HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/09 10:45 #445173

edycja: tym razem na temat ;)
W sumie część tego pomylonego wpisu fragmentami i tak przydatna będzie. Wzmacniacz nie jest mocarny, a Kody zapewne są około 4-6 omowe, co samo w sobie nie jest szczególnie wymagające ale przy głośniejszym słuchaniu piecyk może nam się zagrzać i - tu w zależności od tego czy ma zabezpieczenie czy nie - wyłączyć, ograniczyć moc lub ... spalić. Tak, że słuchać ale z "czuciem".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/09 11:02 #445174

John 1.5 V napisał: Jeśli bazować na wersji ES90, która zapewne niewiele różni się od E90, to 3 omowe minimum przy 100Hz łatwe dla wzmacniacza nie jest. Tym samym ten model można określić jako 4-ro omowy, a nie 8-mio jak zapewne napisał producent ... zwyczajnie kłamiąc.
Skuteczność za to powinna być dosyć dobra i choć producent znów zawyża tą wartość do ok.91dB to realnie można to oszacować na ok.88-89 co jest wartością bardzo dobrą. Co nam to daje, ano to, że nie trzeba będzie zbyt daleko odkręcać wzmacniacza, żeby było głośno, jednak z uwagi na tą dosyć nisko schodzącą impedancję, zalecałbym ostrożność i może ograniczył "słuchanie z sąsiadami" ;)


John... Pomyliłeś tematy :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/13 12:45 #445240

No wiec podlaczylem ten wzmacniacz realistic pod kolumny. Gra bardzo fajnie. Tylko mam problem. Z tylu jest podlaczenie na 4 glosniki ( system A i system B ) Gdy podlacze pod system A oba czyli prawy i lewy to nie graja oba na raz. Tzn. z przodu mam przelacznik A Arev i B oraz A+B. Gdy podlacze glosniki pod A to na ustawieniu A gra prawy a na A rev lewy. Podlaczylem oba do B i graja oba lecz lewy kanal w testach na YT jest cichszy. Co moze byc tego przyczyna?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bikersv650.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/13 14:25 #445244

Powinno być tak. Ustawiasz przełącznik na A i podłączasz kable do zacisków A. Inne ustawienia Cię nie interesują i w sumie (jak się ma dwie kolumny) nie są do niczego potrzebne. Opcjonalnie - ustawiasz na B i podpinasz do B z tym, że to w sumie to samo bo zaciski z tyłu ( A i B ) są spięte razem, bo wzmacniacz nie ma czterech końcówek mocy, tylko dwie (kanał lewy i kanał prawy).
Jeśli kanał gra ciszej to mamy ... hmm, szereg ewentualności.
Zimne luty (gdzieś na płytce), uszkodzony tranzystor lub dowolnie wybrany inny element w torze sygnału, brudne styki np. w przełącznikach źródła lub kolumn, jakieś małe zwarcie (kurz + wilgoć bardzo się lubią).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/13 14:32 #445245

Wiem że powinno tak być i na B tak działa. Jednak jak podłącze do A to przełącznik ma dwie opcje. A i A rev. Na A działa prawa kolumna tylko a na A rev tylko lewa. Nie działają obie na raz. Dlaczego ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/13 14:43 #445247

Coś jest zepsute ?
Podepnij B i zapomnij o tym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/13 20:38 #445256

A na tylnej ściance jest napisane ze przyjmuje 8 i 16 Ohm a do 4 Ohmowych czytaj instrukcję. Tam pomiędzy zaciskami do kolumn są jakieś gniazda RCA może coś jakoś trzeba zmostkowac???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/14 12:57 #445267

Ale kolumny mam 8 ohm więc powinno działać normalnie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/14 13:36 #445268

Teoretycznie tak, ale niestety to, że na metce z tyłu jest napisane, że mają 8 om nie oznacza, że faktycznie tyle mają. Producenci lubią tu naginać rzeczywistość ile wlezie. Co to za kolumny (marka, model) ?

Normalny mocny tranzystor poradzi sobie niezależnie od tego czy kolumna ma znamionowo 8, 6, 4 czy 3.5 oma, ale słaby wzmacniacz lub lampowy może już mieć problemy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/14 18:08 #445269

Kolumny to Koda Av702F

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2018/11/15 09:42 #445280

No to nie są 8-mio omowe.
Producenci stosują ten "zabieg" od lat czyli podają, że impedancja to 4-8 oma co na 99,99% oznacza minimum na poziomie ok. 4 omy w okolicach 150-250 Hz i na dodatek nic nie wiemy o zmienności impedancji ani związanej z tym zmienności fazy elektrycznej, więc ... ja bym grał ostrożnie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2019/01/28 19:55 #446135

Witajcie
To mój pierwszy post na forum. Nie wykluczam, że będę się angażował więcej, na razie - zgłębiam konkretny temat. Podczepiam się pod tę dyskusję, bo... mam podobne zamierzenia, co Autor wątku. Być może jednak zgłębię wątek od drugiej strony (nie marek a parametrów), z korzyścią obopólną, nie śmiem podejrzewać, że powszechną.
Przymierzam się do zamieniania intensywnie używanego Sharpa Xl-uh06h na lepszą mini-wieżę. Mini - bo w mieszkaniu w bloku raczej nic trzęsącego ścianami nie włączę. Zależy mi bardziej na czystości niż mocy dźwięku.
Jako totalny dyletant zadam może i kompromitujące, ale dla mnie pomocne pytanie - czy moc głośników mierzona w W (np 8W, 20W) warunkuje czystość, selektywność dźwięku?
Zastanawiam się nad Grundigiem UMS 2010. Sprzęt to tani, byłbym gotów wyłożyć więcej, pod tysiąc złotych. Ujął mnie jednak kaseciakiem (a trochę unikatów na tym nośniku z młodości się zachowało). Moje obawy budzi jednak deklarowana w opisach moc głośników, zależnie od strony 8-10W. Czy wpłynie negatywnie na czystość dźwięku?
Może macie jakieś sugestie, jak pogodzić sprzęt do małych pomieszczeń (nawet na Sharpie połowy głośności nigdy nie przekroczyłem) z czystością dźwięku?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2019/01/28 21:21 #446136

Gdybym chciał mini albo raczej samowystarczającej jednostki centralnej takie co by grało jakoś bez kupił bym coś takiego www.olx.pl/oferta/amplituner-nad-viso-th...WuKp.html#b64ba98662 , i ciułał grosiki na jakieś normalne kolumienki www.olx.pl/oferta/wharfedale-diamond-8-1...iwPj.html#8f8bdafda1 , i jest czyste granie na wiele lat , albo taki www.olx.pl/oferta/wieza-pioneer-sony-den...Oyhp.html#c4946c8a32 i wspomniane wyżej kolumny , kolumny od mini wież to barachło najpodlejsze nie ma w nich nic z ''czystego ''grania

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2019/01/28 21:51 #446137

Adam83 napisał: ... czy moc głośników mierzona w W (np 8W, 20W) warunkuje czystość, selektywność dźwięku?


Nie, to nie ma nic wspólnego. Moc to tylko jeden z parametrów warunkujących głośność. Oczywiście można spowodować sytuacje w której zbyt duża moc podana na głośniki spowoduje słyszalne zniekształcenia, a nawet ich spalenie, ale to skrajna sytuacja do której nie powinniśmy dopuszczać, czyli nie przekręcać gałki głośności zbyt daleko. Wtedy możemy spokojnie używać mocniejszych wzmacniaczy ze słabszymi kolumnami i odwrotnie.

Z małymi kolumnami w mini zestawach zawsze jest ten problem, że nie bardzo mają warunki aby odtworzyć bas (z sopranami też maja problemy) i takie mini zestawy praktycznie nigdy nie brzmią jak należy, dlatego faktycznie lepiej kupić tylko jednostkę centralną (jakiś amplituner i to tylko jeśli zależy nam na radiu FM) i osobno jakieś bardziej pełnowymiarowe kolumny, a co do magnetofonu to polecam za 100-150 zł kupić normalny prawdziwy deck bo ten w Grundingu (jak i we wszystkich miniwieżyczkach) to jakaś farsa.

Co do kolumn to akurat Diamondów 8.1 bym nie kupił, natomiast 8.2 już będą fajniejsze. Poszukaj też Mission 700 lub 701. Problem tylko w tym, że to wszystko kosztuje zacznie powyżej tego co Grundig i za 250zł zestawu po prostu nie da się złożyć. Potrzebujesz przynajmniej 200-250zł na wzmacniacz i ok.400 na kolumny.

A skoro magnetofon jest jakoś tam ważny to polecam lekturę:
www.hi-fi.com.pl/forum/1-stereo/23267-wy...tofonu.html?start=15
www.hi-fi.com.pl/forum/5-inne/22137-mi%C...nowych.html?start=15
www.hi-fi.com.pl/forum/6-diy/22555-probl...technics-rs-az6.html
www.hi-fi.com.pl/forum/6-diy/20256-nakam...ko-mi-sie-psuje.html
Mam na zbyciu srebrne Onkyo TA-200 - mechanicznie bezbłędny, brzmi dobrze, tylko na froncie ma kilka skaz. Mogę go odstąpić za siedem dyszek z wysyłką.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo do małego pokoju za 500 zl 2019/01/28 22:09 #446138

Akurat ze średniomałymi kolumnami jakaś posucha na olx allegro , albo ceny duże , ale czasem widziałem baardzo tanio trzeba śledzić , tak samo z wszystkograjkami typu arcam solo , music hall , jakiś ładny NAD serii L trzeba polować

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator