HFM

artykulylista3

 

McIntosh MC901

McIntosh MC901

McIntosh skonstruował monobloki lampowo-tranzystorowe. MC901 to jednak znacznie więcej niż zwykła hybryda.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych rozwiązań, McIntosh MC901 nie łączy lampowego wejścia z tranzystorowym wyjściem. Amerykański monoblok zawiera dwa pełne wzmacniacze i już fabrycznie jest przystosowany do zasilania kolumn w bi- -ampingu. Sekcję lampową o mocy 300 W przeznaczono do tonów średnich i wysokich. Natomiast 600-watowa sekcja tranzystorowa zasila głośniki niskotonowe. Na wejściu wzmacniacza lampowego pracują dwie podwójne triody 12AX7A. Dalej są cztery sterujące 12AT7 i wreszcie – na wyjściu – 8 tetrod KT88. Sygnał przechodzi przez opatentowany firmowy transformator (Unity Coupled Circuit), oparty na technologii z roku 1949, która legła u podstaw pierwszych sukcesów amerykańskiej wytwórni. Część półprzewodnikowa dysponuje mocą 600 W i pracuje w konfiguracji Quad Balanced, powstałej w wyniku połączenia dwóch wzmacniaczy przeciwsobnych, będących swoimi lustrzanymi odbiciami. Taki układ znacząco obniża poziom zakłóceń i zniekształceń sygnału. Na końcu znajdują się transformatory dopasowujące (Autoformery), dzięki którym nominalna moc jest dostępna przy każdym obciążeniu (czyli przy 2, 4 i 8 Ω). Do chłodzenia tranzystorów służą radiatory, ozdobione monogramem ,,Mc”.

W 300-watowej sekcji lampowej MC901, po raz pierwszy wśród wzmacniaczy McIntosha, zastosowano układ zabezpieczający Power Guard Screen Grid Sensor (SGS). Zapobiega on uszkodzeniu lamp, monitorując prąd siatki w KT88. Gdy stanie się zbyt wysoki, zadziała układ ochronny, który obniży go do bezpiecznego poziomu. Nie zabrakło również znanego z innych konstrukcji Sentry Monitora, który działa bez bezpieczników, odłączając stopień wyjściowy w przypadku zwarcia. Kiedy problem ustaje, wzmacniacz powraca do normalnego działania. MC901 daje możliwość regulacji natężenia dźwięku w obu sekcjach, co może się przydać, zależnie od charakteru kolumn i akustyki pomieszczenia. Do tego celu służą pokrętła, umieszczone w górnej części obudowy. Oczywiście monobloki mogą też pracować z ich pominięciem. Podobnie jak w przypadku większości urządzeń McIntosha, przednią ściankę zdobi podświetlony na niebiesko wskaźnik.

Tym razem jest to Dual View – nowy rodzaj wychyłowego miernika mocy, wyposażonego w dwie wskazówki i dwie skale w jednym oknie. Rozwiązanie prezentuje zarówno moc oddawaną przez sekcję lampową, jak i tranzystorową, przy czym obie wskazówki pozostają od siebie niezależne. Charakterystyczne podświetlenie można wyłączyć. W MC901 znajdziemy wejścia XLR i RCA, przy czym do dyspozycji jest zarówno wejście wspólne, jak i do każdej sekcji z osobna. Do podłączania kolumn służą opatentowane terminale Solid Cinch. Przewidziano trzy odczepy – dla impedancji 2, 4 i 8 Ω. Pasmo przenoszenia sekcji tranzystorowej wynosi 10 Hz – 100 kHz (-3 dB), a lampowej: 10Hz – 70 kHz (3 dB). Pojedynczy wzmacniacz o wymiarach 34/44,5/75 cm waży 81,6 kg. Monobloki McIntosh MC901 są już dostępne w Polsce.

Importer ustalił cenę na 179600 zł za parę.