HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Tworzenie nagłośnienia na hali 2019/03/16 20:18 #446374

Witam...

Jestem tu po raz pierwszy, jeśli zamieściłem źle posta przepraszam i proszę o przeniesienie. :)

U mnie w pracy powstała nowa hala produkcyjna mniej więcej o wymiarach 50m x 20m. Jest to hala z maszynami CNC wiec maszyny hałasują buczą piszczą itd. Szef dał zielone światło na zrobienie nagłośnienia które będzie spełniało następujące warunki:

- będzie to 6 lub 8 głośników

- nie duży koszt sprzętu ale też nie jakaś tandetna chińszczyzna

- głośniki będą wisieć na wysokości ok 4m nad posadzką

Głównym celem będzie słuchania radia FM, nie musi być to instalacja typowo radiowęzłowa, ponieważ nie chcemy aby jakość muzyki była niska i "płaska". Chcemy aby bas był "soczysty", tony średnie i wysoki na dosyć fajnym poziomie, tak aby z przyjemnością słuchało się muzyki a nie było to jak w jakimś markecie.

I tutaj teraz wielka prośba do Szanownych Użytkowników tego forum o pomoc w skompletowaniu takiego sprzętu ( wzmacniacz + głośniki/kolumny) Tak jak pisałem ze wcale nie musi być to instalacja radio węzłowa, może być to instalacja stereo tylko żeby się dało podłączyć te 6 lub 8 kolumn... przy instalacji stereo gdy wyjść głośnikowych w wzmacniaczu będzie mniejsza niż ilość głośników prosił bym tez o schemat podłączenia. Tak myślimy aby kupić jakiś lepszy wzmacniacz (fajnie by było aby miał wbudowane radio i ewentualnie możliwość podłączenia mikrofonu) i średniej klasy głośniki/kolum.... Głośniki czy też kolumny nie mogą być jakieś malutkie bo będą grać dosyć głośno, nie mega głośnio, ale też nie za cicho :P



Z góry bardzo dziękuje za pomoc :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tworzenie nagłośnienia na hali 2019/03/17 02:01 #446375

Z racji ilości kolumn odpada wzmacniacz stereo, ponieważ podłączanie szeregowe lub równoległe trzech lub czterech kolumn do jednej końcówki mocy jest wysoce niewskazane. Ratuje Was tylko amplituner kina domowego i to raczej mocny, ewentualnie sześciokanałowa końcówka mocy. Można takie znaleźć w kategorii sprzętu do kina domowego lub sprzętu studyjnego czyli rynek PRO i sklepy dla muzyków.

Przykład dobrej 6-cio kanałowej końcówki:
allegro.pl/oferta/rotel-rbm-1066-wzmacni...60w-3x150-7786934532

Sprawa druga - jakość dźwięku. Niestety niezależnie od jakości sprzętu będzie źle, a to z racji zbyt dużego pogłosu w Waszej i każdej innej hali produkcyjnej.

Wydaje mi się, że najlepszą opcją jest kupienie 6-ciu lub 8-miu kolumn aktywnych, czyli z wbudowanym wzmacniaczem, tak aby kazżdy mógł sobie regulować głośność wg własnych potrzeb, zwłaszcza jeśli zajdzie potrzeba rozmowy to przecież nikt nie będzie za każdym razem zapierniczał do wzmacniacza, żeby go ściszyć bo akurat trzeba coś z kimś obgadać.

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia. Skąd założenie, że wszyscy będą chcieli słuchać akurat tej samej stacji ? Czy nie lepiej kupić każdemu po używanym boomboxie za półtorej stówki z allegro, żeby sobie postawił przy swojej obrabiarce i słuchał kiedy chce, czego chce i jak chce ?

allegro.pl/oferta/retro-boombox-sharp-gf...e-kultowy-7705539103
allegro.pl/oferta/radiomagnetofon-loewe-...cjonerski-7884714317
allegro.pl/oferta/radiomagnetofon-grundi...at-okazja-7748329745
allegro.pl/oferta/retro-boombox-philips-...tal-tuner-7705523923

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tworzenie nagłośnienia na hali 2019/03/17 12:04 #446379

Z tymi radiami na stanowiskach odpada... Ponieważ właśnie to przerabiamy i wygląda to tak: mamy jedno stare rozpadające się male radio na którym przeważnie leci RMF. Kilku pracowników przynosi swoje głośniczki bluetooth wiec na środku hali gra radio, na jednej maszynie napierdziela hardcore rap, na maszynie obok disco a jeszcze dalej leci na fulla Rammstein... Więc CIA mogło by się uczyć od nas jak torturować muzyką, a takie radio np. RMF to jest chyba najbardziej uniwersalne i każdy posłucha, i nie będzie takiego chaosu.

A do pogłosu jesteśmy w miarę przyzwyczajeni.. byle ten dźwięk nie był płaski...

A do tych kolumn z wbudowanym wzmacniaczem to fajna sprawa tylko musiały by one mieć potencjometr nie wbudowany w głośnik tylko na kablu( z racji tego że głośniki będą wisieć na tych 4 metrach to potencjometr musiał by być na wysokości ok 1,5metra)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tworzenie nagłośnienia na hali 2019/03/17 12:38 #446380

Naprawdę będziecie puszczać ludziom rmf ? Przecież trzeba im będzie zacząć wypłacać "szkodliwe".

Potencjometrów na kablu nie będzie, nie stosuje się takich "diwajsów". Proponuję przejechać się do sklepu muzycznego ze sprzętem nagłośnieniowym i tam ogarną wam kolumny i kilku-kanałową końcówkę mocy (z racji dużych odległości możliwe, że w standardzie 100 voltów), ewentualnie jakiś prosty mikser i kilka kolumn aktywnych, natomiast samo radio wystarczy że kupisz używane na allegro. Spokojnie za 150-200 dostaniesz jakiś tuner Denona, Yamahy czy Onkyo.

Sygnał bym zmonofonizował, tak żeby w każdej kolumnie grało to samo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tworzenie nagłośnienia na hali 2019/03/17 12:56 #446381

Jeżeli sprzęt będzie juz gotowy do użycia to nie widzę problemu chociażby wykorzystać kabel jack 3,5 i jakiegoś starego laptopa aby poszczać jakieś inne radio :) w dzisiejszej dobie internetów są setki kanałów radiowych...

A tu własnie proszę o pomoc w doborze sprzętu ponieważ w sklepie jak to w sklepie... mogą wcisnąć to co im nie schodzi lub co jest najdroższe a nie koniecznie najlepsze :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tworzenie nagłośnienia na hali 2019/03/17 18:51 #446383

Z polecaniem konkretnych modeli może być tu problem wynikający z tego, że my tu siedzimy w sprzęcie domowym, a Tobie potrzebny jest estradowo-studyjny, a to dwa różne światy, inne rozwiązania, funkcje i zupełnie inne marki i producenci.

Mogę Ci tyko polecić trzymanie się dobrych firm jak Alesis, JBL, lub w miarę dobrych jak Behringer czy Monacor.
Nie ma też co tak cudować z ta jakością bo przecież nagłaśniacie halę w której pracują obrabiarki. Myślę, że dowolna kolumna aktywna czy pasywna w cenię 600-1000 zł/szt. będzie aż nadto wystarczająca. W sklepie poprosisz o podłączenie i w minutę będziesz wiedział czy o takie granie Ci chodzi. Powiedzą Ci też jak i czym to wszystko ze sobą spiąć, bo w w sprzęcie studyjno-estradowym wykorzystuje się inne wtyczki/gniazda niż w domu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tworzenie nagłośnienia na hali 2019/03/22 16:28 #446407

Dziękuję Ci bardzo za cenne informacje :) Może jeszcze ktoś inny dołoży tutaj jakieś swoje 5 groszy:) co jakiś czas będę zaglądać :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator