HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

WYMIANA LAMP 2004/10/29 09:16 #2468

Witam, posiadam wzmacniacz lampowy Jadis Orchestra, w którym lampy przedwzmacniacza ECC83 są firmy Ei a lampy mocy EL34 firmy Elektron Harmonix. Słyszałem że, poprzez zastosowanie lamp innych wytwórców można wpłynąć na brzmienie wzmacniacza. Jakie lampy polecicie do tego wzmacniacza aby charakter brzmienia był neutralny lub z lekko uwypuklonym basem, co w połączeniu z kolumnami podstawkowymi Sonus Faber Minima Amator nie będzie przeszkadzać. Łatwo dostępne są lampy Elektron Harmonix, Svietlana, Sovtek, Ei, JJ, RFT, ew. Tesla, Philips i Mullard.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piotr

WYMIANA LAMP 2004/10/29 10:14 #2473

Nie wiem z którego roku masz Orchestre, a to chyba ma jakieś znaczenie. Dokładnie nie znam historii tego modelu ale tam zachodziły jakieś zmiany konstrukcyjne i w związku z tym podobno Orchestra nie jest oferowana z niektórymi typami lamp. Gdybym jednak nie miał racji i Twoja Orchestra przyjmowała by wszystkie typy znajdujące się w ofercie Jadis (tzn. KT-88, 6550, EL34 i KT-90) to polecałbym KT-90. Bas będziesz miał wręcz referencyjny jak na lampę w tej cenie. Prezentacja będzie dużo bardziej neutralna, ale średnica już nie będzie tak ujmująca. Znam osoby które były rozczarowane KT-90 i przerzuciły się na KT-88 które jest bardziej słodkie (ale już bez takiego basu i wysokich). Ludzi którzy stosują EL34 we wzmacniaczach Jadis nie znam więc nie powiem Ci jak ma się EL34 do KT-88. Sam mam Defy 7 właśnie na KT-90 i jak czytam wpisy na różnych forach o tym że wzmacniacze lampowe nie mają basu to mi ręce opadają. Porównywałem wersję Defy 7 na 6550 i zdecydowałem się jednak na KT-90.

Teraz skąd wziąć KT-90? Otóż jest tylko jedna fabryka produkująca KT-90 - właśnie jugosłowiańska Ei-RC www.eierc.com/ KT90 powstała na początku lat 90-tych na zamówienie Davida Manley (VTL, Manley Labs), który szukał odpowiedniej nowej lampy do sprzętu audio. Zaprojektował ją Blagomir Bukumira - inżynier z Ei. Jednak pierwsza wersja (można ją poznać po czerwonych napisach) nie była zbyt udana. Dokonano więc pewnych zmian których autorem był Bill Perkins (i David Manley chyba też). Powstał druga wersja (z niebieskimi napisami). Wogóle istnieją cztery wersje tej lampy produkowane w różnych okresach przez Ei-RC. Tutaj możesz sobie obejrzeć je wszystkie www.manleylabs.com/galleria/KT90.html Całe porozumienie pomiędzy Manley a Ei-RC polegało na tym że Manley włoży swoją myśl techniczną, będzie odbiorcą i dystrybutorem KT90. Jednak Ei-RC po około dwóch latach wycofało się z tego porozumienia, ponieważ chcieli sprzedawać dużow więcej KT90. Według Ei-RC dystrybucja przez Manley Labs spowodowała że inni producenci podobno mniej chętnie kupowali te lampy (rzadko kto chce kupować od konkurencji). Później nadszedł okres wojny jugosłowiańskiej i na skutek embarga dostawy KT90 praktycznie zostały odcięte. Niemal całe istniejące poza Jugosławią zapasy przejął Manley co podobno spowodowało że ARC przeszedł na 6550, która choć nie ma takiego basu i wysokich jak KT-90 to jest bez problemu dostępna w dużych ilościach (czytaj: niska cena). Po wojnie oczywiście wznowiono dostawy i teraz np. Jadis szeroko stosuje te lampy. W przypadku KT90 krytyczną rolę odgrywa ich wersja i selekcja. Krótko mówiąc jakość ich wykonania jest niska. Dlatego np. KT90 selekcjonowane przez Jadis kosztują ok. 500PLN za sztukę (odrzuty sięgają 80-90% a lampy są wygrzewane po 50 godzin). Były całe partie tych lamp odrzucone przez odbiorców które teraz gdzieś krążą po rynku. Nie jest zatem problemem kupienie KT90. Problemem jest kupienie dobrze grającej KT90. Możesz albo zwrócić się do dystrybutora i zapłacić jak za zboże, albo pójść na stronę Upscale Audio i kupić lampy od Kevina Deala (po około $50 za sztukę plus transport, lampy wygrzewane po 100 godzin i dopasowywane - wszystko w tej cenie). Najlepsza wersja KT-90 to trzecia (takie ma Kevin Deal i Jadis). To są jedyne źródła KT-90 do których mam zaufanie. Oczywiście jeśli nie masz auto-biasu w Orchestra to trzeba będzie zmienić prądy podkładu.

Poniżej link do Upscale Audio.
www.upscaleaudio.com/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

WYMIANA LAMP 2004/10/29 11:30 #2484

lolo, będzie kolejna lampowa pokusa. W nowym HiFi+ przetestowali lampy KT88 od nowej transeuropejskiej firmy. Kosztują cię ostatnią koszulę z grzbietu (90 GBP/szt!), ale wykosiły w teście wszystko co mieli pod ręką, i zagroziły poważnie starym Mullardom. Fajnie że ta firma nie robi EL34, miałbym kłopot.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

WYMIANA LAMP 2004/10/29 11:32 #2487

Jeszcze nie czytałem (tzn. numer mam, ale przeleciałem narazie tytuły). A ta transeuropejska firma i tak pewnie je trzaska w Rosji, na Czechach lub w Chinach (?) ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

WYMIANA LAMP 2004/10/29 11:42 #2494

Firma zamawia bebechy (przynajmniej częściowo) w Czechach, a montuje w Szwajcarii. Stąd zapewne skandaliczna cena (plus oczywiście selekcja).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

WYMIANA LAMP 2004/10/29 11:45 #2498

Aha... jeszcze jedna rzecz. Często się pisze o tym jak dana lampa się różni brzmieniem od innej. To jest prawda: różnią się brzmieniem lampy tego samego typu od różnych producentów jak i lampy różnych typów pomiedzy sobą. Jednak obecnie mam spore wątpliości co do istnienia konkretnych cech brzmienia lamp poszczególnych typów NIEZALEŻNIE od aplikacji. Np. aplikacje 6550 we wzmacniaczach ARC, ale przede wszystkim Convergent Audio Technology burzą wszelkie mity na temat braku basu w 6550. Wszystko zależy od aplikacji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

WYMIANA LAMP 2004/10/29 11:47 #2500

jozwa... czyli na Czechach ;-) A cena? Jadis za KT-90 o którym pisałem liczy sobie ponad 100 euro. A robią je za śmieszne pieniądze w Jugosławi. Tak to już na audiofilskim świecie jest :-(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

WYMIANA LAMP 2004/10/29 14:49 #2531

-> lolo, dzięki za dużą porcję informacji. Wzmacniacz jest z 2001roku, ma czarny akrylowy przód, kupiłem go z 2-giej ręki. W instrukcji obsługi i innych reklamówkach niestety nic nie pisze o KT88 :(. W wersji Reference w miejsce EL34 są KT90, ale wymagają one innego ustawienia biasu. Tak daleko nie raczej będę ingerować. Czy można zatem bez zmian ustawień wewnętrzych wzmacniacza wsadzić KT-88 i czieszyć się (lepszym) dżwiękiem? A jaki pogląd masz na lampy w przedwzmacniaczu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piotr

WYMIANA LAMP 2004/10/29 15:58 #2543

-> Piotr D

1. Jeśli chodzi o inne lampy (czy można włożyć np. KT-88) to zwróć się z pytaniem do Sebastiana Kienitza (Grobel Audio). Każdy egzemplarz Jadis ma numer seryjny i na życzenie użytkownika Jadis przechowuje metryczkę wzmacniacza w archiwach. Oznacza to pelny opis ustawień wzmacniacza oraz opis wersji. Pan Sebastian powinien móc na Twoją prośbę skontaktować się mail'em z Jadis i udzielić Ci odpowiedzi. Co do ustawień biasu tak samo - Pan Sebastian powinien to zrobić jeśli go o to poprosisz. Zakładam że Orchestra była kupiona w Grobel Audio, a jeśli nie to też powinien Ci udzielić pomocy. W obu przypadkach powinna to być taka sama odpłatność (chodzi o ustawienie bias'u).

2. Nie można wsadzić lamp innego typu bez zmiany prądu podkładu.

3. Co do lamp prowadzących to znajomy który świetnie zna całą ofertę Jadis twierdzi że te wzmacniacze są bardzo czułe na zmiany. Podobno najlepszy efekt dają Telefunkeny, ale sam nie sprawdzałem więc nie jestem w stanie potwierdzić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

WYMIANA LAMP 2004/10/29 21:05 #2582

Dzien Dobry,
po raz pierwszy na tym forum :-)

lolo->
po raz kolejny uklon w Twoja strone za ciekawe informacje.

->Piotr D
rowniez polecam upscaleaudio. Profesjonalna obsluga, wygrzewanie i testowanie lamp, wysoka jakosc.

pozdr.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Thousands of years ago, cats were worshipped as gods. Cats have never forgotten this.

WYMIANA LAMP 2004/10/30 03:24 #2602

Według mojej wątłej cokolwiek wiedzy w temacie to niema problemu technicznego zagrażającego życiu lamp w przypadku włozenia KT88 w miejsce dedykowane dla EL34. Problem taki byłby w druga stronę. Zastąpienie jednak EL34 przez KT 88 bez ingerencji w wnętrze wzmaka nie spowoduje raczej poprawy dźwięku. Lampy KT88 będą niewystarczająco zasilane aby pokazać pełnię swoich możliwości. Lepiej eksperymentować w ramach typu zalecanego przez producenta wzmacniacza z lampami pochodzącymi od różnych producentów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

WYMIANA LAMP 2004/10/30 07:18 #2603

Popieram Zegarmistrza sam testuje w swoim wzmacniaczu Telefunkeny i Mullardy (wprawdzie sa to lampy w sekcji pre, ale róznica w dzwięku kolosalna).pozdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam
PP

WYMIANA LAMP 2004/10/30 09:57 #2607

W instrukcji Jadis jest napisane EL34/6CA7. Wnioskuje zatem, że mogę zastosować także ten drugi typ lamp. Lampa 6CA7 jak przeczytałem jest militarnym zamiennikiem EL34. Na stronie www.rcm.com.pl napisano, że jej brzmienie jest bardziej surowe i dynamiczne w stosunku do EL34 a na niemieckiej stronie www.tube-town.de że jest bardziej detaliczne. W obu przypadkach podano, że nadaje się do bezpośredniej zamiany EL34. Czy ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenia z tym typem lamp?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piotr

WYMIANA LAMP 2004/11/02 16:14 #3024

Piotr D.
Nie mam doświadczenia z EL34, ale jest ich sporo dostepnych od różnych producentów. Jedna uwaga Sovtek i Svetlana to w zasadzie to samo a Electro-Harmonix prawie to samo (chodzi mi o firmy). JJ mają tylu zwolenników ilu przeciwników więc warto być ostrożnym w ich przypadku. Zdażają się też podróby ale to w przypadku droższych lamp. Sovteków raczej nikt nie podrabia - no chyba że chinole ;-)

pp - napisz o swoich doświadczeniach z Telefunkenami (i Mullaradami tyż).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

WYMIANA LAMP 2004/11/05 15:53 #3528

Okazuje się że Sovtek w chwili obecnej też produkuje KT-90 (nazywa się to chyba KT-90EH) ale podobno mają fatalne brzmienie tzn są nudne i scena nie ma głębi. A lampa bez głębi to jak kobieta bez...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator