HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Co to są monitory bliskiego pola? 2004/10/01 19:45 #478

Witam.
Pytanie jak w temacie. Zastanawiam się ponadto, czy mozna stosować takie monitory w domu do słuchania muzyki.
Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co to są monitory bliskiego pola? 2004/10/02 20:51 #479

Są to z reguły dwudrożne kolumny służące do bliskich odsłuchów w czasie pracy w studiu nagraniowym (np. reżyserom i realizatorom dźwięku).
Więcej o pracy w studiu znajdziesz tutaj.
www.studio.use.pl/odsluchy.html
Oczywiście można ich również używać w domu (uwaga -> znaczna cześć to aktywne konstrukcje). Ich zadaniem jest być uczciwym aż do bólu i takież są. Wspólczesne klasyki to Yamaha NS-10 i Tannoy Reveal.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

Co to są monitory bliskiego pola? 2004/10/03 12:28 #497

  • Maciej Stryjecki
  • Maciej Stryjecki Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 4347
Kiedyś robiłem test takich monitorów w HFiM. Można ich słuchać w domu, chociażby dlatego, że z reguły nie są zbyt wrażliwe na ustawienie. Przeszkodą może być cena, bo taki Genelec (świetna rzecz, bez dwóch zdań) kosztuje przynajmniej 6000-7000zł. Jednak, z drugiej strony oszczędzamy na wzmacniaczu, bo końcówki mocy są zamontowane w środku obudowy i do tego idealnie dopasowane do przetworników. Teraz przydałby się telko preamp. Najtańszy, z jakim miałem do czynienia, a jednocześnie naprawdę dobry pochodził ze Słowacji, z firmy Acon (niestety, nie ma jej w Polsce. Jeżeli chodzi o Acona, to słyszałem jego aktywne kolumny podłogowe na wystawie w Bratysławie. Kolegium złożone z red. nacz. polskiego, czeskiego i dwóch niemieckich pism orzekło zgodnie, że był to najlepszy dźwięk na wystawie). Zaletą monitorów bliskiego pola jest neutralna barwa. To jest wymóg przy pracy w studiu. Zaletą monitora aktywnego - dynamika, przeważnie zdecydowanie lepsza niż odpowiednika w postaci kolumn pasywnych i wzmacniacza w tej cenie (razem). Wadą - brak głębi i dalszych planów w scenie. Konstruktorzy po prostu nie kładą na to nacisku.
Monitory bliskiego pola w domu to żadna nowość. Przed laty za wzór głośnika audiofilskiego uważano w Wielkiej Brytanii monitor BBC. Opracowane przez BBC konstrukcje produkowali na licencji Spendor, Rogers, Kef i paru innych. Słynny LS3/5a do dzisiaj uważany jest za wzór reprodukcji średnicy pasma.
Monitory BBC, które trafiły na rynek amatorski były konstrukcjami pasywnymi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

NadRedaktor

Co to są monitory bliskiego pola? 2004/10/03 13:30 #498

Dziekuje za wyczerpujące wyjaśnienia.
W moim przypadku rozwiazanie aktywne odpada, gdyz szukam kolumn do mojego nada( opis w innym poście). Pozostają monitory pasywne i niestety nie z przedziału cenowego Geneleca:( Chciałem na ten cel przeznaczyć 1500 - max. 2000zł. z tego co widziałem w internecie pozostaja monitory Nady sm-120, lub Behringer Thruth b2030P lub b2031P. MOze ktos miał z nimi do czynienia?
Pozostaje pytanie, czy to rzecz warta zachodu, czy lepiej posłuchac monitórów domowego hi-fi za podobna cenę? Np.: BMN B2 lub Minima Audio Basic 1.2( maja chyba podobne przetworniki do AA Phoebe).
Prosze o sugestie, gdyz jestem początkujący w tym temacie i chciałbym się przy okazji czegos dowiedzieć. Oczywiście ostateczna decyzję podejmę po odsłuchu, a Wasze sugestie pomogą mi wybrać kandydatów.
Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co to są monitory bliskiego pola? 2004/10/21 16:22 #1727

Fadeover??? Mógłbyś coś dodać lub sprostować?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Im mądrzej tym głupiej.
W.Gombrowicz

Co to są monitory bliskiego pola? 2004/10/22 09:39 #1771

Cóż mogę dodać lolo do Twojej definicji i definicji nadredaktora ? Chyba tylko to ,że monitory do słuchania muzyki się nie nadają , są zbyt detaliczne i pokazują całą prawdę . To trochę męczące na dłuższą metę.
To co mi przychodzi do głowy jeśli chodzi o monitory to w studiach używa się:
Tannoy PMB 6 , PMB8
TannoyReveal Active
Tannoy 600 A
Tannoy 800 A
Alesis M1 , M2 aktywne
Yamaha NS-10
JBL LSR
Studiophile SP 5B
A.D.A.M.
Hafler TRM 8
Najbardziej do grania muzyki nadają się Tannoye 800
Aha i jeszcze aktywne geneleki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator