HFM

artykulylista3

 

Wilson Benesch A.C.T. One Evolution

news112015 03Wilson Benesch zaprezentował najnowszy model kolumn z topowej serii Geometry. A.C.T. One Evolution to następca opracowanego w 1995 roku modelu A.C.T. One.

A.C.T. One Evolution to czterodrożna, pełnozakresowa konstrukcja wolnostojąca. Według deklaracji producenta, pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 34 Hz – 30 kHz. W A.C.T. One Evolution zastosowano rozwiązania zaczerpnięte wprost z referencyjnego modelu Cardinal. Obudowa powstała z połączenia materiałów o bardzo wysokiej sztywności. Panel przedni oraz ścianki boczne odlano ze stopu metali, zaś resztę – z kompozytów włókna węglowego A.C.T. Monocoque. Ułożenie włókien tej struktury zoptymalizowano pod kątem efektywnego tłumienia rezonansów, a jej wyjątkowa sztywność pozwala zrezygnować z poprzeczek i wzmocnień wewnętrznych. Każda kolumna A.C.T. One Evolution jest wyposażona w trzy 18-cm przetworniki Tactic II z magnesami neodymowymi oraz wysokotonowy Semisphere. Detale ich budowy powstawały przy zastosowaniu zaawansowanego oprogramowania 3D Dassault CAD/CAM. Wzorem flagowego Cardinala, obudowa Evolution jest podzielona na dwie części. W górnej pracuje moduł średnio-wysokotonowy, złożony z 18-cm średniotonowego Tactica II i umieszczonego pod nim tweetera Semisphere.

W dolnej, tuż poniżej kopułki, znajduje się kolejny Tactic II, tym razem przetwarzający niską średnicę. Taki układ Wilson Benesch określa mianem Troiki. W centrum znajduje się firmowy tweeter Hybrid Dome Technology Semisphere. Jest to kopułka wykonana z połączenia jedwabiu i włókna węglowego. Brytyjski producent informuje, że dopracowanie tego rozwiązania zajęło mu 20 lat, ale jakość wysokich tonów ma być niezrównana. Niskie tony odtwarza trzeci 18-cm Tactic II, z membraną ze wzmacnianego polipropylenu i opływowym koszem. Podobnie jak w przypadku średniotonowców, zastosowano w nim mocny magnes neodymowy.

Geometrię napędu opracowano we współpracy z uniwersytetem w Sheffield. Celem było uzyskanie jak najmniejszego rozproszenia pola magnetycznego i skupienie go w szczelinie cewki. Przetwornik pracuje w komorze o pojemności 26 litrów, co ma wystarczyć do uzyskania głębokiego, a zarazem kontrolowanego basu. Podobnie jak w modelach Cardinal i Endeavour terminal do podłączenia okablowania umieszczono pod cokołem. Skuteczność A.C.T. One Evolution Wilson Benesch określa na 89 dB, impedancję nominalną na 6 omów, a minimalną – na 4 omy. Zalecana moc wzmacniacza to co najmniej 50 W. Pojedyncza kolumna o wymiarach 119/22,5/40 cm (w/s/g) waży 46 kg. Najnowsze podłogówki Wilson Benescha są już dostępne w Polsce. Oficjalną prezentację zaplanowano na Audio Video Show 2015.

Cena za parę wynosi 99000 zł