HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Direct czy nie direct o to jest pytanie.... 2019/06/09 21:12 #446773

Witam szanownych forumowiczów
Postanowiłem napisać tego posta ponieważ już od dawna nurtuje mnie ta kwestia. Mianowicie chodzi o proaudioflska funkcję Direct we wzmacniaczach zintegrowanych. Osobiście jestem jak najbardziej za używaniem tego dobrodziejstwa w celu dążenia do wierności dźwięku i wielu innych purystycznych założeń. Tylko problem w tym że większości przypadków z jakimi do tej pory miałem do czynienia łącznie z obecnym zestawem nie działa to według mnie tak jak powinno a więc nie spełnia swojej roli. Tak mi się przynajmniej wydaje. Otóż co następuje. Po włączeniu Direct następuje jak powszechnie i wszem wobec wiadomo odłączenie układów regulacji barwy dźwięku. I słusznie, wszak takowe siła rzeczy wprowadzają mniejsze lub większe zniekształcenia, nie mówiąc już o odstępie od naturalności nagrań. Niestety w moich systemach skutkuje to wieloma ujemnymi czynnikami które skutecznie ograbiaja z radości słuchania. Najprościej można to porównać do włączenia Dolby C w Decku. Bardzo podobny efekt. A więc wyraźne osłabienie górnych rejestrów, brak napowietrzenia dźwięków, gorsza przestrzeń itp. Dla odmiany a przykład słuchałem kilka dni temu u kolegi Cyrus One w pierwszym wydaniu z kolumnami AE AEGIS EVO 1 gdzie jak wiadomo wzmacniacz nie posiada żadnych regulatorów barwy dźwięku to do pełni szczęścia brakowało jedynie lampki dobrego koniaku. Nawiasem mówiąc szczęka mi opadła kiedy dotarło do mnie jaką dynamikę i zarazem czystość oraz detalicznosc dźwięku generuje to zestawienie. Nie wiem jak to wytłumaczyć. Co jest nie tak z tym wyłączaniem korekcji? Czy aby na pewno tak to działa czy może to tylko chwyt marketingowy. Tak czy inaczej efekt jest mizerny w mojej ocenie. A jak wy sądzicie koledzy po fachu? Jakie macie doświadczenie w tej sprawie?
Mój obecny system nisko budżetowy to
Pioneer A20
NAD C521BEE
Mission M73
Chromecast Google
Spotyfi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Direct czy nie direct o to jest pytanie.... 2019/06/09 22:03 #446774

1.słuchałeś u kolegi sprzętów o 100% droższych jakiś postęp powinieneś zauważyć innaczej byłby to tylko ''szmelc'' 2x droższy
kiedyś kręciłem sobie gałkami w onkyo 7511 jakiś drastycznych pogorszeń nie zauważyłem , tak samo z hebelkiem direct ON/OFF
niech kolega wsadzi wzmacniacz do kieszeni :) wpadnie do ciebie i zobaczcie jak gra z missionami w twoim pokoju ,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Direct czy nie direct o to jest pytanie.... 2019/06/09 22:20 #446775

W sumie masz rację. Mądrego to aż miło posłuchać :)
Chociaż niekiedy jest całkiem znosnie zwłaszcza z CD ale pod warunkiem że płyta jest dostatecznie nasycona audiofilskim dziegciem :)
Fakt że po przeprowadzce do innego lokum pogorszyła się akustyka ( zbyt wiele wytlumienia ) co nie wpływa dobrze na percepcję odbioru.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Direct czy nie direct o to jest pytanie.... 2019/06/10 11:54 #446776

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Przed przełączeniem na "direct" gałki "bas" i "treble" miałeś w jakim ustawieniu?
Czy aby na pewno na "0" ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Direct czy nie direct o to jest pytanie.... 2019/06/10 13:52 #446778

DIRECT DIRECTOwi nie równe....
Różnie jest realizowana funkcja ominięcia korektorów barwy w różnych urządzeniach. Często DIRECT fizycznie omija te filtry w mniejszym lub większym stopniu, czasem jednak jest to jednak taki fake'owy przycisk zrealizowany w ten sposób, że filtry są ustawiane na "0" - z tym się spotkałem w pewnym przedwzmacniaczu Technicsa. Prawdziwie DIRECT nie powinno nigdy degradować dźwięku, a zawsze powinno podbić dynamikę i obniżyć zniekształcenia.
W Twoim Pioneer A-20 zgodnie ze schematem dostępnym w necie układ DIRECT nie pomija fizycznie regulacji barw zatem dla dźwięku nie ma większego znaczenia czy go używasz czy nie, a różnice którą opisujesz pewnie powoduje w raz z DIRECT wyłacząnie LODUNESS, z którego korzystasz zapewne :), czy nie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Laslo.

Direct czy nie direct o to jest pytanie.... 2019/06/12 16:23 #446791

Witam
Mnie używam loudness praktycznie w ogóle, czasem moja szanowna małżonka. Faktycznie to by się zgadzało ponieważ nie ma żadnej różnicy między ustawieniem regulatorów na "0" a włączeniem Direct. Więc wygląda na to że mój amplifier nie radzi sobie bez ingerencji w barwę tak wyśmienicie jak na przykład Cyrus One. Więc wynika z tego wniosek że należało by zacząć od wymiany wzmacniacza a nie kolumn. Czy dobrze rozumiem?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Direct czy nie direct o to jest pytanie.... 2019/06/12 16:28 #446792

Generalnie to wyłącznie podbijam tony wysokie bo na zero czuć wyraźnie nie dostatki górnych rejestrów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Direct czy nie direct o to jest pytanie.... 2019/06/12 22:24 #446793

Jak sądzicie od czego zacząć prsemeblowanie? Może wystarczy amoplifikacje na początek?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator