HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/14 20:51 #444579

Witam.Przez wlasna glupote uszkodzilem gramofon Pro-Ject RPM3.Zmieniajac plyte tak nieudolnie opuscilem ramie, ze spadlo zupelnie na zewnatrz plyty, nastepnie w panice chcialem zlapac ramie, ale zamiast tego podbilem je i uderzylo w plyte 'wbijajac' igle do srodka wkladki.Teraz oczywiste pytanie, co dalej?Czy juz po wkladce, czy da sie to naprawic.Powiem szczerze, ze jest to moj pierwszy gramofon(ok...drugi) ale nigdy nie bylem w takiej sytuacji.Gramofon jest na 6 letniej grwarancji, ale bycia gamoniem gwarancja raczej nie obejmuje:) Co teraz, probowac samemu, jakis serwis, czy wkladka do wymiany?Dzieki za wszelka pomoc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/15 02:25 #444582

Wymiana wkładki załatwi sprawę i raczej nie powinna wiązać się z utratą gwarancji, wszak jest to element wymienny i bywa, że pewne modele gramofonów w ogóle jej nie mają w komplecie.

Naprawa wkładki nie zawsze jest możlliwa, to zależy od modelu. Problem może być z samą dostępnością natomiast sam montaż może być od bardzo łatwego do całkiem trudnego do zrobienia ,,tłustymy paluchamy'' i nawet ręka chirurga nie pomoże.

Co to za wkładka (producent/model) ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/15 07:56 #444583

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Co to za wkładka - producent-model?
to jest kluczowe pytanie - z opisu wypadku wynika mi, że wkładka jako taka nie została uszkodzona. Uszkodzeniu uległa na pewno sama igła.
Odpowiedź na pytanie co to za wkładka, pozwoli zorientować się, czy nie wystarczy wymiana samej igły? Co wyszło by taniej i łatwiej.
Niestety są takie wkładki gdzie samej igły wymienić się nie da.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/15 14:25 #444587

Witam Panowie.Wkladka to standard co dostalem z gramofonem Ortofon 2M Silver.Gramofon kupiony w Richersounds w uk (nie dam linka bo usuna) Na stronie w opisie gramofonu jest podana wartosc wkladki £100, ale ten opis juz ma pare lat i najtaniej co znalazlem to £150 na snvinyl.co.uk
Gdyby cala wkladka okazala sie do wymiany(choc wolalbym zeby nie) to mode warto kupic jakas inna?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/15 18:44 #444590

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Szukania ok. 10 sekund

www.q21.pl/ortofon-2m-silver-igla.html

a więc sama igła jest wymienna, skoro można ją osobno zakupić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/15 21:50 #444592

Dzieki, a co z reszta pytania?Robic to samemu, czy zlecic-nie wiem czy przy okazji nie mozna czegos dodatkowo uszkodzic, jak pisalem nigdy tego nie robilem.No i czy wymieniac na ta sama, czy dorzucic i cos lepszego moze?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/16 14:26 #444596

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

pm525 napisał: (...)No i czy wymieniac na ta sama, czy dorzucic i cos lepszego moze?


Czy byłeś zadowolony z jej "grania" dotąd?
Kup wiec wersję "silver", chcesz lepiej - poszukaj czy jest inna wersja Ortofon 2M np. (skoro jadą po kruszcach szlachetnych) "gold" czy inne "platinum".
Powinny pasować, podobnie jak w przypadku moim i wkładki Grado Prestige, tu też w (kolejnych modelach) kruszce szlachetne.
Wymieniłem samą igłę "silver" na "gold" - pasowała a różni się od silver (tak jest w przypadku Grado i zapewne w innych, w tym i w Ortofonie), że ma lepszy (czyt. dokładniej i pod większym technologicznie rygorem), selekcjonowany szlif.

Sama wymiana z reguły nie wymaga żadnych spec narzędzi, jedynie czasu, spokoju, deko skupienia i czuciu w paluszkach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/16 15:56 #444597

Dzieki za odpowiedz.
Czy bylem zadowolony?Tak, choc nie majac porownania ciezko powiedziec co by bylo gdyby...a niestety nie znam nikogo koto ma gramofon zeby porownac u mnie w domu(juz nie mowie nawet taki sam)
Z tego co jest na stronie producenta wynika, ze jest 5 serii igiel-Srebrna i Czerwona sa w tej samej cenie 79 €(ceny sa podane w euro)£70 w sklepie gdzie kupilem gramofon, Niebieska 160 €(£135), Brazowa 270 €(£295), oraz Czarna 450 €(£495).Igle raczej kupie tam gdzie kupilem gramofon, bo pewnie zaloza i zrobia kalibracje za darmo, do tego jeszcze dochodzi gwarancja u nich.Teraz pytanie dokad warto sie posunac kupujac w ciemno, przy moim gramiofonie ktory kosztowal £600, w polsce obecnie kosztuje 2900 zl.Jest to raczej budzetowka i kupno drogiej igly pewnie nic nie wniesie.Jako, ze cena jest niewiele wyzsza od srebrnej serii to bez odsluchu celowal bym w niebieska serie.Moze cos podpowiecie?Dzieki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez pm525.

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/16 22:16 #444598

Na gramofonach nie do końca się znam ale w Twoich postach widzę pewna prawidłowość mianowicie zaczynasz traktować coś co jest droższe za lepsze. Według mnie to czy cokolwiek usłyszysz w nowej wkładce/igle będzie zależeć od całego toru audio. Czyli Z czym ten gramofon gra i na jakie kolumny to wypuszcza. Pytanie czy wzmacniacz i kolumny podążą za wkładką. Może się okazać że aby usłyszeć to „coś magicznego” będziesz zmuszony powymieniać całą resztę :) Najlepszym doradcą w takich momentach jest zdrowy rozsądek i to zdanie w którym piszesz że pewnie niewiele się zmieni jest według mnie rozsądnym :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/16 22:46 #444599

Ja bym popatrzył na sprawę z drugiej strony, mianowicie od strony płyt. pm525 - czy masz w kolekcji wysokiej klasy, limitowane i z reguły dosyć kosztowne wydania ? Bo jeśli nie, to nie widzę sensu w kupowaniu aż tak kosztownych igieł bo niczego więcej z tych płyt nie wyciągną, co najwyżej więcej niedoskonałości, a na winylach zawsze się coś znajdzie (pomijam tu sprawę samej czystości nośnika).

Przesiadkę na lepszy sprzęt (kolumny, wzmacniacz) można by rozważać gdyby przesiadka miała się odbyć na naprawdę wysokiej klasy wkładkę i gramiak przy okazji, ale nie ma tu takiej sytuacji, więc resztę sprzętu zostawiłbym w spokoju, zmienił igłę na taka samą i załagodził usterkę minimalnym kosztem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/17 11:32 #444604

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
W moim przypadku sprawa wyglądała tak, że stara ale w pełni sprawna igła z "niższej półki" miała już trochę przebiegu i zwyczajnie musiałem zaopatrzyć się w zapas. Była w sklepie od ręki "wyższa" to czemu by nie?
W ten sposób na zapas poszła starsza a założyłem tą nowsza, "wyższą".
Czy była zmiana na +?
Trudno mi to ocenić, szczególnie gdy wezmę pod uwagę, że jednak ta "niższa" była już tak circa 200-300 godzin używana.
Autosugestię ciężko się eliminuje.
Myślę, że Dżony (jak zwykle) słusznie prawi w ostatnim zdaniu poprzedniego wpisu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Uszkodzilem gramofon, co teraz? 2018/09/17 17:08 #444607

Dziekuje wszystkim za pomoc.Igle w takim razie kupie taka sama jak mialem.Dzieki raz jeszcze za poswiecony czas.Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator