HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Zestaw stereo - jaki subwoofer i czy w ogóle? 2019/10/12 19:14 #447381

Przede wszystkim chciałbym się przywitać na forum jako nowy użytkownik. Przepraszam, jeśli pierwszy post będzie trochę za długi, postaram się jednak streszczać, a jednak uwzględnić wszystkie potrzebne informacje. Z zawodu jestem elektronikiem (chociaż teraz bardziej programistą), po godzinach pracy muzykiem, więc postaram się uniknąć tutaj kompletnie "lamerskich" wypowiedzi:). Muzycznie jest u mnie spory rozrzut - od muzyki klasycznej, poprzez jazz i niektóre odmiany elektroniki, dobrego popu, aż po rocka progresywnego, w sumie każda dobra muzyka.

Mimo odwiecznej miłości do muzyki i równie długich ciągotek do inżynierii dźwięku dopiero w wieku prawie 40 lat ostatnio kupiłem sensowny zestaw stereo, wcześniej w domu niestety były albo jakieś głośniki komputerowe albo nienajlepszej klasy zestawy kina domowego.

Obecnie chwilowo siedzę w UK, więc staram się korzystać z tego co jest dostępne w okolicy lub za wysyłką (co nie jest częste), poza tym na początek musiałem zacząć od skromnego budżetu. Ze względu na fakt, iż interesuje mnie głównie słuchanie muzyki, a filmy/koncerty na DVD to tylko dodatek, moim łupem padły głośniki podłogowe Castle Kendal, do nich Marantz PM6005. W niedalekiej przyszłości planuję do zestawu do kupić odtwarzacz CD (na razie odtwarzam z odtwarzacza Blu-ray'a, pewnie pokrewny ze wzmacniaczem CD5005) oraz gramofon (wstępnie myślę o Rega Planar 1). Co do jakości dźwięku generalnie jestem zachwycony (tak jak pisałem, to mój pierwszy sensowny zestaw audio). Nie jestem wyrobionym audiofilem, to początek mojej drogi w tym temacie, więc pewnie na pewne rzeczy jeszcze nie zwracam uwagę, ale jest coś, co mnie frapuje w tym zestawie.

Otóż głośniki ogólnie ogólnie są opisywane w internecie jako te, które jakoś nie grzeszą "nadmiarem" basu i generalnie to się potwierdziło po zakupie. Zwykle jest to zaletą, w wielu utworach basik jest ładnie słyszalny, ale nie narzucający się, ładnie selektywnie brzmiący, nie dudni. Problem pojawia się gdy przechodzę do muzyki bardziej rockowej (ostatnio np. Porcupine Tree) i tam są momenty, gdzie basu jednak brakuje. O tych głośnikach nawet producent pisze, że mogą być ustawiane blisko ściany, co w mojej sytuacji mogło by pomóc, ale tak się nie dzieje. Owszem, można było powiedzieć "to dlaczego kupiłeś takie głośniki?", ale w moim zakresie budżetowym niewiele było ofert z opcją wysyłki, a ogólne brzmienie mi się bardzo podoba. Przechodząc do meritum: czy taki zestaw warto uzupełniać jakimś dyskretnym subwooferem, aby wspomóc te niższe częstotliwości? Robiłem jakiś wstępny rekonesans i pomyślałem o rozwiązaniu, aby kupić jakiś niewielki aktywny subwoofer, aby mieć nad nim kontrolę. Mój Marantz nie posiada wyjścia subwoofera, więc musiałbym ewentualnie użyć wyjścia do nagrywania. Kwestia, którą w takich przypadkach często się podnosi to fakt, iż korzystając z tego wyjścia głośniki nadal dostają cało pasmo, więc w tym przypadku mamy do czynienia z pokrywaniem się pasm, ale wydaje mi się (mam przynajmniej taką nadzieję), że przy tak dyskretnym basie z Kendali i delikatnie rozkręconym tylko subwooferze uniknąłbym tego problemu. Nie chcę, aby teraz nagle domek zaczął podskakiwać, żona ani śpiące wieczorem dzieci też by nie były tym zachwycony, to ma po prostu sprawić, że brzmienie będzie ciut pełniejsze. Co myślicie o tym pomyśle w ogóle? Rozwali mi dźwięk? Jeśli uważacie, że dołożenie takiego suba może być sensowne, to może mielibyście jakieś sugestie co do sprzętu? Nie ukrywam, że wolałbym na niego wydać nie więcej niż kilkaset złotych, oczywiście może być używka.

Chyba się faktycznie trochę za bardzo rozpisałem, przepraszam, poprawię się:-). Za wszelkie porady serdecznie dziękuję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo - jaki subwoofer i czy w ogóle? 2019/10/12 22:14 #447383

w takim wypadku żeby sub nie ''właził'' na kolumny trzeba coś dobrze pomierzonego audio.com.pl/testy/kino-domowe/subwoofery z tańszych chyba tylko castle i B&W 610 , dość nisko odcinają w ''górze'' , przejrzyj sobie test ,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator