HFM

artykulylista3

 

Hegel P30A i H30A

004 007 Hifi 7 8 2022 006

Na wystawie High End 2022 Hegel premierowo zaprezentował następcę swojego flagowego wzmacniacza dzielonego. Kombinacja składa się z preampu P30A i końcówki mocy H30A.

Nowe modele zastępują w ofercie norweskiej wytwórni całkiem już leciwe referencyjne P30 i H30, produkowane od 2011 roku. Od poprzedników łatwo je odróżnić po delikatnym ścięciu w centralnej części panelu frontowego. Wzmacniacz mocy H30A to kawał pieca. Jak przystało na flagowiec, został zaprojektowany jako monoblok. Hegel zdaje sobie jednak sprawę, że nie każdy potrzebuje monstrualnej mocy 1100 W na kanał, więc przewidział możliwość użytkowania w formie końcówki stereo. Budowa wewnętrzna bez problemu na to pozwala, ponieważ H30A składa się w gruncie rzeczy z dwóch niezależnych wzmacniaczy. Wspólne mają tylko gniazdo zasilania – reszta została rozdzielona. Bliźniaczy koncept Hegel realizował już w poprzedniku. Na High Endzie 2022 bardzo podobne rozwiązanie zaprezentował również Electrocompaniet w modelu AW 800 M. Tam także można zacząć budować system od końcówki stereo, a kiedy apetyt na moc i separację kanałów wzrośnie – dokupić drugą i przełączyć obie w tryb monobloku. Jest to rozwiązanie efektywne kosztowo, ponieważ znaczący upgrade systemu nie wiąże się z koniecznością odsprzedaży dotychczas posiadanego sprzętu. Monstrualna moc Hegla nie bierze się z powietrza. Zasilacz bazuje na dwóch toroidalnych transformatorach po 1 kW każdy i baterii kondensatorów o pojemności 270000 μF. W stopniu końcowym zamontowano łącznie aż 56 tranzystorów bipolarnych.

W tym kontekście nie dziwi ani wysoki współczynnik tłumienia, przekraczający 500, ani fakt, że monoblok pozostaje stabilny, nawet kiedy obciążenie spada do skrajnie wymagającego 1 oma. Stopień wejściowy zbudowano z ręcznie dobieranych J-FET-ów i MOSFET-ów. Sygnał można podłączyć zarówno do gniazd XLR, jak i RCA. Dla kolumn przewidziano wygodnie rozstawione zakręcane terminale. Przewidziany do kompletu preamp P30A to konstrukcja w pełni zbalansowana, co pozwoliło uzyskać bardzo niski poziom zakłóceń. Układ elektroniczny zbudowano w oparciu o niskoszumne tranzystory oraz wysokiej jakości tłumik głośności. Wejścia są tylko liniowe – dwa XLR i trzy RCA – więc jeżeli użytkownik zechce korzystać z gramofonu, to musi się zaopatrzyć w zewnętrzny phono stage. Do wyjścia XLR i dwóch RCA można podłączyć końcówkę mocy i aktywny subwoofer. Integrację z systemem kina domowego umożliwia przelotka Home Theatre. Podłączony do niej sygnał omija potencjometr w Heglu i znajduje się pod kontrolą procesora AV. Ułatwienia instalacyjne obejmują gniazdo zewnętrznego odbiornika podczerwieni oraz złącze wyzwalacza Control out. Nowy referencyjny wzmacniacz Hegla trafi do sprzedaży jesienią 2022.Wtedy też poznamy jego ostateczną cenę.