84 dB/1W (a sporo z dziś oferowanych właśnie tyle faktycznie ma, choć wiem, że w katalogu piszą o 87dB, albo nawet 90dB.

Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D 2020/02/17 22:49 #448164

• Dżentelmen1
  • Dżentelmen1 Avatar
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
Realnie to i 1 wat wystarczy żeby w pokoju już było wystarczająco głośno. Problem w tym, że muzyka ma charakter dynamiczny i często skok w nagraniach jest duży. Co może przekładać się na większą potrzebę watów, żeby nie "zadławić" urządzenia. W przypadku RN 803 masz ponad 100W przy 4 ohmach i duże trafo.To tak dużo, że monitory z niską skutecznością nie powinny być przeszkodą.

Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D 2020/02/18 18:51 #448167

• John 1.5 V
  • John 1.5 V Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
Racja, tylko problem zaczyna się wtedy jak Ci ktoś gałę przekręci do oporu (dziecko, mamunia przecierająca kurze, kumpel jajcarz/gupek). Też miałem wzmacniacz niemal trzykrotnie mocniejszy niż nominalnie kolumny, ale ostrożny byłem. Teraz mam bardziej normalne proporcje (ok. 70/80) i nie zauważyłem żeby brakowało czegokolwiek podczas jakiejkolwiek muzyki, a mama trochę, że tak powiem, skocznych rzeczy na półce i w plikach.

Re:Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D Wczoraj 18:26 #448176

• wdehe
  • wdehe Avatar
  • Wylogowany
  • High-fidelity
  • High-fidelity
  • Tekst osobisty.
  • Oklaski: 18
  • Otrzymane podziękowania: 47
Ta Yamaha, jak i inne amplitunery z cyfrową regulacją głośności pozwalają na ograniczenie maksymalnej głośności w ustawieniach.
Mogą sobie kręcić a i tak nie przeskoczą założonego maksymalnego poziomu :)
Wszystko w instrukcji...

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Gdy wszystko inne zawiedzie przeczytaj instrukcję!

Re:Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D Wczoraj 19:32 #448177

• Dżentelmen1
  • Dżentelmen1 Avatar
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
Tym bardziej, że skala w tych amplitunerach wygląda tak ,że duże poziomy głośności są dopiero pod sam koniec. Więc ciężko jest tak na szybko zrobić "awanturę"

Re:Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D Wczoraj 19:43 #448178

• John 1.5 V
  • John 1.5 V Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
Skoro można sobie ograniczyć programowo, to ... po co nam mocniejszy wzmacniacz ?

Różnica w mocy pomiędzy wzmacniaczem który ma 60W/kanał a takim co ma 80W jest właściwie nieodczuwalna. Cokolwiek dającego się odczuć zaczyna się dopiero przy dwukrotności, tylko jeszcze trzeba mieć kolumnę która to zniesie.
I jeszcze pytanie, czy w ogóle lubimy słuchać bardzo głośno ?

Re:Kolumny podstawkowe do Yamaha R-N803D Wczoraj 20:36 #448179

• wdehe
  • wdehe Avatar
  • Wylogowany
  • High-fidelity
  • High-fidelity
  • Tekst osobisty.
  • Oklaski: 18
  • Otrzymane podziękowania: 47
Ja zrobiłem tak
Ustawiłem na szafce, podłączyłem kable, zrobiłem autokalibrację.
Włączyłem muzykę i dawałem głośniej do momentu w którym kolumny zaczęły grać zniekształconym, przesterowanym dźwiękiem.
Wszedłem w ustawienia i zablokowałem głośność ciut poniżej poziomu zniekształceń.
803 to mocny piec, kolumny trzeba chronić, szczególnie przed dzieciakami, dla nich im głośniej tym lepiej a że harczy no to co...
Słucham głośno, black i death metal nie mogą być słuchane cicho bo to wtedy nie ma feelingu....

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Gdy wszystko inne zawiedzie przeczytaj instrukcję!
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator