HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Impedancja - 2004/10/26 16:39 #2037

Co to jest i jak to trzeba interpretować ? Np. w amplitunerze Denona AVR-1905 jest coś o 6 lub 8 Ohm. Natomiast kulumny które bym chciał zakupić mają 4 Ohm. Czy ktoś mógłby wyjaśnić jak to się je... ?

Proszę o pomoc koledze który znawcą nie jest a chciałby kupić dobry sprzręt :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pieczara

Impedancja - 2004/10/26 17:25 #2039

To co masz napisane na wzmacniaczu to jest zalecenie producenta co do tego z jakimi kolumnami powinien współpracować. To co masz na kolumnie to z kolei nominalne oznaczenie kolumny. Nominalne ponieważ impedancja nie jest wartością stałą a zmienną wraz z częstotliwością (tj. inna dla 100Hz, inna dla 4000Hz itd). Kolumna oznaczana jest jako 4 Ohm kiedy minimum funkcji impedancji nie spada poniżej 3 Ohm (przynajmniej tak powinno być z tego co pamiętam). Poprostu minimum impedancji może być niższe o 25% od nominalnej wartości (tak mówi teoria z praktyką jest różnie vide B&W, JMLab itd). Teraz co ma piernik do wiatraka? W skrócie: im niższa impedancja kolumn tym większą moc musi oddawać wzmacniacz. Skoro rośnie moc oddawana rośnie i moc tracona (powiedzmy że moc pobierana z gniazdka i nie ma wzmacniaczy które oddają tyle mocy ile pobierają). Skoro rośnie moc tracona (pod postacią ciepła) to i tym bardziej wzmacniacz się grzeje. Jeśli producent napisałl 6/8 Ohm na wzmacniaczu to znaczy że przy tak oznaczonych kolumnach można odkręcić potencjometr do oporu i nic nie powinno się stać (pomijam kwestie Wattów). Jeśli będzie zmuszony do współpracy z kolumnami powiedzmy 4 Ohm to przy bardzo głośnym graniu wzmacniacz może się bardziej grzać niż powinien i w związku z tym może zostać uszkodzony. Może, ale nie musi. Z reguły granie wzmacniaczami z nominalnym oznaczeniem 8 Ohm przy umiarkowanym odkręcaniu potencjometru nie powoduje żadnych problemów. Ale cóż gwarancji to Ci nikt na takie rozwiązanie nie da (ja też). Jak chcesz więcej poczytać na ten temat to proponuję poniższy link:
www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=2328

Starałem się wytłumaczyć w najprostszy sposób, więc purystów i naukowców proszę o nie czepianie się.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

Impedancja - 2004/10/26 17:26 #2040

A na wszelkie pytania tego typu polecam republika.pl/audioton/ ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

When everything else fails, read the instructions. Spam

Impedancja - 2004/10/27 14:55 #2170

Mówiąc najprościej - czym mniejsza impedancja kolumn, tym większy prąd popłynie ze wzmacniacza przez te kolumny przy stałym położeniu gałki wzmacniacza. A prąd ten popłynie oczywiście przez tranzystory wyjściowe wzmaka (tzw. końcówki mocy). A te tranzystory mogą nie przetrzymać zbyt dużego prądu. Producent wzmacniacza informuje, przy jakiej impedancji kolumn przy maksymalnym ustawieniu głośności tranzystory mogą bezpiecznie pracować. Jak impedancję kolumn mamy mniejszą niż zalecana, to ten maksymalny prąd pojawi się już przy niepełnym wysterowaniu (np. czasem w połowie, czasem nieco dalej), a dalej, to już grozi zadziałaniem układu zabezpieczającego we wzmaku lub spaleniem tranzystorów na wyjściu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto słucha, ten znajdzie!

Impedancja - 2004/10/27 20:42 #2220

lolo napisał: Jeśli będzie zmuszony do współpracy z kolumnami powiedzmy 4 Ohm to przy bardzo głośnym graniu wzmacniacz może się bardziej grzać niż powinien i w związku z tym może zostać uszkodzony. Może, ale nie musi

najpierw się wyłączy
sprawdzałem na Marantzu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Impedancja - 2004/10/27 21:25 #2230

Moje kolumny maja impendacje 4, a wzmacniacz 8, ale od dwoch lat wszystko pracuje bez zarzutu. Nigdy nie dalem galki na wiecej niz 50% (a i to tylko na krotka chwilke), bo tego by sie i tak nie dalo wytrzymac (komfortowo slucha sie u mnie pomiedzy 25 i 35%).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Słuchać każdy może...

Impedancja - 2004/10/27 23:43 #2278

I o to chodzi.
Ale może z innej strony temat podejdźmy...
Jesli jestesmy wyznawcami BRYTYJSKIEJ szkoły słuchania, to gałkę odkręcimy max na godz 9, wiecej się nie da w ich małych wyspiarskich pokojach. Każdy wzmacniacz to wytrzyma, Dlatego własnie 90% audiofili podłacza wszystko do wzystkiego i szuka dobrego brzmienia, a nie naturalnego oddania sali koncertowej. To juz jest domeną hiendu, gdzie każdy klocek dobiera sie precyzyjnie, każdy kabelek przykręca niczym w sprzecie profesjonalnym i zwraca sie uwagę na kazdy Wat i om.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Impedancja - 2004/10/27 23:56 #2293

A moja ciocia w UK to ma salon 80 metrów cały, ona Irlandka jest. To nie taki mały, nie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Black Music is good music

Impedancja - 2004/10/28 00:02 #2301

Jeju , u nas to by opodatkowali , podzielili i kazali 3 rodziny przyjac z opieki spolecznej :D

Z ta impedancja to jest jakas chytra sprawa :/ ja to sie nie znam , bo mam wierze philipsa ale , kumpel prosil by wpasc do niego z moim drzewnym kenem , a on nie byle co , panie 80Wat normalnie ! no i podlaczylem do Kef'ow jakies jego starego bo imprezke robilismy , no i co , nie uwierzcie , gala do oporu w prawo , a tu cichu, zupelnie nie imprezowo , sluchac sie nie dalo , wiadomo czemu , eh najlepsze na imprezki sa jednak te mini wierze :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Are you motherfuckers ready for the new shit?

Impedancja - 2004/10/28 10:33 #2388

kitek1999 napisał:

lolo napisał: Jeśli będzie zmuszony do współpracy z kolumnami powiedzmy 4 Ohm to przy bardzo głośnym graniu wzmacniacz może się bardziej grzać niż powinien i w związku z tym może zostać uszkodzony. Może, ale nie musi

najpierw się wyłączy
sprawdzałem na Marantzu


Masz rację kitek. W porządnie zbudowanym wzmacniaczu zadziała układ zabezpieczający.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

Impedancja - 2004/11/02 22:12 #3058

A czy mozecie sie podzielic informacjami czy u was takie mieszane konfiguracje dzialaja?

Krzychu, jaki masz wzmak i kolumny ?

Kitek, mowisz ze sprawdzales maranza? Czy np podpiecie kolumn 4Ohm do Marantza SR5500 moze powodowac czeste wyłącznie się go?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pieczara

Impedancja - 2004/11/03 10:11 #3112

Tak, to może być przyczyna odłaczania kolumn przez układ zabezpieczen wzmacniacza. Istotne może być również gdzie (w którym zakresie) lezy minimum impedancji, jeżeli jest zakres o małym zapotrzebowaniu mocowym to nie powinno byc problemów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Impedancja - 2004/11/03 13:15 #3124

pietrzkt napisał: A czy mozecie sie podzielic informacjami czy u was takie mieszane konfiguracje dzialaja?

U mnie centarlny AstraII Świdnica wg producenta 8 ohm, fronty quadral platinx wg producenta 4-8ohm (!), surrondy ALTUS140 wg producenta 8ohm. Ampli Yamaha750. W ustawieniu 4 ohm (w Ampli) przy kalibracji YAPO - centralny wyłacza sprzet, przy ustawieniu 8 ohm - wszytsko OK. Przy słuchaniu muzyki i filmów, nie ma żadnych problemów.
pozdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pozdr

Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator