HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Jaki kabel głośnikowy + ocena zestawu 2019/10/20 11:27 #447433

Witam, na początek zaznaczę, że jestem w 100% początkującym jak i mało wymagającym nie mającym pojęcia prawie żadnego o zestawach HIFI, z powodu małego remontu zostałem zmuszony do wymiany swoich kabli głośnikowych. Dopiero przy szukaniu nowych dowiedziałem się o różnych ich rozmiarach, grubościach i ogólnie tego, że ma to istotny fakt dla działania całego zestawu patrząc na moce sprzętu jak i odległość kolumn od wzmacniacza. Pisząc tego posta chciałbym rozwiązać dwa problemy, pierwszym rzecz jasna byłby dobór kabli, skoro biorę nowe chciałbym aby miało to ręce i nogi, a po drugie przy okazji dowiedzieć się jak mój zestaw gra (bo wszystko kupowałem za dzieciaka i raczej wybierałem przypadkowy sprzęt - ( przypadkowa moc wzmacniacza do kolumn itp..)

Poniżej przedstawię swój aktualny zestaw, jeśli brakuje jakichś istotnych parametrów (bo w sumie nie wiem które są istotne) to madrzejszych ode mnie proszę o zaktualizowanie informacji, jeśli to niemożliwe prosze powiedzieć jakiego parametru brakuje to postaram się to znaleźć.

Wszystko gra w pomieszczeniu 80m2 z niskim sufitem i skosami, kolumny miałaby być umieszczone na rogach narożnika, który ma kształt literki L, a wzmacniacz w samym rogu narożnika pomiędzy jedną A drugą kolumną

Kolumny: 2x KLIPSCH F1
Moc ciągła100 W
Moc szczytowa400 W
Skuteczność93,5 dB
Impedancja8 Ω

Wzmacniacz: ROTEL RX840BX3
Stereo integrated amplifier
Power output: 40 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 10Hz to 40kHz
Total harmonic distortion: 0.03%
Damping factor: 80
Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line)
Signal to noise ratio: 78dB (MM), 95dB (line)
Speaker load impedance: 4Ω to 16Ω

Pierwszym zatem pytaniem jest:

a) czy ten zestaw ma ręce i nogi? Oczywiście zdaje sobie sprawę, że ten zestaw w tak dużym pomieszczeniu nie ma prawa grać prawidłowo, ale powiedzmy, że efekt jest dla mnie zadowalający- bardziej pytam o to czy np wzmacniacz nie jest za slaby/mocny dla kolumn czy jedno nie psuje drugiego, lub czy można wycisnąć więcej jeśli chodzi o głośność (choć i tak jest dobrze) krótko mówiąc jak to aktualnie powinno grać na podstawie specyfikacji, głośno cicho czy może kolumny nie wyrabiają albo odwrotnie. Proszę o małą ocenę jak to wygląda

b) jakiego kabla długość grubość itp szukać do takiego zestawu - odległość wzmacniacza od jednej kolumny to będzie 5 metrów (Kabel 5.5m jak najbardziej wystarczy)


Dziękuję wszystkim za pomoc, nie mam zielonego pojęcia o tego typu sprzęcie, głównie zależy mi na doborze tego kabelka aczkolwiek jestem też ciekaw czy aktualny zestaw ma prawo w ogóle grać, czy nie niszcze któregoś z urządzeń. Wszystko gra już wiele lat i na prawdę działa to przyjemnie jak na moje i znajomych wymagania. Serdeczne dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki kabel głośnikowy + ocena zestawu 2019/10/20 14:11 #447434

Jeden obrazek zamiast tysiąca słów. Dasz radę rozrysować sytuację?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

Jaki kabel głośnikowy + ocena zestawu 2019/10/20 20:22 #447438

Jeśli chodzi o kabel to wystarczy Ci 2x2.5mm2.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Jaki kabel głośnikowy + ocena zestawu 2019/10/27 00:37 #447488

Może nie sugerujmy się do końca grubością kabla. To przecież nie najważniejsze. Spróbuj produkowanym od lat i polecanym na forum Real Cable BM250T. To dość równy kabel z dobrym pasem i przestrzenią.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki kabel głośnikowy + ocena zestawu 2019/10/27 19:33 #447494

Wybacz, ale czym kable miałby korygować charakterystykę częstotliwościową , w jakim zakresie i którego rzędu miałby być to filtr ? No i najważniejsze, gdzie jest "zaszyty" ten układ ?
Nie neguję samego kabla i marki, choć spodziewam się, że RealCable tylko markuje swoim logo jakiś dalekowschodni OEM-owy produkt, bo jakoś nie widzę aby gdziekolwiek chwalił się parkiem maszynowym, laboratorium czy działem R&D. Swego czasu istniała fabryka w Korei zaopatrująca większość audiofilskich brandów. Zmieniło się od tamtej pory raczej niewiele, może tylko miejsce produkcji, ale schemat działania w przypadku tego typu marek pozostał ten sam. Jak już to trzymałbym się faktycznych producentów, jak choćby Melodika czy Supra. Będzie porządnie i całkiem tanio.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jaki kabel głośnikowy + ocena zestawu 2019/10/27 20:12 #447495

Kolumny Klipsh F1 mają na porcie zworę? Jeśli tak to usuwając ją możesz je połączyć podwójną parą przewodów.
Przykład:
Prolink HQ-OFC 2 x 0,75 mm²
i
Jantzen Audio SolidCore 2 x 1 mm²

wszystkie tej samej długości ~ 6 m.
Należy zaopatrzyć (Jantzen Audio) od strony wzmacniacza (amplitunera) we wtyki bananowe, które mają możliwość bocznego dołączenia drugiej pary kabli (Prolink) chyba że jest już taka możliwość po stronie wzmacniacza (Rotel) i można to wykonać innym sposobem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jaki kabel głośnikowy + ocena zestawu 2019/10/29 22:37 #447506

nie chcę mi się pisać o kablach w ten sposób. Dla mnie kabel ma wpływ na dźwięk i już. Uważam też, że większość przewodników na rynku może realnie wpłynąć na system.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator