HFM

artykulylista3

 

Nordost Odin Gold

news hfm 1021 004

Nordost opracował nową serię okablowania. Stojący do tej pory na szczycie cennika Odin 2 ustąpił miejsca Odinowi Gold.

Odin Gold wchodzi w skład dużej serii Supreme Reference, złożonej z trzech mniejszych grup: Odin, Odin 2 i najnowszej Odin Gold. W topowych modelach Nordost nigdy nie szedł na jakościowe ani cenowe kompromisy, ale w przypadku Odina Gold pojechał po bandzie. Najnowsza superseria obejmuje trzy typy przewodów: głośnikowy, zasilający i łączówkę, przy czym ta ostatnia występuje w trzech wariantach: RCA, XLR i phono – z osobną żyłą uziemienia. Wszystkie są wykonane według firmowej technologii, posuniętej do ekstremum, i mają ceny z kategorii: jeżeli pytasz, to znaczy, że Cię nie stać. Odin Gold Power Cord składa się z siedmiu złoconych przewodników z miedzi beztlenowej o czystości 8N. Przekrój każdego wynosi 2,08 mm². Izolację nałożono w opatentowanej przez amerykańską firmę technice Dual Mono-Filament. Jest to niezwykle cienka, idealnie równomierna i nieprzerwana na całej długości spirala FEP (pochodna teflonu), którą owija się wokół przewodnika. Dielektryk nie okrywa całej powierzchni; przeciwnie – chodzi o to, żeby jak największa część przewodnika pozostała odsłonięta. Tylko w ten sposób da się bowiem uzyskać warunki zbliżone do idealnej izolacji powietrznej. Proces technologiczny jest o tyle skomplikowany, że dielektryk jest bardzo cienki i w czasie naciągania koszulki nie może się na przewodniku poruszyć.

Spirala stanowi także szkielet, na którym opiera się zewnętrzna koszulka, a przy okazji zapewnia niezmienną geometrię kabla na całej długości. Jeszcze jednym jej zadaniem jest tłumienie mikrowibracji, tak aby nie wpływały na przesyłany sygnał. Nordost rozwija tę technikę od lat i w Odinie Gold zastosował jej najbardziej zaawansowaną odsłonę. Metoda złocenia także została opracowana przez Nordosta i nosi nazwę TSC. Wykorzystano ją zarówno w przewodnikach, warstwie ekranującej, jak i opracowanych specjalnie do tego modelu, również w pełni ekranowanych, wtykach Holo:Plug. Sieciówka jest dostępna z kilkoma rodzajami wtyków, w tym IEC-C15 oraz IEC-C19 (do urządzeń z gniazdem 20-amperowym). Łączówkę Odin Gold Analog Interconnect tworzy dziesięć pozłacanych przewodników z miedzi OFC 8N o przekroju 0,26 mm² (23 AWG), izolowanych techniką Dual Mono-Filament i ekranowanych. Do konfekcjonowania, zarówno wersji XLR, jak i RCA, wykorzystuje się firmowe wtyki Holo:Plug ze złoconymi kontaktami. Gramofonową łączówkę Odin Gold Tonearm Cable+ zbudowano z czterech przewodników solid-core ze złoconej miedzi OFC 8N o przekroju 0,26 mm² (23 AWG) w izolacji Dual Mono-Filament.

Druciki są indywidualnie pokrywane złoconym ekranem, dającym pełną ochronę przed zakłóceniami. Konstrukcja odpinanego przewodu ułatwia podłączenie w rozmaitych systemach. Kabel jest dostępny z czterema rodzajami końcówek Holo:Plug – DIN prosty, DIN łamany 90º, XLR i RCA. Ofertę zamyka przewód głośnikowy Odin Gold Loudspeaker. Bazuje na 28 przewodnikach solid-core ze złoconej miedzi 8N o przekroju 0,52 mm² (20 AWG), indywidualnie izolowanych techniką Dual Mono-Filament. W odróżnieniu od pozostałych nie jest ekranowany. Zastosowano natomiast innowacyjną metodę montażu wtyków, zapobiegającą wahaniom impedancji, które mogłyby wpłynąć na przesyłany sygnał. Na końcowym odcinku szeroka taśma dochodzi do drewnianego bloczka, z którego wychodzą dwa węższe paski. Nie następuje tu jednak prosty podział tego samego przewodu na dwie żyły: plus i minus, ale swoista zamiana, w której do każdego z pasków użyto 8 przewodników o przekroju 2,08 mm² (14 AWG). To niespotykane nigdzie indziej rozwiązanie ułatwia montaż końcówek, ale nie na tym polega jego największa zaleta.

Tę ma stanowić zmniejszenie liczby punktów kontaktu, co obniża wahania impedancji na łączeniach i ułatwia transfer. Rozwiązanie umożliwia płynne przejście elektryczne i mechaniczne pomiędzy przewodnikiem i wtykiem. Głośnikowy Odin Gold można zamówić ze złoconymi końcówkami widełkowymi Holo:Plug lub bananowymi Z-plug. Nordost oferuje również zworki do kolumn wyposażonych w podwójne gniazda. Ich konstrukcja jest zbliżona do przewodu głośnikowego.

O ceny zapytaliśmy, więc… sami wiecie. Przewód zasilający kosztuje równowartość 35000 dolarów za konfekcjonowany odcinek 1,25 m. Dodatkowe 1,25 metra wymaga dopłaty 9500 USD. Łączówka to koszt 35000 dolarów za 0,6-metrową parę i 5000 USD za dodatkowe 0,5 m; przewód gramofonowy: 22000 USD/1,25 m i 6000 USD za kolejny metr. Za kable głośnikowe (2 x 1,5 m) trzeba zapłacić 55000 USD i 8000 USD za dodatkowe 0,5 m. Na osłodę zostawiliśmy zworki: 14000 USD za zestaw 0,33 m.