HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 10:31 #442834

Problem tylko w tym, że praktycznie żadna firma handlująca gotowymi kablami audio nie ma żadnego potwierdzenia na to, że w środku jest miedź o jakiejś tam super czystości. W handlu wyrobami hutniczymi (drut jak najbardziej się tu zalicza) praktykuje się coś takiego jak certyfikat 3.1 na którym oprócz nazwy firmy (lub laboratorium) i podpisu osoby z działu kontroli jakości podany jest numer wytopu, skład chemiczny (zarówno w przypadku stopów jak i czystych metali), parametry mechaniczne (wytrzymałość Rm, Re, twardość, udarność, wydłużenie) oraz na życzenie klienta mogą się tam znaleźć również inne własności jeśli są wymagane i istotne dla przeznaczenia wyrobu jak rozszerzalność cieplna, przewodność cieplna i elektryczna, własności dotyczące niemagnetyczności w przypadku nierdzewnych stali austenitycznych, wytrzymałość zmęczeniowa, promień gięcia. Pokażcie mi proszę taki papier, który dołączany jest do wyrobu jakim jest interkonekt z superczystej miedzi 6, 7 czy N8. Chce zobaczyć wyniki ze spektrometru z dokładnością do tego szóstego miejsca po przecinku w przypadku czystości 8N czyli 99,999999% (tak, to jest wtrącenie jednego obcego atomu na 100 000 000 - 1 na sto milionów.) Pytanie, co to za atom ? A może to jest atom srebra (lub platyny, palladu), wszak te pierwiastki lubią występować w tych samych złożach, a może to cynk, żelazo albo ołów (typowo spotykane zanieczyszczenia, które jednak nadal są przewodnikami). Ano nie wiadomo i nie będzie wiadomo, bo klient dostaje tylko ustne zapewnienie że jest to 8N i tyle. Ciekawe czy kablofetyszyści w ten sam sposób kupili by np. złoto, czyli bez dokumentu potwierdzającego jego czystość ? Tak "na gębę", - to jest panie 24 karaty, słowo honoru, okazja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 10:36 #442835

  • Juno
  • Juno Avatar
  • Gość
  • Gość

jendrek.gd napisał: ...Rozwinąwszy kabel do pozycji roboczej bez zawinięć itd. wszystko wróciło do normy, więc jednak rodzaj ekranu w kabelku ma znaczenie

Trochę non sequitur, bo to co zmieniłeś, to z niby cewki zrobiłeś prosty drut, nie zmieniałeś ekranu. Nikt nie twierdzi, że nie ma znaczenia. Znaczenie ma wtyk, bo jesłi go nie będzie to nie podepniesz kabla. Ma znaczenie sam przewodnik, bo jeśli go nie ma to prąd nie popłynie. Ma znaczenie izolacja kabla, bo jeśli jej nie będzie to możesz sobie kuku zrobić.

Jednak w przypadku domowego audio, jak najsłuszniej zauważył Iro, są parametry mierzalne i są parametry słyszalne. Z tym, że te mierzalne, w domowym audio mogą być niesłyszalne. Niesłyszalne w sensie, że pomiędzy wrażeniem słyszenia w mózgu, a falą mechaniczną wychodzącą z głośnika nie ma związku. Związek zaś pojawia się pomiędzy marketingowym przekazem a doznawanym wrażeniem, które wiążemy ze zmysłem słuchu i które to wrażenie jest plastyczne i podatne na zewnętrzne bodźce i to niekoniecznie słuchowe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 10:57 #442836

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Znam przypadek jeden, gdzie firma kablarska dołączyła do kabla: 3 cm odcinek poglądowy identyczny jak cały kabel, można go sobie z bliska obejrzeć, nawet rozpruć, zrobić własne pomiary. Dodatkowo certyfikaty z urzędu probierczego, dotyczące próby - w tym przypadku użytego srebra.
To "Argentum" z Nowego Sącza.
Mam taki głośnikowy, posiada dodatkowo miedziany ekran, podłączany od strony wzmacniacza.
Z katalogu wynika, że takie próbki i papiery posiada każdy ich kabel, w tym i IC.
Przypuszczam, że to chwalebny ale jednak wyjątek i to na skalę światową.
Czy któryś ze światowych gigantów, tych najdroższych coś takiego robi?

Dodam tylko, że: robiłem swego czasu porównania (ślepe testy) ze zwykłym miedzianym głośnikowcem, takim w cenie 5-10 zł/m i ŻADNYCH różnic w brzmieniu nie stwierdziłem a układ wzmacniacz-głośniki w moim przypadku do budżetowego nie bardzo można zaliczyć.
Srebro to jednak (będzie z 8 lat?) ciągle u mnie podłączone - gdyż mam taki kaprys - kabelek jest ładny i bardzo solidnie konfekcjonowany.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 10:58 #442837

Rozmawiałem swego czasu przy tzw. wódeczce z gościem który para się robieniem kabli na zamówienie z firmowych kupowanych z metra. Zapytał mnie czy wiem jaka jest różnica między IC kierunkowym, a bez strzałki , odparłem że nie znam odpowiedzi, ano powiada 5 minut roboty ( dolutowanie 2 x ekran z jednej strony ), koszulka z nadrukiem strzałeczki za 0,25 gr i dodatkowe 300 zł od szt. dla klienta bo to już HI-END :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 11:10 #442838

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
teraz doczytałem - ktoś na poprzedniej stronie po zwinięciu kabla stwierdził, że nie działało... bo kabel był zwinięty i to , że po rozwinięciu "zadziałał" to kwestia ekranu!!!???
Zwinięty ekran nie działa?
Dżissus, czego to się człowiek może jeszcze dowiedzieć...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 11:30 #442840

tomek4446 napisał: Rozmawiałem swego czasu przy tzw. wódeczce z gościem który para się robieniem kabli na zamówienie z firmowych kupowanych z metra. Zapytał mnie czy wiem jaka jest różnica między IC kierunkowym, a bez strzałki , odparłem że nie znam odpowiedzi, ano powiada 5 minut roboty ( dolutowanie 2 x ekran z jednej strony ), koszulka z nadrukiem strzałeczki za 0,25 gr i dodatkowe 300 zł od szt. dla klienta bo to już HI-END :)


Też znam takie przypadki ,że niektórzy wytwarzali takie kable w domowym warsztacie i sprzedawali jako oryginalne produkty.Niektórzy mieli sprawy sądowe .Jeżeli chce się uzyskać kable kierunkowe to robi się to w czasie produkcji ,na gotowych przewodach to sobie można .Problem polega na tym ,że były prowadzone badania z asymetrią kabli, w ślepych testach nie było możliwości odróżnienia czy kabel był podłączony zgodnie z kierunkiem strzałek czy też nie .Za swojej strony mogę powiedzieć tyle ,że miałem kiedyś interkonekt kierunkowy i rzeczywiście nie było różnicy w dźwięku .Natomiast słyszałem różnicę w przypadku kiedy interkonekty były wykonane z różnych przewodników - miedzi i srebrzonej miedzi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 12:33 #442842

Iro - zwróć tylko uwagę, że urząd probierczy w Krakowie na ul Rakowickiej 3 potwierdza maksymalnie 99,9% czyli 3N bo więcej metodą chemiczną nie są w stanie zrobić a i do potwierdzenia czystości srebra tzw. inwestycyjnego (na monety i sztabki) nie potrzeba, a tymczasem Argentum deklaruje 5N i potwierdza to papierkiem na 3N (może miałeś w pudełku dwa takie papierki ;) ). Pomiar w urzędzie o ile pamiętam swego czasu kosztował jakieś 12 zyla, teraz pewnie więcej , nadal są to jednak grosze i w ogóle śmieszna sprawa.

Pan sobie źle policzył dziewiątki bo pomylił procenty z wartością próby. W procentach to jest 99,9% czyli 3N (te eNki nalicza się od wartości procentowej), a odpowiednia próba to 0,999 (bo tzw. "próba" liczona jest od 1 - dla tego mamy próby srebra 925, 950 i 999 pisane bez zera z przodu) i panu "wyszło", że to oznacza 99,999% i pisze że to 5N. No qrwa jaja po prostu.
www.argentum-audio.com.pl/index.php?opti...39&Itemid=54&lang=pl

A tu "Headquarters" koncernu.
www.google.pl/maps/place/W%C5%82adys%C5%...6256501!4d20.7070349 - blok 4E/15.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 12:35 #442844

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Jedyny kierunkowy kabel w audio - to sieciówka - na szczęście wymusza to specyficzny rodzaj wtyków, gdyby nie to już dawno byłyby sieciówki audiofilskie kierunkowe...ze strzałeczkami...
Poza tym o kierunkowości innych niż sieciówka kabli decyduje wyłącznie ekran i jego jedyne prawidłowe podłączenie od strony "źródła".
O ile w ogóle "praca" takiego ekranu jest w domu potrzebna.
Co może zakłócić IC lub głośnikowy nawet w sytuacji "plątaniny kabli połączeniowych?
W domu - wyłącznie kabel sieciowy, ale to też pod warunkiem, biegnie blisko i równolegle do sieciówki (ale też takiej, która akurat coś w tej chwili zasila). Krzyżujące się sieciówki z innymi kablami nie stanowią problemu.
IC z ekranem? Bardzo rzadko są w domowym audio potrzebne, jeśli już, to do gramofonu a i to nie zawsze.
Oplot w IC koaksjalnym to nie jest ekran - to żyła też sygnałowa.
Ekran prawdziwy w IC to dodatkowy oplot z osobnym wyprowadzeniem tylko z jednego końca, też do podłączenia od strony "źródła".
Kierunkowe są nie przewodniki (kable), kierunkowe są półprzewodniki np. dioda, złącze w tranzystorze.

Sekta audiofili tzw. wyczynowych przypomina mi takich "nowych iluminatów", chcą być inni (lepsi) od reszty, tajemniczy, mają swoje rytuały, określone (tajemnicze) pojęcia, system "wartości", doznali w którymś momencie życia "iluminacji" -> uwierzyli -> teraz "słyszą"...wszystko "słyszą" - nawet audiofilski (za kilkaset zł/szt.) bezpiecznik topikowy.
Niestety na tym podobieństwa z iluminatami się kończą - z wiedzą, tu akurat techniczną u nich bardzo słabo, ale by czuć się "lepszym" wystarczy wierzyć "naukowym" bzdetom z opisów producentów a w razie czego "argumentować' ..."jakoby nauka oficjalna jeszcze czegoś tam nie odkryła".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 12:47 #442845

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

John 1.5 V napisał: Iro - zwróć tylko uwagę, że urząd probierczy w Krakowie na ul Rakowickiej 3 potwierdza maksymalnie 99,9% czyli 3N bo więcej metodą chemiczną nie są w stanie zrobić

Sprawdziłem przed chwilą,
zapis wygląda tak:
ZAWARTOŚĆ:
srebro 999,0 /1000
3N, 5N Hi Hi - to jasne przecież jest - 5N w folderze reklamowym służy do SPRZEDANIA :) ...dla audiofila "iluminata" B)
Nie zmienia to jednak faktu, że (jakieś) papiery mądre i urzędowe są no i ta próbka (edycja poprzedniej wiadomości) - nie 3cm tylko 1,5 cm ale JEDNAK!

P.S. gdybym ja na ten kabel wydał swoje (ciężko zarobione) pesos to już po porównaniu do zwykłego miedzianego dawno bym go sprzedawał , nie licząc się ze ściemą 3N czy 5N.
(to wygrana w konkursie na tym forum...kiedyś to było...)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 13:21 #442846

Zastanów się czy nie sprzedać bo na tą chwilę masz białego kruka bo firma chyba się albo zwinęła, albo przeszła do szarej strefy podziemia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 13:49 #442847

Zrobiłem szybki remanent, na i w szafce mam: amp. KD, wzmacniacz dzielony, CD, tuner, gramofon, magnetofon, dodatkową końcówkę mocy, odtwarzacz multimedialny, laptopa , blu-ray, switch rca i dekoder n-ki. Daje to w sumie 54 kable z czego 21 szt. to IC . 3/4 z tych kabli nie jest w jakiś specjalny sposób ekranowana i nie doświadczyłem żadnych przydźwięków lub innych sensacji. Moja historia ze słyszeniem kabli definitywnie się zakończyła, gdy pewnego pięknego dnia postanowiłem przenieść sprzęt z krótszej na dłuższa ścianę pokoju, skracając odległość słuchacz , kolumny i efekt jaki uzyskałem był ( i jest) tak pozytywnie piorunujący , że do dzisiaj płaczę po nocach, gdy uświadomię sobie, ile płyt mogłem kupić za forsę która poszła na kable, co to miały powodować różne zmiany.
No cóż ,człek się uczy na błędach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 14:01 #442848

Iro napisał: Jedyny kierunkowy kabel w audio - to sieciówka -


Pojęcia bladego nie masz
Kierunkowość dotyczy przewodnika a nie ekranu .Dla przykładu kable głośnikowe XLO są kierunkowe chociaż ekranu nie mają
audio.com.pl/testy/stereo/kable-glosniko...limited-edition-ue-5

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 14:10 #442849

  • Juno
  • Juno Avatar
  • Gość
  • Gość

przemko77 napisał: ...Dla przykładu...


Kto napisał tę "recenzję"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 14:16 #442850

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

przemko77 napisał: Pojęcia bladego nie masz
Kierunkowość dotyczy przewodnika a nie ekranu .Dla przykładu kable głośnikowe XLO są kierunkowe chociaż ekranu nie mają
audio.com.pl/testy/stereo/kable-glosniko...limited-edition-ue-5


I kto to mówi? Branżowy świerszczyk.
Jak chcesz, możesz sobie w to wierzyć. Nikt TU nikomu "wiary" nie narzuca.
Jak nie będziesz WIDZIAŁ, w którym "kierunku" jest ten drut podłączony, to OCZYWIŚCIE "usłyszysz".

Ale wiesz przy okazji, jaki "płynie" prąd w głośnikowym?
Podpowiem - przemienny.
Z tego wynikałoby, ze nawet podłączony zgodnie z "kierunkiem" i tak obcina część sygnału.
Powodzenia w słuchaniu i dalszych sukcesów w wierze.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Jaki interkonekt do Nad C368 i Nad C568 2018/04/03 14:22 #442851

- John 1.5 V

Trochę ostudzę może Twoje drwiące wpisy odnośnie kabli Argentum (których zapewne nie miałeś w ręce) - wynikają one zapewne z tego, że nie jesteś w pełni doinformowany w temacie.

W przeciwieństwie do Ciebie mam u siebie do dyspozycji kilka kabli Argentum (od głośnikowych poczynając, przez sygnałowe, sieciowe, po cyfrowy i słuchawkowy) i chwalę je za solidność budowy, dobre komponenty, doprowadzone do skrajności wszędobylskie ekranowanie, walory estetyczne (wizualne), niezawodność (po latach użytkowania / przepinania), "jawność" budowy (o czym wspominał Iro).

Co do procentowej wartości próby srebra w kablach Argentum, to rozmawiałem na ten temat z właścicielem firmy, Ryszardem Szafrańcem, producentem kabli i wynalazcą "poza obszarem" audio; według jego relacji materiał użyty do budowy kabli ma próbę 5N, natomiast górna granica poświadczenia czystości srebra w Krakowskim Urzędzie Probierczym wynosi 3N (zaświadczenie dostajesz wraz z kablem, próbką kabla, informacjami na temat kabla, gustownym opakowaniem) - różnica wynika z tego, że papier na czystość srebra 5N uzurpuje już sobie Mennica Polska, która jest droga i mało skłonna do współpracy w tak błahym dla nich temacie z jednoosobowym podmiotem.

A siedziba? - naprawdę myślisz, że tak ekranowany kabel, o takiej budowie, da się zrobić na biurku w domu?

Moim zdaniem kable Argentum to żadna ściema - to jawna oferta co do jakości asortymentu, co do produktów, produktów wysokiej klasy.

...w przeciwieństwie do wielu kablarskich, oświeconych firemek (szczególnie polskich), oferujących za "okazyjną cenę", po prostu wybitne "brzmienie kabla"...jednak z jakiejś przyczyny nie starających się załączyć z produktem "śmiesznego papierka" z urzędu (za to w materiałach reklamowych piątka goni piątkę), o próbce kabla nie wspominając.
Po rozbrojeniu takiego kabelka okazuje się, że pod koszulką / oplotem tkwi zazwyczaj nieekranowany kabel od lampki - no ale jak "to gra"!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator