HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Zestaw stereo 2018/09/24 14:09 #444640

Witam
Chciałbym prosić w pomoc w wyborze zestawu stereo składającego się z kolumn i wzmacniacza.
Przeznaczenie głównie do muzyki, a gatunki jakie będą odtwarzane to przede wszystkim szeroko pojęty rock, spokojniejszy metal, czasem też odrobinę bluesa.
Mój pokój ma 4,5 x 5,5 m co daje 24,75 m^2. Jest tłumiony przez duży dywan i meble.
Czego oczekuje od brzmienia? Chciałbym żeby było ciepłe, ale precyzyjne. Mile widziany mocny, ale miękki i nie dudniący bas oraz dokładna i nie "krzykliwa" góra. Słuchałem ostatnio u znajomego Altusów 300. Wysokie tony po dłuższym czasie zaczęły mnie mocno męczyć, a bas był mało precyzyjny, strasznie twardy i dudnił.
Szukam kolumn podłogowych i mniejsze zestawy raczej nie wchodzą w grę.
Budżet jakim dysponuje oscyluje w okolicach 3 tyś, ale jeśli naprawdę będzie warto to jestem w stanie dołożyć jeszcze jeden tysiąc.
Interesuje mnie tylko sprzęt używany, bo wiem, że z nowego za te pieniądze raczej nie znajdę nic spełniającego moje oczekiwania.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/24 18:25 #444643

Alex42 napisał: Słuchałem ostatnio u znajomego Altusów 300. Wysokie tony po dłuższym czasie zaczęły mnie mocno męczyć, a bas był mało precyzyjny, strasznie twardy i dudnił.


W jednym zdaniu zawarłeś kwintesencję (słuszną jak najbardziej) ich charakteru. Tylko nie pisz tego na elektrodzie bo Cię tam zjedzą, zbanują i zwyzywają. Skoro pierwsza lekcję "jak ma nie być" masz już przerobioną to biorąc pod uwagę metraż oraz kwotę mamy spore szanse za złożenie lekko wymiatającego zestawu i to nawet jak się ograniczymy do 3 tyś., no, ... trzy-dwieście z kablami.

Piecyki:
allegro.pl/nad-c350-i7566126735.html
allegro.pl/nad-352-i7177077056.html
allegro.pl/wzmacniacz-stereo-nad-c326bee...cja-i7554485771.html
allegro.pl/wzmacniacz-rotel-ra-06-stan-idealny-i7578832416.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/24 18:55 #444645

Kolejność przypadkowa, ale wybór już nie. Każde warte uwagi i ... wizyty u sprzedającego, najlepiej już z własnym wzmacniaczem.

allegro.pl/quadral-aurum-7-kolumny-podlo...2964958.html#thumb/1
allegro.pl/quadral-amun-phonologue-i7438961270.html
allegro.pl/elac-fs-207-2-jet-nowe-koszto...000-i7566743646.html
allegro.pl/paradigm-monitor-7v-5-i7514866404.html
allegro.pl/b-w-dm603-s3-rarytasy-okazja-i7571239264.html
allegro.pl/glosniki-stereo-canton-chrono-509-2-i7574550701.html

Gdybym miał wybierać dla siebie, to na pewno ELAC poszedłby na pierwszy ogień, głównie po to, żeby sobie oszczędzić czasu na dalsze poszukiwania bo to kawał świetnej kolumny. Kto twierdzi inaczej, ten jest ... (proszę sobie wpisać jakąś gustowną obelgę ;) ). Potem Paradigm i Quadral, zwłaszcza ,,paradisie'' powinny się sprawdzić w Twoich klimatach, ale nie wolno zapominać o genialnym wysoko-tonowcu w Quadralach, które bas też maja ,,na miejscu''. Powinny być bardziej kulturalne o tego modelu Paradigmów, który nieco ,,chuligani" i brzmi spektakularniej, ale czy to Cię nie zmęczy na dłuższą metę ? Trudno orzec. Co do B&W to ich sława (przynajmniej jeśli chodzi o średnią i wyższą półkę) znikąd się nie wzięła, graja tak jak ludzie lubią, z lekkim konturem, ale z kulturą bez przesady, a Cantony to zdrowe brzmienie bez udziwnień i wynaturzeń. Sporo będzie zależeć od akustyki pokoju, ustawienia (nie ma co przesadzać z wyciąganiem kolumn na środek pokoju, ok. pół metra między przednią ścianką a ścianą wystarczy) no i od wzmacniacza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Zestaw stereo 2018/09/26 18:49 #444655

Dziękuję bardzo za tak rozbudowaną odpowiedź. Po dłuższych przemyśleniach zdecydowałem, iż wybiorę prawdopodobnie ELAC FS 207.2 oraz Rotel RA-06. Mam jeszcze jedno pytanie odnoście podwójnych wejść w kolumnach oraz podwójnych wyjść we wzmacniaczu. Można zastosować dzięki nim tzw. bi-wiring, jednak czy jest sens? Przede wszystkim też chciałbym wiedzieć czy jeśli wzmacniacz podaje na wyjścia A lub B 4 ohm, ale w przypadku A+B już 8 ohm to czy mogę używać go w opcji A+B z kolumnami ELAC FS 207.2 które działają w 4 ohm? Czy rozdzielenie sygnału na dwa wejścia w kolumnach zmienia impedancję kolumn?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/26 19:54 #444657

Nie, nie ma żadnego sensu bawienie się w podwójne kable. Podwójne gniazda we wzmacniaczu są tak naprawdę tymi samymi gniazdami tylko zdublowanymi, zaraz za ścianką są połączone i w sumie nie widzę powodu dla którego od lat funkcjonuje ten zwyczaj, skoro najczęściej każdy ma w domu dwie kolumny, a nie cztery. Nie jedyne to dziwactwo w świecie audio.

Podłączając kolumny zadbaj tylko o kilka rzeczy.

Zworki muszą być czyste, odtłuszczone, bez nalotów (jakieś tlenki, siarczki itp.) i dobrze dokręcone. Jeśli spełnisz ten warunek miejsce podłączenia (zaciski górne lub dolne) nie będzie mieć znaczenia.

Druga sprawa to kable. Kup jakieś o przekroju 2x2,5m2 (takie przekrój spokojnie wystarcza) z miedzi OFC ale bez szaleństw, 10-25 zł/metr wystarczy (Supra, Melodika, QED). Tańsze będą najprawdopodobniej zrobione z aluminium pokrytego jedynie cienką warstwą miedzi. Owszem, przewodzą, ale to takie trochę oszustwo ze strony producentów.

Wtyczki (tzw.banany albo widełki - Vitalco, Amphenol). Nie są konieczne ale zapewniają nieco lepszy kontakt, ładniej wyglądają i druty się nie strzępią. Najtaniej kupić osobno (5-10 zł/szt - potrzebujesz 8 szt) i przylutować samemu, ewentualnie dać komuś ogarniętemu z lutownicą. Gotowe kable z wtyczkami są z reguły znacznie droższe, więc to już Twój wybór.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/27 13:53 #444662

John 1.5 V napisał: Druga sprawa to kable. Kup jakieś o przekroju 2x2,5m2 (takie przekrój spokojnie wystarcza) z miedzi OFC ale bez szaleństw

Taki przekrój jest baaaardzo na wyrost :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/27 14:18 #444663

W sumie tak, ale chodzi też o nasze dobre samopoczucie. Kiedy patrzę na kable typu 2x0,75 czy 2x1,5 ... odczuwam dyskomfort.
Chodzi o to, żeby to też wyglądało poważnie. W audiofilii stosowanej wygląd ma kluczowe znaczenie, a cieńsze druty "nie wyglądają" ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/29 20:20 #444670

nie ma za grubych kabli,
nie ma za dużych TV,
nie ma za mocnych wzmacniaczy,
są tylko za małe kolekcje płyt

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/29 21:37 #444671

Ja jeszcze dodam: Nie ma zbyt dużych piersi :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/30 20:01 #444674

wdehe napisał: nie ma za grubych kabli,
nie ma za dużych TV,
nie ma za mocnych wzmacniaczy,
są tylko za małe kolekcje płyt


Grube kable są nieporęczne. Telewizor może być za duży np. w stosunku do możliwości finansowych, a jeżeli stoi za blisko, to trzeba kręcić głową. Moc we wzmacniaczach też kosztuje - czyżby nie było zbyt wysokich cen? A moja kolekcja płyt jest za duża, bo już sie nie mieszczą na półkach. Wprawdzie części z nich raczej nigdy nie będę słuchać ale wyrzucać szkoda, a szukać nabywcy nie chce mi się. Poza tym mam w sobie coś z XX: "Jak trzymam, to mam. A jak puszczę, to wypuszczę" (skąd to cytat (wyguglac to każdy potrafi), a?).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zestaw stereo 2018/09/30 20:29 #444675

Dziękuje wszystkim za udzielenie się w temacie i pomoc. Jadę za dwa dni na odsłuch ELAC FS 207.2. Macie może jakieś rady na co zwrócić uwagę podczas zakupu kolumn żeby nie naciąć się na jakieś ewentualne przykre niespodzianki?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Zestaw stereo 2018/10/01 08:42 #444677

Zakup używanych kolumn poradnik:

www.hifi.pl/porady/uzywany-kolumny.php

Za grube kable?
Biżuteria to kwestia gustu, grube, ładnie zarobione, w porządnym oplocie lepiej grają ;)

Za duży tv, za mało miejsca?
Wg zaleceń odległość do fullHd powinna być pomiędzy 1.5 a 2.5 przekątnej, bliżej widać piksele, dalej nie widać zajefajności fullHd.
4k można bliżej, podobno, nie sprawdzałem, tylko raz widziałem prawdziwe 4k warte kupna, dużo bylejakości wśród tv 4k trzeba uważać.

Mocne wzmacniacze na ogół grają lepiej niż słabsze, nie mają kłopotów z napedzeniem kolumn, mocno trzymają je w ryzach lepiej kontrolują dźwięk, i często są lepiej wyposażone, zrobione niż słabsze modele. Tak jakby firmy czuły się zobowiązane coś jeszcze dołożyć do droższych, mocniejszych lepszych modeli.
Tylko z NADem może być różnie, niby lepiej grają średniaki.

Ceny są zawsze za wysokie gdy coś chcemy kupić i za niskie gdy sprzedać.
Taka teoria względności, a nawet nie teoria bo praktyka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez wdehe.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator