HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Adaptacja akustyczna wybudowanego pomieszczenia 2019/11/20 22:22 #447648

Witam!

Jest to mój pierwszy temat. Mianowicie wybudowałem jakiś czas temu pomieszczenie w pomieszczeniu jako domowe studio nagrań.

Jednak plany się pozmieniały i aktualnie aktualnie pomieszczenie służy tylko do odsłuchu. Chciał bym jak najlepiej samemu wykonać adaptację akustyczną za pomocą paneli oraz dyfuzorów drewnianych DIY. Czy jest możliwe samemu bez pomiarów wyciągnąć ile się da? :) Jeśli chodzi o rozmieszczenie paneli to mniej więcej wiem gdzie co i jak a mam problem z zaplanowaniem, rozmieszczeniem dyfuzorów drewnianych oraz regałów z płyt wielkości jak panele na zdjęciach 650x1040mm. W miejsce okna tymczasowo kurtyna tkaninowa lub jakiś większy panel. W późniejszym czasie okno ma zakrywać projektor lub tv.

Panele po bocznych ścianach rozwieszone będą symetrycznie również na drzwiach. Zastanawiam się czy w przestrzeni między drzwiami nie wypełnić?

Trochę informacji oraz zdjęć o pomieszczeniu sprzęcie.

Wymiary pomieszczenia wewnątrz 4,06m x 3,3m

Pływająca podłoga na legarach 10x5cm drewnianach po między węłna
+ płyta OSB/ pianka / wykładzina

Sufit: 2x12,5mm g-k + łaty dreniane 5x25 + boazeria sosnowa gr14mm

Sprzęt: Wzmacniacz ONKYO A-9050, CD ONKYO C-7030, kolumny Deli Zezor 7przewody Melodika MD2R05, MDC2250

Z góry dziękuję za wyrozumiałość, podpowiedzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Adaptacja akustyczna wybudowanego pomieszczenia 2019/11/21 21:43 #447655

Patrząc na zdjęcia myślę, że i tak jest już bardzo dobrze i ogromna większość posiadaczy sprzętu za niebotycznie większe kwoty może pomarzyć o takiej adaptacji. Grunt to nie przetłumić, ale to wyłapiesz na ucho. Bardzo dobrze, że zacząłeś od paneli tłumiących, a nie rozpraszaczy, zwłaszcza tych "dizajnerskich". Boazeria może nie wygląda audiofilsko (trochę tu jak w saunie ;) ), ale kolorystyka paneli fajna, a na boazerii zawsze łatwo dowiesić rozpraszacze czy choćby jakieś obrazy, grafiki, żeby "uprzytulnić" pokój. Tonując trochę oświetlenie lub podświetlając tył sprzętu, lub dając jakieś rozproszone światło nad kanapą zrobi się bardzo klimatycznie.

Poszukaj czy nie ma jakichś aplikacji na smartfony do mierzenia pogłosu. Łatwo też będziesz mógł wyłapać rezonanse apką Spectroid, która jest prostym ale bardzo fajnym i dosyć dokładnym analizatorem widma.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Adaptacja akustyczna wybudowanego pomieszczenia 2019/11/22 11:30 #447659

Wizualnie oczywiście całość będzie dopracowana. Najpierw jednak muszę skończyć adaptację wraz z rozmieszczeniem płytkich regału, regałów cd mniej więcej wymiarów paneli.. Programy znalazłem jednak dla laika to nie mały problem z ich wykonaniem i odczytem :) Z chęcią zlecił bym komuś ogarniętemu jednak w okolicy nikogo nie mogę znaleźć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator