HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wzmacniacze grają różnie? Wałkowane niby, ale . . . 2020/01/14 23:16 #448001

Witam.
Wiem, że ten temat też wałkowany był już wiele razy, bo osobiście je trawiłem, ale naszła mnie jedna myśl, a raczej jeden z pomysłów, który nie wybrzmiewa w tych wątkach. Otóż ciągle i ciągle wiele osób twierdzi, że pod tymi samymi kolumnami, zmieniając wzmacniacze mamy różny dźwięk i że wzmacniacze "brzmią" różnie. I w tym tonie jest mniej więcej 99% wypowiedzi. Ja generalnie po wielu odsłuchach doszedłem do wniosku, że żonglując różnymi kolumnami do jednego wzmaka można mieć nieporównywalnie szersze spectrum brzmień, niż żonglując wzmakami do jednych kolumn. Ale gdyby jednak trzymać się jednego zestawu kolumn, to czy nie należałoby raczej uznać, że (uwaga będzie hipoteza) : To nie wzmacniacze graja, tylko to te kolumny grają inaczej i zachowują się inaczej po pod różnymi wzmacniaczami. Logicznym wydaje się być, że gdy np. podepniemy mocniejszy wzmacniacz pod kolumny to mogą zagrać inaczej niczym najedzony pracownik fizyczny po dobrym obiedzie a nie po bułeczce. A jeśli nawet podłączylibyśmy dwa wzmacniacze o tej samej mocy, to może tolerancję na impedancję kolumn mają różną, albo jeszcze co innego. I owszem, można by de facto uznać, że skoro to wpływ wzmacniacza, to "wzmacniacz gra", tyle, że on nie gra, bo one pełni rolę stricte techniczną. To kolumny grają i to nimi raczej powinno się żonglować. Co sądzicie ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacze grają różnie? Wałkowane niby, ale . . . 2020/01/15 22:02 #448002

Denis91 napisał: ... żonglując różnymi kolumnami do jednego wzmaka można mieć nieporównywalnie szersze spectrum brzmień, niż żonglując wzmakami do jednych kolumn.


Tego chyba nikt nie kwestionuje, natomiast dostrzegam niedostatki spójności logicznej w tym co napisałeś poniżej. Ewentualnie brak precyzji w pojęciach, którymi się posługujesz. A najpewniej jedno i drugie.

A jeśli nawet podłączylibyśmy dwa wzmacniacze o tej samej mocy, to może tolerancję na impedancję kolumn mają różną, albo jeszcze co innego.


Z tego zdania wynika, że jednak wzmacniacz ma wpływ na brzmienie. Ma, a jednocześnie nie ma bo:

że on nie gra, bo on pełni rolę stricte techniczną.


Ale można powiedzieć, że kolumny też "pełnią rolę stricte techniczną". Bo np. jedynie zmienia się ich skuteczność w zależności od częstotliwości sygnału. Albo pójść dalej i napisać, że cały sprzęt pełni rolę stricte techniczną, bo dźwięk ostateczny kształt przybiera w mózgu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacze grają różnie? Wałkowane niby, ale . . . 2020/01/21 00:05 #448039

Panowie!
Ależ ta wymiana monologu była mało potrzebna. Każdy z elementów wpływa na jakość dźwięku, włącznie z akustyką pomieszczenia i w ostateczności nastrojem słuchającego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator