HFM

artykulylista3

 

Magico A3

news012018 006

W ofercie Magico pojawią się wkrótce najtańsze w historii firmy kolumny podłogowe. Należy oczekiwać, że A3 dadzą początek serii nowych zestawów, dostępnych szerszemu gronu odbiorców.

Pomimo relatywnie przystępnej ceny, A3 dzielą z wyższymi modelami wiele rozwiązań, które zbudowały renomę amerykańskiej wytwórni. Znajdziemy tu zarówno aluminiowe obudowy, wzmacniane układem wewnętrznych usztywnień, jak również oryginalne, wykonywane według autorskiego przepisu przetworniki. Magico A3 to trójdrożna konstrukcja podłogowa, pracująca w obudowie zamkniętej. Sekcja średnio-wysokotonowa ma do dyspozycji niewielką osobną komorę, wydzieloną w górnej części kolumny, zaś basowa – resztę objętości. Wysokie tony powierzono 28-mm kopułce z czystego berylu. Do napędu wykorzystano magnes neodymowy, a całość zamyka z tyłu komora, wypełniona materiałem tłumiącym. Średnica pasma to domena 15-cm stożka. Jego membranę wykonano z włókna węglowego, pokrytego warstwą nanografenu XG. Taka konstrukcja pozwala połączyć wyjątkowo wysoką sztywność i odporność na odkształcenia z bardzo dobrym tłumieniem wewnętrznych rezonansów. Do napędu również zastosowano magnes neodymowy, wytwarzający pole dla 75-mm cewki nawiniętej drutem tytanowym. Jest dzięki temu bardzo lekka, odporna na uszkodzenia mechaniczne i może pracować z wysoką mocą. Bas reprodukują dwa 18-cm woofery, umieszczone na przedniej ściance i połączone równolegle. Ich membrany zostały wykonane z plecionki włókna węglowego, powlekanej warstwą grafenowych nanorurek. Pomimo faktu, że jest ona niezwykle cienka, wielokrotnie zwiększa sztywność powierzchni, na którą została naniesiona. Dzięki temu głośniki mogą pracować liniowo z dużym wychyleniem, zachowując przez cały czas czystość i selektywność niskich tonów.

Podobnie jak w przypadku głoś-nika średniotonowego, układ napędowy zbudowano w oparciu o neodymowy magnes i tytanową cewkę o średnicy 75 mm. Przy projekcie przetworników posłużono się m.in. komputerową analizą elementów skończonych. W konstrukcji obudowy wykorzystano symulacje ułatwiające dobór geometrii i rozmieszczenie wewnętrznych wzmocnień. Cały układ powstawał w oparciu o jedną platformę badawczą, co pozwoliło wziąć pod uwagę pełen zestaw zachodzących w nim zjawisk: akustycznych, mechanicznych, elektromagnetycznych i termicznych, a następnie dobrać rozwiązania dające najlepsze efekty w mierzalne. Nadrzędnym celem konstruktora było obniżenie wszelkiego typu zniekształceń, tak mechanicznych, częstotliwościowych, jak i czasowych. Symetryczną zwrotnicę 4. rzędu (24 dB/okt.) zbudowano z wysokiej jakości komponentów Mundorfa. Masywną obudowę wykonano w całości z lotniczego aluminium, takiego samego, jakie Magico stosuje w wysokiej serii Q. Recepta na obniżkę kosztów była podobna, jak w przypadku Forda T: A3 będą dostępne w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie to czarny. Warto jedynie dodać, że zewnętrzne powierzchnie są szczotkowane i anodowane. Magico A3 powinny trafić do sprzedaży w Polsce na przełomie I i II kwartału 2018.

Dystrybutor przewiduje, że cena wyniesie 44999 zł za parę.