HFM

artykulylista3

 

PS Audio Stellar Strata

news102020 009

PS Audio uzupełniło serię Stellar wzmacniaczem zintegrowanym. Nawet bardzo zintegrowanym, ponieważ Strata w płaskiej obudowie mieści preamp, 100-watową końcówkę mocy, DAC i streamer.

W zbalansowanym przedwzmacniaczu wykorzystano metodę regulacji głośności, opracowaną na początku XXI wieku przez założyciela PS Audio, Paula McGowana. Gain Cell działa poprzez zmiany współczynnika wzmocnienia, co ma eliminować typowe problemy z pogarszaniem się jakości dźwięku, wynikające ze stosowania konwencjonalnych potencjometrów. Końcówka dysponuje mocą nominalną 100 W/8 Ω, która przy 4 omach rośnie do 150 W. Producent zaleca, aby impedancja podłączonych kolumn nie była niższa niż 4 omy. Sądząc po osiągach Straty w kontekście jej naleśnikowej wysokości, stopień prądowy pracuje w klasie D, a zasilacz jest impulsowy. PS Audio dodaje jednak, że zastosował również autorski układ Analog Cell, oparty na MOSFET-ach w klasie A. Osoby korzystające z plików muzycznych i streamingu zainteresuje fakt, że Strata ma wbudowany przetwornik c/a oraz odtwarzacz strumieniowy. Zależnie od wybranego wejścia, przyjmowane są pliki PCM do 24 bitów/ 384 kHz i DSD128, przy czym w postaci oryginalnej te ostatnie można przesłać tylko z firmowego transportu przez interfejs I2S. USB przyjmuje pliki DoP (DSD over PCM). Do konwersji wykorzystano 32-bitową kość Sabre Hyperstream. Analogowy stopień wyjściowy DAC-a jest zbalansowany i pracuje w klasie A. Streamer odtwarza muzykę z popularnych serwisów Tidal, Qobuz, Spotify, Napster czy iHeart Radio, a także ze źródeł DLNA.

Do obsługi służy aplikacja PS Connect Streaming, dostępna na iOS i Android. Z internetem można się połączyć przewodowo przez Ethernet albo przez Wi-Fi. Stratę wyposażono w trzy analogowe wejścia RCA, jedno XLR, a także wyjście RCA. Sygnał cyfrowy można przesłać do dwóch wejść koaksjalnych, optycznego, asynchronicznego USB oraz wspomnianego I2S, zrealizowanego na HDMI i współpracującego z firmowymi transportami DirectStream lub PerfectWave. Sygnał do głośników wyprowadzają pojedyncze zakręcane terminale. Przewidziano także złącza wyzwalacza – do przesyłania komendy włączającej cały system po naciśnięciu jednego przycisku. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: czarna i srebrna. Wzmacniacz PS Audio Stellar Strata jest już dostępny w Polsce.

Kosztuje 14200 zł.